Pogoda i temperatura w Tulum w ciągu roku

Tagi , , , , , , , , , , , , , , ,

Pogoda i temperatura w Tulum to czynniki, które mogą wpłynąć na podjęcie decyzji wyjazdu do tego rajskiego miejsca. Odnalezienie odpowiedniego okresu, by odwiedzić to miejsce, może być również kluczowe dla optymalnego doświadczenia podróży. Ten artykuł prezentuje obszerny przegląd warunków pogodowych panujących w tym urokliwym miejscu jakim jest Tulum, od marca do listopada.

W poniższym artykule skoncentrujemy się na trzech kluczowych elementach: średnich najwyższych temperaturach, poziomie zachmurzenia oraz intensywności opadów deszczu w konkretnych miesiącach. Pozwoli to Tobie lepiej zorientować się, jaki okres roku może być dla Ciebie najbardziej odpowiedni do odwiedzenia tego uroczego meksykańskiego miejsca.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Tulum – miesiące wiosenne (marzec, kwiecień, maj)

Marzec

W marcu, w Tulum, można oczekiwać przyjemnie ciepłej pogody. Średnia maksymalna temperatura wynosi około 31°C, co tworzy idealne warunki do aktywności na świeżym powietrzu i plażowania. Zachmurzenie w tym miesiącu jest stosunkowo niskie, oscylujące w okolicach 25%, co oznacza, że większość dni będzie słonecznych i jasnych. Opady deszczu są stosunkowo niewielkie, wynosząc około 34,2 mm, co czyni marzec najsuchszym miesiącem w roku w Tulum.

Kwiecień

W kwietniu temperatura w Tulum jest coraz cieplejsza, osiągając średnią maksymalną wartość 32°C. Względem marca jest to jednak niewielki wzrost. Warto jednak zauważyć, że zachmurzenie w kwietniu wzrasta do około 33%, co może wprowadzić nieco więcej chmur na niebie. Miesięczne opady deszczu również zwiększają się do około 39,4 mm, ale wciąż pozostają na stosunkowo niskim poziomie w porównaniu z niektórymi innymi okresami.

Maj

Maj przynosi najwyższe temperatury w ciągu roku do Tulum. Średnia maksymalna temperatura osiąga około 33°C, co sprawia, że jest to najcieplejszy miesiąc w roku. Jednakże, wraz ze wzrostem temperatury, wzrasta również zachmurzenie, które sięga około 52%. To oznacza, że pomimo ciepłej pogody, niebo może być bardziej zachmurzone niż w poprzednich miesiącach. Co więcej, opady deszczu znacząco się zwiększają do około 81,0 mm, co stanowi około dwukrotność opadów w porównaniu z kwietniem.

Tulum – miesiące letnie (czerwiec, lipiec, sierpień)

Czerwiec

Czerwiec to początek sezonu letniego w Tulum. Maksymalna średnia temperatura w tym miesiącu wynosi podobnie jak w kwietniu i maju – około 32°C. Pomimo tego, iż temperatura jest zbliżona, zmieniają się pewne warunki pogodowe. Zachmurzenie znacznie wzrasta w porównaniu z majem, osiągając około 76%. To oznacza, że niebo może być często zachmurzone, chociaż wciąż pozostaje miejsce na słoneczne dni. Opady deszczu natomiast zdecydowanie rosną, sięgając średnio aż 139,8 mm, co oznacza, że czerwiec jest jednym z bardziej deszczowych miesięcy w roku.

Lipiec

Lipiec przynosi podobne warunki atmosferyczne do czerwca. Średnia maksymalna temperatura pozostaje na poziomie około 32°C, co wyraźnie koresponduje z poprzednimi miesiącami. Zachmurzenie również pozostaje wysokie, co oznacza, że niebo jest często zachmurzone, jednak również pozostaje miejsce na przejaśnienia. Opady deszczu zmniejszają się nieco w porównaniu z czerwcem, osiągając około 107,4 mm. Wciąż jest więc dość znacząca ilość deszczu, choć nieco mniejsza niż w poprzednim miesiącu.

Sierpień

W sierpniu sytuacja temperaturowa nie zmienia się. Średnia maksymalna temperatura nadal wynosi około 32°C. Zachmurzenie nieba pozostaje na podobnym, wysokim poziomie. Miesięczne, średnie opady deszczu rosną z kolei nieznacznie w porównaniu z lipcem, osiągając około 111,9 mm.

Beautiful beach with turquoise water  in Tulum Mexico, Mayan ruins on top of the cliff.
Piękna plaża z turkusową wodą w Tulum w Meksyku, ruiny Majów na szczycie klifu, licencja: shutterstock/By

Tulum – miesiące jesienne (wrzesień, październik, listopad)

Wrzesień

We wrześniu w Tulum, temperatury zaczynają nieznacznie spadać. Średnia maksymalna temperatura wynosi około 31°C. Jest to zatem niewielki spadek w porównaniu z poprzednimi miesiącami letnimi. Zachmurzenie osiąga swój maksymalny poziom w roku, wynoszący około 78%. Wrzesień jest również niechlubnym rekordzistą pod względem opadów deszczu, ze średnimi miesięcznymi opadami wynoszącymi około 159,4 mm.

Październik

W październiku spadek temperatury jest nieznaczny w porównaniu z wrześniem. Średnia maksymalna temperatura wynosi około 30°C. Zachmurzenie spada w porównaniu z poprzednim miesiącem, osiągając poziom około 64%. To oznacza, że niebo jest mniej zachmurzone i może być więcej okazji do przejaśnień. Opady deszczu nadal pozostają stosunkowo wysokie, osiągając średnio około 141,2 mm, co czyni październik drugim najbardziej deszczowym miesiącem po wrześniu.

Listopad

W listopadzie odnotowuje się sukcesywny spadek temperatury w Tulum. Średnia maksymalna temperatura wynosi wtedy około 29°C. Spadek zachmurzenia jest z kolei znaczący i wynosi około 42%, co oznacza, że niebo jest mniej zachmurzone i bardziej przejrzyste. Opady deszczu również gwałtownie spadają, osiągając średnio około 75,9 mm. Choć nadal może być stosunkowo deszczowo, ilość opadów jest znacznie mniejsza w porównaniu z pozostałymi miesiącami jesiennymi.

stormy clouds at the coastline of mexico. Tulum Mexico
Burzowe chmury na wybrzeżu Meksyku. Tulum Meksyk, licencja: shutterstock/By

Autor: Michał Jakoniuk – pasjonata podróży i poznawania nowych kultur. Swoją pasję do zwiedzania nowych miejsc w trakcie studiów łączył z wykopaliskami archeologicznymi w których uczestniczył. Choć aktualnie rzadziej podróżuje, pielęgnuje swoje zainteresowania związane z podróżami i turystyką w pracy, pisząc artykuły tematyczne. Oprócz zajmowania się copywritingiem, od kilku lat jest aktywnym korepetytorem.

Poprzedni

Gdzie zjeść w Tulum, najlepsze restauracje

Dlaczego warto jechać do Jukatanu?

Następny

Dodaj komentarz