TOP 5 atrakcji w Puerto Aventuras – co zobaczyć i zwiedzić?

Tagi , , , , , , , , ,

Puerto Aventuras to coraz chętniej wybierane przez turystów z całego świata miejsce przeznaczenia w kontekście ich wakacji na Jukatanie Nie ma się czemu dziwić – znacznie spokojniejsze w porównaniu do popularniejszych kurortów (zwłaszcza tych z lotniskami), oferuje moc atrakcji i stwarza fantastyczne możliwości obcowania z tutejszą kulturą i wszystkim, co ją odznacza. Co jednak, odwiedzając to właśnie miasteczko, powinieneś zobaczyć? Jakie są jego największe atrakcje? Wybraliśmy ich pięć i przedstawiamy je poniżej w postaci rankingu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Ecopark Kantun Chi

Kantun Chi to z pewnością jedno z najpiękniejszych miejsc, które odwiedzisz w całym swoim życiu. Położone właśnie w Puerto Aventuras, tak właściwie składa się z aż czterech połączonych ze sobą cenot, które można przemierzać w ramach jednej podziemnej trasy (wycieczka zorganizowana trwa około 40 minut). Zwiedzanie tego miejsca jest możliwe wyłącznie w towarzystwie przewodnika, niemniej jednak w trakcie wycieczki dawane jest przez niego sporo czasu na swobodne zwiedzanie, eksplorację konkretnych jaskiń oraz oczywiście robienie zdjęć.

Nazwa tego miejsca w języku majów oznacza “usta żółtego kamienia” i jest tożsama z nazwą pierwszej cenoty, którą zwiedza się w tym parku. Można się tutaj wykąpać w krystalicznie czystej wodzie, w otoczeniu dzikiej natury. Chętni mogą też skosztować snorkelingu, w czasie którego zobaczy się niesamowite podwodne formacje skalne. Druga cenota, nosząca nazwę Sas Ka Leen Ha, jest tą największą. Przepięknie prezentująca się, pełniła niegdyś rolę czegoś na kształt świątyni. Trzecią cenotą jest Uch Ben Ha, która jest jednocześnie najbardziej otwarta. Znajduje się w centrum, a jej wody są zamieszkane przez tropikalne ryby, To miejsce idealne na chwilę odpoczynku – wyposażone jest zresztą w służące temu hamaki. Ostatnia cenota to z kolei Zacil Ha, do której dostęp jest możliwy dopiero po przejściu przez dżunglę.

Wizyta w tym parku ekologicznym to prawdziwe wyzwanie, ale i przygoda, którą trzeba przeżyć w czasie swojego pobytu w Puerto Aventuras.

2. Delfinarium w Puerto Aventuras

Punktem obowiązkowym w czasie wakacji na Jukatanie jest wejście w interakcję z delfinami, licznie zamieszkującymi ten region świata. Najlepszą okazję do tego stwarza delfinarium w Puerto Aventuras, stanowiące doskonałą propozycję na całodniowy (lub co najmniej kilkugodzinny) wypad. Sprawdzi się tak w przypadku samotnych podróżników, jak i rodzin z dziećmi. Tutejsze delfinarium daje możliwość skorzystania z trzech różnych programów, oferujących rozmaite przeżycia i różne rodzaje interakcji ze zwierzętami (od przytulenia, przez hand target, aż po jazdę na grzbiecie delfina). Chodzi tutaj o Dolphin Encounter, Dolphin Swim Adventure oraz Dolphin Royal Swim.

Każdy z wyżej wspomnianych programów gwarantuje wchodzenie w interakcje z delfinami. Tak oto w najtańszym pakiecie masz do dyspozycji trzy ich rodzaje (przytulenie, uścisk “dłoni” oraz hand target), w opcji Dolphin Swim Adventure dodatkowo możesz skorzystać z boogie pusha (pchania deski, na której siedzisz przez delfina), ale też jazdy na grzbiecie delfina. W najdroższym pakiecie jako dodatek masz dorsal tow (dwa delfiny “holują” Cię, podczas gdy Ty je trzymasz), ale też aktywności łączące kajaki oraz delfiny. Można śmiało powiedzieć, że delfinarium to dostarczy Ci wszelkich przeżyć, których mógłbyś oczekiwać po tego typu miejscu.

Warto pamiętać, że wejściówka do delfinarium gwarantuje nieograniczone przebywanie na terenie obiektu. Same w sobie programy jednak zazwyczaj zamykają się w obrębie jednej godziny. Więcej na temat delfinarium pisaliśmy tutaj – zachęcamy do zapoznania się z naszym kompendium informacji na jego temat.

3. Xpu-ha Beach

Czym byłyby wakacje na Jukatanie bez przepięknych plaż? Odwiedzenie którejkolwiek z nich jest w stanie na nowo zdefiniować słowo “piękno” właśnie w kontekście tego typu miejsca. Praktycznie na każdej plaży bowiem zobaczysz miękki biały piasek oraz turkusową wodę, wspólnie tworzące niesamowity klimat. Jeśli jednak chcesz wycisnąć z wizyty na plaży najwięcej, wybierz taką, która gwarantuje niezapomniane doznania. Taka właśnie jest Xpu-ha Beach. To plaża, która gwarantuje niezapomniane doznania estetyczne. Jest nie tylko bardzo czysta i zadbana, ale też doskonale oddaje tropikalny klimat. Z palmami i dziką scenerią w tle oraz nadmorskim horyzontem, na którym często widać przepływające łodzie. W niedalekiej odległości od samej plaży jesteś oczywiście w stanie znaleźć wypożyczalnię leżaków, a także sprzętu do pływania i nurkowania. Możesz tu oddać się takim przyjemnościom, jak nurkowanie i snorkeling, pływanie kajakiem, windsurfing. W wielu przypadkach wszystkich tych rzeczy będziesz mógł zresztą nauczyć się od podstaw, w tutejszych szkołach.

Musisz mieć na uwadze fakt, że Xpuha to nie tylko plaża. Jest to olbrzymi rezerwat ekologiczny, który posiada swoją własną lagunę oraz cenotę (o nazwie Manatee). To wszystko tworzy niesamowite otoczenie tego miejsca, z wieloma rafami koralowymi oraz pływającymi w wodzie żółwiami, płaszczkami, krabami oraz oczywiście rybami o różnych rozmiarach i kolorach.

Woda na tej plaży cechuje się niskim poziomem głębokości, który sprawia, że pływanie w niej jest bezpieczne i przyjemne. Również dla dzieci. Oczywiście chcąc większej ilości wrażeń, zawsze możesz zapuścić się nieco dalej. Jak bowiem wiadomo, im większa odległość od lądu, tym większa jest też głębokość wody.

Jeśli chcesz poznać więcej świetnych plaż w Puerto Aventuras i jego najbliższych okolicach, zobacz nasz ranking najpiękniejszych plaż.

4. Ruiny miasta Majów

Na terenie praktycznie całego Jukatanu spotkać możesz pozostałości po cywilizacji Majów. Nie może więc dziwić fakt, że takowe istnieją również w Puerto Aventuras i stanowią jedną z jego atrakcji. Nie są to może najbardziej rozległe i składające się z wielu różnych budynków ruiny, niemniej jednak zasługują na Twoją uwagę. Tak ze względu na stan, w jakim zdołały się zachować, jak i lokalizację. Same w sobie są bowiem umiejscowione tuż przy samym wybrzeżu, z fragmentem plaży oraz wieloma formacjami skalnymi, które tylko nadają im charakteru.

Ruiny Chac-hal-al, gdyż tak dokładnie nazywają je lokalsi, są dostępne z poziomu nowej dzielnicy Puerto Aventuras. Ich głównym elementem jest niewielkich rozmiarów świątynia. Dobrze zachowały się również mury, które z jednej strony otaczają to miejsce. Na jego terenie znajdziesz też lej wodny, będący częścią tutejszej cenoty. Podkreślamy jednak, że nie jest to wejście do niej. Zwłaszcza że jest on zalany wodą.

Warto pamiętać: jeśli już zobaczysz wszystkie pozostałości po mieście Majów w samym Puerto Aventuras, możesz kontynuować swoją wyprawę w poszukiwaniu historii półwyspu. Puerto Aventuras stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania wielu innych miasteczek. Polecamy wycieczkę do miasta Majów w Tulum – jednego z najpopularniejszych tego typu miejsc w okolicy.

5. Port w Puerto Aventuras

Aby zapoznać się z ostatnią z polecanych przez nas atrakcji w Puerto Aventuras, wcale nie musisz kupować biletów ani też podróżować zbyt daleko. Jest nią bowiem port w tej właśnie miejscowości. Spacer wzdłuż wybrzeża i podziwianie łodzi, które praktycznie co chwila odpływają z niego (i przypływają na niego) może być niezapomnianym przeżyciem. Zwłaszcza o wschodzie lub zachodzie słońca, kiedy to okoliczności są najlepsze, a okazje do robienia zdjęć nasuwają się same.

Będąc w tutejszym porcie, wcale nie musisz ograniczać się do pasywnego oglądania. Wiele łodzi (mniejszych i większych) z chęcią zabierze Cię na pokład, oferując nie tylko niezapomniane rejsy, ale i chociażby możliwość zjedzenia śniadania na ich pokładzie. Masz przy tym możliwość skorzystania z opcji “grupowych”, idealnych jeśli podróżujesz z rodziną i znajomymi. Możesz też wypłynąć w pojedynkę (nie licząc załogi statku), zazwyczaj na mniejszej łodzi. Jeżeli dobrze się rozejrzysz, będziesz mógł również spróbować łowienia ryb na łodzie (popytaj w kutrach rybackich, ale i na bardziej standardowych łodziach), ale też nurkowania. To ostatnie jest oferowane przez większość łodzi. Zabierają Cię one w określony punkt, właśnie tam pozwalając Ci zanurzyć się w wodzie.

Podsumowanie

Jak widać po powyższym zestawieniu, Puerto Aventuras ma naprawdę dużo do zaoferowania turystom zarówno przejeżdżającym przez nie, jak i tym, którzy zatrzymują się w jego obrębie. Jeśli wciąż planujesz swoje wakacje na Jukatanie, powinieneś rozważyć to ostatnie. Zwłaszcza że w miasteczku tym zaznasz nie tylko powyższych wakacji, ale i spędzisz czas w spokojniejszej atmosferze, wydając przy tym mniej pieniędzy (w porównaniu do popularniejszych kurortów). Zanim tam wyruszysz, koniecznie przejrzyj nasz ranking najlepszych hoteli w Puerto Aventuras. Dzięki niemu będziesz miał pewność, że zatrzymasz się w miejscu, które spełni Twoje oczekiwania. Również pod względem dostępu do tutejszych atrakcji.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

TOP 10 najlepszych hoteli w Puerto Aventuras

TOP 5 atrakcji w Akumal – co zobaczyć i zwiedzić?

Następny

Dodaj komentarz