TOP 5 atrakcji w Akumal – co zobaczyć i zwiedzić?

Tagi , , , , , , , , , , , , ,

Można śmiało powiedzieć, że Akumal jest jedną z najatrakcyjniejszych, a jednocześnie najmniej docenianych przez turystów miejscowości Jukatanu. Mimo mniejszej popularności (w porównaniu chociażby z Cancun czy Cozumel), z roku na rok przyciąga ich coraz więcej. Zawdzięcza to stosunkowo niższym niż w popularniejszych kurortach cenom, świetnym opcjom noclegowym, fantastycznym połączeniom z resztą półwyspu, ale też – a może przede wszystkim – oferowanym przez siebie atrakcjom. Co warto zobaczyć w Akumal? Co zwiedzić i z jakich atrakcji po prostu trzeba skorzystać? Ranking tych, które uznaliśmy za najlepsze przedstawiamy poniżej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Laguna Yal-Kú

Na zasłużonym pierwszym miejscu naszego notowania znajduje się fenomenalna laguna Yal-Ku, znajdująca się niedaleko na północ od centrum miasta, na jego przedmieściach. Jej lokalizacja, ale i zamknięcie (wejście wymaga zakupu biletu) sprawiają, że jest to miejsce doskonale zachowane w swojej naturalnej formie, a przy okazji po prostu spokojne i idealne dla osób chcących odpocząć – w najlepszej możliwej do tego scenerii. Laguna to naprawdę olbrzymi obszar, w obrębie którego możesz podziwiać tutejszą faunę i florę w ich najdzikszej formie. To cudowne miejsce do robienia zdjęć, a jednocześnie takie, w którym poznasz prawdziwą stronę tego regionu.

Na terenie laguny znajdziesz całe mnóstwo wody, w której będziesz mógł spróbować uroków snorkelingu (lub po prostu wejść do niej, by nieco ochłonąć). Na miejscu znajduje się też jedna z najpiękniejszych cenot w całym Jukatanie. Woda tutaj jest krystalicznie czysta i przejrzysta – dzięki temu możesz z łatwością podziwiać podwodny świat. Bez potrzeby zanurzania się. Atrakcja ta jest dostępna w godzinach 9:00 – 17:00 i jest miejscem, w którym z powodzeniem spędzisz cały dzień. Co więcej, może Ci go nie starczyć na zwiedzenie jej w pełni.

Laguna Yal-Ku była już opisywana przez nas w znacznie większej liczbie detali. Jeśli więc zaciekawiło Cię to miejsce, sprawdź dedykowany jej wpis – tutaj.

2. Street art w Akumal

Aby zobaczyć jedną z największych atrakcji Akumal, nie musisz ani opuszczać miasta, ani też płacić. Atrakcją bowiem stało się samo miasto, które jest prawdziwą mekką osób uprawiających street art. Praktycznie za każdym rogiem znajdziesz tutaj fenomenalne murale, które nie są dziełem przypadku, a sztuką, która jest tutaj praktykowana i kultywowana. Można śmiało powiedzieć, że są one czymś bardzo charakterystycznym właśnie dla tego miasteczka.

Jeśli będziesz miał szczęście i wstrzelisz się czasowo ze swoimi wakacjami na Jukatanie, będziesz mógł być świadkiem powstawania nowych murali. Rokrocznie bowiem odbywa się tutaj festiwal Akumal Arts Festival, który przyciąga w to miejsce artystów z całego świata. W ciągu kilku dni tworzą oni nowe dzieła sztuki, a sam proces ich malowania jest sam w sobie wielką atrakcją.

Za sprawą samego festiwalu, w Akumal można znaleźć już ponad 500 murali – łącznie jest ich jednak znacznie więcej. Te najbardziej spektakularne i największe można zobaczyć przede wszystkim w obrębie głównych ulic miasta. Jedno jest dzięki temu pewne – spacer ulicami Akumal jest atrakcją samą w sobie, doskonale zastępującą chociażby wizytę w muzeum. Będąc na miejscu, wręcz musisz się na niego zdecydować.

Street Art w Akumal to kolejna z rzeczy, o których mieliśmy już okazję pisać na łamach naszego serwisu. Jeśli więc potrzebujesz więcej informacji na jego temat lub chcesz poznać najpiękniejsze murale, skieruj się do dedykowanego mu wpisu.

3. Akumal Monkey Sanctuary

Jeśli w czasie swoich wakacji na Jukatanie chciałbyś zobaczyć jak najwięcej zwierząt – tak tutejszych, jak i tych niezwiązanych z tym regionem – Akumal Monkey Sanctuary jest atrakcją szytą z myślą o Twoich potrzebach. W bardzo dużym uproszczeniu, można je nazwać ogromnym zoo, w obrębie którego można spotkać mnóstwo gatunków ptaków, ale też zwierząt zupełnie niepowiązanych z Meksykiem (są tu nawet… zebry).

Akumal Monkey Sanctuary swoją nazwę zawdzięcza jednak małpom, których wiele gatunków zamieszkuje jego teren. Z większością można wchodzić tu w interakcję, jeśli oczywiście na to pozwolą. Należy jednak uważać, gdyż lubią płatać figle i kraść nakrycia głowy lub jedzenie.

Akumal Monkey Sanctuary to doskonała opcja na to, by spędzić czas w gronie rodzinnym. Niewymagająca i zajmująca (z powodzeniem spędzisz tutaj co najmniej kilka godzin), daje uciechę tak młodszym turystom, jak i ich rodzicom. Pamiętaj przy tym, że najmłodsi (do 5 roku życia) nie będą musieli kupować biletu, a zwiedzanie musi odbywać się w ramach wycieczki zorganizowanej. Warto jednak wspomnieć, że w jej trakcie dawany jest Ci czas na swobodne zwiedzanie – na przykład w celu odwiedzenia zwierząt, które najbardziej przypadły Ci do gustu. 

Więcej szczegółów na temat Akumal Monkey Sanctuary, w tym między innymi jak tam dojechać, co zobaczyć i ile zapłacisz za bilety, znajdziesz w naszym serwisie. Przy okazji wspomnimy, że całe to miejsce cieszy się bardzo dużą popularnością – zwłaszcza u szczytu sezonu turystycznego. Jeśli podróżujesz w gorącym okresie, najlepiej jest kupić bilety z odpowiednim wyprzedzeniem. Na szczęście możesz to zrobić przez Internet.

4. Pływanie z żółwiami w Akumal

Wielu turystów do Akumal przybywa właśnie po to, aby popływać z żółwiami. Jest to zresztą jedną z niewielu miejsc na świecie, w których można to zrobić. Tej aktywności będziesz w stanie podjąć się udając się na Akumal Beach w jednym z punktów znanych z obecności żółwi. Wejście na nie jest płatne, jednak z pewnością – kolokwialnie mówiąc – nie zaboli zbytnio Twojego portfela.

Musi być dla Ciebie jasne, że żółwie (co dość oczywiste) nie są tresowane i nie muszą współpracować ze sobą. Po prostu odżywiają się stosunkowo blisko plaży i są przyzwyczajone do obecności człowieka w ich najbliższej okolicy. Dzięki temu nie będą uciekać, a Ty będziesz mógł wejść do wody tuż obok nich. Trzeba jednak zwrócić tu uwagę na to, że nie powinno się przeszkadzać zwierzętom i nachalnie próbować je dotknąć. Żółwie są w tym miejscu bardzo istotne dla mieszkańców (Akumal to w końcu, w języku Majów, “miejsce żółwi”) i wszelkie działania mogące stanowić dla nich jakiekolwiek zagrożenie nie będą tutaj tolerowane.

Na koniec warto wspomnieć, że choć atrakcja ta dostępna jest całodobowo, najlepiej jest zdecydować się na jej odwiedzenie wcześnie rano. Im później przybędziesz na miejsce, tym bardziej mętna woda będzie w tej okolicy (głównie przez turystów). To znacząco pogarsza widoczność i wpływa na wrażenia płynące z tego doświadczenia. Żółwie w Akumal to przystanek obowiązkowy dla każdego turysty i atrakcja, którą po prostu musisz umieścić na swojej wakacyjnej liście to-do.

Kompletny przewodnik po pływaniu z żółwiami w Akumal przygotowaliśmy już wcześniej. Znajdziesz go tutaj, wraz ze szczegółowymi informacjami – między innymi na temat biletów.

5. Cenoty w Akumal

Akumal jest miasteczkiem znanym z wielu cenot. To właśnie one przyciągają do siebie rzesze turystów. One też czynią z niego miejsce naprawdę idealne dla wielbicieli dzikiej natury. W swojej zdecydowanej większości, cenoty są dostępne wyłącznie dla odwiedzających prowadzonych przez przewodnika. To zaś wymusza konieczność opłaty. Plusem jest jednak to, że do większości popularnych cenot jesteś w stanie trafić bez inwestowania w jakikolwiek środek lokomocji. Z powodzeniem dotrzesz do nich pieszo (a to stworzy okazję do tego, by podziwiać wspomniany już przez nas wcześniej street art).

Jeśli chodzi o same w sobie cenoty, jedną z najpiękniejszych znajdziesz w obrębie laguny Yal-Ku, wyszczególnionej przez nas jako atrakcja numer jeden jeżeli chodzi o Akumal. Warte uwagi są też Cenote Puerta Maya (idealna dla początkujących)

W naszym serwisie mieliśmy już okazję pisać na temat cenot w tym regionie Jukatanu. Jeśli więc zainteresował Cię ich temat, koniecznie sprawdź inne cenoty w okolicach Akumal.

Podsumowanie

Akumal to miasteczko, które może stanowić doskonałe miejsce docelowe Twoich wakacji na Jukatanie. Jest nie tylko przytulne, ale i obfituje w atrakcje, z których wiele wpisuje się w oczekiwania, wymagania i potrzeby współczesnego turysty. Jeśli powyższe propozycje Cię przekonały, koniecznie sprawdź najlepsze opcje noclegowe w Akumal. Pamiętaj też, że jest to miejscowość doskonale sprawdzająca się w roli bazy wypadowej do zwiedzania całego Jukatanu. Jeśli więc nie zamierzasz siedzieć w miejscu, a powyższe atrakcje zajmą Ci zaledwie kilka dni, nic nie będzie stało na przeszkodzie w tym, byś wyruszył dalej, na jednodniowe lub kilkugodzinne wycieczki. Jeśli zaś nie masz na to ochoty, koniecznie sprawdź najlepsze restauracje oraz najpiękniejsze plaże w Akumal. One również z pewnością uświetnią Twój pobyt w tej miejscowości.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

TOP 5 atrakcji w Puerto Aventuras – co zobaczyć i zwiedzić?

TOP 10 najlepszych hoteli All-Inclusive w Puerto Aventuras

Następny

Dodaj komentarz