Punta Sur – zwiedzanie południowej części wyspy Isla Mujeres

Tagi , , , , , , , , , ,

Osoby odwiedzające malowniczą, choć wydawałoby się, że niewielką, wyspę Isla Mujeres stają przed możliwością odwiedzenia całego mnóstwa oferowanych przez nią atrakcji. Jedną z tych, obok których naprawdę ciężko jest przejść obojętnie jest Punta Sur – park ekologiczny, który z całą pewnością należy do mniej typowych. Choć miejsca tego typu możesz kojarzyć wyłącznie z lasami, tutaj odnajdziesz przyrodę bardzo charakterystyczną dla regionu – i niemającą zbyt wiele wspólnego z zalesieniem. Co musisz wiedzieć o Punta Sur? Kiedy możesz tu wejść i jakie są ceny biletów? Gdzie je znajdziesz? Na czym polega zwiedzanie Punta Sur? Czytaj dalej, a postaramy się Ci wszystko wyjaśnić.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zwiedzanie Punta Sur – czym jest ta atrakcja?

Punta Sur jest jedną z największych i najpopularniejszych atrakcji zlokalizowanych na wyspie Isla Mujeres. Tak właściwie jest to park (krajobrazowy, a nie “rozrywki”) położony na południu Isla Mujeres, pozwalający Ci robić naprawdę sporo rzeczy. Na miejscu możesz zapoznać się między innymi z:

  • Parkiem figur i pomników, w ramach którego znajdziesz pomniki stworzone przez ludzi z całego świata – tak współcześnie, jak i w zamierzchłych czasach. Większość z nich przedstawia bogów czczonych przez Majów. Co ciekawe, każda z rzeźb posiada  kod QR, po zeskanowaniu którego dowiesz się na jej temat więcej.
  • Ruinami Majów. W południowej części parku zlokalizowane są ruiny, które uważane są za niegdysiejsze miejsce obserwacji. Ruiny są zablokowane specjalnym ogrodzeniem, niemniej jednak dostępne do podziwiania.
  • Latarnią morską. W środku parku znajduje się niewielka latarnia morska. Nie można na nią wchodzić, jednak stanowi ona świetny obiekt do fotografowania.
  • Klifami. Naturalne formacje skał stanowią jedną z głównych atrakcji tego miejsca. Możesz swobodnie przemierzać ich okolice i podziwiać je z takiej odległości, jaką uznajesz za stosowną. Co rano możesz też podziwiać tu wyśmienity wschód słońca.

Sam obiekt jest dość spory, a na jego zwiedzanie powinieneś przygotować sobie nawet 3 godziny. Wiele oczywiście zależy tutaj od Ciebie i tego, jak wyglądają Twoje wycieczki.

Gdzie leży Punta Sur?

Punta Sur znajduje się na najbardziej wysuniętym na południe cypelku Isla Mujeres. Tak właściwie to park ekologiczny osadzony na klifie, który słynie z niesamowitego kształtu skał, majańskich ruin oraz przede wszystkim zapierających dech w piersiach widoków na ocean. Miejsca tego ciężko jest nie znaleźć – praktycznie dookoła niego jest bowiem woda, a tylko jedna strona świata (północ) prowadzi z niego do całej reszty wyspy.

Jak dojechać do Punta Sur?

Aby znaleźć się w Punta Sur, musisz wpierw dostać się na Isla Mujeres. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem w tym kontekście będzie dla Ciebie skorzystanie z promu wypływającego z portu Puerto Juarez nieopodal Cancun. Będąc na miejscu, możesz skorzystać z kilku opcji transportu. Jesteś na przykład w stanie wypożyczyć rower lub skuter, a najlepiej… wózek golfowy. Ten ostatni jest dość popularny na wyspie, a nieopodal Punta Sur znajdziesz parking, na którym – za niewielką opłatą – go zostawisz. W razie potrzeby, możesz też skorzystać z usług firmy taksówkarskiej. Jeśli podróżujesz z plaży Playa Norte, dotarcie na miejsce zajmie Ci około 25 minut. Punta Sur jest oddalone od portu (Ultamar) o około 22 minuty.

Planując zawitanie do parku Punta Sur, koniecznie dowiedz się najpierw, jak poruszać się po wyspie Isla Mujeres oraz jak dostać się na tę wyspę. Wszystko dokładnie opisaliśmy w naszym serwisie.

Godziny otwarcia i ceny biletów do Punta Sur

Punta Sur na Isla Mujeres jest czynne całą dobę. My jednak polecamy odwiedzić je, co oczywiste, za dnia. Najlepszy okres na to to oczywiście okolice wschodu słońca, kiedy to widoki tutaj są naprawdę fenomenalne. Za wejście na teren parku zapłacisz obecnie równo 100 pesos (około 25 złotych). Połowę płacą mieszkańcy Quintana Roo. Wstęp dla osób zamieszkujących wyspę Isla Mujeres jest bezpłatny. Oczywiście muszą one pokazać dokument potwierdzający ich zamieszkanie. Jako turysta, będziesz musiał zapłacić. Gdy to zrobisz, będziesz mógł wejść do parku i swobodnie go eksplorować. Bez ograniczeń związanych z tym, gdzie możesz wchodzić czy ile czasu możesz na to poświęcić.

Jak przygotować się do zwiedzania?

Jeśli chcesz wycisnąć maksimum ze swojego pobytu w Punta Sur, musisz być do tego odpowiednio przygotowany. Wtedy też będzie on udany i rzeczywiście taki, którego mógłbyś oczekiwać. Poniżej – kilka naszych rad związanych z przygotowaniami.

  • Weź krem do opalania. W Punta Sur nie ma praktycznie niczego, co dawałoby większe ilości cienia. Dlatego też krem do opalania z filtrem to w tym miejscu absolutna podstawa.
  • Zabierz ze sobą dużo wody. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, Punta Sur jest lokacją naprawdę obfitującą w słońce i po prostu gorącą. Zadbaj o to, by mieć ze sobą dużo wody.
  • Weź gotówkę. Za wejście do tego parku zapłacisz wyłącznie gotówką. Upewnij się więc, że ją zabrałeś. W kasie akceptowane są tak meksykańskie pesos, jak i amerykańskie dolary.
  • Przygotuj się na wiatr. Punta Sur potrafi być naprawdę wietrzne. Choć wiele do powiedzenia ma tutaj pogoda, również w przypadku tej dobrej zdarzają się naprawdę duże podmuchy wiatru. Miej więc oko na swoją czapkę lub kapelusz, torbę i inne przedmioty.
  • Uważaj na klifach. W klify potrafią uderzać naprawdę potężne fale. Uważaj więc, jeśli będziesz w ich pobliżu. Zawsze też patrz na znaki ostrzegawcze i staraj się nie zbaczać z tras wytyczonych przez profesjonalistów i przebiegających wzdłuż całej lokalizacji.

Podsumowanie

Punta Sur to jedna ze zdecydowanie najciekawszych atrakcji proponowanych przez Isla Mujeres, a jednocześnie miejsce, które trzeba odwiedzić. Czy to ze względu na fantastyczne widoki, czy też niespotykane nigdzie indziej formacje skał, florę oraz faunę. Jeśli planujesz odwiedzić je, warto, byś przygotował się na to. Z powyższym zestawem informacji z całą pewnością odnajdziesz się na miejscu i będziesz przygotowany na wszystko to, co może Cię czekać. Zwiedzanie Punta Sur będzie dla Ciebie przyjemnością.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Jak poruszać się po wyspie Isla Mujeres?

Jak dostać się do Cancún?

Następny

Dodaj komentarz