Strefa archeologiczna El Rey jest jednym z miejsc na Jukatanie, które świetnie dokumentuje historię Mezoameryki i osiągnięcia cywilizacji Majów. Ten artykuł jest swoistym poradnikiem po strefie archeologicznej, który umożliwi Ci niezbędny rekonesans przed zwiedzaniem tego miejsca.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Gdzie znajduje się Strefa archeologiczna El Rey (Zona Arqueologica El Rey) na Jukatanie?
Strefa archeologiczna El Rey (Zona Arqueológica El Rey) znajduje się w Cancún w Strefie Hotelowej.
Jak dojechać do Zona Arqueologica El Rey w Cancun?
Zona Arqueológica El Rey jest położona w sąsiedztwie klubu golfowego Iberostar, zaledwie 15 minut jazdy samochodem od międzynarodowego lotniska w Cancún. Najwygodniejszym sposobem dotarcia tam jest zatem skorzystanie z taksówki, wynajętego samochodu lub zdecydowanie się na wycieczkę z przewodnikiem, który zagwarantuje nam transport do miejsca docelowego.
Jakie są godziny otwarcia Zona Arqueologica El Rey?
Zona Arqueológica El Rey jest otwarta dla zwiedzających od poniedziałku do niedzieli od godziny 9:00 do 16:30.
Jaka jest cena biletu do Zona Arqueologica El Rey?
Ceny biletów do Zona Arqueológica El Rey:
- bilet wstępu: 70 pesos
Na miejscu dostępny jest parking oraz toalety. Są również certyfikowani przewodnicy oferujący swoje usługi w czasie zwiedzania, a Muzeum Archeologiczne w Cancún organizuje wycieczki z przewodnikiem dla grup szkolnych oraz osób zainteresowanych.
Pamiętaj również, że ceny biletów i inne szczegóły mogą ulec zmianie, dlatego zawsze warto potwierdzić te informacje przed wizytą. Dzięki nim, będziesz w stanie przygotować się na wizytę w Zona Arqueológica El Rey i w pełni wykorzystać swój czas podczas odkrywania tego fascynującego stanowiska archeologicznego.
Zona Arqueologica El Rey, atrakcje, historia
Początki Zona Arqueológica El Rey sięgają odległych czasów, w których to niewielka, indiańska osada skromnie egzystowała na półwyspie. W okresie odpowiadającym wczesnemu średniowieczu na terenie Europy, okoliczna ludność zajmowała się rybołówstwem, a także wydobywaniem soli. Dopiero w późnym okresie postklasycznym, między 1200 a 1550 rokiem n.e., osiągnęła ona szczyt swojego rozwoju dzięki migracji ludności z interioru półwyspu Jukatan. Z niesłychanym rozmachem ukazuje się nam wizja ówczesnego El Rey jako dynamicznego ośrodka handlowego i rybackiego, w partnerstwie z sąsiednim San Miguelito.
Podążając ścieżkami przeszłości, masz okazję odkrywania fascynujących struktur starożytnej osady. Spośród nich szczególne wrażenie robi monumentalna budowla oznaczona numerem 2. To piramidalna konstrukcja z przybudowaną świątynią, ujawniającą dwie odrębne fazy budowy. Warto również zatrzymać się przy budynkach 1 i 4, będących pałacami z okazałymi galeriami kolumnowymi, które dźwigają płaskie dachy. Ta imponująca architektura wspomnianych konstrukcji sugeruje, iż były to centra administracyjne, gdzie podejmowano kluczowe decyzje dla życia społeczności.
Czy warto odwiedzić Zona Arqueologica El Rey?
Odwiedzenie Zona Arqueológica El Rey to niewątpliwie wyjątkowe doświadczenie, które pozwala odkryć fascynujący świat starożytnych ruin, a także zgłębić historię dawnych mieszkańców tego regionu. Wartość tej wizyty zależy w dużej mierze jednak od Twoich zainteresowań. Oto kilka powodów, dlaczego warto rozważyć odwiedzenie Zona Arqueológica El Rey:
- poznanie historii i kultury regionu: zabytki Zona Arqueológica El Rey pozwalają przede wszystkim na bezpośredni kontakt z historią i kulturą prekolumbijskich ludów, które zamieszkiwały ten obszar. Jest to zatem niepowtarzalna okazja, by zanurzyć się w tajemniczym świecie Majów i odkryć, jak wyglądało ich życie codzienne.
- zabytki archeologiczne: dla pasjonatów archeologii, wizyta w Zona Arqueológica El Rey może być prawdziwym skarbem. Umożliwia zobaczenie autentycznych struktur architektonicznych, które przetrwały przez wieki, a także zrozumienie, jakie umiejętności i techniki były wykorzystywane w procesie budowy tych miejsc.
- lokalizacja: Zona Arqueológica El Rey leży również w pięknym otoczeniu, w sąsiedztwie Morza Karaibskiego. Dzięki malowniczym krajobrazom oraz sąsiedztwie rozbudowanej infrastruktury hotelowej i rekreacyjnej miejsce to jest niezwykle atrakcyjne pod względem położenia.
Autor: Michał Jakoniuk – pasjonata podróży i poznawania nowych kultur. Swoją pasję do zwiedzania nowych miejsc w trakcie studiów łączył z wykopaliskami archeologicznymi w których uczestniczył. Choć aktualnie rzadziej podróżuje, pielęgnuje swoje zainteresowania związane z podróżami i turystyką w pracy, pisząc artykuły tematyczne. Oprócz zajmowania się copywritingiem, od kilku lat jest aktywnym korepetytorem.