Wakacje na Jukatanie – z biurem podróży czy na własną rękę?

Tagi , , , , , , , , , , ,

Bardzo często pojawiającym się dylematem wśród osób wybierających się na zagraniczne wczasy jest ten związany ze sposobem organizacji tego typu wycieczki. Podobna sytuacja ma miejsce przy wyprawach na Jukatan. Jeśli już postanowiłeś, że się w taką wybierzesz, stajesz przed wyborem. Możesz postawić na wycieczkę z biurem podróży, albo zorganizować wszystko na własną rękę. Obie te opcje mają swoje zalety i wady. Obie też są wybierane przez różnych ludzi. Na którą więc powinieneś się zdecydować, by Twoje wakacje na Jukatanie były udane, ale też dopasowane do Twojego budżetu, oczekiwań i możliwości (nie tylko finansowych)? Czytaj dalej, a poznasz obie strony medalu i będziesz w stanie podjąć swoją decyzję w sposób bardziej świadomy.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wakacje all inclusive na Jukatanie z biurem podróży

Nie jest tajemnicą, że wakacje all inclusive na Jukatanie z biurem podróży są najczęstszym wyborem osób zapracowanych, ale też nie lubiących planować wszystkiego na własną rękę. Są opcją pozbawioną problemów i zdecydowanie wygodniejszą. Wszystko bowiem załatwiane jest przez biuro podróży, a do Ciebie w tym przypadku należy tylko opłacenie wycieczki oraz – oczywiście – stawienie się na lotnisku. Jako że dobre noclegi na Jukatanie, transport, dostęp do atrakcji i wiele więcej wymaga sporo trudu, to opcja na pewno oszczędzająca czas.

Przeciętna cena wakacji all-inclusive na Jukatanie poza sezonem wynosi około 9 tysięcy złotych za tygodniowy pobyt. W sezonie trzeba się liczyć z wydatkiem sięgającym nawet 12 tysięcy (od osoby). Warto rozważyć dokładnie termin swojego pobytu – zwłaszcza że wiosna czy jesień na Jukatanie bywają naprawdę przyjemne. Nie tylko pod względem niższych cen.

Zalety skorzystania z usług biura podróży

Wybierając wakacje na Jukatanie przy udziale biura podróży, możesz liczyć na naprawdę dużo korzyści dla siebie. Tego typu opcja to:

 • ograniczenie formalności – dzięki niej nie musisz kłopotać się załatwianiem spraw formalnych,
 • pewność co do każdego aspektu pobytu – biuro podróży zadba, aby w jego trakcie nie zdarzyło się nic nieprzewidywalnego,
 • pozbycie się dodatkowych kosztów – all-inclusive to wyżywienie i nocleg w cenie wyjazdu (oraz, oczywiście, alkohol).

Wady związane ze skorzystaniem z oferty biura podróży

Mimo że korzyści płynące ze skorzystania z biura podróży są niezaprzeczalne i naprawdę kuszące, taka opcja to również pewne wady, z którymi musisz się liczyć. Wczasy z biurem to przede wszystkim:

 • droższa opcja, gdyż biuro pobiera swoją prowizję oraz oczywiście bazuje na umowach z różnymi dodatkowymi firmami,
 • mniejsza swoboda zwiedzania – zazwyczaj biuro posiada swoje własne harmonogramy pobytu i wykupione atrakcje w konkretnym czasie,
 • brak możliwości przedłużenia wypadu – wycieczki na Jukatan trwają zwykle równo tydzień – i tego nie zmienisz,
 • mała doza niepewności – jeśli skorzystasz z usług niskiej jakości biura, to może zbankrutować – wtedy zaś wygeneruje Ci to mnóstwo problemów.

Wakacje na Jukatanie na własną rękę

Planując wakacje na Jukatanie z całą pewnością wziąłeś już pod uwagę to, by wszystko zaplanować samodzielnie i nie korzystać z usług biura podróży. Na to rozwiązanie decyduje się mnóstwo osób – wcale niebezpodstawnie. To bowiem jedyna opcja, która daje Ci pełną swobodę planowania i zapewnia emocje jeszcze zanim tak właściwie wsiądziesz do samolotu. Wybierając się na Jukatan z biurem podróży możesz nie poczuć tej magii i charakterystycznego budowania ekscytacji przed wyjazdem. Tutaj jest z kolei odwrotnie – jeśli więc oczekujesz największych przeżyć, to rozwiązanie czysto dla Ciebie.

Musisz pamiętać, że wypad na Jukatan przy samodzielnym planowaniu wszystkiego jest sporym wyzwaniem, wymagającym mnóstwa pracy (a przez to i włożenia w nią sporych ilości wolnego czasu). Będziesz musiał patrzeć na wiele więcej, a przede wszystkim liczyć wszystko, na co tylko będziesz mógł (lub musiał) wydać pieniądze. Pamiętaj, że choć ta opcja jest bardziej oszczędna, wymaga od Ciebie roztropnego zarządzania budżetem. Tylko wtedy będzie to bowiem rzecz warta całego zachodu.

Loty na Jukatan i z powrotem

Rzeczą priorytetową, a jednocześnie jedną z pierwszych, jakimi musisz się zająć przy samodzielnym planowaniu własnej wycieczki na Jukatan jest zarezerwowanie lotów. Dzięki temu poznasz już ostateczny i dokładny czas pobytu, a przez to i będziesz mógł zająć się ustalaniem innych rzeczy, które wymagają jego znajomości (w tym noclegów). Bilety lotnicze to też pierwszy wydatek, jaki będziesz musiał ponieść w całym procesie.

Koszt biletów lotniczych na Jukatan i z powrotem zależy od momentu, w którym zdecydujesz się na ich zakup. Klasycznie dla tego typu usług, im wcześniej się za to weźmiesz, tym mniejsza będzie cena za całość. Jeśli swój pobyt planujesz na kilka miesięcy przed wylotem, za lot możesz zapłacić nawet tak niewiele, jak 3000 złotych w dwie strony. Z Warszawy regularnie odlatują samoloty bezpośrednio na do Cancunu. Pamiętaj jednak, że najtańsza opcja to ta z dwiema przesiadkami (zwykle w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych, choć wiele zależy od konkretnego lotu).

Wakacje na Jukatanie – ceny żywności na Jukatanie

Planując swoją podróż na Jukatan, nie możesz oczywiście zapomnieć o wyżywieniu. Sprawę restauracji opiszemy za chwilę, jednak z całą pewnością większość swoich posiłków będziesz chciał przygotowywać samodzielnie (z pobudek ekonomicznych). W tym przypadku najlepiej będzie Ci odwiedzić tutejsze supermarkety. Tym najpopularniejszym jest MEGA, w którym kupisz praktycznie wszystko. Ceny w jego obrębie nie są wygórowane, a w wielu przypadkach możesz zauważyć pewne podobieństwa do tych polskich. Poniżej – kilka przykładowych produktów:

 • za banany zapłacisz nieco mniej niż w Polsce, bo zaledwie 4 złote / kg,
 • chleb półkilogramowy to wydatek rzędu 10 złotych,
 • 15 sztuk tortilli, które cieszą się tu oczywiście olbrzymim zainteresowaniem, to koszt niecałych 4 złotych,
 • cebula na półwyspie kosztuje 9 zł / kg,
 • chcąc kupić wędlinę, musisz się liczyć z większym kosztem – od 30 do 80 złotych za kilogram, zależnie od klasy i rodzaju,
 • jajka kosztują tutaj około 7 złotych / 10 sztuk.

Samodzielnie przygotowując swoje kolacje czy śniadania, na pewno zaoszczędzisz wiele pieniędzy. Z całą pewnością zaś wyjątkowo tego nie odczujesz – zwłaszcza że ceny nie odbiegają znacząco od tych polskich. Oczywiście w sklepach spożywczych znajdziesz też dania gotowe – również takie, których w naszym kraju nie sposób spotkać. Możesz je uznać za dodatkową “atrakcję” i na pewno coś wartego skosztowania.

Warto też wspomnieć o cenach napojów, które mogą Cię zaskoczyć (na plus). Woda 1,5 litra to koszt zaledwie 1,30 złotych, natomiast 2-litrowa Coca-Cola kosztuje tu około 7 złotych. Za 6-pak małego (330 ml) piwa zapłacisz z kolei 20 złotych, natomiast Whiskey Johnny Walker Red Label (1 l) będzie Cię kosztowało około 76 złotych.

Ceny w restauracjach na Jukatanie

Czym byłaby wizyta na Jukatanie bez skosztowania tutejszej kuchni w miejscowych restauracjach? W ich przypadku, oczywiście, musisz liczyć się z większym wydatkiem niż w przypadku samodzielnego gotowania. Ceny w restauracjach są jednak zwykle przystępne – o ile wybierzesz tę adekwatną do posiadanego przez siebie budżetu. Z uwagi na turystyczne nastawienie całego regionu, opcji masz tutaj naprawdę dużo – jest więc z czego wybierać.

Same przystawki to wydatek rzędu 5 – 30 złotych, w zależności od wyboru konkretnej. Za chorizo zapłacisz niewiele – nachosy z dodatkami mogą Cię z kolei wynieść nieco więcej. Standardowe danie główne kupisz tutaj już za 30 złotych (przy czym widełki kończą się na 150 złotych, nie biorąc pod uwagę wytrawnych restauracji). Same napoje kosztują podobnie do tych, które można kupić w polskich restauracjach. 

Wakacje na Jukatanie – zwiedzanie Jukatanu

Podobnie jak w przypadku restauracji, również zwiedzanie Jukatanu nie jest czymś, co wyjątkowo zabolałoby Twój portfel. Należy przy tym zaznaczyć, że zwiedzanie atrakcji jest zawsze fakultatywne, a sam półwysep również bez wchodzenia na płatne obiekty jest szalenie atrakcyjny. Jeśli jednak zdecydujesz się na odwiedzenie kilku z nich, pamiętaj o zabraniu ze sobą gotówki (lub, oczywiście, karty – koniecznie obsługującej odpowiednią walutę).

Choć nie sposób jest wypisać cen wejściówek na każdą z tutejszych atrakcji, można wskazać te najbardziej reprezentatywne. Wstęp na strefę archeologiczną Chicken Itza to koszt rzędu 100 złotych za osobę (25 $) – jest to tym samym jedno z najdroższych miejsc tego typu w regionie. Za wstęp do Uxmal zapłacisz mniej, bo około 90 złotych (22 $), ale za wejście do Tulum zaledwie 15 złotych (4 $). Właśnie dlatego tak istotne może być umiejętne i przedwczesne rozplanowanie własnego budżetu, które pozwoli wybrać atrakcje mieszczące się w Twoich możliwościach, a jednocześnie gwarantujące wspomnienia i przeżycia, których masz prawo spodziewać się po tego typu miejscu.

Warto zwrócić uwagę, że Jukatan jest przyjazny dzieciom. Większość atrakcji oferuje dla nich darmowe wejściówki (za dzieci uważa się tu zwykle osoby poniżej 13-go roku życia) – oczywiście tylko w asyście dorosłych.

Noclegi na Jukatanie

Jukatan jest miejscem na tyle popularnym turystycznie, że selekcja noclegów jest tutaj naprawdę olbrzymia. Możesz samodzielnie wybrać sobie miasto, w którym będziesz chciał się zatrzymać. Tym zdecydowanie najpopularniejszym jest Merida, choć dużym “wzięciem” cieszy się także Valladolid, Progreso oraz oczywiście Cancun.

Jeśli chodzi o hotele Cancun, ale i innego rodzaju noclegi, ich cena zależy od kilku czynników. Tym najważniejszym jest oczywiście okres, w jakim planujesz pobyt. Pokoje są najdroższe w środku sezonu wakacyjnego. Jeśli Jukatan odwiedzisz jesienią lub zimą, możesz się spodziewać znacznie niższych cen. Dla przykładu, wyprawa do Cancun we wrześniu to koszt nawet zaledwie 200 złotych za noc dla dwojga osób. Lipcowy pobyt może Cię kosztować nawet 500 złotych (w tym samym miejscu). Pamiętaj też, że duży wpływ na cenę ma wybór konkretnego obiektu (i dostępnych w nim wygód), jego renoma, bliskość do plaży czy też dostępność wyżywienia. Nie bez znaczenia będzie też to, jak wcześnie zarezerwujesz swoje miejsce przed przybyciem. Tradycyjnie – im wcześniej, tym lepiej.

Zalety wybrania się na Jukatan na własną rękę

Za postawieniem na w pełni samodzielnie zaplanowane wakacje na Jukatanie przemawia całe mnóstwo argumentów. Spośród największych zalet tego właśnie rozwiązania wyróżnia się:

 • zdecydowanie największa swoboda planowania – w tym przypadku sam decydujesz o tym, którą z atrakcji odwiedzisz i co tak właściwie będziesz robił już na miejscu,
 • znacznie niższy koszt całego przedsięwzięcia – samodzielna wyprawa jest znacznie bardziej ekonomiczna. Sam decydujesz, jak drogie noclegi na Jukatanie wybierzesz czy ile wydasz na jedzenie lub pamiątki,
 • możliwość dobrania wszystkiego do własnych potrzeb i oczekiwań – tutaj nie musisz chodzić na kompromisy. Nie lubisz pływać? Możesz nie zawrzeć tego w planie wycieczki. To samo tyczy się wszystkiego innego,
 • stanowczo więcej emocji płynących ze zwiedzania – te poczujesz już na etapie planowania – na długo przed wyruszeniem na wakacje.

Wady samodzielnej wycieczki na Jukatan

Decydując się na wyjazd na Jukatan na własną rękę i bez korzystania z usług biura podróży, musisz się liczyć również z tym, że nie wszystko musi pójść jak z płatka. Tego typu wypadowi zawsze towarzyszy pewna doza niepewności i nieprzewidywalności. Do głównych jego wad zaliczyć można:

 • konieczność zainwestowania mnóstwa czasu – planowanie samodzielnej wyprawy na Jukatan zajmuje sporo czasu i wymaga zdolności z nim związanych,
 • dużo więcej formalności – aby polecieć do Meksyku, trzeba spełnić formalności – to może być nie tylko czasochłonne, ale i kłopotliwe,
 • niepewność związana ze zdarzeniami losowymi – zdarza się, że w czasie wyprawy nie wszystko pójdzie po Twojej myśli. Transport publiczny okaże się niepunktualny, nocleg zmusi do zmiany lokalizacji, a Tobie nie uda się dotrzeć na czas na zwiedzanie atrakcji – z tym wszystkim musisz się liczyć,
 • konieczność kontrolowania budżetu – na wakacjach pieniądze wydaje się bardzo szybko. Jadąc na własną rękę, musisz kontrolować wszystko. Prawie każda czynność może bowiem generować wydatki, przez co szybko możesz przekroczyć budżet, jaki sobie wcześniej ustaliłeś.

Podsumowanie

Wybierając się na wakacje na Jukatanie, jedną z pierwszych decyzji, co do których będziesz musiał się określić będzie fakt, czy zamierzasz skorzystać z biura podróży. Choć jest to opcja zdecydowanie najwygodniejsza, najpewniejsza i najchętniej wybierana, musisz wiedzieć, że nie jest jedyna. Aktualnie coraz więcej osób decyduje się na samodzielnie zorganizowane wczasy – nawet w tak odległym miejscu. Właśnie z tego powodu nie powinieneś bać się takiego rozwiązania. Miej jednak na uwadze swoje własne oczekiwania, preferencje, wymagania oraz przede wszystkim możliwości. Obie opcje służą bowiem innemu rodzajowi wczasowiczów. Nie powinieneś bać się wybrać tej, która sprawi Ci największą satysfakcję i da Ci pole do odpoczynku na odpowiednim poziomie. Odpowiednim, bo dopasowanym do Ciebie samego.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Jesień na Jukatanie, pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Jak dostać się na wyspę Contoy na Jukatanie

Następny

Dodaj komentarz