Szlak cenotes i podziemnych oczek wodnych w Tulum, zwiedzanie

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Tulum to miejsce, gdzie przyroda skrywa wiele swoich tajemnic pod powierzchnią ziemi. Cenotes, czyli leje zapadliskowe, będące wizytówką regionu są niezwykłymi atrakcjami turystycznymi Tulum i okolic. Dla tych, którzy pragną odkryć urok cenotes, przygotowaliśmy niezwykły szlak zwiedzania, który zabierze nas przez trzy wyjątkowe miejsca: Zacil-Ha, Gran Cenote i Dos Ojos. Każde z tych cenotes jest wyjątkowe i fascynujące, oferując dostęp do krystalicznie czystych wód, a także licznych atrakcji i udogodnień, które doceniają odwiedzający.

W naszym przewodniku po tych niezwykłych cenotes, podzielimy się nie tylko informacjami o cenach wstępu i wynajmu sprzętu, ale także przybliżymy lokalizacje, godziny otwarcia i inne istotne szczegóły, które pomogą w planowaniu wizyty.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Cenote Zacil-Ha

Ceny

Za wejście do cenote Zacil-Ha będziemy musieli zapłacić trzysta pesos. Jeśli chcemy skorzystać dodatkowo z przejażdżki tyrolką, schowku na ubrania czy ręczników, będziemy musieli zapłacić więcej.

Adres

7GF6+QM Tulum, Quintana Roo

Godziny otwarcia

Cenote Zacil-Ha jest otwarte codziennie od godziny 10:00 do 17:30.

Opis

Zacil-Ha to miejsce wyjątkowe, wyróżniające się na tle innych cenotes. Choć jest to tzw. otwarte cenote, wcale nie przypomina ono zwykłego, nieco głębszego jeziora otoczonego roślinnością. Jest to wyjątkowy zbiornik wodny, w którym, w przeciwieństwie do innych otwartych miejsc tego typu, woda jest absolutnie przejrzysta, krystaliczna i błękitna, podobnie jak w przypadku cenotes półotwartych, takich jak Dos Ojos czy Gran Cenote, które zostaną omówione w dalszej części artykułu.

Opinie gości odwiedzających Cenote Zacil-Ha

Cenote Zacil-Ha jest niesamowite nie tylko ze względu na swoją wodę. Wokół zbiornika dostępne są również bowiem liczne atrakcje i udogodnienia, które są szczególnie chwalone przez turystów. Goście, którzy odwiedzają to cenote, mogą skorzystać z platform, umożliwiających skoki do wody, dzięki którym można poczuć dreszcz emocji. Dostępna jest także kolejka tyrolska, gwarantująca ekscytującą przejażdżkę nad wodą zbiornika. Można też tutaj skorzystać z komfortowych toalet i szatni. Na miejscu dostępny jest także bar i restauracja, gdzie można zrelaksować się i delektować smakami lokalnej kuchni.

Girl ziplining over the water of a cenote in the Mexican jungle
Dziewczyna zjeżdżająca na linie nad wodą cenoty w meksykańskiej dżungli, licencja: shutterstock/By EmLion

Personel obsługujący cenote zachwyca swoją uprzejmością i doświadczeniem, co sprawia, że każdy gość czuje się tutaj mile widziany i dobrze ugoszczony. Jest to także miejsce bardzo łatwo dostępne. Istnieje również parking na terenie cenote, co ułatwia dostęp dla gości, którzy przybywają własnym środkiem transportu.

Odwiedzający cenote zwracają również uwagę na możliwość obserwowania lokalnej morskiej fauny. Woda w Zacil-Ha jest bowiem niezwykle klarowna i umożliwia podziwianie licznych małych rybek w zbiorniku.

Reasumując, cenote Zacil-Ha to miejsce, które zachwyca swoimi walorami estetycznymi, infrastrukturą oraz szeroką gamą atrakcji.

Gran Cenote

Ceny

Korzystanie z atrakcji tego cenote nie należy do najtańszych. Za wstęp do Gran Cenote musimy bowiem zapłacić pięćset pesos. Cena ta obejmuje jednak również sprzęt do snorkelingu i kamizelkę ratunkową.

Adres

Quintana Roo 109, 77796 Tulum

Godziny otwarcia

Cenote otwarte jest codziennie od 8:00 do 16:45 (ostatnie wejście o 16:15).

Opis

Gran Cenote to jedno z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych cenotes na Riwierze Maya na Jukatanie. Jest to miejsce, które zachwyca swoją urodą i przyrodniczym bogactwem, a także prawdziwa perła wśród lejów krasowych na półwyspie.

Cenote to oferuje niezwykłe możliwości do nurkowania, zarówno dla doświadczonych płetwonurków, jak i dla tych, którzy chcieliby po raz pierwszy spróbować swoich sił pod wodą. Możesz tutaj wypożyczyć niezbędny sprzęt do nurkowania i zanurzyć się w krystalicznie czystych wodach cenote, odkrywając tajemnice podwodnego świata.

To, co wyróżnia Gran Cenote na tle innych cenotes na Riwierze Maya, to fakt, że woda jest tutaj tak przejrzysta, że można zauważyć w niej ryby nawet bez zanurzania się pod wodę. Jest to zatem idealne miejsce do obserwacji niesamowitego, podwodnego świata fauny regionu. Możesz tutaj także z łatwością spotkać innych mieszkańców podwodnego ekosystemu. Często bowiem są w wodach Gran Cenote obserwowane również żółwie morskie. Gran Cenote to także miejsce, gdzie można spotkać tukany, zwłaszcza w okresie od stycznia do lutego. Obserwacja tych kolorowych ptaków dodaje z pewnością jeszcze większego uroku temu miejscu.

Co ważne, Gran Cenote jest odpowiednie również dla dzieci, co czyni je doskonałym miejscem na rodzinne wycieczki. Wyprawa do takiego miejsca będzie na pewno bezpiecznym i fascynującym doświadczeniem dla najmłodszych.

Opinie gości odwiedzających Gran Cenote

Opinie odwiedzających cenote tylko potwierdzają jej wyjątkowość. Wiele pozytywnych opinii dotyczy możliwości relaksacyjnych niezwiązanych ściśle z morskimi atrakcjami. Można tutaj bowiem cieszyć się przestrzenią do pikniku oraz delektować się drinkami po kąpieli przy cenote.

Ludzie cenią sobie także możliwość obserwowania ryb i żółwi morskich w ich naturalnym środowisku, dzięki niezwykle przejrzystej wodzie.

Jeśli chodzi o to kiedy najlepiej spędzić czas w Gran Cenote, wielu turystów podkreśla, że warto przybyć tutaj wcześnie rano, aby uniknąć tłumu turystów i całkowicie zanurzyć się w magicznej atmosferze tego miejsca.

Podsumowując, wizyta w Gran Cenote to niezapomniane doświadczenie, które łączy w sobie przyrodniczą piękność i emocje związane z odkrywaniem fascynującego podwodnego świata. To bez wątpienia jedno z tych miejsc, które trzeba odwiedzić, będąc w Tulum.

Turtle pond, Gran Cenote, Tulum, Mexico
Staw z żółwiami, Gran Cenote, Tulum, Meksyk, licencja: shutterstock/By FreeProd33

Cenote Dos Ojos

Ceny

Za wstęp do tego cenote będziemy musieli zapłacić trzysta pięćdziesiąt pesos.

Adres

77774 Quintana Roo

Godziny otwarcia

Cenote to jest czynne codziennie od godziny 9:00 do 17:00.

Opis

Cenote Dos Ojos (z hiszp. dos ojos znaczy dwoje oczu), to kolejne, niezwykłe miejsce na szlaku cenotes w okolicach Tulum. Nazwa tego miejsca odnosi się do kształtu dwóch okrągłych cenotes tworzących kompleks Dos Ojos, otoczonych dżunglą, które przypominają gałki oczne patrzące w niebo z perspektywy lotu ptaka.

Miejsce to jest nie tylko niezwykle malownicze, ale także fascynujące ze względu na możliwości, jakie oferuje miłośnikom nurkowania. W cenote Dos Ojos można eksplorować dwa różne szlaki jaskiniowe: Barbie i Jaskinię Nietoperzy. Podczas tych niezwykłych podwodnych wypraw możemy podziwiać różnorodne, naturalnie powstające efekty świetlne, stalaktyty, stalagmity oraz inne formacje wapienne.

Oprócz tego, że miejsce to zachwyca swoim pięknem, to stanowi ono również część najdłuższego systemu podziemnych rzek na świecie. Cenote Dos Ojos wyróżnia także ogromna różnorodność gatunków nietoperzy, które zamieszkują te jaskinie.

Diving in Cenote Dos Ojos in Yucatan, Mexico
Nurkowanie w Cenote Dos Ojos na Jukatanie, Meksyk, licencja: shutterstock/By Michael+Bogner

Opinie gości odwiedzających Cenote Dos Ojos

Infrastruktura sanitarna tego miejsca jest również godna wyróżnienia. Mamy tutaj bowiem dostęp do pryszniców, a także toalet, dzięki którym nie musimy martwić się o czystość wody w cenote.

Liczne komentarze umieszczane w Internecie przez odwiedzających cenote potwierdzają nie tylko jego urodę, ale także odpowiedzialność i profesjonalizm obsługi, które zasługują na szczególne omówienie. Możemy być pewni, że będąc w cenote Dos Ojos, personel będzie w stanie nam pomóc w każdej chwili. Niezależnie od tego czy chodzi tutaj o zakup biletów, parkowanie w okolicy czy uzyskanie informacji o dostępnych opcjach, wypożyczenie sprzętu, otrzymanie instrukcji czy rozpoczęcie samej wizyty, pracownicy tego miejsca będą dbać o to, aby każdy gość czuł się wyjątkowo.

Turyści cenią także to miejsce, ponieważ zapewnia ono niezapomniane wrażenia i przygodę zarówno dla miłośników nurkowania, jak i dla wszystkich, którzy pragną odkrywać fascynujący świat zapadliskowych zbiorników wodnych. Wiele osób ceni sobie również możliwość podziwiania piękna jaskiniowych formacji, które służą za schronienie dla ptaków i nietoperzy.

Można pokusić się o stwierdzenie, iż cenote Dos Ojos to jedno z tych miejsc, które trzeba odwiedzić, aby zrozumieć, dlaczego podziemne jaskinie Meksyku są tak wyjątkowe.

Autor: Michał Jakoniuk – pasjonata podróży i poznawania nowych kultur. Swoją pasję do zwiedzania nowych miejsc w trakcie studiów łączył z wykopaliskami archeologicznymi w których uczestniczył. Choć aktualnie rzadziej podróżuje, pielęgnuje swoje zainteresowania związane z podróżami i turystyką w pracy, pisząc artykuły tematyczne. Oprócz zajmowania się copywritingiem, od kilku lat jest aktywnym korepetytorem.

Poprzedni

Ruiny miasta Majów w Tulum, zwiedzanie, atrakcje, czy warto?

Dzielnice Tulum, Pueblo, Aldea Zama, Ruinas, Zona Hotelera atrakcje

Następny

Dodaj komentarz