Wiosna w Akumal – jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju?

Tagi , , , , , , , , , , ,

Akumal to jukatańskie miasteczko, które z miesiąca na miesiąc staje się coraz popularniejszą destynacją wakacyjnych podróży Polaków (i nie tylko). Znane z mnóstwa atrakcji i malowniczego usytuowania, stanowi też świetną bazę wypadową do zwiedzania całego półwyspu. Co więcej, oferuje tańsze noclegi, ale też świetne połączenie z całą resztą popularnych miast na Jukatanie. Do Akumalu bardzo często wybiera się latem (na wakacje w Akumal) lub zimą (by odpocząć od polskiego zimna). Jak jednak przedstawia się pogoda w tym mieście w wiosną? Choć o tym rzadko kiedy się mówi, my postanowiliśmy poruszyć ten temat. Jeśli więc to właśnie na wtedy planujesz swój wypad, koniecznie czytaj dalej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Temperatury i pogoda w Akumal na wiosnę

Wiosna w Akumal należy do bardzo spokojnych i na pewno przyjaznych zwiedzaniu. Tak aktywnemu, jak i pasywnemu. Pogoda wtedy jest znacznie lepsza niż w tym samym czasie w Polsce, co może skłaniać do wycieczki. Zanim jednak się na nią zdecydujesz, koniecznie zapoznaj się z temperaturami i szerzej pojętymi warunkami atmosferycznymi. Te zależą przede wszystkim od konkretnego miesiąca.

Marzec

Nie powinien być dla Ciebie zaskoczeniem fakt, że spośród wszystkich wiosennych miesięcy to marzec jest tym najzimniejszym. Temperatura powietrza w dzień wynosi wtedy średnio 26°C, a powietrze często bywa bardziej rześkie niż tropikalne. Nocą temperatura zwykle nie schodzi poniżej 24°C, co sprawia, że praktycznie przez całą dobę mamy do czynienia z podobnymi warunkami. Marzec to najmniej deszczowy spośród wszystkich miesiąc – dni z deszczem jest tutaj zaledwie siedem, przy 24 dniach słonecznych. Deszczu tego spada też niezwykle mało (niemal podobnie, jak w najmniej deszczowym lutym). Pod względem warunków pogodowych, marzec jest idealny, choć nie należy do najcieplejszych.

Kwiecień

Temperatura zaczyna znacząco wzrastać w kwietniu, kiedy to termometry pokazują już 27°C (a temperatury właściwe są wyższe). Ocieplenie widać również po temperaturach nocnych, osiągających średnią 25°C. Dni słonecznych jest tutaj nieco mniej niż w marcu (22), jednak wciąż opadów jest niesamowicie mało. To sprawia, że zwiedzanie jest bardzo komfortowe. Wilgotność powietrza rośnie, niemniej jednak nie jest to jeszcze miesiąc, w którym czyniłaby ona warunki znacząco gorszymi.

Maj

W maju widać jest już zalążki lata. Zwłaszcza po temperaturze, która średnio wynosi tutaj 28°C za dnia i 25°C nocą. Maj to jednak czas, kiedy tropikalny klimat zaczyna dawać się we znaki – właśnie z pogodowego punktu widzenia. Choć liczba słonecznych godzin jest wciąż taka sama, znacząco rośnie liczba dni deszczowych (aż o 5 dni w stosunku do kwietnia). Deszczu tego jest też prawie trzykrotnie więcej, przez co rośnie też wilgotność powietrza. Pogoda wciąż jest znośna i chłodniejsza od tropikalnej, jednak już widoczne jest duże przechylenie w kierunku takowej.

Temperatury wody w Akumal na wiosnę

Odwiedzając tak tropikalne miejsce, jak Jukatan, z całą pewnością dużą część swojego pobytu chciałbyś spędzić pod wodą. Czy to na nurkowaniu, czy też po prostu na pływaniu. Patrząc więc na to, jak wygląda wiosna na Akumal, musisz wziąć pod uwagę również temperatury wody – bardzo istotne dla komfortowego przebywania w niej.

Marzec

W marcu średnia temperatura wody wynosi 26°C, co sprawia, że jest to miesiąc z najniższą temperaturą w ciągu roku. Jeśli więc lubisz pływać w ciepłej wodzie, to będzie dla Ciebie najsłabszy miesiąc. Pamiętaj, że wartość jest uśredniona, a temperatura potrafi spadać nawet w okolice 20°C. To wciąż dużo, porównując te wartości z tymi “polskimi”. Nie jest to jednak maksimum, jakie można wycisnąć z Jukatanu.

Kwiecień

Znacznie lepszy pod kątem temperatury wody jest kwiecień i choć średnia wynosi zaledwie jeden stopień więcej (27°C), znacznie częściej jest ona po prostu wyższa. Przebywanie w wodzie jest przez to znacznie bardziej komfortowe – zwłaszcza po południu.

Maj

Najkorzystniej pod kątem temperatury wody wypada maj, w którym wynosi ona średnio 28°C, choć często sięga nawet 30°C. Jest ona już przyjemna, a jej ciepło utrzymuje się dłużej, co pozwala już zaglądać na plażę również w godzinach przedwieczornych.

Czy warto jechać do Akumal na wiosnę?

Wiosna na Akumal jest zdecydowanie jedną z najatrakcyjniejszych pór roku i bez wątpienia czasem, w którym warto zawitać na półwysep. Wszystko ze względu na optymalne warunki pogodowe, z jakimi możesz się tutaj spotkać. Już marzec gwarantuje Ci wysokie temperatury tak w nocy, jak i w dzień – a kwiecień i maj są tylko cieplejsze! Tak właściwie ta pora roku odróżnia się od szczytu sezonu, wskazywanego na środek lata, maksymalnie dwoma stopniami mniejszą temperaturą. To niewielka różnica – zwłaszcza patrząc na inne zalety wiosny.

Wiosna to przede wszystkim czas, w którym Akumal nie pęka w szwach od turystów. Jest to w końcu czas jeszcze przed szczytem sezonu. Czy to oznacza, że wszystko jest pozamykane? Oczywiście, że nie. Najlepsze restauracje w Akumal funkcjonują dokładnie tak, jak o każdej innej porze roku. Ty możesz jednak liczyć na nieco lepsze ceny. 

Wiosna to też gwarancja znakomitej pogody. Jak wspomnieliśmy powyżej, w marcu, kwietniu i maju mamy do czynienia z największą liczbą godzin słonecznych, a także dni, w których to słońce występuje. Wiosna to również czas, kiedy w Akumal pada zdecydowanie najmniej deszczu. Musisz wziąć to pod uwagę, gdyż mimo cieplejszych miesięcy letnich, te są też bardziej obfite w opady. To z kolei może znacząco utrudnić zwiedzanie.

Wiosny, zwłaszcza we wczesnych jej fazach, nie polubią również wielbiciele nurkowania w ciepłej wodzie. W marcu jej temperatura może być dla nich nieco zbyt niska (24°C), choć w kwietniu  maju osiąga ona już znacznie bardziej optymalny poziom. 

Aby więc odpowiedzieć na zadane w tytule tego fragmentu pytanie, zdecydowanie warto wybrać się do Akumal na wiosnę. To pora roku, w trakcie której z całą pewnością wyciśniesz maksimum ze swojego pobytu. Niezależnie od tego, co będziesz chciał tutaj robić.

Podsumowanie

Wiosna w Akumal jest porą roku, która praktycznie gwarantuje udane wakacje na Jukatanie. Dużo godzin słonecznych pozwoli Ci na długie zwiedzanie i spacerowanie (na przykład w poszukiwaniu dzieł street artu), natomiast niewielkie ilości padającego deszczu tylko je uprzyjemnią. My uważamy ten czas jako najlepszy do odwiedzenia tego miasta. Jeśli oczywiście jesteś w stanie zaakceptować nieco niższe (od czysto tropikalnych) temperatury, a w zamian za to otrzymać większy spokój, znacząco niższe ceny oraz przede wszystkim komfort zwiedzania i przebywania w nowym dla siebie miejscu.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Gdzie zjeść w Puerto Aventuras? – najlepsze restauracje

Jesień w Akumal – pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Następny

Dodaj komentarz