Wynajęcie samochodu w Akumal – zasady ruchu drogowego

Tagi , , , , , , , , , ,

Jukatan jest półwyspem bardzo atrakcyjnym, zachęcającym turystów do aktywnego zwiedzania i przemieszczania się. Swoje wakacje na Jukatanie musisz rozplanować tak, by móc zobaczyć najwięcej, a przy okazji nie tracić czasu na samo w sobie przemieszczanie się. To wszystko doskonale odzwierciedla również Akumal, przez wielu uważany za świetną bazę wypadową do zwiedzania całego Jukatanu. Jeśli tak właśnie go traktujesz, a swoje wczasy chciałbyś spędzić w najbardziej efektywny sposób, musisz wybrać odpowiednią formę poruszania się po nim. Jak się okazuje, tą wygrywającą z praktycznie każdą inną jest wynajęcie samochodu. Co jednak musisz o niej wiedzieć? Jak wygląda proces wynajmowania w mieście Akumal i jakie opcje w jego kontekście stoją przed Tobą otworem? Jakie są tutejsze zasady ruchu drogowego i co musisz wiedzieć o prowadzeniu tutaj własnego auta? To wszystko będziemy się starali streścić w naszym dzisiejszym wpisie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wynajęcie samochodu w Akumal – jakie masz opcje?

Poruszanie się samochodem po Akumal i jego okolicach jest czymś, co turyści niesamowicie często praktykują. Nic więc dziwnego, że miasto to doskonale się na to przygotowało, oddając w Twoje ręce kilka rozwiązań w jego kontekście. Pierwszą z nich jest wynajęcie auta na miejscu, a zatem już po tym, jak dotrzesz do miasteczka (tutaj znajdziesz najlepsze sposoby właśnie na to). Jest to rozwiązanie o tyle dobre, że nie zamrażasz w nim z góry pieniędzy, ale też widzisz na własne oczy, jaki samochód wejdzie w Twoje ręce. Musisz jednak pamiętać, że tutaj masz znacznie mniej możliwości na porównanie oferty konkurencyjnych firm. Zwiększasz za to swoją podatność na zostanie oszukanym. Nie jest to więc rozwiązanie, które można nazwać optymalnym.

Znacznie rozsądniej jest zaplanować wynajęcie samochodu jeszcze zanim dotrze się do Akumal. Zrobisz to przez Internet. Wielu przewoźników pozwala na rezerwację z możliwością wycofania się, ale też umożliwia wybór konkretnego samochodu oraz miejsca jego odbioru i określenie podstawowych warunków współpracy. Wynajęcie samochodu przez Internet to dla Ciebie pewność, bezpieczeństwo, ale też szansa na ekonomiczne podejście do całego procesu. Bez problemu porównasz oferty różnych firm wynajmujących auta i wybierzesz tę, która będzie dla Ciebie obiektywnie najbardziej ekonomiczna. W takim porównaniu (i samym w sobie wynajęciu) pomoże Ci świetna wyszukiwarka rentalcars.com. Pozwalająca na dokładne filtrowanie listy dostępnych samochodów i przewoźników, umożliwi Ci wynajęcie samochodu na Twoich warunkach. Tak, aby bezpośrednio po przylocie ten czekał na Ciebie na lotnisku (na przykład w Cancun).

Zasady ruchu drogowego w Akumal

Jeśli planujesz poruszać się po Akumal samochodem, musisz wiedzieć, że nie jest to nazbyt trudne i na pewno jest bezpieczniejsze od jazdy po większości europejskich państw. Meksykanie na drogach nie mają w zwyczaju sygnalizowania skrętów lub zmiany pasa ruchu. Do tego jednak trzeba się przyzwyczaić, najlepiej zachowując odpowiednio duży dystans. Musisz też wiedzieć, że na Jukatanie dość często jeździ się samochodami uszkodzonymi czy niekompletnymi (na przykład ze zbitymi lampami). To też zmusza do zachowania należytej ostrożności. Zwłaszcza że na drogach w Akumal często pojawiają się zwierzęta. Nie tylko te domowe. Musisz też przyzwyczaić się do nieco wolniejszej jazdy, narzucane poniekąd przez bardzo wiele progów zwalniających.

W Akumal jeździ się po prawej stronie, jednak często wyprzedza się również od prawej – wiele zależy tutaj od konkretnej sytuacji na drodze. Na terenie całego miasta obowiązuje limit prędkości 50 km/h i jest on naprawdę skrupulatnie przestrzegany. Jeśli jednak wybierzesz się poza nie, będziesz mógł jechać szybciej (choć tutaj wszystko zależy od konkretnej drogi). Znaki, jakie znajdziesz w Meksyku, a zatem i w Akumal są praktycznie identyczne, jak te w Europie. Tam, gdzie jest to konieczne, są one też “zangielszczone” – dzięki temu nie będziesz miał problemów z ich zrozumieniem. Pamiętaj, że brak zrozumienia nie zwalnia Cię z obowiązku przestrzegania zasad. Policja zatrzymuje kierowców spoza Meksyku stosunkowo często – również celem rutynowych kontrol. Zadbaj więc o to, by nie można Ci było niczego zarzucić.

W skrócie – o czym musisz pamiętać?

Wbrew temu, co można myśleć po zastanowieniu się nad różnicami kulturowymi, ruch drogowy w Akumal (i w całym Meksyku) w wielu aspektach rządzi się bardzo podobnymi do tych europejskich zasadami. W skrócie zatem, przy poruszaniu się po drodze właśnie tutaj musisz:

  • zawsze mieć zapięte pasy – podobnie jak w Polsce, jest to prawnie wymagane, ale i po prostu rozsądne,
  • być trzeźwy – jeżdżenie pod wpływem alkoholu jest surowo zabronione – a o ten w hotelach (zwłaszcza all-inclusive) łatwo,
  • nie przekraczać limitu prędkości,
  • utrzymywać dystans od innych pojazdów,
  • mieć przy sobie dokumenty, a najlepiej ich kopie (z oryginałami w hotelu),
  • nie próbować łapówkarstwa.

Musisz pamiętać również o tym, że nie musisz zgadzać się z decyzją policjanta, jeśli ten Cię zatrzyma i będzie chciał Cię ukarać. W takiej sytuacji będzie chciał wziąć Cię na komisariat i tam skonfrontować opinie. Co jednak ciekawe, często nie dochodzi do tego (w przypadku turystów), a kończy się zaledwie pouczeniem.

Podsumowanie – wynajęcie samochodu w Akumal

Wynajęcie samochodu w Akumal nie jest czymś ani kłopotliwym, ani też bardzo kosztownym. Jest za to działaniem, które znacząco może wpłynąć na Twój komfort poruszania się po mieście oraz zwiedzania nie tylko tego miasteczka, ale i całego Jukatanu. Pamiętaj jednak, że auto musi prowadzić uprawniona do tego osoba, a policja dokładnie (i dość często) wszystko sprawdza – zwłaszcza jeśli chodzi o poruszających się po Jukatanie turystów. Właśnie dlatego, zanim w ogóle zarezerwujesz swój samochód, zapoznaj się z tutejszymi zasadami ruchu drogowego i upewnij się, że podołasz ich przestrzeganiu. Tylko wtedy bowiem nie będziesz narażał się na konsekwencje, a swoje wakacje na Jukatanie będziesz mógł uznać tak za bezpieczne, jak i po prostu komfortowe.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Jak dostać się do Akumal na Jukatanie?

Gdzie zjeść w Akumal? – najlepsze restauracje

Następny

Dodaj komentarz