Rowerem lub skuterem po wyspie Cozumel – co wiedzieć?

Tagi , , , , , ,

Cozumel to wyspa na Jukatanie, która robi ogromne wrażenie. Zachwyca przepięknymi krajobrazami, bardzo ciekawymi restauracjami oraz mnóstwem atrakcji, jakie proponuje turystom. Niezależnie od tego, czy zamierzasz uczynić z niej destynację dla swojej jednodniowej wycieczki, czy też planujesz spędzić tu całe swoje wakacje na Jukatanie, jako środek lokomocji możesz obrać rower lub skuter. Co jednak musisz wiedzieć o nich właśnie w kontekście tego miejsca? Czy rowerem lub skuterem po wyspie Cozumel można poruszać się sprawnie? Czytaj dalej, a postaramy się Ci wszystko wyjaśnić.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Rowerem lub skuterem po wyspie Cozumel – porady

1. Zastanów się, gdzie wypożyczyć skuter lub rower

Na wyspie Cozumel naprawdę łatwo jest znaleźć kogoś, kto oferuje wypożyczenie czy to roweru, czy też skutera. Tak właściwie od razu po przybyciu (zwłaszcza jeśli dostajesz się tu promem z Playa del Carmen) ktoś może Cię zaczepić z tego typu propozycją. Problem jest w tym, że ciężko może być Ci określić, czy będzie to propozycja warta skorzystania.

Zasada tutaj jest prosta: zazwyczaj im dalej od portu się znajdujesz, tym taniej wypożyczysz czy to skuter, czy też rower. Pamiętaj też, że na wyspie działa co najmniej kilkanaście firm zajmujących się ich wypożyczaniem. Masz więc wiele możliwości znalezienia takiego, które zaoferuje naprawdę okazyjne warunki takiego wypożyczenia.

2. Zorientuj się w cenach

Najrozsądniejszym krokiem, który możesz wykonać jest rozpoznanie się w cenach – najlepiej już na miejscu, gdy będziesz w Cozumel. Nie przystawaj zatem na pierwszą propozycję wynajmu, z jaką się spotkasz. Za jeden dzień wypożyczenia skutera możesz zapłacić albo 75 $, albo zaledwie… 25 $. Jeśli znasz hiszpański, nie zapominaj o tym, że możesz się targować. Koniecznie wykorzystuj przy tym walutę pesos. Nigdy też nie mów, że przybyłeś na Cozumel statkiem. Pasażerom takowych zawsze dyktowane są wyższe ceny.

3. Rowerem lub skuterem po wyspie Cozumel – noś na sobie kask

Noszenie kasku na wyspie Cozumel to nie tylko bezpieczeństwo dla Ciebie, ale też wymaganie stawiane przez tutejsze prawo. Co więcej, bardzo często fakt jego nieposiadania jest wykorzystywany przez policję do tego, by wręczyć Ci mandat. Jeśli więc nie chcesz narażać się na dodatkowe koszta, koniecznie go załóż.

4. Zachowaj ostrożność

Podobnie jak w przypadku kasku, tak i łamanie innych przepisów jest wykorzystywane przez policję. Właśnie dlatego staraj się trzymać limitu 60 km/h. Mimo, że tutejsze drogi mogą Cię zachęcać do tego, by jechać szybciej. Wyspa jest całkowicie płaska, co sprawia, że jeździ się po niej (również rowerem) bardzo przyjemnie. To zaś prowokuje do przekraczania limitu prędkości. Nie dawaj policji możliwości naciągnięcia Cię na dodatkowe koszta.

5. Uważaj na progi zwalniające

Na wyspie Cozumel znajduje się naprawdę dużo progów zwalniających (co jest dość zaskakujące). Co jednak najważniejsze, nie są one zbyt dobrze widoczne. Próżno też szukać znaków informujących o możliwości napotkania takowego.

6. Benzyna jest tutaj TANIA

Cena benzyny na wyspie Cozumel jest naprawdę niska. Jeśli więc nie jesteś wielbicielem rowerów, nie wahaj się sięgnąć po skuter. Nie wygenerujesz sobie tym samym dużych kosztów. Nie wahaj się jeździć naokoło i korzystać z faktu, że nie kosztuje Cię to zbyt dużo.

7. Jedź główną drogą

Na całej wyspie Cozumel znajduje się zaledwie kilka dróg i jedna z nich, główna, prowadzi dookoła całej wyspy. Podążając za nią, nie ma szans, aby się zgubić. W razie czego zawsze możesz skorzystać z Google Maps, które pobierzesz również do trybu offline. Najlepiej jednak będzie, jeśli zobaczysz, jak załatwić Internet na Jukatanie – pisaliśmy o tym niedawno. Droga dookoła ma długość około 63 kilometrów i można ją przebyć w kilka godzin. Nawet robiąc sobie dłuższe przerwy w trakcie.

8. Pamiętaj, żeby zatrzymywać się przy najciekawszych atrakcjach

Jazda skuterem czy rowerem stanowi świetną okazję na to, żeby podziwiać tutejsze krajobrazy. Choć wyspa jest dość duża, bez problemu jesteś w stanie przejechać ją dookoła w zaledwie jeden dzień. Trzeba też powiedzieć, że wiele miejsc jest tutaj opuszczonych. To jednak doskonała okazja na to, by zaobserwować tutejszą naturę w pełnej okazałości. Jeżdżąc skuterem czy rowerem, koniecznie zawitaj na tutejsze atrakcje. Jest ich naprawdę sporo, a mając taki środek lokomocji, nie będzie Ci ciężko dotrzeć do każdej z nich.

Podsumowanie – rowerem lub skuterem po wyspie Cozumel

Cozumel jest wyspą nie tylko piękną i niezwykle atrakcyjną z turystycznego punktu widzenia, ale też przyjazną odwiedzającym chcącym poruszać się po niej na skuterze lub rowerze. Z wypożyczeniem tych środków transportu z całą pewnością nie będziesz tu miał problemu – podobnie zresztą, jak z samą jazdą. Pamiętaj oczywiście, by odpowiednio się do niej przygotować i dowiedzieć się nieco więcej jeszcze przed podjęciem się jej. W ten sposób będziesz mógł robić to świadomie, ale też ekonomicznie i rozsądnie. Nie wiesz, jak trafić na wyspę, a chciałbyś spędzić tu zaledwie jeden lub dwa dni? Koniecznie skorzystaj z naszego poradnika dotyczącego tego, jak dostać się na wyspę Cozumel.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Jak dostać się na wyspę Cozumel?

Jak poruszać się po wyspie Cozumel?

Następny

Dodaj komentarz