Wycieczka do Yal-Ku Lagoon – zwiedzanie, atrakcje, jak dojechać

Tagi , , , , , , , ,

W poszukiwaniu najpiękniejszych miejsc w Akumal i jego najbliższych okolicach z całą pewnością szybko natrafisz na informacje na temat Yal-Ku Lagoon – jednego z najbardziej urokliwych, najpiękniejszych i po prostu najatrakcyjniejszych zakątków na całym Jukatanie. Co jednak musisz wiedzieć na jego temat? Gdzie dokładnie się on znajduje, jak do niego dojechać i co warto zobaczyć w jego obrębie? Czytaj nasz dzisiejszy wpis, a wszystko stanie się dla Ciebie jasne.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Yal-Ku Lagoon?

Yal-Ku Lagoon zlokalizowane jest niedaleko miasta Akumal, na północ od niego (wzdłuż drogi numer 307). Znajdziesz je w okolicach wybrzeża, a sam w sobie obszar jest dość rozległy. To sprawia, że atrakcja ta z powodzeniem może zająć Ci cały dzień.

Jak dojechać do Yal-Ku Lagoon Akumal?

Aby dotrzeć do Yal-Ku Lagoon z centrum miasta Akumal, wystarczy, że będziesz podążał drogą numer 307 na północ.Gdy miniesz stację benzynową PEMEX, będziesz z kolei musiał skręcić w prawo. Bramkę prowadzącą na lagunę znajdziesz niemal przy samej drodze. Na miejscu znajduje się darmowy parking – oczywiście musisz najpierw zapłacić za bilet, gdyż to on uprawnia do zajęcia miejsca. Co ważne, parking ma ograniczoną liczbę miejsc. Ma to duże znaczenie w przypadku bardziej popularnych turystycznie miesięcy.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Yal-Ku Lagoon?

Yal-Ku Lagoon to bardzo rozległy obszar, w obrębie którego możesz sięgnąć po całe mnóstwo atrakcji – przede wszystkim tych ściśle związanych z naturą. Taką, której żaden człowiek nie miał okazji w jakikolwiek zmienić. Co warto tutaj zobaczyć? Jeśli nie masz ochoty na spędzaniu czasu w wodzie, z pewnością zaciekawi Cię fantastyczny ogród z rzeźbami wykreowanymi w brązie oraz kamieniu. Na miejscu znajdziesz też świetną restaurację, która serwuje wszystko to, co charakterystyczne dla tego regionu Meksyku. Yal-Ku to również wiele sposobności na romantyczne spacery na łonie natury – również w miejscach, do których standardowy turysta raczej rzadko zagląda. Bez wchodzenia do wody możesz też skorzystać z szalenie wygodnych hamaków – idealnych do odpoczynku już po intensywnym zwiedzaniu.

Yal-Ku Lagoon jest jednak rajem przede wszystkim dla osób kochających przebywanie w otoczeniu wody. Warto wspomnieć przede wszystkim o tutejszej cenocie, będącej jedną z najlepszych, najpiękniejszych i najlepiej zachowanych na całym Jukatanie. Oczywiście nie jest ona jedynym miejscem, w którym wskoczysz do wody. Na snorkeling jesteś w stanie sobie pozwolić również na powierzchniowej części laguny. Podobnie jest w przypadku zwykłego pływania. Powierzchnia wody jest tutaj tak czysta i przejrzysta, że pozwala na podziwianie okolicznej fauny i podwodnej flory – bez konieczności zanurzania się.

Ile kosztuje bilet wstępu do Yal-Ku Lagoon?

Istnieją trzy rodzaje biletów, które możesz zakupić, by korzystać z uroków tego miejsca. Ten podstawowy kosztuje 20 dolarów (około 80 złotych) dla dorosłych, a 15 dolarów (około 60 złotych) w przypadku dzieci 5-11. Musisz pamiętać, że w jego przypadku wiele rzeczy jest dodatkowo płatne (jak chociażby wypożyczenie sprzętu do nurkowania czy miejsca na hamakach).

Droższy bilet, Yal-Ku Experience, kosztuje 30 $ (dorośli – ok.130 zł) lub 23 $ (dzieci – ok. 90 zł). Za najdroższy, ale zawierający w sobie absolutnie wszystko pakiet Yal-Ku Plus zapłacisz z kolei 45 $ (dorośli, ok. 177 zł) lub 33 $ (dzieci, ok. 130 zł).

Ile czasu trwa zwiedzanie Yal-Ku Lagoon?

Zwiedzanie Yal-Ku Lagoon z powodzeniem jest w stanie zabrać Ci cały dzień. Oczywiście musisz przy tym pamiętać o godzinach otwarcia obiektu. Najlepiej jest przybyć tutaj jak najwcześniej, by maksymalnie wykorzystać wszystkie atrakcje oferowane przez to miejsce. Yal-Ku otwarte jest codziennie w godzinach 9:00 – 17:00.

Kiedy najlepiej odwiedzić do Yal-Ku Lagoon?

Yal-Ku Lagoon jest atrakcją, która jest dostępna dla odwiedzających przez cały rok. Jako że na Jukatanie pogoda sprzyja praktycznie przez cały rok, każdy czas wydaje się być tym odpowiednim dla Ciebie. Koniecznie zobacz, jak wygląda wiosna lub jesień w Akumal – pisaliśmy już o tym na łamach naszego serwisu. Wybierz miesiąc, w przypadku którego temperatura powietrza i wody, a przede wszystkim ilość i intensywność opadów będzie dla Ciebie optymalna. Zwrócić przy tym szczególną uwagę na te ostatnie. Laguna nie jest zadaszona (przynajmniej w pełni – restauracje, ale i chociażby cenotę można bezproblemowo odwiedzić również w czasie największych opadów).

Czy warto odwiedzić Yal-Ku Lagoon?

Yal-Ku Lagoon jest z całą pewnością jednym z najatrakcyjniejszych miejsc na Jukatanie – zwłaszcza spośród tych, w których można zakosztować spotkania z naturą. W najbardziej surowej jej formie. Jest to miejsce wszechstronne, obfitujące w atrakcje. Przede wszystkim nie nudzi się i zachęca do aktywnego spędzania czasu tak w pojedynkę, jak i w towarzystwie innych ludzi (w tym całej własnej rodziny, oczywiście). Yal-Ku Lagoon to także zaledwie jedna wejściówka na wszystkie atrakcje. W jednej cenie masz zatem zwiedzanie miejsca na kształt ogromnego rezerwatu przyrody, ale też wejście na cenotę, pełen dostęp do ekskluzywnej dla odwiedzających restauracji (w najwyższym pakiecie z darmowym jedzeniem i piciem). Jeśli więc rozważać stosunek jakości do ceny, na całym Jukatanie ciężko będzie znaleźć tak wartościowe z turystycznego punktu widzenia miejsce. Jeśli więc zastanawiasz się, czy warto je odwiedzić, możemy ze stanowczością odpowiedzieć twierdząco.

Podsumowanie

Wycieczka do Yal-Ku Lagoon powinna stanowić jeden z punktów obowiązkowych dla wszystkich osób przebywających w Akumal lub jego najbliższych okolicach, ale i po prostu na półwyspie Jukatan. To miejsce gwarantujące emocje, niesamowite widoki oraz moc atrakcji – wliczając to możliwość nurkowania i snorkelingu, zwiedzania tutejszej cenoty czy po prostu robienia zdjęć na Instagrama. Wybierając się tutaj możesz mieć pewność, że dobrze spędzisz czas, 

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Snorkeling i nurkowanie Akumal – najlepsze miejsca

TOP 10 najlepszych hoteli w Akumal

Następny

Dodaj komentarz