TOP 10 najpiękniejszych cenot w Playa del Carmen i okolicach

Tagi , , , , , , , , , , , ,

Cenotes są popularną atrakcją na Jukatanie, którą często można znaleźć w pakietach wycieczkowych po Riwierze Maya. Które z nich z pewnością warto odwiedzić? Odkryj TOP 10 najpiękniejszych cenotes, które znajdują się w Playa del Carmen, bądź w okolicach tego miasta.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Cenote Cristalino

Cenote Cristalino to jedno z najpiękniejszych miejsc na Jukatanie, cieszące się dużą popularnością wśród odwiedzających. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy pragną doświadczyć magicznej atmosfery podziemnych jaskiń i krystalicznie czystych wód, unikając jednocześnie uczucia zatłoczenia. Cenote Cristalino oferuje przestronną przestrzeń oraz fascynującą jaskinię, co sprawia, że nawet w popularnych okresach nie odczuwa się tłumów. Dla wygody gości dostępne są szatnie, leżaki oraz sprzęt do snorkelingu. Pozwala to na pełne wykorzystanie uroku tego miejsca. Opłata za wejście do Cenote Cristalino wynosi 200 pesos meksykańskich.

Jak dojechać do cenoty

Cenote znajduje się przy autostradzie 307, siedem kilometrów na południe od Puerto Aventuras. Aby tam dotrzeć, najlepiej jest wypożyczyć samochód w Playa del Carmen. Daje to z pewnością swobodę w eksploracji cenoty we własnym tempie. Na terenie cenoty dostępny jest również bezpłatny parking.

Cenote Azul

Kolejnym pięknym cenote wartym odwiedzenia jest Cenote Azul, położone nieco ponad 200 metrów od Cenote Cristalino. Jest to z pewnością doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi. Oferuje ono bowiem płytkie obszary idealne dla najmłodszych. Cenote Azul posiada również molo, strefę piknikową oraz platformę umożliwiającą skoki do wody przy głębszych wodach. Cenote jest podzielone na dwie części: pierwsza z nich to dzika dżungla otoczona bujną roślinnością, druga zaś jest kryta i otoczona kamieniami. Bilet wstępu dla dorosłych kosztuje 150 pesos meksykańskich.

Jak dojechać do cenoty

Aby dostać się do Cenote Azul, można skorzystać z podobnej procedury jak w przypadku Cenote Cristalino. Jeśli jednak nie posiadasz samochodu, łatwo możesz złapać taksówkę w Playa del Carmen. Koszt przejazdu taksówką z Playa del Carmen do Cenote Azul wynosi około 400 pesos.

 Cenote Azul in the Riviera Maya, Yucatan Peninsula
Cenote Azul w Riviera Maya, Półwysep Jukatan, licencja: shutterstock/By alohadunya

Cenote Ik-kil

Ik-kil to z pewnością jedno z najpopularniejszych cenot w okolicy, położone niedaleko Chichen-Itza. Charakteryzuje się unikalnymi lianami zwisającymi nad wodą, tworzącymi niezwykłą atmosferę. W okolicy cenoty znajduje się także wiele restauracji, które umilają pobyt. Za wejście do Cenote Ik Kil zapłacimy 150 pesos meksykańskich.

Jak dojechać do cenoty

Warto pamiętać, że w godzinach wczesnopopołudniowych może być tu bardzo tłoczno z powodu licznych wycieczek i turystów, którzy odwiedzają to miejsce w ramach wizyty w Chichen Itza. Z tego powodu zaleca się przybycie do Cenote Ik Kil wcześnie rano.

Jeśli nie posiadasz samochodu, aby dostać się do Cenote Ik Kil, możesz zapisać się na wycieczkę do Chichen Itza. Niestety, istnieje tylko jeden autobus ADO z Playa del Carmen do Chichen Itza dziennie; odjeżdża on o 8:10 rano ze stacji ADO na 5tej Avenidzie. Podróż autobusem trwa nieco ponad 3,5 godziny.

Cenote Chaak Tun

Cenote Chaak Tun to kolejne, niezwykle magiczne miejsce, które zachwyca swoją tajemniczą atmosferą. Groty do których nie dociera wiele światła, wypełnione stalaktytami i naturalnymi basenami pozwalają na kąpiel i snorkeling. Aby doświadczyć uroków Cenote Chaak Tun, warto wziąć udział w zorganizowanej wycieczce z przewodnikiem, która kosztuje 500 pesos. Skorzystanie z uroków cenote w ten sposób pomaga zachować ekosystem tego miejsca i zapewnia bezpieczeństwo odwiedzającym.

Jak dojechać do cenoty

Cenote znajduje się zaledwie siedem kilometrów od centrum Playa del Carmen. Odwiedzenie tego miejsce jest zatem doskonałą opcją na małą, popołudniową wycieczkę po okolicy. Samochodem z centrum Playa del Carmen dotrzemy tutaj w kwadrans (lokalizacja: Av. Benito Juarez 7-km 4, Ejidal, 77723 Playa del Carmen).

Cenote Dos Ojos

Innym fascynującym miejscem jest Cenote Dos Ojos, którego nazwa oznacza w języku hiszpańskim „dwoje oczu” i odnosi się do podwójnych lejów krasowych połączonych drewnianym pomostem, przypominających parę gałek ocznych, które łączą się, tworząc podziemną jaskinię. Wiele osób decyduje się na udział w wycieczkach z snorkelingiem, które prowadzą do wnętrza jaskiń. Ze względu na swoje głębokie systemy jaskiniowe, cenote Dos Ojos cieszy się dużą popularnością wśród nurków. Koszt wejścia do Cenote Dos Ojos wynosi 350 pesos. Dodatkowe 180-200 pesos zapłacimy za wynajem sprzętu do nurkowania (maska, rurka i płetwy). W sumie daje to około 550 pesos za wejście i akcesoria.

Jak dojechać do cenoty

Aby dostać się do Cenote Dos Ojos samochodem, wystarczy kierować się autostradą 307 na południe z Playa del Carmen. Cenote znajduje się 22 kilometry na północ od Tulum, w okolicach Xel-Ha Park.

Cenote Tajma Ha

Tajma Ha to kolejne, fascynujące cenote, które pozwala na podziwianie haloklin – obszarów przejściowych, warstwy zetknięcia się wody słonej i mniej słonej. Nurkowania podwodne w tym miejscu pozwalają na podziwianie spektakularnych efektów świetlnych w krystalicznie czystych wodach, a także na obserwowanie różnych korytarzy tworzących cenote. Można także tutaj podziwiać pięknie ukształtowane stalagmity i stalaktyty o różnych kształtach. Jeśli chcemy uprawiać snorkeling w cenote Tajma Ha, będziemy musieli zapłacić co najmniej około 35 dolarów (opłata obejmuje wynajem sprzętu i oprowadzaną wycieczkę).

Jak dojechać do cenoty

Cenote znajduje się trzydzieści kilometrów na południe od Playa del Carmen. Aby dostać się do cenote Tajma Ha, można wynająć samochód w Playa del Carmen (ok. 30 minut jazdy autostradą 307), skorzystać z lokalnego colectivo lub przejażdżki taksówką.

Cenote Tajma-Ha, Jukatan, Meksyk
Cenote Tajma-Ha, Jukatan, Meksyk, licencja: shutterstock/By joanavillar

Casa Cenote

Casa Cenote to magiczne miejsce otoczone bujnymi drzewami i mokradłami, gdzie krystalicznie czyste turkusowe wody tworzą urokliwe otoczenie. Cenote ma zaledwie sześć metrów głębokości, co sprawia, że jest przyjazne dla rodzin z dziećmi. Także snorkeling cieszy się tutaj dużą popularnością. Cenote przyciąga nurków swoim systemem podwodnych jaskiń prowadzącym bezpośrednio do oceanu. Cena za wejście do Casa Cenote wynosi 150 pesos meksykańskich.

Jak dojechać do cenoty

Jeśli chcemy się tam dostać wynajętym samochodem, musimy podążać autostradą numer 307, kierując się na południe. Cenote znajduje się 56 kilometrów na południe od Playa del Carmen.

Cenote Carwash

Kolejnym wspaniałym miejscem jest Cenote Carwash, znane również w języku Majów, jako Aktun Ha, czyli „Wodna Jaskinia”. Jest to miejsce idealne do pływania, snorkelingu i nurkowania. Bilet wstępu kosztuje 300 pesos od osoby.

Jak dojechać do cenoty

Cenote Carwash znajduje się na południe od Playa del Carmen. Podobnie jak w przypadku poprzednich cenotów, należy skierować się autostradą 307 na południe, a przed wjazdem do Tulum skręcić w prawo na drogę numer 109 i przejechać około 8 km.

Colourful Lilly Pad Gardens of Cenote Car Wash, Tulum, Mexico
Kolorowe ogrody Lilly Pad w Cenote Car Wash, Tulum, Meksyk, licencja: shutterstock/By nickpolanszky

Cenote Zacil-Ha

Cenote Zacil-Ha to niewielke, piękne cenote z krystalicznie czystymi wodami. Można tutaj jeździć nad cenote tyrolką oraz zeskakiwać do wody z platform i liny zawieszonej nad zbiornikiem. Na terenie cenote znajdują się również hamaki, gdzie można zrelaksować się po kąpieli. Opłata za wejście dla obcokrajowców wynosi 300 pesos.

Jak dojechać do cenoty

Podobnie jak do cenote Carwash. Odległość między nimi wynosi zaledwie 300 metrów.

Gran Cenote

Gran Cenote składa się z licznych jaskiń, krypt i otwartej przestrzeni. To jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na Półwyspie Jukatańskim. Woda jest tu tak krystalicznie czysta, że można często dostrzec pływające żółwie. Gran Cenote jest również doskonałe do uprawiania sportów wodnych, w tym snorkelingu. Pływając w tutejszych jaskiniach, można podziwiać światło wpadające do wody przez otwór jaskiniowy oraz oglądać formacje skalne. Koszt wejścia do Gran Cenote wynosi 500 pesos. Cena obejmuje zestaw do snorkelingu oraz wypożyczenie kamizelki ratunkowej.

Jak dojechać do cenoty

Gran Cenote znajduje się 4 kilometry na południe od Cenote Carwash, przy trasie oznaczonej numerem 109.

Autor: Michał Jakoniuk – pasjonata podróży i poznawania nowych kultur. Swoją pasję do zwiedzania nowych miejsc w trakcie studiów łączył z wykopaliskami archeologicznymi w których uczestniczył. Choć aktualnie rzadziej podróżuje, pielęgnuje swoje zainteresowania związane z podróżami i turystyką w pracy, pisząc artykuły tematyczne. Oprócz zajmowania się copywritingiem, od kilku lat jest aktywnym korepetytorem.

Poprzedni

Co zjeść na Jukatanie, kuchnia Jukatanu, co warto skosztować

TOP 10 najpiękniejszych cenot na Jukatanie

Następny

Dodaj komentarz