Wiosna jest porą roku, która zachęca do wypoczynku poza granicami Polski. Jeszcze przed głównym sezonem turystycznym, zazwyczaj oferuje możliwość znacznie przyjemniejszego, a na pewno wyraźnie spokojniejszego spędzenia wolnego czasu. Właśnie dlatego przekonuje się do niej coraz więcej turystów, właśnie na marzec, kwiecień lub maj załatwiając sobie wolne w pracy i wybierając się do odległego państwa. Często jednak jest to równoznaczne z koniecznością chodzenia na pewnego rodzaju kompromisy, zwłaszcza pod względem pogody. Jak jednak wygląda wiosna na Jukatanie? Czy wybierając się tam o tej porze roku będziesz mógł liczyć na wypoczynek w towarzystwie promieni słońca? Czy będziesz mógł zanurzyć się w tutejszej wodzie? Czytaj dalej, a powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć na temat wiosennej aury właśnie na tym półwyspie.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Temperatury i pogoda na Jukatanie na wiosnę
Wiosna stwarza idealne warunki do zwiedzania Jukatanu oraz odkrywania wszystkich jego dobrodziejstw. Z jednej bowiem strony w jej trakcie łatwiej jest uniknąć wielkich upałów, a z drugiej – można korzystać ze słońca w pełnej jego okazałości. Taki właśnie jest marzec i kwiecień, w przypadku których możesz liczyć na średnio 32-33°C w dzień, natomiast odpowiednio 19°C i 21°C w nocy. Co ważne, właśniew marcu i kwietniu deszcz pada najrzadziej w ciągu roku. Dla każdego z tych miesięcy to średnio cztery dni z jakimikolwiek opadami. W trakcie obu tych miesięcy słońcem w pełnej jego okazałości będziesz mógł się cieszyć przez sześć godzin w ciągu dnia. Wieczory są wtedy przyjemne – w doskonały sposób pozwalają odpocząć od wysokich temperatur za dnia.
Najwięcej godzin słonecznych na Jukatanie zobaczysz w maju – jest ich wtedy aż siedem. Jest on zresztą najbardziej optymalnym z wiosennych miesięcy dla osób ciepłolubnych. Co ciekawe, to wtedy temperatura powietrza osiąga największą średnią wartość za dnia (to aż 34°C). Noce zaś są bardzo przyjemnie orzeźwiające (średnio 22°C). Pomimo tego, że dni z opadami jest wtedy stosunkowo dużo (osiem). Pamiętaj jednak, że mówiąc o dniach, w których pada deszcz nie chodzi nam o całodniowe ulewy. Deszcze tutaj bywają obfite, jednak rzadko kiedy trwają dłużej niż kilka godzin.
Temperatury wody na Jukatanie na wiosnę
Jeśli odwiedzając Jukatan planujesz korzystać z uroków tutejszej wody – czy to w kontekście pływania, czy też uprawiania sportów typowo wodnych, wiosną z całą pewnością się nie zawiedziesz. Jak się bowiem okazuje, o tej porze roku temperatura wody odbiega od tej letniej (a zatem typowo sezonowej) o zaledwie kilka stopni Celsjusza. W marcu i kwietniu średnia temperatura wody wynosi 26°C, w maju – 27°C. Można więc śmiało powiedzieć, że pogoda wtedy stwarza idealne warunki do wodnych aktywności.
Czy warto jechać do Jukatanu na wiosnę?
Wiosenne miesiące stanowią idealną opcję na wizytę na Jukatanie. Dokładnie wtedy możesz liczyć na najatrakcyjniejszą pogodę. Tak pod kątem temperatur powietrza, jak i opadów, których jest wtedy stosunkowo niewiele, a które z całą pewnością pozwolą Ci cieszyć się wszystkimi urokami tego właśnie miejsca. Odwiedzenie Jukatanu na wiosnę jest jednak korzystne nie tylko ze względów pogodowych. Warto bowiem mieć na uwadze to, że nie stanowi ona szczytu sezonu turystycznego. W związku z tym wszystkie główne atrakcje będą wtedy znacznie mniej zatłoczone oraz przyjemniejsze do korzystania.
Wiosna na Jukatanie jest świetna dla osób, którym obcy jest tropikalny klimat Sawanny, a które mimo wszystko chciałyby go doświadczyć. Wakacje na Jukatanie wiosną stanowią też świetną propozycję dla rodzin z dziećmi – w końcu najmłodszym najwyższe temperatury (osiągane zwykle latem) doskwierają najbardziej, a obopólne zadowolenie w trakcie wczasów to podstawa w dbaniu o to, by te były udane. Jeśli więc liczysz na udane wakacje ze świetną pogodą, wiosna może być czasem idealnym na Twoją podróż. Idealnym, bo gwarantującym Ci świetną i słoneczną pogodę. Bez większych obaw o to, że w czasie Twojego pobytu stale będzie padał deszcz (choć tu jest wyjątkowo ciepły i przyjemny).
Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.