TOP 3 najpiękniejsze cenotes w Tulum, jak dojechać

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Cenotes to prawdziwe skarby przyrody, ukryte w tropikalnych lasach, które przyciągają zarówno miłośników przygody, jak i entuzjastów natury. W tym artykule zaprezentujemy Ci trzy najpiękniejsze cenotes w okolicach Tulum: Gran Cenote, Carwash i Zacil Ha. Dzięki temu artykułowi dowiesz się jak dojechać do wspomnianych cenotes, jakie atrakcje one oferują oraz jakie udogodnienia są dostępne dla odwiedzających.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gran Cenote

Gran Cenote jest jednym z najbardziej znanych cenotes w okolicach Tulum i niezwykle pięknym miejscem do eksploracji. To z pewnością idealne miejsce dla miłośników przyrody, którzy chcą doświadczyć krystalicznie czystej wody i zanurzyć się w tropikalnym raju pod powierzchnią.

Największym atutem Gran Cenote jest jego niezwykle przejrzysta i krystaliczna woda, która pozwala zobaczyć dno nawet na znacznej głębokości. Jest to również doskonałe miejsce, aby zanurzyć się i odkryć podwodny świat. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów Gran Cenote jest możliwość obserwacji żółwi morskich i różnorodnych gatunków ryb, które zamieszkują to miejsce. W sezonie zimowym można również mieć szczęście i spotkać tukany, które przebywają w okolicy.

Gran Cenote to również doskonałe miejsce do uprawiania snorkelingu. Podczas pływania pod powierzchnią wody można podziwiać tutaj piękne formacje skalne i podwodne jaskinie, które sprawiają, że miejsce to jest jeszcze bardziej magiczne.

Cenotes from the yucatan peninsula, mexico.
Cenoty z półwyspu Jukatan, Meksyk, licencja: shutterstock/By photonatura

Jak dojechać do Gran Cenote?

Gran Cenote znajduje się zaledwie pięć kilometrów na północ od Tulum, przy trasie oznaczonej numerem 109. Dojazd jest stosunkowo łatwy i można wybrać się tutaj wynajętym samochodem, skuterem lub w ramach zorganizowanej wycieczki. Jeśli jesteś w Tulum, podróż zajmie Ci tylko kilka minut. Jest to zatem miejsce niezwykle łatwo dostępne dla turystów przebywających w okolicy.

Po dotarciu na miejsce możesz wypożyczyć sprzęt do snorkelingu i cieszyć się niezapomnianym doświadczeniem odkrywania uroków Gran Cenote. Pamiętaj jednak o zachowaniu szacunku dla przyrody i ochronie tego wyjątkowego środowiska. Gran Cenote to prawdziwy klejnot na Riwierze Maya i idealne miejsce na relaksującą przygodę z naturą.

Carwash

Kolejne wspaniałe miejsce w okolicach Tulum, idealne zarówno do snorkelingu, jak i pływania. Jest to obszerne cenote, które ukrywa pod powierzchnią fascynujący podwodny świat pełen skalnych formacji, stworzeń morskich i roślinności. Jednym z najciekawszych aspektów cenote Carwash jest obecność w jego wodach krokodyla, który czasami ukazuje się odwiedzającym i pływa na powierzchni wody. Nie należy się jednak go obawiać. Jest to nieśmiały, niewielki i zupełnie nieszkodliwy zwierzak. Stał się w ostatnim czasie swoistą maskotką tego miejsca i wizytówką Carwash.

Cenote Carwash oferuje także liczne udogodnienia dla odwiedzających, w tym łazienki i przebieralnie, szafki na rzeczy osobiste oraz parking. Dzięki temu wizyta w tym cenote jest wygodna i komfortowa, zwłaszcza dla tych, którzy chcą spędzić tu dłuższy czas, podziwiając podwodny ekosystem zbiornika.

Jak dojechać do Carwash?

Cenote znajduje się zaledwie kwadrans drogi samochodem od centrum Tulum i jest łatwo dostępnym miejscem dla turystów. Aby tam dojechać można również skorzystać z colectivo, czyli środka transportu zbiorowego, który jeździ na trasie Tulum-Coba. Wystarczy poprosić kierowcę z którym jedziemy na trasie, aby zatrzymał się przy cenote Carwash. Jest to dość popularna opcja dla podróżnych, którzy nie mogą poruszać się indywidualnymi środkami transportu.

Zacil Ha

Zacil Ha to trzecie i ostatnie cenote omawiane w tym artykule, które oferuje niezapomniane atrakcje dla miłośników przygody i kultury. Wyróżnia się ono nie tylko krystalicznie czystą wodą, ale także różnorodnymi możliwościami bardziej ekstremalnej zabawy i unikalnymi elementami kulturowymi.

Jedną z głównych atrakcji Zacil Ha jest możliwość skorzystania ze zjazdu kolejką tyrolską i skoków do wody z wysokości. To fantastyczne doświadczenie dla osób poszukujących adrenaliny i chcących poczuć dreszcz emocji, opadając wprost do wody w otoczeniu natury.

Cenote Zacil Ha nie tylko zachwyca swoją przyrodą, ale także kulturą meksykańską, której obecność można silnie poczuć na miejscu. Wokół cenote będziemy mogli podziwiać liczne ozdoby i graffiti nawiązujące do tej bogatej kultury. Szczególną uwagę przyciąga rzeźba Majów, która strzeże krystalicznie czystych wód Zacil-Ha cenote, dodając temu miejscu starożytnego ducha.

Dla wygody odwiedzających, na miejscu dostępne są także szatnie i toalety, które ułatwiają przygotowanie się do zabawy i relaksu w tym magicznym otoczeniu. Ponadto, znajdują się tu restauracje i bar, gdzie można posmakować lokalnych przysmaków i odpocząć po ekscytujących przygodach w cenote.

Jak dojechać do Zacil Ha?

Aby dostać się do cenote Zacil Ha, najlepiej jest wynająć samochód, szczególnie jeśli planujesz kilka wycieczek w okolicach Tulum. Dojazd jest stosunkowo prosty – wystarczy jechać w kierunku miejscowości Coba, aż do momentu napotkania oznaczenia po lewej stronie, wskazującego drogę do cenote. Lej znajduje się około ośmiu kilometrów od Tulum, dzięki czemu jest łatwo dostępnym miejscem dla wszystkich podróżujących w tej okolicy.

Mom and a boy swiming in the Azul cenote, Akumal, Quintana Roo, Mexico
Mama i chłopiec pływający w cenocie Azul, Akumal, Quintana Roo, Meksyk, licencja: shutterstock/By lastdjedai

Autor: Michał Jakoniuk – pasjonata podróży i poznawania nowych kultur. Swoją pasję do zwiedzania nowych miejsc w trakcie studiów łączył z wykopaliskami archeologicznymi w których uczestniczył. Choć aktualnie rzadziej podróżuje, pielęgnuje swoje zainteresowania związane z podróżami i turystyką w pracy, pisząc artykuły tematyczne. Oprócz zajmowania się copywritingiem, od kilku lat jest aktywnym korepetytorem.

Poprzedni

Zamek El Castillo w Tulum, zwiedzanie, jak dojechać

Dos Ojos w Tulum, atrakcyjna cenotes do nurkowania, jak dojechać

Następny

Dodaj komentarz