Rowerem lub skuterem po wyspie Isla Mujeres, co wiedzieć?

Tagi , , , , , , ,

Isla Mujeres jest bardzo specyficzną wyspą na Jukatanie, która słynie nie tylko z rewelacyjnych widoków i fantastycznych atrakcji, ale też z… bardzo niewielu samochodów oraz ulic kompletnie pozbawionych autobusów. W takiej sytuacji można śmiało nazwać go rajem dla osób preferujących innego rodzaju środki transportu. Dziś skupimy się na dwóch tych, które cieszą się tutaj dużą popularnością – rowerach i skuterach. Co musisz wiedzieć na temat każdego z nich? Czy rowerem lub skuterem po wyspie Isla Mujeres rzeczywiście można dostać się wszędzie indziej? Zebraliśmy wszystkie kluczowe informacje i przedstawiamy je w tym poradniku.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Rowerem lub skuterem po wyspie Isla Mujeres – wskazówki

Podróżowanie rowerem lub skuterem po wyspie Isla Mujeres to dla mieszkańców tej wyspy codzienność. O ile jednak oni są w pełni zapoznani z zasadami ruchu drogowego, ale też z cenami oraz innego rodzaju atrakcjami powiązanymi z tymi środkami lokomocji, Ty niekoniecznie będziesz o nich wiedział. Poniżej prezentujemy kilka naszych wskazówek, które powinieneś mieć na uwadze. Z całą pewnością pozwolą Ci nie tylko wynająć rower lub skuter na korzystnych dla siebie warunkach, ale też korzystać z niego rozsądnie oraz w zgodzie z przepisami prawa.

1. Postaraj się połączyć wypożyczenie z noclegiem

Choć miejsc, w których możesz wypożyczyć skuter lub rower jest na Isla Mujeres bardzo wiele (więcej o nich wspomnimy w dalszej części tego wpisu), wcale nie musisz z nich korzystać. Zwłaszcza jeśli planujesz pozostać na wyspie przynajmniej przez jedną noc i zarezerwować sobie miejsce w hotelu. Te placówki bardzo często kuszą swoich gości właśnie możliwością darmowego (w pakiecie) wypożyczenia roweru lub skutera. Jest to opcja najbardziej ekonomiczna. Pamiętaj oczywiście o tym, że w przypadku skutera to Ty będziesz musiał dbać o paliwo.

2. Sprawdź dokładnie sprzęt przed wypożyczeniem

To Ty jesteś odpowiedzialny za rower lub skuter w czasie jego wypożyczenia. To rzecz normalna i powszechnie znana. Właśnie dlatego musisz zadbać o to, by wypożyczyć sprzęt w należytej kondycji. Zadbaj nie tylko o stan wizualny, ale też techniczny. Nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy, jednak koniecznie przejedź się kawałek i zobacz, czy spełnia Twoje oczekiwania. Jeśli wypożyczysz uszkodzony sprzęt, w momencie jego oddawania możesz mieć problemy. Co więcej, wiele wynajmujących firm stara się w taki sposób wyciągnąć od Ciebie pieniądze. Lepiej więc poświęcić chwilę niż potem płacić za uszkodzenia, których samemu się nie spowodowało.

3. Rowerem lub skuterem po wyspie Isla Mujeres – dowiedz się zawczasu o ostatecznej cenie

Pierwszym pytaniem, jakie powinno paść z Twojej strony jest to związane z ceną wypożyczenia. Dokładnie ją ustal, aby później nie mieć z nią związanych nieprzyjemności. Pamiętaj, że w Meksyku wszyscy się targują – i Ty również możesz (a nawet powinieneś) to robić. Nie zapominaj też, że na Isla Mujeres rower czy skuter jesteś w stanie wypożyczyć w wielu różnych miejscach. Zamiast więc decydować się na pierwsze, jakie znajdziesz, koniecznie zrób research. Być może znajdziesz takie, które będzie lepsze i tańsze? Na pewno jednak stworzysz sobie pole właśnie do negocjacji.

4. Zastanów się, co chcesz zwiedzić

Pamiętaj, że skuter i rower to zupełnie inne środki lokomocji. Zwiedzenie całej wyspy na rowerze w jeden dzień może być dla Ciebie sporym wyzwaniem – zwłaszcza jeśli zamierzasz zatrzymywać się na najciekawszych atrakcjach. W takiej sytuacji lepszą opcją może się okazać skuter, za kierownicą którego z powodzeniem przemierzysz całą wyspę. Rower nie generuje dodatkowych kosztów – w przypadku skutera musisz się liczyć z koniecznością zakupu paliwa. To jest tutaj jednak bardzo tanie.

5. Zawsze noś kask

Meksykańskie prawo jest naprawdę restrykcyjne pod względem noszenia kasku w czasie jazdy czy to na rowerze, czy też na skuterze. Jako że policjanci bardzo lubią łapać nieświadomych tego turystów, koniecznie noś takowy. Zwłaszcza jeśli chcesz uniknąć dodatkowych i całkowicie niepotrzebnych kosztów.

6. Rowerem lub skuterem po wyspie Isla Mujeres – przestrzegaj innych przepisów

Na Isla Mujeres ruch na drodze jest niesamowicie spokojny i dość nietypowy. Po ulicach poruszają się przede wszystkim rowery i skutery, ale też… wózki golfowe. To może prowokować Cię do jazdy na skróty czy też poruszania się “pod prąd” (zwłaszcza jeśli droga jest pusta). To, że wyspa w dużej mierze jest “płaska” zachęca też do przekraczania dopuszczalnego limitu prędkości. Nigdy jednak tego nie rób i przestrzegaj wszystkich przepisów. Policjanci są tutaj czujni i bez wahania ukarają Cię nawet za najmniejsze przewinienia. Nie obawiaj się, nie pójdziesz za nie do więzienia. Możliwe jednak, że zapłacisz mandat – a to narażanie się na dodatkowe koszta.

Gdzie wypożyczyć rower lub skuter?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, na Isla Mujeres istnieje naprawdę dużo miejsc, w których możesz wypożyczyć rower lub skuter. Powinieneś zrobić wstępny research, a przed podjęciem decyzji zapoznać się z co najmniej kilkoma z nich. Zwłaszcza że różnią się one od siebie nie tylko ceną, ale i jakością udostępnianych pojazdów. Jeśli zostajesz tu na noc, spytaj w hotelu, czy nie oferują rowerów dla swoich gości. W okolicach hoteli, restauracji i wielu głównych atrakcji (w tym Dolphin Discovery) znajdziesz z kolei siedziby firm, które zajmują się tylko wypożyczaniem. Poznasz je po charakterystycznych tabliczkach oraz tak zwanych “nagabywaczach”. W ich okolicy znajdziesz też wiele skuterów i rowerów, które z całą pewnością zwrócą Twoją uwagę.

Ważna wskazówka: zadbaj o Internet na Jukatanie, by być w kontakcie z wypożyczalnią. Na Isla Mujeres firmy często korzystają wyłącznie z Whatsappa. Posiadając dostęp do sieci, będziesz w stanie zgłaszać nieprawidłowości (typu “przebita opona”), ale też dogadywać zmiany w wypożyczeniu, a nawet zarezerwować dla siebie skuter lub rower.

Podsumowanie – rowerem lub skuterem po wyspie Isla Mujeres

Isla Mujeres jest wyspą idealnie przystosowaną do tego, by zwiedzać ją na skuterze lub rowerze. Docenisz tutaj praktycznie puste drogi (bez samochodów i autobusów), a także dostępność wielu atrakcji dla osób podróżujących właśnie na dwukołowcach. Zanim jednak tak właściwie dotrzesz na Isla Mujeres (tutaj znajdziesz nasz poradnik), pamiętaj, by odpowiednio przygotować się do wynajmu tego środka lokomocji. Przede wszystkim nie daj się tutaj naciągnąć. Lokalne firmy często korzystają z niewiedzy turystów. Rozsądnie i oszczędnie będzie więc wiedzieć o tym jak najwięcej i nie podejmować decyzji w pośpiechu. Tylko dobry skuter lub rower zapewni przyjemne i bezproblemowe zwiedzanie wyspy.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Hotele i noclegi na Holbox w najlepszych cenach

Jak poruszać się po wyspie Isla Mujeres?

Następny

Dodaj komentarz