Aby znacznie efektywniej, szybciej i przyjemniej przemierzać Jukatan, turyści bardzo często decydują się na sięgnięcie po alternatywny środek lokomocji. Taki, który będzie mniej wymagający, a przy okazji nie będzie narażał ich na olbrzymi wydatek. O ile wypożyczanie samochodów na półwyspie wciąż jest szalenie popularne, ludzie coraz chętniej sięgają po skuter czy rower. Okazuje się, że oba te urządzenia są w stanie działać świetnie również w Akumal. Ale co tak właściwie powinieneś wiedzieć chcąc poruszać się nimi i je wypożyczyć? Jak poruszać się rowerem lub skuterem po Akumal? Czytaj nasz dzisiejszy wpis, a postaramy się Ci wszystko wyjaśnić.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Gdzie wypożyczyć rower lub skuter w Akumal?
Praktycznie od momentu wjazdu do Akumal, w bardziej nastawionych na turystykę miejscach (okolice hoteli, restauracji i większości najpopularniejszych atrakcji) będziesz mógł spotkać na terenie miasta lokale należące do firm wypożyczających rowery i / lub skutery. Wypożyczalnie stacjonarne można łatwo rozpoznać, gdyż tuż przed nimi zazwyczaj wystawione jest sporo różnorakich rowerów i skuterów. Nie są one jednak Twoją jedyną opcją. Wypożyczaniem często zajmują się bowiem również osoby prywatne – i choć wydają się być opcją bardziej niepewną, w wielu przypadkach stanowią lepsze rozwiązanie. Zwłaszcza jeśli celujesz w rower, w przypadku którego kwestie ubezpieczenia i ewentualnych uszkodzeń rzadziej wchodzą w grę.
Jeśli chcesz dokonać bardziej pewnego wypożyczenia, koniecznie zadbaj o Internet na Jukatanie. Dzięki temu szybko skontaktujesz się z wypożyczalniami, co jest istotne nie tylko wtedy, gdy chcesz wypożyczyć sprzęt, ale i gdy przy jego użytkowaniu wynikną jakiekolwiek nieprawidłowości. Na Jukatanie bardzo dużo osób korzysta z Whatsappa. Mając to na uwadze, powinieneś pomyśleć o jego instalacji.
Co warto wiedzieć? – nasze wskazówki
Zarówno samo wypożyczenie roweru lub skutera, jak i ich użytkowanie na Jukatanie nie jest czymś wybitnie trudnym ani skomplikowanym. Zanim jednak się na nie zdecydujesz, musisz wiedzieć o pewnych rzeczach. Tak, aby nie zaskoczyło Cię absolutnie nic, a całość odbywała się na Twoich zasadach – tak finansowych, jak i pod względem innych warunków. Poniżej przedstawiamy kilka naszych wskazówek związanych właśnie z wypożyczeniem.
1. Zapoznaj się z ofertą co najmniej kilku wypożyczalni
Jeśli chcesz podróżować rowerem lub skuterem po Akumal i dzięki temu oszczędzić, musisz wypożyczyć któryś z tych pojazdów na korzystnych dla siebie warunkach. Nie da się tego zrobić bez porównania ofert pochodzących od co najmniej kilku wypożyczalni. Nie decyduj się więc na pierwszą, którą spotkasz w Akumal. Zamiast tego przejdź się po mieście – jest ich tutaj naprawdę sporo. Pamiętaj przy tym, że liczy się nie tylko cena, ale i same w sobie warunki umowy, w tym czas jej obowiązywania (to, kiedy musisz zwrócić sprzęt do wypożyczalni). Zaoszczędzone pieniądze z całą pewnością Ci się przydadzą – mimo że w Akumal wcale nie jest drogo.
2. Sprawdź ofertę swojego hotelu
Często zdarza się tak, że nie trzeba korzystać z usług jakiejkolwiek wypożyczalni. Wszystko za sprawą oferty hotelu, w którym się zatrzymujesz. Wiele miejsc tego typu posiada na wyposażeniu rowery lub skutery, a zdarza się i tak, że te są oferowane rezydentom całkowicie nieodpłatnie. Gdyby nawet tak nie było, warunki wypożyczenia w hotelu praktycznie zawsze są lepsze od tych proponowanych przez wypożyczalnię. Możesz i powinieneś wziąć to pod uwagę już na etapie rezerwacji noclegu. Zwłaszcza jeśli z góry planujesz przemierzanie Jukatanu jednośladem.
3. Ustal cenę z góry
Jeśli zamierzasz korzystać z usług wypożyczalni, ważna jest klarowność jeśli chodzi o cenę wypożyczenia. Musisz ją znać z góry – to podstawa, o której nie możesz zapomnieć. W przypadku roweru, nie warto godzić się na jakąkolwiek taryfę kilometrową (w skuterze może ona obowiązywać). Zwróć też uwagę, czy cena bierze pod uwagę oddanie skutera z pustym bakiem (i ewentualne kary, jeśli tak by się zrobiło).
4. Sprawdź sprzęt, który wypożyczasz
Jedną z kolejnych podstaw jest też oczywiście sprawdzenie tego, co chcesz wypożyczyć. Tyczy się to tak roweru, jak i skutera. Jest to istotne z dwóch powodów. Po pierwsze – chciałbyś zachować maksymalny poziom bezpieczeństwa i poruszać się po Akumal pojazdem, co do którego masz zaufanie. Po drugie zaś, umowa może brać pod uwagę kary za uszkodzenie pojazdu. Jeśli jest on uszkodzony już przy wypożyczeniu, musi to zostać odnotowane. Jeśli tak nie będzie, będziesz zmuszony do dokonania opłaty. Zabezpiecz się na tę ewentualność!
5. Przestrzegaj przepisów
Poruszając się po jakichkolwiek drogach w mieście Akumal, musisz przestrzegać tutejszych przepisów. Jest to dość zrozumiałe. Przestrzegaj ograniczeń prędkości, ale też poruszaj się tak, jak nakazuje kultura jazdy. Koniecznie też noś kask – jest to rzecz, na którą tutejsza policja zwraca dużą uwagę. Niezależnie od tego, czy jedziesz skuterem, czy poruszasz się na rowerze. Oczywistym jest, że na oba te pojazdy nie możesz też wsiadać pod wpływem alkoholu. W przypadku skutera, kask musi posiadać również osoba towarzysząca (rowerem może się poruszać tylko jedna osoba).
Podsumowanie – rowerem lub skuterem po Akumal
Poruszanie się rowerem lub skuterem po Akumal potrafi być prawdziwą przyjemnością i z powodzeniem może zastąpić podróżowanie samochodem. Wiele w tym wszystkim zależy jednak od tego, co planujesz zwiedzać i czy preferujesz pasywne, czy też bardziej aktywne spędzanie wolnego czasu. Pamiętaj, aby przed udaniem się na rowerową lub skuterową wycieczkę poznać zasady panującego tutaj ruchu, a przede wszystkim by wypożyczyć sprzęt na korzystnych warunkach. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że będziesz zadowolony z całego wypożyczenia, a to przyniesie Ci masę oszczędzonego czasu i pieniędzy. My z naszej strony możemy zapewnić – podróżowanie na dwóch kółkach potrafi dać mnóstwo przyjemności, zaoszczędzić sporo pieniędzy i zapewnić masę dodatkowych przeżyć. Cenniejszych niż pamiątki, które możesz zakupić na każdym kroku.
Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.