TOP 10 najpiękniejszych cenot na Jukatanie

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Podczas podróży na półwysep Jukatan w Meksyku, turyści mają okazję doświadczyć wyjątkowej przygody, która prowadzi ich pod powierzchnię ziemi – do magicznego świata cenotes. Te naturalne formacje geologiczne, będące efektem zapadania się jaskiń i krasów, stworzyły jedne z najpiękniejszych i najbardziej unikalnych miejsc na ziemi. Dzięki krystalicznie czystym wodnym basenom, grotom ukrytym w głębinach, imponującym stalaktytom i urzekającemu oświetleniu, cenoty stanowią prawdziwy raj dla miłośników przyrody, kultury i przygód.

W niniejszym artykule odkryjemy dziesięć najpiękniejszych cenotes, które stanowią nieodzowny element każdej podróży na Jukatan. Czytelnik będzie miał okazję poznać zarówno charakterystykę mniej i bardziej znanych cenotes, jak i praktyczne informacje na temat cen biletów, dostępności oraz najlepszych sposobów dotarcia do tych magicznych miejsc.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Suytun

Cenote Suytun, zlokalizowane w pobliżu Valladolid (odległość: osiem i pół kilometra) posiada niezwykły, mistyczny charakter dzięki charakterystycznej platformie i tzw. studni światła, przez którą wpadają promienie słoneczne. Kamienista ścieżka prowadzi tutaj do okrągłej platformy na środku basenu pełnego wody, na którą padają promienie. Jest to z pewnością z tego powodu świetne miejsce na sesję fotograficzną.

Cena wstępu ma tendencję wzrastającą w miarę wzrostu popularności. Powinniśmy spodziewać się co najmniej sto pesos za wejście do cenote.

Jak dojechać do cenoty

Najprostszym sposobem (oprócz wynajęcia samochodu) na odwiedzenie Cenote Suytun jest dołączenie do wycieczki do Chichen Itza. Istnieje wiele wycieczek z Cancún, Playa del Carmen i Tulum, które obejmują zwiedzanie Cenote Suytun w ramach programu jednodniowej wycieczki.

Man enjoying the view of Suytun Cenote from the top Yucatan Mexico North America
Mężczyzna podziwiający widok na Cenote Suytun z góry Jukatan, Meksy, licencja: shutterstock/By YuziS

Gran Cenote

Gran Cenote to unikalny kompleks składający się z jaskiń, krypt, a także otwartych przestrzeni. Jego krystaliczna czystość umożliwia obserwowanie morskich zwierząt, w tym żółwi, co czyni to miejsce doskonałym do snorkelingu.

Za skorzystanie z atrakcji Gran Cenote musimy zapłacić pięćset pesos.

Jak dojechać do cenoty

Najłatwiej dostać się do Gran Cenote z Tulum (znajduje się pięć kilometrów na północ od miasta), choć istnieje tu również możliwość skorzystania z wycieczek oferujących transport z innych miejscowości turystycznych.

Ik kil

To jedno z najbardziej popularnych cenotes w regionie. Znajduje się niedaleko stanowiska archeologicznego Chichen Itza i słynie z imponujących pnączy zwisających nad wodą zbiornika.

Cena biletu wstępu wynosi tutaj sto pięćdziesiąt pesos.

Jak dojechać do cenoty

Najlepiej jest skorzystać z wycieczki, która obejmuje zarówno cenote, jak i Chichen Itza. Oba miejsca znajdują się blisko siebie, w odległości zaledwie kilku kilometrów.

Taak Be Ha

Cenote Taak Bi Ha to miejsce pozbawione tłumów, które oferuje doskonałe warunki do uprawiania snorkelingu i pływania w głębokich wodach.

Cena za snorkeling w tym miejscu wynosi sześćset pesos meksykańskich. Jeśli planujemy jedynie popływać, zapłacimy czterysta pięćdziesiąt pesos.

Jak dojechać do cenoty

Cenote Taak Bi Ha znajduje się dziesięć minut drogi na północ od Tulum i można tam łatwo dostać się samochodem. Miejsce to leży cztery kilometry na zachód od parku Xel-Há (adres cenote: Taak Bi, Parque Dos Ojos Cenote S/N, Xel-Ha, 77762 Tulum).

Diving in the Cenote "Tak Bi Ha" in Yucatan, Mexico
Nurkowanie w Cenote „Tak Bi Ha” na Jukatanie, Meksyk, licencja: shutterstock/By Michael+Bogner

Sac Actun

Sac Actun, czyli ”Biała Jaskinia”, to największy na świecie kompleks tego typu na świecie. Jej krystalicznie błękitne wody wypełniają sieć podziemnych formacji geologicznych, a imponujące stalaktyty przykuwają uwagę wszystkich odwiedzających. Jest to także stanowisko archeologiczne. W 2008 roku znaleziono tutaj szczątki zwierzęce i ludzkie pochodzące z górnego paleolitu.

Cena czterystu pięćdziesięciu pesos obejmuje wycieczkę z przewodnikiem i sprzętem do snorkelingu. Za kombinezon neoprenowy trzeba zapłacić kolejne dwieście pesos.

Jak dojechać do cenoty

Sac Actun znajduje się wzdłuż tej samej drogi wyjazdowej co Dos Ojos, na głównej autostradzie przybrzeżnej 307 (około dwadzieścia dwa kilometry na północ od Tulum). Samochodem można do Sac Actun łatwo dostać się z Playa del Carmen i innych, okolicznych miejsc na Riwierze Maya.

Yaxbacaltun

To, co wyróżnia cenote Yaxbacaltun to charakterystyczne schody prowadzące do zbiornika wodnego i kolejka tyrolska, umożliwiająca ekscytujący zjazd nad wodą.

Koszt skorzystania z atrakcji wynosi zaledwie trzydzieści pesos, co czyni to miejsce jednym z najtańszych cenotes na Jukatanie.

Jak dojechać do cenoty

Cenote Yaxbacaltun znajduje się niedaleko miejscowości Homun, pięćdziesiąt osiem kilometrów na wschód od Meridy. Można tam dojechać z Meridy, jadąc drogą 180 i 60, od miejscowości Tahmek.

Zaci

Zaci to duże i otwarte cenote z piękną roślinnością i małym, sztucznym wodospadem. Istnieją tutaj platformy umożliwiające skakanie do zbiornika wodnego, schody prowadzące w dół do wody, a także miejsca do siedzenia wokół cenote.

Cena za korzystanie z cenote Zaci wynosi trzydzieści pesos.

Jak dojechać do cenoty

Zaci znajduje się w mieście Valladolid, zaledwie dziesięć minut od głównego placu. Jest to więc łatwo dostępne miejsce do zwiedzania jeśli mieszkamy w tym mieście.

Cenote Zaci - Valladolid, Meksyk
Cenote Zaci – Valladolid, Meksyk, licencja: shutterstock/By diegograndi

Yokdzonot

Yokdzonot to spokojne i ciche cenote, idealne do relaksujących kąpieli. Znajduje się tutaj zjazd tyrolski, a także platformy przybrzeżne.

Yokdzonot znajduje się dwadzieścia kilometrów od Ik Kil. Cenote jest więc nieco oddalone od głównej atrakcji regionu – Chichen Itza (o piętnaście kilometrów). Z tego powodu jest ono mniej uczęszczane i spokojniejsze niż inne cenoty wokół Chichen Itza, takie jak Ik Kil.

Cena wstępu wynosi sto pięćdziesiąt pesos.

Jak dojechać do cenoty

Podobnie jak w przypadku Ik Kil, można tam dotrzeć na własną rękę, np. wynajętym autem lub w ramach wycieczki obejmującej inne atrakcje, takie jak zwiedzanie Chichen Itza.

Hubiku

Położone między Valladolid a Ek Balam, Hubiku to półotwarte cenote zachwycające swoim urzekającym naturalnym światłem, napływającym przez otwór w górze, a także zjawiskowymi korzeniami drzew zwisającymi nad jego wodami.

Cena wstępu do Cenote Hubiku wynosi dwieście pesos.

Jak dojechać do cenoty

Najłatwiej jest tam dostać się biorąc udział w wycieczce do Chichen Itza i Ek Balam.

Cenote Carwash

Cenote Carwash, znane także jako Aktun Ha w języku Majów, to idealne miejsce do pływania i snorkelingu.

Bilet wstępu kosztuje trzysta pesos od osoby.

Jak dojechać do cenoty

Z centrum Tulum do cenote dojedziemy zaledwie w kwadrans. Można też dojechać tu colectivo na trasie Tulum-Coba i poprosić kierowcę, żeby wysadził nas kiedy będziemy przejeżdżać przy cenote.

Autor: Michał Jakoniuk – pasjonata podróży i poznawania nowych kultur. Swoją pasję do zwiedzania nowych miejsc w trakcie studiów łączył z wykopaliskami archeologicznymi w których uczestniczył. Choć aktualnie rzadziej podróżuje, pielęgnuje swoje zainteresowania związane z podróżami i turystyką w pracy, pisząc artykuły tematyczne. Oprócz zajmowania się copywritingiem, od kilku lat jest aktywnym korepetytorem.

Poprzedni

TOP 10 najpiękniejszych cenot w Playa del Carmen i okolicach

Co to są cenoty i jak powstają?

Następny

Dodaj komentarz