Decyzja o wybraniu się na wakacje w tropikalne miejsce zawsze poprzedzona jest szeregiem rozmyślań. Co zabrać na tego typu wczasy? Kiedy je zorganizować, by wycisnąć z nich maksimum? Ile powinny trwać? Niezależnie jednak od wszystkich tych kwestii, tą najważniejszą zawsze jest zdecydowanie, czy wakacje będzie się chciało zorganizować samodzielnie, czy też chce się sięgnąć po usługi biura podróży. Jest to też bardzo częsty dylemat osób odwiedzających Akumal – popularne miasto w Jukatanie, które ostatnimi czasy cieszy się olbrzymim zainteresowaniem ze strony turystów. W dzisiejszym wpisie zastanowimy się nad tym, czy warto odwiedzić je na własną rękę, czy też lepiej będzie skorzystać z opcji all-inclusive, oferowanej przez większość biur podróży. Masz dylemat odnośnie tego, którą z tych opcji wybrać? Czytaj dalej, a postaramy się określić, która z opcji będzie tą lepszą dla Ciebie.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Wakacje all-inclusive w Akumal z biurem podróży
Podróżowanie do Akumal z biurem podróży cieszy się dość dużą popularnością, głównie ze względu na minimum formalności, jakie oferuje. Wszystkie sprawy załatwia się bezpośrednio właśnie z biurem, co jest też wygodne. Nie musisz martwić się o nic, gdyż wszystko masz w pakiecie. Oczywiście musisz pamiętać, że oferta all-inclusive – wbrew temu, co może sugerować samo nazewnictwo – wcale nie zawiera w sobie absolutnie wszystkiego. Musisz więc dokładnie zapoznać się z jej warunkami i tym, co obejmuje. W większości przypadków chodzi o śniadania, czasem o obiady, transport z lotniska (i na nie) oraz zakwaterowanie w hotelu.
Warto powiedzieć, że wakacje w Akumal z biurem podróży wiążą się zwykle ze stosunkowo dużym kosztem. Tak jak wszędzie indziej, płaci się w nich za wygodę, komfort i pewność co do wszystkiego, co będzie związane z wakacjami.

Noclegi w Akumal a biuro podróży
Biuro podróży samo dba o to, by zaoferować Ci zakwaterowanie w jednym ze współpracujących z nim hoteli. Zazwyczaj proponuje kilka atrakcyjnych lokalizacji w najpopularniejszych kurortach wakacyjnych – niekoniecznie w samym Akumal, ale chociażby w popularniejszym pod tym względem Playa del Carmen. Biuro podróży daje gwarancję tego, że po przybyciu na miejsce będziesz miał gdzie
Zalety wczasów z biurem podróży
Nie ulega wątpliwości, że ludzie decydują się na usługi biura podróży nie bez powodu. Zalet płynących z sięgnięcia po nie jest kilka, a wśród tych najbardziej zauważalnych warto zwrócić uwagę na:
- minimum załatwiania – w przypadku podróży z biurem podróży, formalności sprowadzają się jedynie do podpisania z nim umowy,
- wszystkie niezbędne rzeczy w pakiecie – biuro podróży dba o wszystkie podstawy, dzięki czemu nie musisz się martwić, że o czymś zapomnisz. Będziesz miał gdzie spać, co jeść, pić i zwiedzać,
- wygoda podróżowania z dziećmi – dzieci nie dają pola do swobody i do eksperymentowania. Biuro podróży zwiększa komfort podróżowania właśnie z nimi,
- możliwość odstresowania – dla wielu osób samo planowanie podróży wiąże się ze sporym stresem. Biuro podróży zdejmuje go z Twojej głowy, pozwalając Ci zająć się czystym odpoczynkiem. Bez zastanawiania się chociażby nad tym, gdzie zjeść czy jaki autobus wziąć, by dotrzeć na miejsce.
Wady wczasów z biurem podróży
Wczasy w Akumal z biurem podróży to jednak również wady, które odczujesz zwłaszcza wtedy, gdy będziesz liczył na nutkę swobody, przygody i nieprzewidywalności. Wśród wad, co do których warto mieć tutaj świadomość wymienić można:
- bardziej ograniczone zwiedzanie – biuro podróży nie pozostawia zbyt wiele miejsca na spontaniczność w zwiedzaniu. Jeśli więc liczysz na swobodę pod tym kątem, skorzystanie z jego usług będzie Cię tylko ograniczało,
- wyższa cena – nie ma co ukrywać – biura podróży nie działają za darmo. Do każdego wyjazdu trzeba więc doliczyć ich prowizję i dodatkowe opłaty. Podróżowanie na własną rękę jest znacznie tańsze. Pamiętaj, że biuro podróży nie płaci za jedzenie w restauracjach ani chociażby za pamiątki i inne “dodatki”; to dla Ciebie dodatkowy koszt,
- z góry określone ramy czasowe – swojego pobytu w Akumal nie przedłużysz – będzie trwał dokładnie tak długo, jak to wcześniej ustaliłeś.
Wczasy w Akumal na własną rękę
W czasach potężnej inflacji i poszukiwania oszczędności praktycznie na każdym kroku, coraz więcej osób decyduje się wybrać na wakacje do Akumal na własną rękę – bez korzystania z usług pośredników. Jest to opcja, po stronie której stoi całe mnóstwo zalet – a ta związana z większą opłacalnością tego właśnie rozwiązania stoi na ich czele. Akumal to miejscowość naprawdę przyjazna turystów, atrakcyjna cenowo i bardzo dobrze zlokalizowana. Wszyscy, którzy udali się do niej choć raz zgodnie twierdzą, że stanowi ona doskonałą bazę wypadową, ale też miejsce, w którym zdecydowanie najłatwiej się odnaleźć. Zwłaszcza że jest to mniejsze miasteczko, w którym łatwiej o spokój. Jeśli jednak wybierasz się do Akumal na własną rękę, musisz wiedzieć o kilku aspektach – zwłaszcza tych cenowych. Wszystko będzie w końcu spoczywało na Twoich barkach. Poniżej przedstawiamy kilka najistotniejszych rzeczy związanych właśnie z samodzielnymi wakacjami.

Loty do Akumal i z powrotem
Jak mógłbyś się domyślić (przede wszystkim po wielkości miasteczka Akumal), bezpośrednie loty do Akumal nie istnieją, gdyż w mieście tym nie znajdziesz żadnego lotniska. Aby więc dotrzeć w to miejsce, będziesz musiał dotrzeć do Cancun (aktualnie z Polski kursują loty wyłącznie tam), a następnie przemierzyć około 100 kilometrów na południe (wzdłuż malowniczego wybrzeża), by trafić właśnie w miejsce docelowe. Koszt lotu w jedną stronę waha się i zależy przede wszystkim od punktu sezonu. W grudniu, kiedy to zainteresowanie lotami jest najmniejsze, możesz bez problemu znaleźć bilety w okolicach nawet 1800 złotych w jedną stronę. W kwietniu wynosi nawet 3600 złotych. To tylko pokazuje, jak dobrze jest wybrać się na wakacje w odpowiednim czasie. Zwłaszcza dodając do tego fakt, że wiosna, jesień czy inne pory roku potrafią być tu zupełnie inne.
Oczywiście pamiętaj, by wybrać odpowiedni środek transportu z Cancun do Akumal. Możesz tutaj na przykład postawić na transport publiczny i autobusy.
Ceny w restauracjach w Akumal
W swój plan budżetowy musisz oczywiście wpisać również wyżywienie. Bardzo prawdopodobne jest to, że odwiedzając tak odległe miejsce, będziesz chciał stołować się w restauracjach. Najlepsze restauracje w Akumal wcale nie należą do najdroższych, a ich ceny niejednokrotnie są niższe niż te w lokalach rodzimych. Musisz jednak pamiętać, by swoje wybory bazować na budżecie, jakim dysponujesz. Za obiad możesz zapłacić 30 złotych, ale też 150 złotych czy więcej. Akumal to miejscowość, w której swoją działalność prowadzi sporo rodzinnych biznesów. Tego typu restauracje zazwyczaj są przystępne cenowo, a przy okazji pozwalają Ci zapoznać się z kuchnią meksykańską w jej prawdziwym wydaniu. Celując w nie, nie wydasz fortuny. Obędziesz się za to bez nudnych śniadań z all-inclusive, będąc w stanie jeść codziennie coś innego.
Ceny żywności
Posiłków wcale nie musisz jeść w restauracji. Jeśli ogranicza Cię budżet, możesz zawsze przygotowywać je sam – na przykład w noclegowej kuchni lub w pokoju hotelowym. Ceny żywności w Akumal są przystępne, a w samym mieście znajdziesz kilka samoobsługowych supermarketów, dzięki którym nie będziesz się musiał stresować zakupami. Warzywa, owoce i mięso najlepiej kupować na miejscowych straganach, gdzie możesz mieć pewność, że są one najwyższej możliwej świeżości. Za wszystko zapłacisz mniej więcej tak, jak w Polsce. Banany kosztują zatem – w przeliczeniu – około 5 złotych za kilogram, gotowe burgery około 20 zł, 10 jajek około 7 złotych, natomiast sześciopak piwa to koszt około 16 złotych. Drogi jest tutaj jednak ser żółty, którego nie opłaca się tutaj kupować.
Hotele w Akumal a wyprawa na własną rękę
Udając się do Akumal na własną rękę, musisz oczywiście zawczasu pomyśleć o tym, gdzie się zatrzymać. Sytuacja tutaj przedstawia się podobnie do tej z restauracjami. Możesz więc znaleźć opcje tanie, ale i drogie, acz bardziej luksusowe. Wiele tutaj zależy od tego, czy chcesz chodzić na kompromisy (a jeśli tak to jakie). Akumal nie jest miasteczkiem drogim pod kątem noclegów, przez co coraz chętniej wybiera się go zamiast popularnych kurortów wakacyjnych. Za noc w bardzo komfortowych warunkach (dla dwojga dorosłych) zapłacisz około 400 złotych w sezonie. Jeśli jednak poszukasz, możesz znaleźć nawet opcje z ceną nieprzekraczającą 200 złotych za dobę. Droższe hotele również działają, a koszt związany z zatrzymaniem się w nich rozpoczyna się od 1000 złotych za noc.
Zalety wakacji na własną rękę
Wakacje w Akumal na własną rękę stanowią gwarancję niezapomnianej przygody. To miasto bezpieczne i na pewno komfortowe do samodzielnego przemierzania. Udając się tutaj bez usług pośrednika w postaci biura podróży, możesz mieć pewność, że:
- będziesz elastyczny względem planu pobytu – w dowolnej chwili będziesz w stanie go przedłużyć (jeśli nie kupisz biletu powrotnego z góry), ale też zmienić chociażby atrakcje, które masz zamiar odwiedzić,
- zaoszczędzisz dużo pieniędzy – od tańszego noclegu, przez jedzenie, na atrakcjach kończąc – podróżowanie na własną rękę jest po prostu tańsze. W końcu w jego przypadku nie musisz płacić prowizji pośrednikowi – również za usługi czy dodatki, z których finalnie nie skorzystasz,
- poczujesz nutkę przygody – jeśli po wakacjach w Akumal spodziewasz się niezapomnianych przeżyć i emocji, samodzielna podróż jest czymś zdecydowanie dla Ciebie,
- dobierzesz wszystko do własnych potrzeb – samodzielna podróż to olbrzymia elastyczność w doborze praktycznie wszystkiego. Nie będziesz musiał chodzić na kompromisy na jakimkolwiek polu. Sam wybierzesz wszystko, co Ci odpowiada – od śniadania, przez środek lokomocji, na restauracjach i atrakcjach do odwiedzenia kończąc.

Wady wakacji na własną rękę
Oczywiście wakacje na własną rękę to również znacznie więcej pracy w kontekście planowania, załatwiania pewnych podstawowych rzeczy oraz – chcąc nie chcąc – dodatkowy stres. Jeśli chodzi o wady samodzielnej podróży, musisz zwrócić uwagę chociażby na:
- niepewność organizacyjną – Akumal potrafi być nieprzewidywalny. Zdarza się, że autobus nie dotrze na czas, a zarezerwowane miejsce w hotelu będzie dostępne dopiero za kilka godzin; samodzielna wyprawa zmusza Cię do ogarniania wszystkiego na własną rękę,
- konieczność większej kontroli nad budżetem – samodzielne zwiedzanie skłania do wydawania pieniędzy. Udając się na większość atrakcji, musisz zapłacić za wejściówkę, która w przypadku wycieczki zorganizowanej jest zwykle w cenie. Musisz uważać, by nie wydać więcej, niż jesteś w stanie,
- dużo więcej załatwiania – wszystko w tym przypadku jest na Twojej głowie. Od biletów na samolot, przez miejsce do spania, na załatwianiu jedzenia kończąc. Choć z jednej strony jest to zaleta (wszystko dobierasz względem siebie), z drugiej – zmusza Cię to do poświęcania dużej ilości czasu. Szczególnie jeśli chcesz mieć wszystko dopięte na ostatni guzik.
Podsumowanie
Wybierając się na wakacje w Akumal, jedną z pierwszych decyzji, jakie staną przed Tobą będzie albo zorganizowanie całego wyjazdu na własną rękę, albo też skorzystanie z kompleksowych usług świadczonych przez biuro podróży. Choć ta ostatnia opcja jest zdecydowanie tą najwygodniejszą, uchodzi też za najdroższą. Przede wszystkim jednak odbiera wiele przyjemności płynących z samodzielnego eksplorowania, odkrywania nowych atrakcji czy zwiedzania w nieco mniej standardowy, a bardziej spontaniczny sposób. Na przykład rowerem lub skuterem, przy odkrywaniu ukrytych perełek street artu i odwiedzaniu miejsc nietypowych dla zorganizowanych wycieczek. Obawiasz się, że nie dasz rady samodzielnie zorganizować takiej wyprawy? My Ci w tym pomożemy! Zapoznaj się z publikowanymi przez nas poradnikami, a na pewno spiszesz się w tym doskonale. Zaoszczędzone pieniądze będziesz zaś mógł przeznaczyć czy to na pamiątki, czy też na dodatkowe wrażenia na miejscu.
Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.