Wycieczka z Puerto Aventuras na wyspę Cozumel

Tagi , , , , , , , , ,

Puerto Aventuras jest jednym z tych miasteczek, które przez wielu turystów są traktowane niczym baza wypadowa do zwiedzania całego Jukatanu. Nie ma się zresztą czemu dziwić. Nie dość bowiem, że jest doskonale zlokalizowane to jeszcze zazwyczaj jest znacznie mniej zatłoczone, a przy okazji samo w sobie bardzo atrakcyjne. Przebywając w nim, możesz z łatwością dostać się wszędzie – do Tulum, Puerto Aventuras, Akumal, a nawet na wyspę Cozumel. Dziś przedstawimy naszą wizję wycieczki właśnie w to ostatnie miejsce. Zaprezentujemy Ci w pigułce wszystko to, co musisz wiedzieć na jej temat. Zainteresowany? Czytaj dalej!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dostać się z Puerto Aventuras na wyspę Cozumel?

Nie ma bezpośredniego połączenia pomiędzy Puerto Aventuras a wyspą Cozumel. Nie oznacza to jednak, że na wyspę ostatecznie nie dotrzesz. Wręcz przeciwnie – dojazd jest niezwykle łatwy, choć wymaga jednej “przesiadki”.

Aby dotrzeć na wyspę, musisz skorzystać z promu. Ten odpływa z położonej nieco na północ (20 kilometrów) miejscowości Playa del Carmen. Nie musisz jednak dojeżdżać do jej centrum, a do położonego nieco bliżej portu Calica, skąd wyruszysz do Cozumel. Jeśli chcesz zabrać ze sobą samochód, będziesz mógł zabrać go ze sobą. Prom mogący Cię przewieźć odpływa jednak raz dziennie. Znacznie lepiej masz będąc pasażerem bez samochodu. Wtedy opcji przepłynięcia jest więcej – prom “osobowy” odpływa co godzinę (i co dwie w godzinach wieczornych), od 9:00.

Najlepszy logistyczny plan wycieczki

Podróż do Cozumel z samochodem jest niemożliwa w przypadku sugerowanej przez nas wycieczki. Czas odpłynięcia promu transportującego auta zmusza bowiem do zostania w Cozumel na noc. Najlepiej jest więc dostać się do portu taksówką (koszt to około 40 złotych) lub autobusem. Można też dojechać samochodem, a zostawić go na parkingu w Playa del Carmen.

Z Puerto Aventuras powinieneś wyruszyć maksymalnie o 8:10, aby zdążyć na prom odpływający o godzinie 9:00. My polecamy wyruszenie jeszcze wcześniej, by znaleźć wszystko na miejscu i nie spóźnić się. Tak wczesny wyjazd da Ci maksymalnie dużo czasu na zwiedzanie.

Ostatni prom z Cozumel na Playa del Carmen odpływa o godzinie 21:00. Z uwagi na różne losowe wydarzenia, my polecamy wyrobić się na prom o godzinie 20:00. Wtedy też zostawisz sobie jedną opcję na powrót – w razie gdyby ta zawiodła.

Co zwiedzić podczas jednego dnia na wyspie Cozumel?

Cozumel jest szalenie atrakcyjną wyspą, której tak właściwie nie da się w całości zwiedzić w jeden dzień (zwłaszcza licząc się z tym, że trzeba wrócić do Puerto Aventuras). Tyle czasu jednak powinno wystarczyć do tego, by zobaczyć największe atrakcje wyspy oraz zaspokoić w pełni swoją ciekawość dotyczącą właśnie jej. Na które z nich powinieneś się zdecydować w czasie takiej wycieczki?

Pierwsza część dnia

Pierwsze kroki w czasie wycieczki po Cozumel polecamy skierować w głąb wyspy, do tutejszych ruin miasta Majów. San Gervasio Mayan Archaeological Site może odstaje od popularnego Chichen Itza czy ruin w Tulum, niemniej jednak na pewno jest czymś, co warto zobaczyć. Zwłaszcza że w okolicach znajdziesz również Cozumel Pearl Farm – prawdziwy must-visit jeśli chodzi o Cozumel. Farma jest miejscem nietypowym, które dostarczy Ci wrażeń na każdym możliwym poziomie (tak wizualnym, jak i pod względem wiedzy, które dostarcza). Rozwijana od pokoleń przez rodzinną firmę, potrafi zachwycić. Kolejne kroki polecamy skierować w inną część wyspy. Sama podróż tam jest niesamowitym przeżyciem – zwłaszcza że wyspa jest bardzo malowniczym miejscem, po którym podróżuje się szybko (niewiele samochodów), ale też bardzo sprawnie (doskonale przygotowana infrastruktura).

Końcowa część dnia

W tej właśnie części Cozumel, położonej na południowo-zachodnim wybrzeżu, znajdziesz Mayan Cacao Company – firmę zajmującą się produkcją kakao oraz czekolady. Z obu tych rzeczy słynie Cozumel (a wcześniej oczywiście parali się nimi Majowie) – jeśli więc szukasz wzorcowego kakao i czekolady w formie, którą można uznać za pierwotną (a przez to i najlepszą), z całą pewnością powinieneś odwiedzić to miejsce. Tutaj też możesz zaopatrzyć się w fantastyczne pamiątki. Zwiedzanie fabryki przyniesie dużo radości również dzieciom. Po terenie firmy organizowane są wycieczki i aby zwiedzić to miejsce, trzeba z takiej opcji skorzystać. Jedna wycieczka trwa 70 minut i jest przepełniona atrakcjami.

Jednodniową wycieczkę po Cozumel polecamy zakończyć na Paradise Beach – jednej z najbardziej zadbanych, najpiękniejszych plaż, jakie mogłeś zobaczyć w swoim życiu. Umieszczenie jej na końcu swojego planu wyprawy pozwoli Ci wykorzystać dokładnie tyle czasu, ile pozostało Ci do odpłynięcia. Nie zmarnujesz nawet sekundy, przy okazji mogąc wypocząć po intensywnym dniu zwiedzania. Jeżeli zaś czasu pozostało Ci odpowiednio dużo, możesz sięgnąć po sprzęt do nurkowania i zanurzyć się w wodzie. Doskonałym miejscem do tego są okolice rafy koralowej Chankanaab Bolones. Zupełnie przy okazji będziesz tym samym mógł odhaczyć ze swojej listy tego typu miejsce – na Jukatanie wyjątkowe, bo różne od wszystkich tego typu rozsianych po świecie. Mając czas możesz też zwiedzić samo w sobie miasto. W nim bowiem również nie brakuje atrakcji.

Podsumowanie

Wycieczka z Puerto Aventuras na wyspę Cozumel z całą pewnością zasługuje na to, by znaleźć się na Twojej liście rzeczy do zrobienia w czasie własnych wakacji na Jukatanie. Jeden dzień powinien Ci wystarczyć do tego, by poznać większość największych atrakcji wyspy, a przy okazji wypocząć i zaczerpnąć jej niesamowitego, niepowtarzalnego i z całą pewnością godnego uwagi klimatu.

Jeśli i Ty traktujesz miasto Puerto Aventuras jako własną bazę wypadową do zwiedzania całego Jukatanu, a Cozumel nie jest jedynym miejscem, które zamierzasz odwiedzić w czasie wakacji, koniecznie zapoznaj się z naszym innym pomysłem, jakim jest wycieczka z Puerto Aventuras do miasta Majów w Tulum. To kolejna z fantastycznych opcji na spędzenie całego dnia w zgoła odmiennej części półwyspu.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Wycieczka z Puerto Aventuras do miasta Majów w Tulum

Puerto Aventuras – windsurfing i surfing; co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz