Wynajęcie samochodu na Jukatanie – zasady ruchu drogowego, co warto wiedzieć?

Tagi , , , , , , , ,

Wybierając się na Jukatan, musisz zadbać o kilka różnych rzeczy. Poza noclegiem i planem na zwiedzanie kolejnych atrakcji, jedną z tych najistotniejszych jest zadbanie o transport już na miejscu. Wyspę trzeba bowiem przemierzać sprawnie – jako że jest ona szalenie atrakcyjna, z całą pewnością będziesz chciał zwiedzić każdy jej fragment. Doskonałym środkiem pozwalającym na to może się okazać wynajęcie samochodu na Jukatanie. Co jednak musisz wiedzieć na jego temat? Czy samochód będziesz mógł zorganizować sobie będąc jeszcze w Polsce? Co musisz wiedzieć na temat poruszania się po tej części Meksyku? Czytaj nasz dzisiejszy artykuł, a wszystkiego się dowiesz.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sposoby na wynajęcie samochodu na Jukatanie

Jako że samochód jest środkiem lokomocji bardzo popularnym na Jukatanie, a miejsce to samo w sobie jest skierowane głównie do turystów, opcji na wypożyczenie tutaj go jest sporo. Polscy turyści stoją przed wyborem. Mogą zarezerwować sobie auto jeszcze z Polski, albo też zająć się tym na miejscu.

Wynajęcie na miejscu

Opcją, na którą turyści decydują się nad wyraz często jest wynajmowanie samochodu bezpośrednio na Jukatanie – po tym, jak dotrze się na wyspę. Jedną z niezaprzeczalnych zalet tego właśnie rozwiązania jest fakt, że pozwala ono odłożyć wynajem w czasie, a czasem również zapobiega niepotrzebnemu wydawaniu pieniędzy. Co bowiem, jeśli po dotarciu na miejsce uznasz, że wszystko masz w zasięgu ręki, a na podróże będziesz się wybierał rzadko? Wtedy wynajem może być bez sensu.

Wynajęcie samochodu na miejscu to jednak opcja dość kłopotliwa dla osób, które się na nią zdecydują. Wynika to przede wszystkim z ograniczonych możliwości porównywania ofert różnych firm wynajmujących (a tych jest naprawdę sporo), a także z konieczności zaakceptowania warunków finansowych panujących na miejscu, a często znacznie mniej korzystnych. Właśnie dlatego w momencie, w którym jesteś naprawdę zdecydowany na przemierzanie Jukatanu samochodem, lepiej będzie, jak o transport zadbasz odpowiednio wcześnie.

Aerial view of a cancun road over the sea with cars and a boat at full speed
Widok z lotu ptaka na jedną z ulic w Cancun, licencja: shutterstock/By

Wynajęcie przez Internet

Choć wynajęcie samochodu na Jukatanie można bez problemu załatwić na miejscu, wcale nie jest to dla Ciebie opcja najkorzystniejsza – tak finansowo, jak i pod względem warunków wypożyczenia. Znacznie lepiej jest załatwić wszystko jeszcze przed wylotem, w zaciszu własnego domu. Wynajem przez Internet jest wygodny, ale i daje Ci pełnię możliwości. Sam jesteś w stanie wybrać firmę, z usług której będziesz korzystać, a także porównać oferty różnych wynajmujących – tak, aby wybrać tę najkorzystniejszą właśnie dla siebie. Wynajmując przez Internet, nie wchodzisz w nic w ciemno. Możesz dokładnie zapoznać się z autem, za którego kierownicą zasiądziesz. Co jednak najważniejsze, może ono być dla Ciebie dostępne od razu po tym, gdy dotrzesz na Jukatan. Bez generowania dodatkowego stresu związanego z poszukiwaniem firmy wynajmującej na szybko.

Szukając miejsc, w których mógłbyś wynająć samochód na Jukatanie powinieneś spojrzeć na wyszukiwarkę samochodów rentalcars.com. Agreguje ona oferty różnych firm, znacząco ułatwiając Ci wybór tej idealnej. Co więcej, dzięki niej możesz przejść przez cały proces rezerwacji (i wypożyczenia), a nawet… wycofać się z niej. Na przykład wtedy, gdy Twoje plany wakacyjne ulegną zmianie.

Zasady ruchu drogowego na Jukatanie – które musisz znać?

Jazda po Jukatanie jest dość łatwa i bezpieczna – głównie dlatego, że największe miasta łączą proste autostrady i drogi, które są solidnie utwardzone i wysokiej jakości. Rzadko kiedy są też zatłoczone (nie biorąc pod uwagę centrów większych miast, oczywiście). W czasie przemierzania dróg samochodem największą uwagę musisz zwrócić na przechodzące zwierzęta – zwłaszcza na drogach przebiegających przez dżunglę. Musisz też pamiętać, że większość dróg jest bardzo słabo oświetlona. To zaś zmusza do zachowania mnóstwa ostrożności.

Jeśli chodzi o same w sobie zasady ruchu drogowego, te są dość podobne do tych panujących w Polsce. Jeździ się tutaj zatem z prawej strony, a wyprzedza z lewej. Musisz jednak wiedzieć, że na drogach panuje tutaj znacznie większy chaos. Nie może Cię więc zdziwić częste wymuszanie pierwszeństwa, ale też wyprzedzanie z prawej strony czy trąbienie. Znaki doskonale informują o obowiązującym limicie prędkości. W terenie zabudowanym wynosi on 50 km/h – poza nim jest różnie (od 80 do 110 km). Poruszając się samochodem, uważaj na progi zwalniające. W przeciwieństwie do tych polskich, są one tutaj niesamowicie wysokie. Co jednak najważniejsze, są też bardzo gęsto rozsiane (co poniekąd można uzasadnić, patrząc na to, jak jeżdżą meksykańscy kierowcy). Pamiętaj o przestrzeganiu przepisów i ostrożnej jeździe. Choć Meksykanie rzadko kiedy ją praktykują, policja jest w szczególności wyczulona na turystów i chętnie zatrzymuje ich. Również w przypadku pozornie niewielkich przewinień.

Warto wiedzieć: aby poruszać się po Meksyku (a zatem i Jukatanie) legalnie, nie będziesz potrzebował międzynarodowego prawa jazdy. Jeśli jednak je masz, najlepiej będzie je zabrać. Pamiętaj przy tym, że większość wypożyczalni samochodów wymaga od kierującego ukończenia 21. roku życia. Jeśli jesteś młodszy, wybór firm wynajmujących będzie dla Ciebie znacznie mniejszy.

Podsumowanie – wynajęcie samochodu na Jukatanie

Jukatan jest miejscem, po przybyciu do którego z całą pewnością będziesz miało ochotę na aktywne zwiedzanie. Choć wylegiwanie się na plażach w tym klimacie jest wyśmienitą opcją, mnogość jukatańskich atrakcji, różnorodność tutejszego krajobrazu oraz nietypowość fauny sprawiają, że z pewnością będziesz chciał zdobyć się na eksplorację. Ta zaś, jak się okazuje, jest znacznie wygodniejsza, gdy podejmujesz się jej posiadając samochód. W szczególności jeśli Twoje wakacje mają rodzinny charakter, a Ty podróżujesz z dziećmi.

Pamiętaj oczywiście, że na Jukatanie samochód nie jest Twoją jedyną opcją na podróżowanie. Koniecznie przeczytaj nasz wpis dotyczący tego, jak poruszać się po Jukatanie, a szybko poznasz wszystkie alternatywy.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

TOP 10 najpiękniejszych plaż w Cancún

TOP 10 atrakcji w Cancún, co zobaczyć i zwiedzić

Następny

Dodaj komentarz