Nurkowanie i rafy koralowe na wyspie Cozumel

Tagi , , , , ,

Cozumel to wyspa, którą całe mnóstwo ludzi wybiera na wakacyjną lub urlopową destynację. Nie każdy jednak pragnie zwiedzać jej powierzchnię. Niesamowicie popularne w tym właśnie miejscu jest bowiem nurkowanie i poznawanie wodnego świata. Zwłaszcza że Cozumel słynie z fantastycznych raf koralowych, ale i przepięknej turkusowej wody, która może przyciągać do siebie właśnie wielbicieli nurkowania. Ale które z raf koralowych są tymi najpiękniejszymi i najpopularniejszymi? Które warto odwiedzić? Jak przygotować się do takiej podwodnej eskapady? Czytaj nasz dzisiejszy wpis, a dowiesz się wszystkiego, co jest tutaj istotne.

Nurkowanie i rafy koralowe na wyspie Cozumel – jak się przygotować?

Nukrowanie na wyspie Cozumel samo w sobie może być celem wycieczki wakacyjnej. Wtedy też oczywistym jest, że trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Również jeśli jest ono zaledwie jednym z wielu punktów urlopu na Jukatanie, warto pomyśleć o nim zawczasu. Tak, aby na miejscu nie musieć pokrywać nader wysokich kosztów. O przygotowanie warto zadbać już na etapie pakowania. O ile sam w sobie sprzęt do nurkowania wypożyczysz na miejscu, są takie jego elementy, które warto posiadać własne. Tak jest w przypadku rurki i maski do nurkowania (zobacz koniecznie, co zabrać na wakacje na Jukatan – pisaliśmy o tym niedawno). Fakt, je również jesteś w stanie wypożyczyć. Mimo wszystko jednak są to te rzeczy, które mają bezpośredni kontakt z ciałem – jeśli zależy Ci na odpowiednim poziomie higieny, zdecyduj się na zabranie ich ze sobą. Zwłaszcza że będzie to opcja tańsza od kupienia ich na miejscu.

Jeżeli planujesz nagrywanie swoich podwodnych eskapad, koniecznie zabierz ze sobą jak najlepszy aparat podwodny. Gwarantujemy, że będziesz chciał uwiecznić te widoki. W końcu są one niespotykane nigdzie indziej.

Warto pamiętać: rafy koralowe są czymś, czego na Jukatanie bardzo się pilnuje. To skarb tego miejsca, dlatego też w czasie nurkowania musisz obchodzić się z nim z należytym szacunkiem i uwagą. Tutaj nie ma miejsca na jakiekolwiek ekscesy.

Najpiękniejsze rafy koralowe na wyspie Cozumel

Na wybrzeżu wyspy Cozumel nie brakuje miejsc, w których możesz zanurkować pod wodę i zapoznać się z tutejszą podwodną fauną i florą. Mimo wszystko jednak warto wyróżnić kilka raf koralowych, które wprost musisz zobaczyć, a które nie bez powodu uchodzą za te najpiękniejsze. Przedstawiamy je poniżej. Musisz jednak pamiętać, że na wyspie Cozumel nie znajdziesz rafy, która Cię rozczaruje. Każda jest fantastyczna i ma sporo do zaoferowania. Jeśli więc z pewnych względów nie będziesz mógł udać się na te najbardziej znane, nic straconego – odwiedzając również te mniej popularne możesz liczyć na niezapomniane emocje.

Cozumel Barrier Reef

Ta rafa stanowi część znacznie większego kompleksu, Mesoamerican Reef, stanowiącego drugi najrozleglejszy na świecie. Rozpoczyna się już na północy od Jukatanu, pokrywając praktycznie całą południowo-wschodnią część meksyku. To naprawdę ciekawy, unikalny i różnorodny ekosystem, w pobliżu którego spotkasz mnóstwo gatunków fauny i flory. Wiele punktów do nurkowania dostępnych jest z poziomu wody, przy czym każdy potrafi zachwycić. To rafa, która z pewnością sprosta Twoim oczekiwaniom. Niezależnie od tego, jak doświadczonym nurkiem tak właściwie jesteś.

Palancar Reef – nurkowanie na wyspie Cozumel

Zlokalizowana niedaleko południowo-zachodniej części wyspy Cozumel, rafa Palancar Reef rozciąga się na przeszło 5,5 kilometra szerokości. Jest też głęboka na od 15 do 35 metrów, przez co stanowi łakomy kąsek dla zaawansowanych nurków. Coś dla siebie znajdą tutaj jednak również początkujący – wiele zależy bowiem od obszaru, na który się zdecydujesz. Z uwagi na fantastyczną czystość wody, gołym okiem możesz zobaczyć głębię do nawet 60 metrów. Palancar Reef zachwyci Cię zróżnicowaniem, fantastycznymi naturalnymi formacjami skał, ale i tutejszymi jaskiniami oraz ogrodami. Każda z tych atrakcji zlokalizowana jest na różnych głębokościach. Schodzenie niżej jest więc tutaj wyjątkowo nagradzające i zawsze stanowi niezapomniane przeżycie.

El Cielo – nurkowanie na wyspie Cozumel

Jedna z najpopularniejszych raf koralowych, a jednocześnie jedna z tych, które są ekstremalnie płytkie. Uchodzi też za najpiękniejszą. Jest idealna dla osób początkujących, jak również dla rodzin z dziećmi. Docenisz przejrzystość tutejszej wody, ale też piękny biały piasek, które razem idealnie ze sobą kontrastują. Samo El Cielo zlokalizowane jest niedaleko wybrzeża Cozumel – będziesz jednak potrzebował łodzi, by dostać się do obszaru nurkowania. To świetne miejsce do tego, by zobaczyć wszystko to, co najlepszego tutejsze morze ma do zaoferowania!

Ciekawostka: El Cielo to po hiszpańsku “niebo”.

Santa Rosa Wall – nurkowanie na wyspie Cozumel

Santa Rosa Wall to rafa, która została podzielona na dwie strefy dla nurków – jedną płytką (Santa Rosa Shallow 6 – 15m głębokości), dla początkujących nurków oraz jedną głęboką (Santa Rosa Wall 15 – 40m głębokości), dla osób bardziej doświadczonych. Jest to rafa, która zachwyci Cię swoim wyglądem, ale też znakomitym bogactwem ryb żyjących nieopodal. Na samej w sobie rafie znajdziesz zaś charakterystyczne pomarańczowe gąbki.

Punta Francesa – nurkowanie na wyspie Cozumel

Znana również jako La Francesa, ta rafa koralowa zlokalizowana jest pomiędzy wspomnianymi już przez nas Palancar Reef oraz Santa Rosa. Jest dość płytka, oferując warunki odpowiednie praktycznie dla każdego (również mało doświadczonego) nurka. Stwarza też świetne warunki do fotografowania – wiele gatunków ryb i glonów to świetna opcja właśnie dla wielbicieli fotografii. Większość ryb zamieszkujących jej okolice jest mała, choć bez problemu można spotkać również kilka większych gatunków. 

Columbia Reef – nurkowanie na wyspie Cozumel

Zlokalizowana na najbardziej wysuniętym na południe “języczku” wyspy Cozumel, jest jedną z najpopularniejszych, a jednocześnie najbardziej zróżnicowanych raf. Uznanie zdobyła właśnie dlatego, że stwarza różne możliwości nurkowania dla ludzi z umiejętnościami na każdym poziomie. Jest fantastycznym miejscem tak dla nurków, jak i fotografów czy po prostu osób rozpoczynających swoją przygodę z wodą. W tym miejscu możesz też spróbować swoich sił w nurkowaniu nocą, które gwarantuje niesamowite i nietypowe przeżycia. Zwłaszcza jeśli odwiedzisz tutejsze tunele koralowe oraz zachwycające jaskinie.

Podsumowanie

Jeśli jesteś pasjonatem nurkowania i uwielbiasz zwiedzać podwodny świat, ale też masz ochotę zobaczyć fantastyczne i niespotykane nigdzie indziej rafy koralowe, Cozumel wydaje się być wyspą idealną dla Ciebie. Dużo miejsc, w których możesz zejść pod wodę, możliwość bardzo swobodnego nurkowania oraz znakomity klimat to tylko niektóre z rzeczy, które z całą pewnością tutaj docenisz. Pamiętaj jednak, że w okresach turystycznych wiele miejsc może być oblegane przez turystów. Koniecznie więc przemyśl swój wyjazd (zobacz między innymi, jak wygląda zima lub jesień na Jukatanie) – tak, aby wycisnąć z niego maksimum. Niezależnie jednak od tego, kiedy wylecisz z Polski na swój wakacyjny urlop, Cozumel będzie dla Ciebie świetną opcją. Świetną, bo zróżnicowaną, atrakcyjną i jedyną w swoim rodzaju.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Jesień w Playa del Carmen, pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

TOP 10 najpiękniejszych plaż w Playa del Carmen

Następny

Dodaj komentarz