Wynajęcie samochodu w Puerto Aventuras – zasady ruchu drogowego

Tagi , , , , , , , , ,

Puerto Aventuras to stosunkowo niewielkie miasto, które możżesz przemierzać na kilka różnych sposobów. Choć wszędzie jesteś tu w stanie dotrzeć pieszo, jeśli planujesz dłuższe wycieczki lub zwiedzanie całego Jukatanu, z całą pewnością rozsądniejsze będzie dla Ciebie wynajęcie samochodu w Puerto Aventuras. Na szczęście lokalne firmy zadbały o to, by było one dla Ciebie dostępne, wygodne i stosunkowo tanie. Jakie są zatem Twoje możliwości w tym kontekście? O jakich zasadach ruchu drogowego musisz pamiętać, by poruszać się bezpiecznie w zgodzie z prawem. Czytaj dalej, a postaramy się wszystko wyjaśnić.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wynajęcie samochodu w Puerto Aventuras – Twoje możliwości

Chcąc wypożyczyć samochód w Puerto Aventuras, tak właściwie masz szereg różnych opcji, po które możesz sięgnąć. Już po przybyciu na lotnisko (najczęściej w Cancun), możesz skorzystać z usług jednej z firm i wybrać dostępne na miejscu auto, by to właśnie za jego kierownicą przemierzać Puerto Aventuras (a wcześniej do niego dotrzeć). To rozwiązanie jest bardzo wygodne, niemniej jednak daje Ci najmniejszą swobodę wyboru. Musisz zdecydowac się na któryś z samochodów dostępnych na miejscu. Konieczne jest też zaakceptowanie cen dyktowanych przez przewoźników turystom. Kiepskie są z kolei możliwości porównania oferty każdej z nich celem znalezienia tej najlepszej.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest oczywiście wypożyczenie auta online, najlepiej jeszcze przed udaniem się do Puerto Aventuras. Można (i najlepiej) to zrobić za pośrednictwem porównywarki rentalcars.com, dzięki której jesteś w stanie szybko znaleźć oferty wielu różnych firm szyte na miarę Twoich oczekiwań i wymagań. Korzystając z jej usług możesz szybko znaleźć idealne auto i wybrać najlepszą i najkorzystniejszą ofertę właśnie na nie. Będzie na Ciebie czekało na miejscu. W wielu przypadkach zaś, w nagłych sytuacjach, z rezerwacji będziesz mógł nieodpłatnie zrezygnować. Na przykład jeśli odwołają Twój lot.

Najważniejsze zasady ruchu drogowego w Puerto Aventuras

Aby móc rozsądnie, zgodnie z prawem, a przede wszystkim bezpiecznie poruszać się po drogach w Puerto Aventuras, oczywistym jest, że musisz znać tutejsze przepisy ruchu drogowego. W ten sposób unikniesz zaskoczeń i potencjalnych zatrzymań. Poniżej przedstawiamy kilka naszych porad, które okazują się kluczowe w czasie jazdy po meksykańskich drogach. Zwróć przy tym uwagę na to, że wszystkie tyczą się nie tylko Puerto Aventuras, ale i całego Jukatanu. Jeśli więc traktujesz tę miejscowość jako bazę wypadową do zwiedzania półwyspu, wciąż lepiej będzie, gdy się z nimi zapoznasz.

1. Zawsze przestrzegaj ograniczeń prędkości

Odpowiednia prędkość to jedna z rzeczy, o które jukatańskie prawo dba i których nie waha się egzekwować. Właśnie dlatego musisz pamiętać o przestrzeganiu limitów (po mieście możesz poruszać się z prędkością 50 km/h). Nawet jeśli tutejsi mieszkańcy nie zawsze uważają je za bardzo wiążące. Pamiętaj, że policja chętnie zatrzymuje turystów, gdyż to w ich przypadku może liczyć na dobre wyniki. Nie dając jej pretekstów do zatrzymania, z całą pewnością będziesz cieszył się spokojnym podróżowaniem.

Swoją prędkość dopasuj jednak nie tylko do obowiązującego prawa, ale też do panujących na zewnątrz warunków. Pamiętaj, że na Jukatanie (w tym również w Puerto Aventuras) zdarzają się prawdziwe ulewy. O ile nie przeszkadzają one w samym zwiedzaniu (nadal jest gorąco!), na pewno pogarszają warunki na tutejszych drogach.

2. Zapnij pasy bezpieczeństwa

Pasy bezpieczeństwa to w Puerto Aventuras kolejna z podstaw. Musisz o niej pamiętać, gdyż to ona bywa tutaj najczęstszą przyczyną zatrzymań ze strony policji (a z tą z całą pewnością przyjdzie Ci się zetknąć). Wszystko przez to, że pasy po prostu rzucają się w oczy. Musisz też pamiętać, że same w sobie są one podstawą w kontekście bezpieczeństwa. Na tutejszych drogach to powinno być Twoim absolutnym priorytetem.

3. Zachowaj czujność na drodze

Drogi w całym Meksyku są dość nieprzewidywalne. Puerto Aventuras wcale nie jest wyjątkiem. Kierowcy rzadko kiedy używają tutaj kierunkowskazów (nawet przy zmianie pasa czy skręcaniu na skrzyżowaniu). Choć nie oznacza to, że i Ty możesz sobie na to pozwolić, z całą pewnością skłania to ku temu, by zachować należytą rozwagę. Czujność to jednak nie tylko przewidywanie rzeczy niespotykanych. To również konieczność zachowywania odpowiednio dużego odstępu od innych kierowców (nagłe hamowanie nie jest tutaj rzadkością – zwłaszcza że zwierzęta dość często wchodzą na jezdnię, a i sami kierowcy zachowują się czasem irracjonalnie). 

Warto wspomnieć jeszcze o bezwzględnym obowiązku bycia trzeźwym. Jeśli wypiłeś, nie możesz wsiąść za kierownicę samochodu. Kropka. Pamiętaj o tym nie tylko ze względu na obowiązujące w mieście prawo, ale też z uwagi na swoje własne bezpieczeństwo. Połączenie stanu nietrzeźwości z nieprzewidywalnością tutejszych dróg zapewne nie wyjdzie Ci na dobre.

4. Uważaj na progi

W Puerto Aventuras drogi są wręcz usłane programi zwalniającymi, mającymi poniekąd zmuszać do przestrzegania przepisów związanych z tempem jazdy. Każdy z nich jest oznaczony odpowiednim (żółtym) znakiem – nie znajdziesz go jednak na długo przed progiem, ale tuż przed nim. Same w sobie progi są też nieco inne niż te, które znajdziesz w Polsce. Zwróć na to uwagę i po prostu jedź w zgodzie z przepisami.

Zwróć uwagę, że w Puerto Aventuras nie ma zbyt wielu znaków drogowych, na przykład tych wskazujących na pierwszeństwo na skrzyżowaniu (większość jest równorzędnych) lub tych wydzielających pasy ruchu. Musisz tutaj polegać na swojej znajomości prawa i logice. Najlepiej zaś uczyć się poruszania się po mieście od lokalsów.

5. Woź ze sobą niezbędne dokumenty

Podróżując nie tylko po Puerto Aventuras, ale i po Akumal czy jakimkolwiek innym jukatańskim mieście, musisz mieć ze sobą wszelkie niezbędne dokumenty uprawniające Cię do poruszania się samochodem. Mając je przy sobie, unikniesz nie tylko niepotrzebnego stresu, ale też wizyty na komendzie celem weryfikacji. Nie musisz przy tym wozić oryginałów każdego z dokumentów. Te mogą bezpiecznie leżeć w hotelu. Zamiast tego, zaopatrz się w ich skany lub zdjęcia. Dodatkowo Cię to zabezpieczy, gdyż nie będziesz w stanie zgubić tych rzeczy – a to mogłoby Ci przynieść jeszcze więcej kłopotów.

Podsumowanie – wynajęcie samochodu w Puerto Aventuras

Samochód stanowi jedną z najwygodniejszych i zdecydowanie najbardziej praktycznych form poruszania się po Puerto Aventuras. Jego wypożyczenie może być Twoją najlepszą decyzją w kontekście Twoich Jukatańskich wakacji. Pamiętaj jednak, by wynajmem zająć się zawczasu. Pozwoli Ci to uniknąć stresu, wynająć auto odpowiadające Twoim oczekiwaniom, a przede wszystkim zaoszczędzić. Oczywiście znalezienie samochodu dla siebie nie jest jedyną rzeczą, którą możesz zrobić jeszcze zanim zawitasz do Meksyku. W innym naszym wpisie przeczytasz, jak przygotować się do wyjazdu na Jukatan – polecamy zajrzeć do niego po garść praktycznych porad.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Jak dostać się z lotniska w Cancun do Akumal?

Jak dostać się do Puerto Aventuras na Jukatanie?

Następny

Dodaj komentarz