Zima na Jukatanie, jaka pogoda i temperatura, co robić?

Tagi , , , , , , , , ,

W czasie poszukiwania miejsca idealnego do spędzenia swojego zimowego urlopu z całą pewnością skupiasz się na tych, w których można odpocząć od mroźnej aury i zakosztować tropikalnego klimatu, kąpać się w promieniach słońca i przywdziać krótkie spodenki. Jednym z tych miejsc jest z całą pewnością Jukatan. Jak jednak wygląda zima na Jukatanie? Na jaką pogodę możesz wtedy liczyć i czy aby na pewno spełni ona Twoje oczekiwania? To wszystko postaramy się wyjaśnić dzisiaj, skupiając się na każdym z zimowych miesięcy.

Pamiętaj: w naszym wpisie wspominamy o temperaturach powietrza i wody. Zaznaczamy, że są to wartości uśrednione – w samo południe spodziewaj się więc wyższych temperatur, ale też niższych wieczorem. Jeśli zaś chodzi o atrakcje, Jukatan ma ich do zaoferowania całe mnóstwo. Dla każdego miesiąca przedstawiamy zaledwie kilka naszych propozycji. Nie trzeba się jednak ich kurczowo trzymać (ani też uzależniać ich odwiedzenie właśnie od konkretnego miesiąca).

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jukatan pogoda listopad – zima na Jukatanie

W listopadzie pogoda na Jukatanie jest naprawdę przyzwoita. Za dnia termometry pokazują średnio 27°C. Nocą zaś jest o trzy stopnie chłodniej. Temperatura wody utrzymuje się również na bardzo wysokim poziomie (aż 28°C), dzięki czemu miesiąc ten sprzyja korzystaniu z atrakcji typowo wodnych. W listopadzie deszcz pada przez zaledwie dziesięć dni, co pozwala cieszyć się piękną pogodą przez dłuższy czas. Godzin przepełnionych słońcem jest jednak zaledwie 5, co na pewno trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu wolnego czasu.

W listopadzie możesz chcieć zaczerpnąć zwiedzania znacznie mniej zatłoczonych parków archeologicznych z ruinami miast Majów. Szczególnej uwadze poleca się ruiny Chichen Itza, Cenote Hubiku oraz Ek Balam. Wszystkie mogą zapewnić atrakcji nawet na kilka dni. Warto też spojrzeć na ruiny w Tulum, również potrafiące zapewnić wiele przeżyć.

Jukatan pogoda grudzień

Jeśli chodzi o grudzień, ten – podobnie jak polski – jest najzimniejszą porą roku na Jukatanie. Nie oznacza to jednak, że będziesz musiał zaopatrzyć się w szalik i czapkę. Średnia temperatura za dnia wynosi wtedy bowiem 28°C, co wciąż można uznać za temperaturę wakacyjną. Wyraźnie chłodniej jest w nocy, kiedy to termometry wskazują zaledwie 18°C. W wodzie można z kolei liczyć na 26°C, co przy tym klimacie powinno jak najbardziej wystarczyć.

Choć za dnia w grudniu możesz korzystać ze wszystkiego tego, co Jukatan ma Ci do zaoferowania, gdy słońce nie będzie już przyjemnie piekło, będziesz mógł skosztować atrakcji nie wymagających jego obecności. Świetny w tym przypadku może się okazać Ecopark Kantun Chi w Puerto Aventuras, który przez wielu uznawany jest za raj na ziemi. Podobne klimaty zamkniętych jaskiń możesz podziwiać w Akumal, w kompleksie Aktun Chen, potrafiącym zachwycić formacjami skalnymi.

Jukatan pogoda styczeń – zima na Jukatanie

Styczeń to miesiąc, w którym temperatury utrzymują się na grudniowym poziomie. Za dnia sięgają więc 28°C, a nocą 17°C (średnia). Bez wątpienia jednak to w styczniu temperatura wody jest najniższa. Wynosi średnio 25°C. Wciąż jednak stoi ona na bardzo przyjemnym, jak na polskie standardy, poziomie. Jeśli jednak lubisz iście tropikalną wodę, w styczniu na Jukatanie możesz po nią sięgać tylko w godzinach południowych.

W styczniu świetnym miejscem do odwiedzenia może się okazać Quinta Avenida. To bardzo ciekawa uliczka w Playa del Carmen, obfitująca w sklepy, stragany, restauracje oraz bary. To świetne miejsce do zakupu pamiątek. Wieczorem, jeśli akurat będziesz w Tulum, Twoją uwagę może z kolei przykuć do siebie znakomity obiekt Mystika Immersive. Gwarantuje on niezapomniane i nietypowe przeżycia.

Jukatan pogoda luty

Luty można traktować jako przedłużenie stycznia – przynajmniej w kontekście warunków atmosferycznych. Choć w czasie tego właśnie miesiąca opadów jest wyraźnie mniej, temperatura powietrza wciąż utrzymuje się na poziomie 28-29°C  (przy średnio 17°C w nocy). To miesiąc naprawdę korzystny do tego, by zwiedzać Jukatan – mimo zaledwie 5 godzin pełnego słońca.

Jako że luty to miesiąc bardzo przyjemny pogodowo, możesz w jego trakcie mieszać atrakcje na zewnątrz z tymi nie wymagającymi słońca. Koniecznie skosztuj wtedy wizyty podwodnej nad Santa Rosa Wall w Cozumel. To ściana uformowana z raf koralowych, która potrafi robić piorunujące wrażenie. W Playa del Carmen koniecznie skosztuj podróży statkami, które są połączone z aktywnym i pasywnym spędzaniem czasu. Również w towarzystwie zwierząt (w szczególności delfinów). Nie zapominaj też o odwedzaniu lokalnych barów i restauracji. Wszystkie funkcjonują prężnie właśnie w lutym.

Jukatan pogoda marzec

W marcu Jukatan powoli wchodzi w okres najwyższych temperatur. To najcieplejszy z zimowych miesięcy (aż 32°C za dnia i 19°C nocą), ze średnią temperaturą wody wyższą o jeden stopień od tej z lutego i stycznia. W marcu słońce utrzymuje się znacznie dłużej na horyzoncie (średnio 6h), dzięki czemu miesiąc ten wyjątkowo sprzyja zwiedzaniu.

Marzec to jak najbardziej odpowiedni miesiąc na korzystanie z wodnych atrakcji oferowanych przez Jukatan. Jako że woda wtedy osiąga średnio 26°C, warto skupić się właśnie na nich. W Cancun na przykład można spróbować nauki surfowania i windsurfingu w profesjonalnej szkole, ale też zaczerpnąć uroków nurkowania. Z naciskiem na odkrywanie tutejszych raf koralowych oraz wraków statków. W Puerto Aventuras z kolei nie możesz przegapić fantastycznych rejsów luksusowymi łodziami i statkami, często połączonymi z aktywnym spędzaniem czasu właśnie w wodzie. Podobnych aktywności zaczerpniesz chociażby w Playa del Carmen. Tu będziesz też mógł wylegiwać się tuż nad poziomem wody na wygodnych hamakach.

Podsumowanie – zima na Jukatanie

Podobnie jak wiosna i jesień, również i zima sprzyja wizytom na Jukatanie. Co więcej, można śmiało powiedzieć, że półwysep ten stanowi jedną z najatrakcyjniejszych odskoczni od polskiego klimatu i mrozów, z jakimi możesz mieć do czynienia właśnie o tej porze roku. Co najistotniejsze, na półwyspie Jukatan pogoda jest bardzo przewidywalna i praktycznie zawsze lepsza od tej obecnej w Polsce. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twoje wakacje tutaj będą udane. Oprócz wspomnień i pamiątek, przywieziesz zaś ze sobą do kraju przepiękną opaleniznę.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Gdzie zjeść na wyspie Holbox, najlepsze restauracje

TOP 5 najlepszych hoteli All-Inclusive na wyspie Holbox

Następny

Dodaj komentarz