Pogoda i temperatura w Akumal w ciągu roku

Tagi , , , , , , , , , , , , ,

Jednym z czynników mających zdecydowanie największy wpływ na decyzję dotyczącą terminu wakacji jest pogoda. To ona wpływa na komfort podróżowania, ale i zwiedzania atrakcji na miejscu. Jak przedstawia się ona w przypadku Akumal? Kiedy najlepiej jest pojechać do tegoż właśnie jukatańskiego miasta? Jako że preferencje na tym polu różnią się, postaramy się opisać każdy z najpopularniejszych miesięcy turystycznych. Tak, abyś wiedział, kiedy będziesz się czuł tutaj najlepiej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pogoda w Akumal – miesiące wiosenne

Wiosna to czas, który znajduje się poza szczytem sezonu turystycznego, ale przy okazji jest odpowiednio blisko, by zacząć już myśleć o wakacjach. W Akumal wiosenne miesiące są zdecydowanie najbardziej optymalne pod względem pogody. Jak ta się przedstawia? Szczegółowo opisaliśmy to w artykule Wiosna w Akumal.

Marzec

Marzec można uznać za bardzo dobry pod względem pogody miesiąc w Akumal. Temperatura za dnia wynosi wtedy średnio 26°C (oczywiście w samo południe jest goręcej, a wcześnie rano – nieco chłodniej), a nocą – 24°C. Woda jest równie ciepła (26°C). Co jednak najistotniejsze, w marcu pada zdecydowanie najmniej deszczu. To miesiąc bardzo słoneczny, z aż dwunastoma godzinami słońca w ciągu dnia. Dni słonecznych jest w tym czasie aż 24, co plasuje ten miesiąc na pierwszym miejscu właśnie pod tym kątem.

Kwiecień

Jeśli chodzi o kwiecień, ten jest równie przyjazny turystom, co marzec. Średnie temperatury są o stopień wyższe (27°C za dnia, 25°C nocą, 27°C w kontekście wody), co czyni ten miesiąc przystępnym dla wielbicieli upałów. Godzin ze słońcem jest dwanaście, co zapewnia odpowiednio długie zwiedzanie. W kwietniu pada delikatnie więcej deszczu (średnio o jeden dzień z deszczem więcej) – wciąż jednak jest to bardzo akceptowalny poziom. Jeśli nie lubisz opadów, to – po marcu – kolejny miesiąc idealny dla Ciebie właśnie w kontekście wakacji w Akumal.

Maj

Jako kolejny wiosenny miesiąc, maj również jest świetny z turystycznego punktu widzenia, biorąc pod uwagę pogodę. Średnia temperatura w ciągu dnia wynosi tu 28°C, natomiast w nocy osiąga ona wartość 25°C. Woda jest w tym miesiącu bardzo ciepła – to średnio 28°C. Maj to 18 dni słonecznych i 12 godzin na zwiedzanie w towarzystwie słońca. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że w maju pada niemal trzykrotnie więcej deszczu niż w kwietniu i w marcu. To około 88l/m2 (przy 30-31l w owych miesiącach). To wciąż jednak nie są wartości, ktore powinny odstraszać. Zwłaszcza że deszcz ten jest raczej przelotny.

Pogoda w Akumal – miesiące letnie

W szczycie sezonu turystycznego w Akumal pogoda jest świetna – i to właśnie sprawia, że jest to coraz częstsza destynacja najbardziej typowych (pod względem terminu) wakacji.

Czerwiec

W czerwcu temperatura i pogoda w Akumal utrzymuje się na “letnim” poziomie. Za dnia osiąga ona średnią wartość 28°C (przy czym w południe jest znacznie większy upał), natomiast nocą – 26°C. Temperatura wody to wciąż około 28°C. Czerwiec jednak to stosunkowo częste i intensywne opady deszczu. Pada średnio w czasie dwudziestu dni, co skłania do wyposażenia się w parasol.

Lipiec

Pod względem temperatury lipiec nie różni się niczym od czerwca. Warto jednak wspomnieć o tym, że to miesiąc atrakcyjniejszy pod kątem deszczu. Pada w czasie czterech dni mniej niż w czerwcu, a opady są stanowczo mniej intensywne. To miesiąc, w którym słońce świeci najbardziej intensywnie (12 UV Index – taki, jak w sierpniu).

Sierpień

W sierpniu w Akumal termometry najczęściej notują rekordowe temperatury. Za dnia jest tu średnio 29°C, a nocą – 26°C. Gorąca jest również woda (średnio 29°C). Jest to miesiąc z niewielką liczbą w pełni słonecznych dni (dwanaście), jednak opady nie są tak intensywne, jak w lipcu. Zazwyczaj więc można je przeczekać, chroniąc się przed zadaszeniem. Słońce w sierpniu świeci bardzo intensywnie, co da się odczuć w czasie zwiedzania.

Pogoda w Akumal – miesiące jesienne

Choć jesień znajduje się już poza sezonem, wciąż cieszy się dużą popularnością wśród turystów z Europy. W Akumal temperatura jest wtedy bardzo przyjemna, choć należy zwrócić uwagę również na inne aspekty pogodowe. Więcej na ten temat pisaliśmy opisując jesień w Akumal. W skrócie przedstawiamy to też poniżej – z podziałem na jesienne miesiące.

Wrzesień

Choć we wrześniu temperatury zaczynają spadać, wciąż utrzymują się na wysokim poziomie (28°C za dnia, 26°C nocą, 28°C woda). Wrzesień to najmniej dni słonecznych w roku – jest ich zaledwie siedem. Pada bardzo często, choć słońce świeci wciąż intensywnie.

Październik

Październik to zdecydowanie nie jest miesiąc dla osób nielubiących deszczu. Choć dni słonecznych jest więcej niż we wrześniu (jedenaście), pada najintensywniej w skali roku (aż 206l/m2!). Słońce świeci też znacznie mniej intensywnie. Temperatura za dnia utrzymuje się na wrześniowym poziomie (28°C), choć nocą jest średnio jeden stopień mniej (25°C). Chłodniejsza jest też woda (28°C).

Listopad

W listopadzie średnie temperatury stoją na wysokim poziomie (27°C w dzień, 24°C w nocy), a woda stwarza komfortowe warunki do kąpieli (28°C). To miesiąc z bardzo dużą liczbą dni słonecznych (17), długim dniem (12 godzin). Choć ulewy bywają intensywne, pada dość sporadycznie. Słońce nie piecze też nazbyt intensywnie, stwarzając tym samym idealne warunki do aktywnego zwiedzania.

Podsumowanie

Akumal to miejscowość bardzo atrakcyjna z turystycznego punktu widzenia. Wiele do powiedzenia w tej kwestii pogoda, która jest atrakcyjna przez cały rok. Wybierając czas wyjazdu, zwróć uwagę przede wszystkim na ilość i częstotliwość opadów, gdyż to one najbardziej mogą Ci się dać we znaki. Zwróć też uwagę na temperatury – zwłaszcza jeśli lubisz ciepło, albo też chciałbyś uniknąć przesadnych upałów. Niezależnie jednak od Twojej decyzji, każdego miesiąca w Akumal będziesz w stanie korzystać z jego wszystkich atrakcji. Niezależnie od tego, na którą z nich się zdecydujesz.

Zastanawiasz się, jaka jest pogoda w Akumal zimą? Koniecznie zapoznaj się z naszym innym wpisem, rozbijającym ją na czynniki pierwsze.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Hotele i noclegi w Akumal w najlepszych cenach

Pogoda i temperatura w Puerto Aventuras w ciągu roku

Następny

Dodaj komentarz