Ruiny miasta Majów w Tulum, zwiedzanie, atrakcje, czy warto?

Tagi , , , , , , , , , , , , , , ,

Ruiny miasta Majów w Tulum to jedno z najbardziej imponujących i wyjątkowych stanowisk archeologicznych na półwyspie Jukatan. Położone nad brzegiem Morza Karaibskiego, te starożytne ruiny przyciągają podróżnych z całego świata swoim niepowtarzalnym urokiem i historią. W tym artykule przyjrzymy się bliżej ruinom Tulum, przedstawiając informacje na temat ich lokalizacji, dostępnych opcji dojazdu, fascynujących zabytków, kosztów biletów, optymalnych godzin na zwiedzanie oraz najlepszych hoteli w okolicy. Jest to prawdziwa perła Meksyku, która z pewnością przypadnie do gustu zarówno miłośnikom historii, jak i entuzjastom piękna przyrody. Czy Ruiny Miasta Majów w Tulum są warte odwiedzenia? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule, który zabierze cię w niezapomnianą podróż do tajemniczej przeszłości Majów.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajdują się Ruiny miasta Majów

Dokładny adres ruin: Zona Hotelera Tulum, 77765 Tulum, Quintana Roo

Jak dojechać do Ruin miasta Majów w Tulum

Aby dojechać do ruin miasta Majów z centrum Tulum, możesz skorzystać z kilku różnych opcji transportu. Duże zależy w tej kwestii od twoich preferencji i budżetu.

Taksówka

Decydując się na podróż taksówką, musisz wiedzieć, że podróż z centrum Tulum do ruin Tulum będzie kosztować cię do 200 pesos. Jest to jednak z pewnością wygodna opcja, zwłaszcza jeśli preferujesz komfort i nie chcesz się martwić organizacją transportu publicznego.

Wynajęte auto

Podróż wynajętym samochodem do ruin zajmie ci około dziesięciu minut. Warto jednak pamiętać, że parkowanie na terenie ruin kosztuje sto sześćdziesiąt pesos. Co więcej, aby dostać się do ruin z parkingu musisz dodatkowo przejść około dziesięciu minut pieszo. Jeśli nie chcesz płacić za parking, możesz zaparkować swoje auto za darmo wzdłuż publicznej, pobliskiej plaży Playa Santa Fe i przejść podobny dystans do ruin.

Colectivos

Kolejną opcją jest podróż colectivo, czyli współdzielonymi minibusami, niezwykle popularnymi w regionie. Najtańszą opcją jest wzięcie colectivo na głównej ulicy miasta Tulum i poinformowanie kierowcy, że chcesz jechać do ruin. Jeśli chodzi o koszt przejazdu, powinieneś się zmieścić w budżecie 60 pesos. Pojazdy te odjeżdżają dość regularnie.

Rower i skuter

Jeśli lubisz aktywny wypoczynek i chciałbyś spróbować czegoś innego, możesz również wypożyczyć rower lub skuter. Dojazd rowerem z centrum do ruin Tulum zajmie ci około 11 minut. W mieście znajdziesz wiele wypożyczalni, które zapewniają dostęp do tego rodzaju pojazdów (zostały omówione one już na blogu). Pamiętaj jednak, aby zawsze zabezpieczać swój jednoślad, aby uniknąć kradzieży i pamiętać o zasadach bezpieczeństwa korzystając z tego środka transportu.

Ile jedzie się do Ruin miasta Majów w Tulum

Podróż pojazdem mechanicznym: 5 minut

Podróż rowerem: 11 minut

Informacje dotyczą trasy z centrum miasta.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w ruinach miasta Majów w Tulum

El Castillo

El Castillo, czyli zamek w języku hiszpańskim, to największa i najbardziej rozpoznawalna budowla w całym kompleksie ruin Tulum. Ta imponująca konstrukcja w kształcie piramidy kryje w sobie wiele tajemnic i historycznych faktów.

Jedną z nich jest jej rola jako latarni morskiej. Dwie niewielkie okienka na szczycie piramidy umożliwiały w prekolumbijskich czasach żeglarzom nawigację w zatoce o zmierzchu. Jest to z pewnością niezwykle fascynujące dla pasjonatów archeologii i historii, jak Majowie wykorzystywali tę budowlę do celów nawigacyjnych.

Budowla ta była pierwotnie pokryta stiukiem i pomalowana na czerwono. Niestety, większość farby już dawno zniknęła z konstrukcji. Przyglądając się jednak dokładnie, można dostrzec ślady wcześniejszego pokrycia.

Aby dotrzeć na szczyt piramidy, można skorzystać z szerokich, zewnętrznych schodów. Tam, na szczycie, natkniesz się na relief usytuowany pośrodku, przedstawiający Zstępującego Boga, popularnego w mitologii Majów. Nazwa boga pochodzi od pozycji, w jakiej zawsze jest przedstawiany.

Pyramid El Castillo, the Castle, in Tulum Archaeological Zone with Mayan pyramids and ruins located on the scenic ocean shore of Quintana Roo province.
Piramida El Castillo, Zamek, w strefie archeologicznej Tulum z piramidami i ruinami Majów położonymi na malowniczym brzegu oceanu w prowincji Quintana Roo, licencja: shutterstock/By vandadorescu

Świątynia Fresków

W ruinach miasta Majów w Tulum, oprócz słynnego El Castillo możesz odkryć jednak wiele innych fascynujących budowli. Jedną z nich jest Świątynia Fresków. Jest to najlepiej zachowana budowla na terenie kompleksu ruin i znajduje się tuż naprzeciwko El Castillo.

Świątynia Fresków pełniła ważną funkcję obserwatorium astronomicznego, w którym Majowie mogli niegdyś śledzić zmiany pór roku i ruch słońca.

Jeśli chodzi o sprawy techniczne konstrukcji, ta dwupiętrowa budowla wyróżnia się kolumnami na pierwszej kondygnacji. Nadają jej one niezwykłego wyglądu i charakterystycznego kształtu.

To, co naprawdę przyciąga uwagę, to oczywiście malowidła wewnętrzne, które zachowały się w dobrym stanie do naszych czasów. Te kolorowe freski stanowią fascynujący przekaz artystyczny i historyczny, pozwalając dzisiejszym odwiedzającym na odkrywanie kunsztu i wizji świata Majów.

The scenic ruins of Tulum, the only ancient Mayan city built on a cliff above the sea
Malownicze ruiny Tulum, jedynego starożytnego miasta Majów zbudowanego na klifie nad morzem, licencja: shutterstock/By Sailingstone+Travel

Świątynia Zstępującego Boga

Kolejną ważną budowlą, którą warto zobaczyć, jest Świątynia Zstępującego Boga, znana również jako Templo del Dios Descendente w języku hiszpańskim. Nazwa tej świątyni pochodzi od reliefu umieszczonego nad jej drzwiami, o którym mowa była już przy omawianiu El Castillo.

Interesująca jest bez wątpienia kwestia interpretacji wspomnianej płaskorzeźby. Niektórzy archeolodzy sądzą bowiem, iż rzeźba ta przedstawia Ah-Muzen-Caba, boga pszczół i miodu w mitologii Majów.

Świątynia Zstępującego Boga była ozdobiona także kiedyś licznie przedstawieniami bogów na malowidłach ściennych, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Niestety, obecnie nie można już podziwiać tych malowideł. Niemniej jednak, historia i znaczenie tej świątyni pozostają nadal fascynujące.

The scenic ruins of Tulum, the only ancient Mayan city built on a cliff above the sea
Malownicze ruiny Tulum, jedynego starożytnego miasta Majów zbudowanego na klifie nad morzem, licencja: shutterstock/By Sailingstone+Travel

Dom Halacha Uinica

Dom Halacha Uinica to budynek, który odgrywał kluczową rolę na polu administracyjnym społeczności Majów.

Nazwa domu pochodzi od tytułu halacha uinica, nadawanego najwyższym przywódcom kuchkabalu (prowincji na półwyspie Jukatan), który był odpowiedzialny za mianowanie urzędników, a omawiana budowla była miejscem zamieszkania właśnie jednego z halach uinic w Tulum.

Fakt istnienia tej budowli jest ważnym świadectwem funkcjonowania rozbudowanej organizacji politycznej i społecznej społeczeństwa Majów na terenie Tulum oraz podkreśla znaczenie tego władcy.

The scenic ruins of Tulum, the only ancient Mayan city built on a cliff above the sea
Malownicze ruiny Tulum, jedynego starożytnego miasta Majów zbudowanego na klifie nad morzem, licencja: shutterstock/By Sailingstone+Travel

Dom Kolumn

Innym istotnym miejscem jest Dom Kolumn, znany również jako El Palacio, czyli pałac. Jest to rozległy kompleks budynków składający się z czterech pomieszczeń, który pełnił funkcję rezydencji ważnych przywódców Majów.

Podobnie jak Dom Halacha Uinica, budynek ten świadczy o potędze i znaczeniu lokalnych elit w społeczności. El Palacio jest także przykładem zaawansowanej architektury Majów, charakteryzującej się wyrafinowanym stylem i dbałością o detale.

Columns House - Mayan Ruins of Tulum, Mexico
Dom z kolumnami – ruiny Majów w Tulum, Meksyk, licencja: shutterstock/By diegograndi

Ile kosztuje bilet wstępu Ruin miasta Majów

Bilet wstępu do ruin miasta Majów w Tulum kosztuje 90 pesos za osobę.

Dostęp do parkingu kosztuje zaś 100 pesos. Za transport kursujący z parkingu na stanowisko archeologiczne trzeba z kolei zapłacić dodatkowo 50 pesos (można pokonać tę trasę również pieszo).

Jeśli chodzi o godziny otwarcia, ruiny Majów są dostępne dla zwiedzających codziennie od ósmej rano do siedemnastej.

Ile czasu trwa zwiedzanie Ruin miasta Majów

Aby dokładnie zwiedzić ruiny należy poświęcić około dwóch godzin.

Kiedy najlepiej odwiedzić Ruiny miasta Majów

Najlepszy czas na to, aby odwiedzić ruiny miasta Majów w Tulum, jest zaraz po otwarciu, czyli około godziny 8:00 rano, lub przed zamknięciem, czyli przed 17:00. To właśnie w tych godzinach możesz cieszyć się spokojniejszym i pełniejszym doświadczeniem zwiedzania.

Między godziną 10:00 a 15:00, w ciągu dnia, na terenie ruin bywa najwięcej turystów, co może skutkować dość dużym tłokiem.

Czy warto odwiedzić Ruiny miasta Majów w Tulum

Odwiedzenie ruin miasta Majów w Tulum to podróż w czasie do fascynującej przeszłości tej tajemniczej cywilizacji. Jest to również miejsce, które z pewnością wzbudza zachwyt zarówno miłośników historii, jak i przyrody.

Na początek, warto podkreślić historyczne znaczenie tego miejsca. Tulum było jednym z najważniejszych miast Majów na obszarze wschodniego wybrzeża Jukatanu ze względów politycznych i gospodarczych, którego szczyt rozwoju przypada na okres od XIII do XV wieku n.e. Jest to zatem miejsce przesiąknięte historią i tajemnicami, które można odnaleźć wśród starożytnych ruin.

Architektura ruin Tulum to prawdziwe arcydzieło Majów. Imponujące budowle, takie jak El Castillo i Świątynia Fresków, to przykłady zaawansowanej architektury tamtych czasów. Można tutaj również podziwiać wyrafinowane zdobienia i malowidła, które kryją w sobie bogatą symbolikę i historię.

Odwiedzając ruiny w Tulum, odkryjesz również kulturę i dziedzictwo Majów. Dowiesz się o ich wierzeniach, religii i zaawansowanej wiedzy astronomicznej, które wpłynęły na kształt budowli i układ przestrzenny miasta. Jest to miejsce pełne symboli i znaczeń, które zachęcają do głębszego zrozumienia tej fascynującej cywilizacji.

Kolejnym, niezwykle ważnym aspektem jest malownicze położenie ruin na klifie nad Morzem Karaibskim. Widok na turkusową wodę i piaszczyste plaże jest niezwykle imponujący. Plaże w okolicy ruin pozwalają także na relaks i kąpiele w morzu. W okolicy ruin Majów możesz również cieszyć się różnymi aktywnościami na świeżym powietrzu, takimi jak piesze wędrówki czy jazda na rowerze.

Podsumowując, ruiny miasta Majów to miejsce, które z pewnością powinno znaleźć się na liście miejsc do odwiedzenia podczas pobytu w Tulum. To podróż w czasie, która pozwoli ci odkryć dziedzictwo starożytnych Majów, cieszyć się pięknem natury i kultury oraz zrelaksować się na urokliwych plażach, a także niezapomniane doświadczenie, które dostarcza wrażeń zarówno miłośnikom historii, jak i przyrody.

Wycieczki i bilety do Ruin miasta Majów

Na Jukatanie znajduje się wiele niezwykłych atrakcji turystycznych, z ruinami miasta Majów w Tulum na czele. Wielu organizatorów wycieczek turystycznych oferuje różnorodne wycieczki, które pozwalają na pełne doświadczenie tej fascynującej destynacji. Aby maksymalnie wykorzystać swoją wizytę w tym regionie warto z pewnością z nich skorzystać.

Tulum to jedno z centrów turystycznych Jukatanu, więc istnieje wiele ofert wycieczkowych z różnych miast na półwyspie, w tym z Cancún, które oferują zwiedzanie wspaniałych ruin (https://www.tiqets.com/pl/ruiny-miast-majow-w-tulum-bilety-l146439/). Wycieczki te nie tylko umożliwiają zwiedzanie ruin Tulum, ale także oferują bogaty program, który może zawierać zwiedzanie cenotes, takich jak Mariposa, a także snorkeling w krystalicznie czystych wodach Jukatanu. W pakietach wycieczkowych dostępne są również często wędrówki po dzikiej dżungli, wycieczki rowerowe, a także posiłki lunchowe.

Niektóre z tych wycieczek oferują dodatkowo jeszcze jedną, wyjątkową atrakcję, mianowicie zwiedzanie miasta Cobá. Podobnie jak Tulum, Cobá było ważnym ośrodkiem miejskim Majów. Wśród jego fascynujących atrakcji znajduje się piramida Nohoch Mul, która pozwala na wejście na jej szczyt i podziwianie przepięknych widoków. W Cobá znajdziesz także obserwatorium astronomiczne, które podkreśla niezwykle obszerną wiedzę astronomiczną Majów. Miejsce to jest także znane z boiska do rytualnej gry w piłkę.

Reasumując, wybierając się na wycieczki zorganizowane, masz szansę na kompleksowe doświadczenie kultury Majów i piękna natury regionu. To doskonały sposób na zwiedzenie tych unikalnych miejsc pod opieką doświadczonych przewodników, którzy podzielą się wiedzą i historią związaną z ruinami Majów w Tulum i okolicznymi atrakcjami. To także świetna okazja, aby skorzystać z różnorodnych atrakcji w jednym pakiecie, które pozwolą Ci jak najlepiej wykorzystać czas na Jukatanie.

Coba, Mexico. Ancient mayan city in Mexico. Coba is an archaeological area and a famous landmark of Yucatan Peninsula. Cloudy sky over a pyramid in Mexico
Coba, Meksyk. Starożytne miasto Majów w Meksyku. Coba to obszar archeologiczny i słynny punkt orientacyjny Półwyspu Jukatan. Zachmurzone niebo nad piramidą w Meksyku, licencja: shutterstock/By madrugadaverde

Hotele niedaleko Ruin miasta Majów w Tulum

El Paraiso Hotel Tulum

El Paraiso Hotel Tulum zapewnia dostęp swoim gościom do luksusowych pokoi, dopasowanych do różnych wymagań i preferencji odwiedzających. Można tutaj zarezerwować między innymi apartament typu Deluxe Suite z bardzo dużym łóżkiem podwójnym i rozkładaną sofą. Dostępne są tutaj również dwie restauracje: El Paraiso i Vegetarian, które specjalizują się w przyrządzaniu dań kuchni meksykańskiej. Dodatkowym plusem hotelu jest obecność rozbudowanego centrum wellness z łaźnią publiczną i na świeżym powietrzu, centrum odnowy biologicznej spa, a także akcesoriami plażowymi (dostępne są leżaki i krzesełka plażowe). Do innych udogodnień hotelowych można również zaliczyć obecność odkrytego basenu, bezpłatnego i otwartego przez cały rok, a także darmowego Internetu i prywatnego parkingu.

Mezzanine a Colibri Boutique Hotel-Adults Only

Hotel ten oferuje pokoje z bardzo dużym łóżkiem podwójnym, idealne dla podróżujących par. Obecna tutaj restauracja specjalizuje się zaś w kuchni azjatyckiej oraz posiada menu, w którym uwzględnione są opcje wegetariańskie, wegańskie oraz bezglutenowe. Poza tym, w Mezzanine a Colibri Boutique Hotel-Adults Only można skorzystać z usług masażu, wziąć kąpiel w odkrytym basenie, a także skorzystać z bezpłatnego Wi-Fi i parkingu.

Mi Amor a Colibri Boutique Hotel-Adults Only

Mi Amor a Colibri Boutique Hotel-Adults Only to obiekt wyróżniający się apartamentami z łóżkami podwójnymi oferującymi wspaniałe widoki z okna na dżunglę oraz basen. Jeśli chodzi o udogodnienia, w hotelu można skorzystać z centrum wellness i masaży różnych części ciała. Osoby chcące zwiedzić okolicę na jednośladzie mogą również tutaj wynająć rower.

Ikal Tulum Hotel

Hotel ten posiada wiele apartamentów przeznaczonych dla dwóch osób (w każdym z nich duże łóżko podwójne), zróżnicowanych przede wszystkim pod względem metrażu. Najmniejszym z nich jest Mayan Lodge o powierzchni 22 m². Dostępne są także bungalowy (od 35 m² do 95 m²), domek na drzewie oraz największy, apartament typu Suite od strony oceanu z małym basenem (105 m²). Co się tyczy kuchni, jest tutaj restauracja oferująca gościom przysmaki kuchni międzynarodowej ze szczególnym uwzględnieniem owoców morza. Można też tutaj skorzystać z bogatego centrum wellness, które oferuje solarium, salon masażu różnych części ciała, łaźnię na świeżym powietrzu oraz zajęcia jogi. W okolicy Ikat Tulum Hotel są również popularne wycieczki rowerowe, spacery po miejscowych zabytkach i snorkeling.

Hotel MX tulum

W Hotel MX tulum mamy dostęp do trzech typów pokoi: apartamentów typu Suite z dużym łóżkiem podwójnym, rodzinnych apartamentów z dwom łóżkami podwójnymi oraz typu Superior Suite z dużym łóżkiem podwójnym w sypialni, oraz rozkładaną sofą w salonie. Oprócz tego dostępna jest tutaj również łaźnia publiczna, odkryty basen oraz bezpłatne Wi-Fi. Miłośnicy pojazdów dwukołowych mogą tutaj wypożyczyć także rower.

Diamante K – Inside Tulum National Park

Diamante K – Inside Tulum National Park to hotel posiadający apartamenty i bungalowy przeznaczone dla dwóch osób (duże łóżko podwójne) o powierzchni od 16 m² do 40 m². Jeśli chodzi o ofertę żywieniową obecna jest tutaj restauracja Casa Maria. Można zjeść w niej posiłek kuchni meksykańskiej na śniadanie, brunch, obiad i kolację. Oprócz tego, w hotelu dostępny jest odkryty basen, bezpłatny Internet, parking oraz centrum wellness. W ramach tego ostatniego można skorzystać z łaźni, masaży, spa czy zajęć jogi.

Autor: Michał Jakoniuk – pasjonata podróży i poznawania nowych kultur. Swoją pasję do zwiedzania nowych miejsc w trakcie studiów łączył z wykopaliskami archeologicznymi w których uczestniczył. Choć aktualnie rzadziej podróżuje, pielęgnuje swoje zainteresowania związane z podróżami i turystyką w pracy, pisząc artykuły tematyczne. Oprócz zajmowania się copywritingiem, od kilku lat jest aktywnym korepetytorem.

Poprzedni

Rowerem lub skuterem po Tulum, co wiedzieć?

Szlak cenotes i podziemnych oczek wodnych w Tulum, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz