Wielu turystów pływanie z ogromnymi żółwiami kojarzy przede wszystkim z filmów, zwłaszcza tych przyrodniczych. Większość uważa, że takie coś jest zarezerwowane dla profesjonalnych nurków, na co dzień obcujących z podwodnym środowiskiem naturalnym. Nie ma nic bardziej błędnego. Pływanie z żółwiami jest czymś jak najbardziej dostępnym dla przeciętnego turysty. Jeśli i Twoim marzeniem jest zrobienie tego, Akumal jest miejscem stwarzającym do tego idealne warunki. W naszym dzisiejszym wpisie dowiesz się, gdzie znajdziesz żółwie w Akumal i co będziesz musiał zrobić, by zacząć z nimi pływać. To jednak nie wszystko – przygotowaliśmy szereg wskazówek i użytecznych informacji związanych z tą niebywałą atrakcją. Zainteresowany? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Gdzie znajdują się żółwie w Akumal?
W Meksyku istnieje wiele plaż, w obrębie których możesz natknąć się na żółwie. W przypadku większości z nich jednak szansa ich wystąpienia jest stosunkowo niewielka. Jest jednak jedno miejsce, właśnie w Akumal, w którym spotkanie ich jest gwarantowane. Mowa tutaj o plaży Akumal Beach, znajdującej się dokładnie pomiędzy Tulum a Playa Del Carmen, we wschodniej części jukatańskiego miasteczka. W samym mieście znaleźć możesz kilka punktów, z poziomu których dostaniesz się na plażę. Pamiętaj jednak, że wejście jest płatne.

Jak dojechać do plaży z żółwiami w Akumal?
Gdy już trafisz do Akumal, zacznij od wielkiej białej bramy, która wita Cię w jego obrębie. Idąc prosto (i przechodząc przez nią), po prawej stronie będziesz miał sklep Oxxo, w którym będziesz mógł zaopatrzyć się w niezbędne rzeczy (jeśli zapomniałeś ich spakować – tutaj pisaliśmy o tym, co powinieneś zabrać). Idąc wzdłuż ulicy, z całą pewnością będą Ci oferowane wycieczki połączone z pływaniem z żółwiami. Oczywiście, możesz z nich skorzystać, jeśli uznasz je za odpowiednio atrakcyjne finansowo. Idąc dalej, dotrzesz do sklepu dla nurków (Akumal Dive Shop), tuż obok restauracji Lo-Ha. Będziesz musiał w tym celu skręcić na rozwidleniu w lewo, w stronę parkingu. Na plażę z żółwiami możesz dostać się między innymi korzystając ze zlokalizowanych na lewo od niego bram.Warto przy tym pamiętać, że wiele spośród nich wymaga uiszczenia zgoła odmiennej opłaty. Warto więc zrobić rozeznanie, zanim jeszcze postawi się na którąś z nich.
Ile kosztuje bilet wstępu do plaży z żółwiami w Akumal?
Jeśli chcesz zobaczyć żółwie w Akumal na tutejszej plaży, będziesz musiał liczyć się z koniecznością wykupienia biletu wstępu. Jego cena może się różnić, w zależności od tego, z którego wejścia będziesz korzystał. W przypadku tego głównego, za które uważa się budynek CEA Center, opłata za wejście wynosi 120 pesos / 6 dolarów amerykańskich (około 25 złotych). Zwróć jednak uwagę na to, że za płatność kartą kredytową w tym przypadku możesz zapłacić nawet… dwukrotność ceny biletu. Lepiej płacić gotówką lub skorzystać z innego wejścia. Co ważne, sama plaża jest darmowa – niestety, prywatni przedsiębiorcy sprywatyzowali zdecydowaną większość punktów, w których można się na nią dostać. To powoduje konieczność uiszczania opłaty.

Kiedy najlepiej odwiedzić plażę z żółwiami w Akumal?
Plaża z żółwiami w Akumal jest otwarta całodobowo, jednak oczywistym jest to, że nie każda pora będzie sprzyjała czy to pływaniu z nimi, czy też ich obserwacji. Naturalnym jest, że powinieneś unikać czasu po zmroku, kiedy to widoczność tego, co się dzieje pod wodą po prostu nie istnieje. Zdecydowanie najlepiej wyruszyć na plażę z samego rana, najlepiej od razu po przebudzeniu. Przemawia za tym kilka rzeczy.
Po pierwsze – piaszczyste dno wody o poranku nie jest jeszcze wzburzone i wymieszane przez turystów, dzięki czemu żółwie są lepiej widoczne (im później, tym ta widoczność spada). Po drugie, rano nie spotkasz się z ogromnymi upałami. Te są prawdziwą bolączką tej właśnie plaży w godzinach popołudniowych i choć w okolicy znajdziesz miejsca z cieniem, woda i jej najbliższe okolice są oczywiście w pełni wystawione na działanie promieni słonecznych. To może uczynić korzystanie z tej atrakcji znacznie mniej komfortowym.
Czy warto odwiedzić plażę z żółwiami w Akumal?
Plaża z żółwiami w Akumal z pewnością należy do najpiękniejszych na całym Jukatanie. Samo to w sobie sprawia, że powinieneś tu zajrzeć. Znajdziesz na niej wszystko to, co możesz kojarzyć właśnie z jukatańskimi plażami. Krystalicznie czysta woda, palmy, doskonale biały i czysty piasek to jednak tylko dodatki właśnie do żółwi, których zobaczenie z tak bliska jest szalenie wartościowym przeżyciem. Sama w sobie plaża stwarza niesamowite warunki do robienia przepięknych i niezapomnianych zdjęć. Mimo więc, że wejściówka jest w jej przypadku płatna, z powodzeniem możesz spędzić na niej nawet cały dzień – i wcale nie będziesz tego żałował.
Plaża z żółwiami w Akumal jest poza tym wszystkim miejscem unikalnym, niespotykanym nigdzie indziej na świecie (właśnie za sprawą przepięknych żółwi, możliwych do zobaczenia i sfotografowania z tak bliska). Z pewnością okaże się ona jednym z tych punktów, o których będziesz wspominał w czasie opowiadania o swojej wizycie na Jukatanie.
Pamiętaj: pływając z żółwiami, powinieneś okazać im należyty szacunek. Nie zapominaj, że to Ty jesteś tutaj gościem. Wiele gatunków żółwi znajdujących się w tutejszych wodach jest zagrożone wyginięciem, a strefa, w której się znajdują (i w której będziesz przebywał Ty) jest tą, w której są karmione. Nie powinieneś ich tu straszyć. Staraj się więc utrzymywać należyty dystans.
Podsumowanie – żółwie w Akumal
“Akumal” w języku Majów to określenie “miejsca dla żółwia”. Nazwa ta jest adekwatna do tego, co oferuje to miasteczko w czasach teraźniejszych. Stanowi ono dom dla cudownych żółwi morskich, które zdecydowanie zasługują na Twoją uwagę. Jeśli jesteś na Jukatanie, to właśnie ta atrakcja powinna znaleźć się na liście tych, które chciałbyś odwiedzić – tuż obok świetnego Akumal Monkey Sanctuary. Zwłaszcza jeśli jesteś wielbicielem fauny i chcesz podziwiać ją w najbardziej surowej, a jednocześnie najpiękniej zaprezentowanej formie. Pamiętaj jednak, by do odwiedzenia tego miejsca odpowiednio się przygotować, a przede wszystkim wybrać na to odpowiednią porę. Tak, aby móc czerpać z niego pełnię i cieszyć się maksymalnie pozytywnym doświadczeniem.
Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.