Zamek El Castillo w Tulum, zwiedzanie, jak dojechać

Tagi , , , , , , , , , , ,

Zamek El Castillo w Tulum to nie tylko imponujący element krajobrazu nad brzegiem Morza Karaibskiego, ale także fascynujące miejsce, umożliwiające zrozumienie kultury i historii Majów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zwiedzaniu tej majestatycznej budowli oraz poznamy wszystkie detale architektoniczne, które sprawiają, że jest ona tak wyjątkowa. Dowiemy się także o hipotetycznych interpretacjach związanych z El Castillo i jej funkcji w społeczeństwie Majów.

W kolejnej części artykułu omówimy z kolei różne środki transportu, którymi można dostać się z centrum Tulum do tego fascynującego miejsca. Zostaną w niej przedstawione informacje dotyczące podróży taksówką, minibusem colectivo, wynajętym autem, rowerem, a także skuterem.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

El Castillo – zwiedzanie

Zamek El Castillo w Tulum to niezaprzeczalnie najbardziej rozpoznawalna budowla w kompleksie zabytków architektonicznych Majów, która znajdują się w tym urokliwym miejscu. Ta niezwykła konstrukcja, która wznosi się imponująco na wysokość 7,5 metra jest najwyższym budynkiem skonstruowanym przez Majów w tym regionie. Jednak nie tylko jej rozmiar czyni ją tak wyjątkową. Warte uwagi są również jej niezwykłe zdobienia i historia.

Na szczycie wieży w kształcie piramidy znajdziemy fascynujący relief przedstawiający Zstępującego Boga. Co ciekawe, ten bóg, być może tożsamy z Ah-Muzen-Cab, bogiem pszczół i miodu czczonym przez Majów, jest często przedstawiany do góry nogami. To tajemnicze wyobrażenie otacza El Castillo niezwykłą aurą i stawia pytania związane z symbolicznym znaczeniem budowli dla Majów.

Ancient Mayan carving of the 'diving god' over the door of the small temple building which crowns the Coba pyramid in Quintana Roo, Yucatan, Mexico.
Starożytna rzeźba Majów przedstawiająca „zstępującego boga” nad drzwiami małej świątyni wieńczącej piramidę Coba w Quintana Roo na Jukatanie w Meksyku, licencja: shutterstock/By v0v

Niesamowite zdobienia nie ograniczają się jednak jedynie do reliefu na szczycie. Nadproża górnych pomieszczeń zdobią również wizerunki wygrawerowanych wężów, które są charakterystycznym motywem sztuki Majów. Te piękne detale wskazują na wysoki poziom zaawansowania tej kultury w dziedzinie rzeźby i architektury.

El Castillo – funkcje, platforma przed budynkiem i czerwone pokrycie konstrukcji

El Castillo może pochwalić się również ciekawą historią związaną z przeznaczeniem budowli. Miejsce to pełniło bowiem funkcję latarni morskiej. Mały ołtarz, który możemy tu znaleźć, prawdopodobnie był niegdyś używany do wysyłania sygnałów nawigacyjnych dla nadpływających łodzi. Obecność zatoczki plażowej do lądowania łódek mogła być jednym z powodów, dla których Majowie założyli miasto Tulum dokładnie w tym miejscu. W późniejszym okresie Tulum stało się ważnym portem handlowym, co podkreśla strategiczne położenie zamku El Castillo nad brzegiem morza.

Przy zamku El Castillo znajduje się również platforma, która być może pełniła funkcję przestrzeni artystycznej dla tancerzy. Jest ona z pewnością świadectwem kulturalnego bogactwa i znaczenia tego miejsca dla społeczności Majów. Po bokach konstrukcji znajdują się z kolei inne budowle, składające się na kompleks ruin Majów w Tulum.

Jeśli chodzi o architekturę El Castillo, warto jeszcze dodać, że ta wspaniała budowla była pierwotnie pokryta czerwonym stiukiem, choć większość farby dawno już zniknęła z konstrukcji. Starannie się jej przyglądając, można jednak jeszcze dostrzec ślady wcześniejszego pokrycia, co stanowi fascynującą wskazówkę dotyczącą dawnych praktyk artystycznych i technik dekoracyjnych Majów.

Reasumując, zamek El Castillo w Tulum to z pewnością jedno z najważniejszych miejsc do zwiedzania w Meksyku, które oferuje nie tylko piękną architekturę, ale także fascynującą historię i kulturę Majów.

El Castillo pyramid, Tulum ruins, Riviera Maya, Mexico
Piramida El Castillo, ruiny Tulum, Riviera Maya, Meksyk, licencja: shutterstock/By lastdjedai

El Castillo – jak tam dojechać?

Istnieje kilka opcji umożliwiających dotarcie do El Castillo oraz innych budowli w kompleksie ruin w Tulum.

Taksówka

Wygodna opcja, która zabierze cię do miejsca docelowego za około dwieście pesos z centrum miasta. Jest to zatem szybkie, ale nieco kosztowne rozwiązanie.

Colectivos

Jeśli jesteś zainteresowany bardziej ekonomicznymi opcjami, z pewnością zainteresują cię minibusy colectivos, będące popularnym środkiem transportu w Meksyku. Pojazd tego typu możesz złapać na przykład w centrum miasta Tulum i dojechać do ruin w przystępnej cenie, zazwyczaj do sześćdziesięciu pesos. Doskonała opcja dla podróżnych, którzy chcą zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Wynajęty samochód

Jeśli preferujesz niezależność i swobodę, wynajęcie samochodu może być dla ciebie bardziej atrakcyjne. Musisz jednak pamiętać o konieczności opłacenia parkingu na stanowisku archeologicznym oraz przejścia pieszo przez około dziesięć minut od parkingu do ruin. Warto jednak zauważyć, że jeśli chcesz uniknąć opłat za parking i spaceru z parkingu do ruin, możesz rozważyć parkowanie wzdłuż pobliskiej plaży Santa Fe, a stamtąd przejść na stanowisko archeologiczne.

Rower i skuter

Miłośnikom aktywności na świeżym powietrzu, z pewnością spodoba się z kolei opcja wynajęcia roweru lub skutera. Z centrum Tulum możesz dojechać do El Castillo rowerem w zaledwie dziesięć minut. Ciekawą i szybszą opcją wydaje się być podróż skuterem. W Tulum znajdziesz wiele renomowanych wypożyczalni które oferują dostęp do wspomnianych jednośladów.

Autor: Michał Jakoniuk – pasjonata podróży i poznawania nowych kultur. Swoją pasję do zwiedzania nowych miejsc w trakcie studiów łączył z wykopaliskami archeologicznymi w których uczestniczył. Choć aktualnie rzadziej podróżuje, pielęgnuje swoje zainteresowania związane z podróżami i turystyką w pracy, pisząc artykuły tematyczne. Oprócz zajmowania się copywritingiem, od kilku lat jest aktywnym korepetytorem.

Poprzedni

Dzielnice Tulum, Pueblo, Aldea Zama, Ruinas, Zona Hotelera atrakcje

TOP 3 najpiękniejsze cenotes w Tulum, jak dojechać

Następny

Dodaj komentarz