Najpopularniejsze kurorty wakacyjne na Jukatanie

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Jukatan to półwysep, który uchodzi za jeden z najczęściej i najchętniej odwiedzanych obszarów w całym Meksyku. Sam w sobie rozciąga się na trzy rozległe stany (Quintana Roo, Yucatan oraz Campeche), każdy z których ma naprawdę dużo do zaoferowania. Atrakcji na Jukatanie jest całe mnóstwo, co przywodzi na myśl podstawowe pytanie – którą miejscowość odwiedzić, by móc wycisnąć z tego miejsca pełnię możliwości? Jakie są najpopularniejsze kurorty wakacyjne na Jukatanie? Nie przedłużając zbytnio, zachęcamy do zapoznania się z naszym zestawieniem, przedstawiającym niektóre z tych naprawdę zasługujących na uwagę.

Pamiętaj: niedawno przygotowaliśmy zestawienie 15 najlepszych atrakcji na Jukatanie. Przy wyborze swojej dokładnej wakacyjnej destynacji, koniecznie się z nim zapoznaj.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Cancun

Cancun to zdecydowanie jeden z najbardziej rozpoznawalnych, a przez to i najpopularniejszych kurortów w całym Meksyku. Dla wielu stanowi on pierwsze miejsce, do którego dotrą właśnie po dostaniu się na Jukatan. To również jedno z głównych tutejszych miast, uchodzących za centrum turystyki. O ile jednak Cancun jest świetną bazą wypadową do zwiedzania Jukatanu, sam w sobie nie stanowi olbrzymiej atrakcji pod względem zabytków czy rzeczy, które można tutaj robić. TOP 10 atrakcji w Cancun mieliśmy już okazję przedstawić w naszym odrębnym artykule. Będąc na miejscu, koniecznie zwiedź tutejsze muzeum podwodne oraz siedem lagun Laguna Nichupte, idealnych do kajakarstwa, nurkowania oraz pływania motorówką. W Cancun poznasz też prawdziwy smak tropikalnych wakacji – z odpoczynkiem na pierwszym planie.

2. Cozumel

Mówiąc o najpopularniejszych kurortach wakacyjnych na Jukatanie, nie sposób jest nie wspomnieć o wyspie Cozumel, mogącej być uważaną za turystycznie najbardziej popularną. Jest ona szalenie popularnym celem jednodniowych wycieczek z Playa del Carmen, ale też znaną i lubianą samodzielną destynacją wakacyjną. Można śmiało powiedzieć, że Cozumel bardzo blisko jest do raju na ziemi. Przepiękne plaże, krystalicznie czysta woda oraz mnóstwo atrakcji (w tym również zabytków historycznych) sprawia, że nie sposób jest tutaj nudzić się. Coś dla siebie znajdą w tym miejscu tak wielbiciele aktywnego spędzania czasu (świetne rafy koralowe zachęcają chociażby do nurkowania), jak i fani bardziej pasywnego wypoczynku, wylegiwania się na plaży, dobrego jedzenia oraz po prostu cieszenia się wyśmienitą pogodą. 

3. Holbox

Wyspa Holbox jest jedną z tych, które możesz kojarzyć z fantastycznych zdjęć na Instagramie. Sama w sobie stanowi świetną destynację dla wszystkich tych, którzy chcą cieszyć się nieskazitelnie czystymi, pięknymi plażami. Wszystkie drogi w Holbox są “wytłoczone” w piasku – zwiedzisz się wyłącznie pieszo, rowerem lub za kierownicą wózka golfowego. To nadaje temu miejscu charakteru, a jednocześnie pozwala totalnie odpocząć od miejskiego zgiełku. W Holbox nie znajdziesz sieciowych restauracji i hoteli. Zamiast nich, prężnie rozwija się tutaj lokalny biznes. To sprawia, że to miejsce, w którym możesz czerpać garściami z tutejszej kultury.

Wyspa Holbox jest piękna tak za dnia, jak i nocą. Już o wschodzie słońca powinieneś wybrać się na plażę Punta Cocos, by cieszyć się fantastycznym widokiem. Będąc tutaj, musisz też spróbować kajakowania, nurkowania oraz… pływania z rekinami. Świetnie przedstawia się również wizja przemierzania całej wyspy wynajętym rowerem. Isla Holbox to miejsce kolorowe, niezwykle zróżnicowane i ciekawe. Przemierzając praktycznie każdy jego fragment, będziesz miał na czym zawiesić swoje oko. W razie potrzeby, zobacz zresztą nasze TOP 10 atrakcji na wyspie Holbox.

4. Playa del Carmen

Alternatywę dla często zatłoczonego kurortu Cancun stanowi świetnie wyglądająca, zlokalizowana na Riviera Maya Playa del Carmen, która niegdyś była niewielkim miasteczkiem rybackim. Dziś z kolei stanowi popularny cel podróży wakacyjnych dla turystów z całego świata. Znajdziesz tu świetne plaże, doskonałe hotele, ale też popularną uliczkę Quinta Avenida, idealną do tego, by obcować z tutejszą kulturą w najbardziej surowej jej formie. Co więcej, Playa del Carmen stanowi również świetną bazę wypadową do pozostałych większych miast Jukatanu. Jeśli więc chcesz zwiedzić nieco większy obszar tego półwyspu, kurort ten może stanowić świetny wybór właśnie dla Ciebie.

5. Tulum

Tulum to kurort, który przez wielu nazywany jest “tropikalnym rajem”. Znany jest przede wszystkim z pokrytych bardzo delikatnym, niemalże białym piaskiem plaż, które doskonale współgrają z idealnie turkusowymi wodami. Tulum nosi przydomek “meksykańskiego Bali”, lubiany zwłaszcza przez turystów ze Stanów Zjednoczonych. Ci mają tu oczywiście znacznie bliżej niż do właściwego, indonezyjskiego Bali.

Oczywiście Tulum to nie tylko plaże. W miejscu tym znajdziesz co najmniej kilka najpopularniejszych na świecie cenot, które pokochasz za ich piękny, naturalny wygląd oraz zróżnicowanie. To również tutaj zlokalizowany jest jeden z najciekawszych rezerwatów w Meksyku – Punta Laguna Nature Reserve. W Tulum znajdują się także ruiny miasta Majów (zlokalizowane… na plaży), oraz kilka naprawdę świetnych lokalizacji do odpoczynku i zrobienia fantastycznego zdjęcia. Mowa tutaj między innymi o Azulik Tulum, świetnej rzeźbie Ven a la Luz czy klubach plażowych pokroju Casa Malca lub Coco Tulum.

6. Chichen Itza

Chichen Itza to miasto, którego nie trzeba przedstawiać ludziom, którzy zrobili choć trochę researchu jeszcze zanim obrali Jukatan jako miejsce docelowe swoich wakacji. To nie tylko najbardziej imponujące, ale i największe miasto bazujące na ruinach Starożytnych Majów. Doskonale zachowane, w świetny sposób pokazuje, jak żyli tu niegdyś tubylcy. W samym jego centrum znajdziesz jeden z najczęściej fotografowanych zabytków na świecie – piramidę El Castillo (The Castle), przedstawianą przez nas na zdjęciu powyżej. Ona sama ma 1420 lat. Równie popularna jest druga piramida, Kukulcan, która była świątynią majów. Rokrocznie miejsce to odwiedza przeszło dwa miliony turystów.

W Chichen Itza znajdziesz nie tylko wspomniane rzeczy, ale też Świętą Cenotę, Świątynie Wojowników czy Platformę Czaszek. Co ciekawe, jeśli odwiedzisz to miejsce w czasie wiosny lub jesieni, może spotkasz się tutaj z pewnym fenomenem. W czasie dwóch dni w roku słońce znajduje się na takiej wysokości, że cień padający od El Castillo pokazuje coś na kształt węża schodzącego po stopniach piramidy. Na to wydarzenie zjeżdżają się nawet tubylcy, dlatego też warto je odnotować i wziąć pod uwagę.

7. Merida

Stolica stanu Yucatan do pewnego czasu była jedną z mniej popularnych destynacji wakacyjnych na Jukatanie. Zaczęło się to jednak zmieniać dość szybko, gdy ludzie zaczęli odkrywać całą historię, jaka się za nią kryje oraz atrakcje pozwalające ją zgłębić. W mieście tym znaleźć można fantastyczne muzeum (Museo Casa Montejo Museum) oraz wyśmienicie wyglądającą katedrę (Catedral de Merida) – obie zlokalizowane na widowiskowym rynku Plaza Grande. Na miejscu znajdziesz także Gran Museo del Mundo Maya z największą kolekcją artefaktów wprost od starożytnych majów. Merida to miejsce dla wielbicieli historii, ale też osób chcących poznać Meksyk takim, jakim jest. Bez koloryzowania go, na każdym polu (również – między innymi – tym kulinarnym).

8. Isla Mujeres

Na mapie jukatańskich kurortów nie mogło zabraknąć również jednej z najbardziej malowniczych wysp przynależących do tej części Meksyku. Isla Mujeres, bo to właśnie o niej mowa, jest jednym ze 135 miejsc określanych w meksyku jako “pueblos magicos” (magiczne miasta). Wszystko ze względu na jej powiązania z Ixchel, majańską boginią księżyca, zdrowia i szczęścia.

Sama wyspa Isla Mujeres może pochwalić się fantastycznymi, iście tropikalnymi plażami, ale też mnóstwem innych atrakcji. To tutaj znajdziesz między innymi park krajobrazowy Punta Sur, Cancun Underwater Museum of Art, El Garrafón Natural Reef Park czy świetne Dolphin  Discovery. W innym naszym wpisie znajdziesz TOP 10 atrakcji na wyspie Isla Mujeres – jeśli planujesz odwiedzić tę wyspę, koniecznie przeczytaj!

9. Valladolid

Jeśli mielibyśmy wskazać najbardziej malowniczy, aczkolwiek stosunkowo niewielki kurort wakacyjny na Jukatanie, urokliwy Valladolid byłby właśnie nim. Często stanowi on destynację dla jednodniowych wycieczek, choć – za sprawą doskonałych hoteli na miejscu – z powodzeniem potrafi się też stać samodzielnym punktem wyprawy wakacyjnej. Jest tutaj co robić i co zwiedzać. W samym centrum miasta rozciąga się tutaj popularna uliczka La Calzada de los Frailes, pełna butików oraz świetnych sklepów z pamiątkami. Obok Calle 50, jest ona najpiękniejszą ulicę w całym mieście. W Valladolid musisz odwiedzić również cudownie wyglądający klasztor El Convento de San Bernandino, którego niegdyś europejscy misjonarze i hiszpańscy konkwistadorzy wykorzystywali do swoich codziennych działań. Nie zapomnij też o spojrzeniu na Cenote Zaci, stanowiące jedne z najbardziej cenionych cenot (aż 100 metrów głębokości). Co więcej, tuż nad nim znajdziesz świetną restaurację serwującą potrawy najbardziej charakterystyczne dla Jukatanu. 

Podsumowanie – najpopularniejsze kurorty wakacyjne na Jukatanie

Wybierając się na wakacje na Jukatanie masz niemalże stuprocentową pewność co do tego, że trafisz do świetnie zorganizowanego kurortu wakacyjnego. Wynika to z faktu, że cały półwysep jest nastawiony na przyjmowanie turystów z całego świata. Na turystyce bazuje jego gospodarka, a wszyscy jego mieszkańcy ochoczo zapraszają odwiedzających go ludzi do korzystania z wszystkich oferowanych przez niego atrakcji. Pamiętaj, by przy wyborze kurortu docelowego zawsze kierować się indywidualnymi preferencjami. Jak widać po powyższym, każde miejsce ma coś innego do zaoferowania. Polecamy zapoznać się z naszym blogiem, stanowiącym prawdziwą kopalnię informacji na temat każdego z nich. Jesteśmy pewni, że z nami wybór stanie się znacznie łatwiejszy.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Wynajęcie samochodu w Tulum – zasady ruchu drogowego

Zima w Tulum, jaka pogoda i temperatura, co robić?

Następny

Dodaj komentarz