Puerto Aventuras – windsurfing i surfing; co warto wiedzieć?

Tagi , , , , , , , ,

Windsurfing i surfing to sporty wodne, które najbardziej kojarzą się z tropikalną scenerią. Stworzone z myślą o ludziach uwielbiających adrenalinę, są też jednymi z najchętniej uprawianych na Jukatanie. Skosztować ich możesz również w Puerto Aventuras. Co jednak musisz wiedzieć, zanim to zrobisz? Gdzie odnajdziesz się najlepiej jako nowicjusz, a gdzie wypożyczysz sprzęt, by bawić się na własną rękę? O tym opowiemy Ci w dzisiejszym wpisie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie wypożyczyć sprzęt?

Zdecydowanie najlepszym, bo i najbardziej oszczędnym rozwiązaniem dla osób planujących uprawianie surfingu lub windsurfingu w Puerto Aventuras jest zabranie sprzętu ze sobą z Polski. Niestety, nie zawsze jest to możliwe – a to sprawia, że (najczęściej) musisz zainteresować się wypożyczeniem go. Opcje masz dwie.

Pierwszą z nich jest skorzystanie z wypożyczalni sprzętu w Puerto Aventuras. Niestety, na miejscu nie znajdziesz wielu sklepów specjalizujących się w tym – musisz polegać albo na lokalsach, albo niewielkich stanowiskach, bez stałego miejsca występowania. Sprawdzoną i istniejącą opcją dla Ciebie będzie sklep KiteRider. Znajduje się on na ulicy Punta Matzoma.

Drugą opcją są hotele. Wiele spośród tych oferujących swoje usługi turystom proponuje możliwość wypożyczenia odpowiedniego sprzętu. Co więcej, bardzo często jest to część oferty prezentowanej przez opcje all-inclusive, a udostępnianej całkowicie nieodpłatnie.

Warto wiedzieć: jeśli chcesz wypożyczyć sprzęt, możesz też udać się do okolicznych miejscowości, które słyną z fantastycznych warunków dla surferów. Chodzi między innymi o Playa del Carmen oraz Tulum. Odległość jest niewielka, a sprzęt możesz wypożyczyć nawet na kilka dni. Wiele zależy jednak od miejsca wypożyczenia (zwykle obowiązuje stawka godzinowa).

Windsurfing i surfing dla początkujących

Jeśli windsurfing czy surfing nie są Twoimi mocnymi stronami lub w ogóle nie miałeś jeszcze z nimi do czynienia, Puerto Aventuras stwarza fantastyczne możliwości do tego, byś wszystkiego się nauczył. Szkoła jest tylko jedna (KiteRider, o którym wspomnieliśmy już przed sekundą), niemniej jednak doskonałe warunki nie są definiowane przez nią, ale przez samo zainteresowanie tymi sportami na miejscu. Tutejsza plaża nie obfituje w sportowców (zazwyczaj), dzięki czemu będziesz w stanie bardzo powoli i w sposób bezstresowy stawiać swoje pierwsze kroki. Co więcej, z uwagi na stosunkowo niską popularność tych dyscyplin, sama nauka będzie Cię kosztowała mniej (podobnie jak wypożyczenie sprzętu).

Oczywiście musisz pamiętać, że w Puerto  Aventuras będzie mniej okazji do tego, by uczyć się od innych surferów. Ci częściej wybierają bowiem inne miasteczka (za moment wspomnimy o nich). Jeśli więc już nabierzesz nieco doświadczenia i będziesz pewny swoich umiejętności, niewykluczone, że będziesz chciał spróbować swoich sił w miejscu stwarzającym większe wyzwanie. Na szczęście dla Ciebie, Puerto Aventuras oferuje fantastyczny dojazd do większości miejsc, które mógłbyś w tym kontekście brać pod uwagę.

Gdzie surfować?

Z uwagi na fakt, że Puerto Aventuras jest dość niewielkim miasteczkiem, nie masz w nim wiele miejsc na uprawianie surfingu lub windsurfingu. Najlepszym miejscem jest oczywiście tutejsza plaża, która jest zadbana. Musisz jednak liczyć się tutaj ze zwykle spokojną wodą, ale też dość dużą liczbą turystów w okolicy. Lepsze miejsca znajdują się w niedalekich okolicach Puerto Aventuras. Koniecznie spójrz na najlepsze plaże w Puerto Aventuras po świetne pomysły na bardzo ciekawe lokalizacje. Dobrze jest wybierać dłuższe i bardziej rozległe plaże. Wtedy też łatwiej jest znaleźć miejsce dla siebie.

Co oprócz Puerto Aventuras?

Puerto Aventuras wcale nie musi być miasteczkiem, w którym zamkniesz się na cały swój pobyt. Zwłaszcza że jest ono stosunkowo małe, a przez to – pozbawione różnorodności jeśli chodzi o miejsca do uprawiania czy to surfingu, czy też windsurfingu. Gdzie indziej warto się więc skierować?

Pierwszą naszą propozycją jest popularne Playa del Carmen. Z uwagi na bycie nieco większym miasteczkiem, oferuje znacznie więcej punktów, w którym można uprawiać sporty wodne. Co więcej, na miejscu będziesz miał spory wybór w kontekście wypożyczalni sprzętu. W podobnej odległości, aczkolwiek na południe, znajdziesz malownicze Akumal, które również uchodzi za świetne miejsce do (wind)surfingu. Zwłaszcza dla osób początkujących. Dalej na południe znajdziesz z kolei popularne Tulum. Tutaj będziesz miał jeszcze więcej możliwości i z całą pewnością skosztujesz bardziej dojrzałej wersji surfingu i windsurfingu. Możesz zresztą wpleść to w Twoją wycieczkę z Puerto Aventuras do miasta Majów w Tulum.

Surfingu i windsurfingu możesz skosztować (co oczywiste) również na popularnej wyspie Cozumel. Opisywaliśmy już wycieczkę z Puerto Aventuras na wyspę Cozumel – jako że poświęcisz jej zapewne cały dzień, z całą pewnością zdołasz wygospodarować sobie nieco czasu na to, by cieszyć się urokami sportów wodnych – w świetnej scenerii oraz w błogiej, tropikalnej atmosferze.

Podsumowanie

Puerto Aventuras to miejscowość, która uchodzi za jedną z najatrakcyjniejszych na Jukatanie. Nie zawiedzie Cię również wtedy, gdy będziesz chciał uprawiać windsurfing czy surfing – czy to tutaj, czy też w dowolnym miejscu na półwyspie (miasto to stanowi doskonałą bazę wypadową). Pamiętaj jednak, by zawczasu dowiedzieć się, gdzie wypożyczysz odpowiedni sprzęt i gdzie będziesz mógł cieszyć się najlepszymi warunkami do pływania. Wszak obie te rzeczy są szalenie istotne w przypadku obu wspomnianych wyżej sportów.

Pamiętaj, że uprawianie sportów wodnych – również na Jukatanie – jest w dużej mierze uzależnione od panujących warunków pogodowych. W naszym serwisie pisaliśmy już o tym, jaka jest pogoda i temperatura w Puerto Aventuras w ciągu roku. Polecamy zapoznać się z tym właśnie wpisem.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Wycieczka z Puerto Aventuras na wyspę Cozumel

TOP 10 najlepszych hoteli All-Inclusive w Akumal

Następny

Dodaj komentarz