Akumal, ale i cały Jukatan, jest miejscem, do którego Polacy bardzo często wybierają się po to, aby odpocząć od zimna i skosztować tropikalnego klimatu. Właśnie dlatego często ich wybór pada na nietypową wakacyjnie porę. Popularnym terminem na wycieczkę właśnie na ten półwysep i do wspomnianego miasta jest zima. Jak jednak wygląda zima w Akumal? Jakiej pogody możesz się tu spodziewać i z jakimi temperaturami najprawdopodobniej się zetkniesz? Czytaj nasz dzisiejszy wpis, a wszystkiego się dowiesz.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Akumal pogoda listopad
W listopadzie temperatura w Akumal utrzymuje się na bardzo wysokim, letnim jeszcze poziomie, osiągając średnią wartość 27°C (24°C w nocy). W listopadzie możesz też liczyć na bardzo przyjemną temperaturę wody (aż 28°C w uśrednieniu). Listopad jest też znacznie mniej deszczowym miesiącem – opadów jest mało, a pada przez około 13 dni w czasie miesiąca. Możesz za to liczyć na długi dzień, z dwunastoma słonecznymi godzinami. Listopad to na pewno miesiąc atrakcyjny i bardzo bliski warunkami do miesięcy letnich. Dla wielbicieli słońca i przeciwników deszczu może nawet okazać się znacznie atrakcyjniejszy.
Akumal pogoda grudzień
Jeśli chodzi o grudzień, jest to dość mało popularny turystycznie miesiąc w roku, który wszędzie uchodzi za chłody. Nie oznacza to jednak, że w Akumal jest zimno. Za dnia temperatura wynosi średnio 26°C (oczywiście to wartość uśredniona – w południe na słońcu jest więcej), a w nocy – 23°C. Wieczory są przyjemne, niemniej jednak bywają i wietrzne. W grudniu możesz cieszyć się słońcem przez 11 godzin. Co najważniejsze, opady w tym miesiącu są bardzo niewielkie, co czyni wczasy w Akumal znacznie przyjemniejszymi. Zwiedzanie atrakcji jest też mniej kłopotliwe. Musisz pamiętać, że w grudniu słońce jest mniej intensywne, a tropikalny klimat odczuwa się nieco słabiej niż w pozostałych miesiącach. Wciąż jednak to miesiąc, który jest atrakcyjny pogodowo. Chcesz się kąpać? Temperatura wody stoi na dość przyzwoitym poziomie (średnio 27°C).
Akumal pogoda styczeń
Jeśli chodzi o styczeń, jest to jeden z najchłodniejszych miesięcy w Akumal. Nie oznacza to oczywiście, że jest tu zimno. Średnia temperatura za dnia to 25°C (23°C nocą), natomiast woda jest… nieco cieplejsza (26°C). To wciąż warunki idealnie do zwiedzania. 11 godzin słonecznych rekompensują stosunkowo niewielkie opady. W czasie miesiąca pada średnio w czasie 12 dni, przy czym nie są to intensywne ulewy. Styczeń to miesiąc, w którym pogoda lubi płatać figle – przede wszystkim pod kątem wiatru. Mimo wszystko jednak, to miesiąc, który pogodowo nie rozczarowuje.
Akumal pogoda luty
Obok stycznia, luty jest miesiącem najchłodniejszym, z dokładnie takimi samymi średnimi temperaturami (25°C w ciągu dnia i 23°C nocą, a także 26°C temperatury wody). To jednak miesiąc, w którym pada zdecydowanie najmniej (zaledwie 28l/m2) i bardzo rzadko (8 dni w ciągu miesiąca). To sprawia, że zwiedzanie atrakcji zewnętrznych jest w tym miesiącu przyjemne. Z uwagi na niewielką liczbę turystów, dużą ilość słońca i niewielkie opady, luty wydaje się jednym z najatrakcyjniejszych turystycznie zimowych miesięcy.
Akumal pogoda marzec
W marcu pogoda w Akumal staje się niesamowicie przyjemna dla osób lubiących wysokie temperatury. Za dnia osiągają one średnią wartość 26°C, natomiast nocą to już 24°C. Temperatura wody wciąż utrzymuje się na poziomie znanym z lutego (26°C) stwarzając idealne warunki do korzystania z atrakcji wodnych (w tym do snorkelingu). Co jednak najważniejsze, w marcu możesz liczyć na aż 24 dni słoneczne. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to najbardziej słoneczny miesiąc w roku. Zwłaszcza że deszcz pada w nim rzadko, a godzin słonecznych jest aż 12.
Zima w Akumal – co robić?
Akumal jest miastem, które jest otwarte na turystów przez cały rok. Zimą więc jesteś w stanie zobaczyć wszystko to, co każdego pozostałego miesiąca – wliczając w to atrakcje zlokalizowane wewnątrz, jak i na zewnątrz. Odwiedzisz więc tutejsze cenoty, ale też popływasz z żółwiami. Wieczorami i wcześnie rano polecamy skosztować tutejszego street artu oraz odwiedzić tutejsze restauracje – w szczególności te serwujące typowo meksykańskie potrawy. Akumal to miasto przepełnione atrakcjami, ale też doskonale zlokalizowane. W czasie Twojego zimowego pobytu możesz z niego dostać się w wiele innych miejsc na Jukatanie (w tym do Cozumel, Playa del Carmen czy świetnego Tulum). W obrębie samego Akumal znajdziesz także znakomite Yal-Ku Lagoon, które z powodzeniem może zająć Ci cały dzień (w tym miejscu zamieściliśmy wszelkie informacje na jego temat). Zimą otwarte jest też Akumal Monkey Sanctuary, będące prawdziwą mekką dla ludzi uwielbiających zwierzęta.
Akumal to miasto, które zimą na pewno Cię nie znudzi. Wprost przeciwnie – gwarantuje całe mnóstwo atrakcji, dzięki którym Twoje wakacje miną Ci szybko, ale też dostarczą Ci całego mnóstwa niezapomnianych przeżyć. Przy okazji, na miejscu będziesz mógł liczyć na mniej turystów, a w obrębie wielu atrakcji również na znacznie korzystniejsze ceny. Pamiętaj jednak, że wiele miejsc (jak tutejsza piękna plaża) jest całkowicie bezpłatne.
Podsumowanie
Z turystycznego punktu widzenia, zima w Akumal jest bardzo atrakcyjną porą do zwiedzania – tak największych atrakcji tego miasta, jak i plaż czy chociażby panującego nad nim street artu. Zima może być świetnym wyborem dla Ciebie, jeśli chcesz odpocząć od zimna w Polsce, a jednocześnie nie lubisz zwiedzania miejsc przepełnionych turystami (w środku sezonu musisz się z tym liczyć). Odwiedzając Akumal zimą możesz mieć pewność, że spotkasz się ze świetnymi warunkami pogodowymi, ale też wysoką temperaturą, która na pewno spełni Twoje oczekiwania wobec tak tropikalnego miejsca na Ziemi.
Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.