TOP 15 atrakcji na Jukatanie – co zobaczyć i zwiedzić?

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Jukatan jest miejscem, które dziś coraz chętniej wybiera się jako takie czysto wakacyjne. Nie ma się zresztą czemu dziwić. Odwiedzającym go turystom proponuje nie tylko piękną, tropikalną pogodę, mnóstwo plaż oraz turkusową, krystalicznie czystą wodę. Tak naprawdę w jego obrębie znaleźć można całe mnóstwo fantastycznych atrakcji. Zwiedzenie każdej z nich w czasie jednego wyjazdu jest, ze względu na ich liczbę, praktycznie niemożliwe. W naszym dzisiejszym wpisie zamierzamy skupić się na tych najlepszych, najciekawszych i zdecydowanie najbardziej zachęcających do odwiedzenia. Szukasz inspiracji dotyczących tego, co zobaczyć i zwiedzić na Jukatanie? Koniecznie czytaj dalej!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

TOP 15 atrakcji na Jukatanie

Jak na olbrzymi (powierzchnia to około 180 tys. km²) półwysep nastawiający się na turystykę przystało, Jukatan jest wypełniony po brzegi atrakcjami i naprawdę niezwykłymi miejscami do zwiedzenia i zobaczenia. Wiele spośród nich ma charakter czysto historyczny (całe to miejsce już setki lat temu kipiało życiem), a wiele – rekreacyjny. Postanowiliśmy zebrać do kupy te, które przedstawiają się najciekawiej, a które cieszą się (niebezpodstawnie) największym zainteresowaniem wśród turystów. Piętnaście najlepszych wypisujemy poniżej.

1. Chichen Itza

Niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o atrakcje na Jukatanie jest Chichen Itza, uznawane zresztą za jeden z najważniejszych zabytków kulturowych całego Meksyku. Będące gratką dla archeologów miasto istnieje już na świecie 1500 lat –  i sam ten fakt potrafi intrygować. Dodaj do tego bardzo charakterystyczną (ikoniczną wręcz) piramidę / świątynię Kukulcán w samym centrum (swoją drogą bardzo instagramową), a zrozumiesz, że to miejsce, które po prostu warto zobaczyć. Z uwagi na nagromadzenie historycznych atrakcji, warto w tym przypadku zdecydować się na wycieczkę z przewodnikiem. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne zwiedzanie, postaraj się wybrać się na miejsce jak najwcześniej. W ten sposób unikniesz upałów oraz tłumów turystów. Obiekt jest ogromny, a na jego terenie znajdziesz około 50 różnych obiektów (zwłaszcza świątyń). To miejsce, w którym z powodzeniem spędzisz prawie cały dzień.

2. Zona Arqueologica Uxmal

Zona Arqueologica Uxmal to kolejny obiekt historyczny – tym razem w mieście Uxmal – który na pewno jest jednym ze skarbów narodowych Meksyku i punktem, który zdecydowanie warto odwiedzić będąc na Jukatanie. To budowla jeszcze z czasów starożytnych Majów, uchodząca za szkołę, a nazwana po hiszpańskim historyku, który uważał, że wyglądała jak klasztor. Obiekt ten imponuje swoim wyglądem oraz przede wszystkim kunsztem wykonania, z mnóstwem szczegółów, choć niekoniecznie w każdym aspekcie perfekcyjnym. Sam obiekt jest bardzo duży – poleca się odwiedzić go w szczególności w towarzystwie przewodnika. Dzięki temu pozna się całą jego fascynującą historię.

3. Isla Pasion

Osoby szukające na Jukatanie raju mogą śmiało skierować się na Isla Pasion, która jest nim nie tylko z samej swojej nazwy. Jest ona odosobniona od reszty półwyspu, a by na nią dotrzeć będziesz musiał skorzystać z łodzi (najlepiej z Cozumel). Sama w sobie oferuje iście rajskie doznania – pozwala wykorzystać w pełni tropikalny klimat, zanurzyć się w krystalicznie czystej wodzie, odpocząć na wygodnym hamaku, ale też skorzystać z uroków nurkowania. Często organizowane są tutaj wesela, co samo w sobie świadczy o jej wizualnej atrakcyjności. Z uwagi na przebywanie w odosobnieniu, wyspa jest mniej zatłoczona. Również w samym środku sezonu wakacyjnego.

4. Paseo de Montejo

Paseo de Montejo to zlokalizowana w bardzo popularnym wśród turystów mieście Merida szeroka alejka, która była inspirowana paryskim Champs Elysses. Przemierzając ją, z całą pewnością dostrzeżesz wiele podobieństw (jeśli widziałeś wspomniany francuski zabytek). Jest miejscem, w którym w rzędzie ułożone jest wiele przepięknych rezydencji, które niegdyś należały do tutejszej arystokracji. To atrakcja, dzięki której zapoznasz się z bardziej nowoczesną historią tego miasta. Co więcej, na miejscu możesz znaleźć muzeum, stanowiące dodatkową atrakcję, a także ryneczek uliczny, który funkcjonuje w piątki i soboty. Bez problemu kupisz na nim świetne pamiątki – w dodatku w dość przystępnej cenie.

5. Cenote Ik kil

Jeśli wiesz, czym są cenoty, doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że prawdziwym ich domem jest właśnie Jukatan. To właśnie tutaj znajduje się ich zdecydowanie najwięcej. Tą najbardziej charakterystyczną i najpiękniejszą jest właśnie Cenote Ik kil, nazywane również “basenem królów”. To świetna grota, której sklepienie jest odkryte (bez problemu widać przez nie niebo oraz przedzierające się do środka promienie słońca). Wygląda jak najbardziej rajskie miejsce na ziemi. Ma około 70 metrów wysokości (27 zajmuje woda) i jest otwarta na turystów. Również tych, którzy chcą skosztować kąpieli w bardzo przyjemnych okolicznościach przyrody. Miejsce to potrafi zachwycić – zwłaszcza że nigdzie indziej na świecie nie spotka się czegoś w tym stylu.

6. Ek Balam

Majańskie ruiny to nie tylko wspomniane wcześniej Chichen Itza, ale i wiele innych miejsc na Jukatanie, niegdyś będących tętniącymi życiem miasteczkami. Jednym z tych zdecydowanie ciekawszych są ruiny położone w wiosce Ek Balam, niedawno odkopane przez archeologów i “przywrócone do życia”. Niewielka wioska wygląda jak plan filmowy, imponując połączeniem pracy człowieka oraz natury. Położona jest w samym środku dżungli i na pewno jest miejscem, którego odwiedzenia nie pożałujesz.

7. Hacienda Sotuta de Peon

Historyczny obiekt doskonale pokazujący, jak w przeszłości wyglądało życie na Jukatanie. Z uwagi na kiepską żyzność gleby i małą ilość wody pitnej, półwysep musiał poszukiwać zarobku nie z hodowli zwierząt, ale z roślin. Tą, którą się bardzo często hodowało był tak zwany sizal jukatański, ekstrakt z którego wykorzystywany był do produkcji różnego rodzaju tekstyliów. Hacienda Sotuta de Peon to właśnie obiekt, na którym niegdyś się tym zajmowało. Zabytek ten został odnowiony właśnie z myślą o turystach i jest przepełniony wszystkimi urządzeniami służącymi do przetwarzania wyżej wspomnianej rośliny.

8. Parque Natural Ria Lagartos

Poza zabytkami typowo historycznymi i plażami, Jukatan jest miejscem naprawdę zachwycającej różnorodności naturalnej. Ria Lagarto to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc prezentujących takową. To park zamieszkały przez wiele różnych gatunków zwierząt. Z łatwości, spotkasz tutaj flamingi (zwłaszcza w okresie pomiędzy kwietniem a sierpniem), ale też… krokodyle. Populacja tych ostatnich jest ogromna (zresztą sama w sobie nazwa miejsca to dosłownie “rzeka aligatorów”).

W obrębie samego parku znajdziesz również fantastyczne Los Coloradas – rzekę o unikatowym różowym kolorze. Jeśli więc chcesz zrobić sobie niesamowite i unikalne zdjęcie, to może być destynacja idealna dla Ciebie.

9. Xkopek Parque Apicola

Fantastyczny park naturalny zlokalizowany niedaleko miasta Valladolid stanowi prawdziwe sanktuarium dla pszczół. To obiekt zarządzany od pokoleń przez jedną z tutejszych rodzin, stanowiący dom dla tubylczego gatunku pszczół Melipona. Chcąc go odwiedzić, musisz przygotować się na olbrzymią dawkę wiedzy, ale też możliwość podziwiania świetnych naturalnych warunków, w których na co dzień żyją jedne z najbardziej pożytecznych istot na całej planecie.

10. Gran Museo del Mundo Maya

W mieście Merida znajduje się jedno z najciekawszych miejsc dla wielbicieli muzeów. Chodzi o  Gran Museo del Mundo Maya, które stanowi fantastyczny obiekt dla osób dopiero rozpoczynających swoje obcowanie z Jukatanem. Znajdują się tutaj aż cztery potężne sale wystawowe, które doskonale wprowadzą Cię do świata starożytnych majów. Oprócz nich, muzeum oferuje tak zwane wystawy tymczasowe oraz te “obwoźne”, pochodzące z innych obiektów tego typu. To miejsce, w którym na pewno dowiesz się dużo o historii całego półwyspu (i miasta Merida). Przygotuje Cię to chociażby do bardziej świadomego zwiedzania kolejnych ruin.

11. Zazil Tunich

Jeśli szukasz miejsc na Jukatanie, które potrafią – jak to się mówi – wgnieść w hotel, Zazil Tunich jest jednym z nich. Zlokalizowane w mieście Valladolid, pozwala Ci przenieść się do podziemi Majów. Szacuje się, że ta jaskinia była rzeźbiona przez samą naturę na przestrzeni milionów lat. Przeszło 80 metrowa  ścieżka pozwoli Ci podziwiać naturalne piękno nietypowych formacji skał, ale też patrzeć na fantastyczną, krystalicznie czystą, ale i płytką wodę. To jedna ze zdecydowanie najpiękniejszych cenot w całym regionie, niegdyś stanowiąca miejsce modłów i czczenia tutejszych bogów.

12. X’Canche Cenote

W niewielkim miasteczku Ek Balam znajduje się fantastyczna cenota, która odróżnia się od wszystkich innych, jakie spotkasz w Jukatanie. Jej wizytówką są fantastyczne drzewa, których korzenie rozpościerają się tak po ścianach, jak i po ziemi. Zwiedzając to miejsce możesz poruszać się po stabilnych kładkach, zlokalizowanych w doskonałym miejscu do podziwiania naturalnych walorów tego miejsca. Cenotę można obejść dookoła, a nawet skorzystać tutaj z huśtawki zawieszonej na linach oraz… tyrolki. To doświadczenie, którego z całą pewnością nie zapomnisz.

13. Reserva de la Biosfera Ría Celestún

Wyśmienita atrakcja dla ludzi poszukujących kontaktu z naturą, ale też po prostu świetnych okazji do tego, by zrobić zdumiewające zdjęcia. Reserva de la Biosfera Ría Celestún to jedno z tych miejsc, do których masowo migrują flamingi. Nie są to jednak jedyne zwierzęta, które tutaj spotkasz. Zakłada się, że w miejscu tym żyją aż 304 różne gatunki. Bardzo dba się tutaj o to, by mogły robić to w spokoju. Cała atrakcja jest doskonale przystosowana do tego, by ją zwiedzać – również w pełni samodzielnie. Nad tutejszymi wodami rozpościerają się bezpieczne kładki, a w wielu miejscach osoby posiadające lornetkę mogą obserwować ptaki i żyjące w naturalnym środowisku zwierzęta – tak te lądowe (i powietrzne), jak i wodne. Znajdziesz tutaj mnóstwo pelikanów, sokołów, rybołowów, krewetek, ośmiornic, krabów, a nawet jaguarów czy ocelotów. Jeśli z kolei będziesz chciał, z łatwością wybierzesz się tu w podróż łodzią lub motorówką.

14. Punta Sur na Isla Mujeres

Punta Sur to zlokalizowany w najbardziej wysuniętym na południe punkcie wyspy Isla Mujeres na Jukatanie park krajobrazowy, stanowiący jedną z największych atrakcji tego właśnie regionu. To olbrzymia, otwarta przestrzeń, którą możesz zwiedzać z naprawdę dużą swobodą, a która zawiera wszystko to, z czego słynie ten obszar Meksyku – w wielkiej pigułce. Znajdziesz tutaj zatem ruiny Majów (tak właściwie punktu obserwacyjnego, który niegdyś był istotną częścią wyspy, ale także latarnię morską czy park figur i pomników. Tak naprawdę jednak najbardziej imponującą częścią tego właśnie parku są fantastycznie wyglądające klify – w całości ukształtowane przez naturę. Zakłada się, że na zwiedzanie Punta Sur powinieneś przeznaczyć przynajmniej 3 godziny. Oczywiście na miejscu znajdziesz również bardzo wielu przedstawicieli świata fauny (iguany to tutaj codzienność).

Więcej na temat imponującego Punta Sur na wyspie Isla Mujeres pisaliśmy w tym miejscu.

15. Punta Laguna Nature Reserve

Na obszarze należącym do miasta Tulum znajduje się liczący aż 5000 hektarów rezerwat przyrody, którego tutejsi mieszkańcy określają mianem Ma’ax Yetel Kooh. To miejsce jest w stanie zapewnić Ci całe mnóstwo atrakcji. Oprócz tej oczywistej w postaci niezliczonych gatunków zwierząt i roślin, będziesz tutaj w stanie przebrnąć przez lagunę na pokładzie kajaku, opuścić się na linie w głąb tutejszej cenoty, przejechać się na tyrolce, ale też wziąć udział w majańskiej ceremonii oczyszczenia. Na miejscu znajduje się też obszar archeologiczny, za którym kryje się naprawdę ciekawa historia. Punta Laguna to też jedno z niewielu miejsc na świecie, w których możesz spotkać małpę o nazwie czepiak oraz oczywiście wiele innych zwierząt. Wszystkie wycieczki są organizowane przez członków lokalnej społeczności. Zdecydowanie warto wykupić jedną z nich. Musisz jednak pamiętać, że na miejscu zapłacisz jedynie gotówką.

W ramach tej atrakcji zdecydowanie warto zdecydować się na wycieczkę z przewodnikiem. Dzięki niej będziesz bowiem mógł zajrzeć również do bardziej odległych obszarów rezerwatu. Samodzielne zwiedzanie zaprowadzi Cię jedynie do głównego miejsca w jego obrębie, odbierając Ci przy tym możliwość zwiedzenia każdego jego fragmentu. Wycieczka z przewodnikiem trwa około dwóch godzin.

Podsumowanie – TOP 15 atrakcji na Jukatanie

Jukatan jest jednym z tych miejsc na świecie, w których nie sposób się nudzić. Coś dla siebie znajdą tutaj zarówno wielbiciele bardziej pasywnych form spędzania wolnego czasu, jak i ci, którzy preferują podejmowanie wymagających wysiłku aktywności. Jeśli wybierasz się tam po raz pierwszy, powinieneś najpierw przygotować plan wycieczki, a dopiero potem przejść do załatwiania szczegółów. Jedno jest pewne – w czasie jednorazowego pobytu, z całą pewnością nie będziesz w stanie zobaczyć wszystkiego, co ten półwysep ma do zaoferowania. To z kolei daje gwarancję tego, że wrócisz tu ponownie, by kontynuować swoje zwiedzanie. Zanim jednak w ogóle się tu wybierzesz, pamiętaj, aby spojrzeć na nasz poradnik – kiedy jechać do Jukatanu. Wybór odpowiedniego czasu stanowi jedną z podstaw udanego pobytu (obok chociażby pakowania).

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

TOP 10 najpiękniejszych plaż w Tulum i okolicach

TOP 10 najlepszych hoteli w Tulum

Następny

Dodaj komentarz