Najciekawsze darmowe atrakcje na Jukatanie

Tagi , , , , , , , , , , , , , ,

Jukatan to półwysep, w obrębie którego znaleźć możesz całe mnóstwo atrakcji – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Choć, niestety, większość z nich jest płatna, pośród nich znajdziesz całe mnóstwo, za których zwiedzanie i odkrywanie nie zapłacisz nawet grosza. To właśnie na tych zamierzamy się skupić w dzisiejszym wpisie. Jakie są zatem darmowe atrakcje na Jukatanie? Zapraszamy do przeczytania naszego zestawienia.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Playa Norte – darmowe atrakcje na Jukatanie

Zaledwie kilkadziesiąt minut drogi statkiem od Cancun, na wyspie Isla Mujeres, znajduje się fantastyczna plaża Playa Norte, słynąca przede wszystkim z przepięknie turkusowej wody oraz fantastycznych, okraszonych wieloma palmami widoków. Sama w sobie jest przepiękna i czysta oraz przede wszystkim całkowicie bezpłatna. Oczywiście na miejscu nie brakuje atrakcji – liczne restauracje sprzedające meksykańskie potrawy, ale i owoce morza, bary, jak również wypożyczalnie sprzętu do pływania lub nurkowania to tylko niektóre z nich. Sama wyprawa tutaj potrafi być świetnym przeżyciem, a plaża z całą pewnością zapewni moc atrakcji i możliwość korzystania ze wszystkiego, czego tylko oczekuje się od tropikalnego miejsca tego typu.

2. Lake Bacalar

Jezioro Bacalar położone jest we wschodniej części Jukatanu, w stanie Quintana Roo, tuż przy granicy Meksyku z Belize. Można je nazwać jednym ze zdecydowanie najatrakcyjniejszych miejsc na całym półwyspie. Tak jak większość wód na Jukatanie, tak i to jezioro “zasilane” jest podziemnymi rzekami. Odznacza się krystalicznie czystą wodą. Co ważne, występują tu skamieliny (formacje skalne) uważane za najstarsze życie na planecie, występujące w zaledwie kilku miejscach na świecie. Samo jezioro stanowi świetną atrakcję i miejsce, które na pewno chciałbyś zwiedzić (lub po prostu spędzić nad nim czas – w sposób czysto pasywny, jeśli tak właśnie wolisz to robić).

3. Quinta Avenida

Na naszej liście darmowych atrakcji na Jukatanie nie mogło również zabraknąć Quinta Avenida – uliczki zlokalizowanej w Playa del Carmen. Choć samo jej przemierzanie jest darmowe, bardzo możliwe, że zostawisz tutaj nieco swojej gotówki – kupując fantastyczne, ręcznie wykonane pamiątki różnego rodzaju. To fantastyczna uliczka handlowa, w obrębie której znajdziesz wiele straganów, sklepów z pamiątkami, salonów jubilerskich oraz miejsc, w których zaopatrzysz się w jedzenie, przyprawy i inne. Sama w sobie pozwala doskonale wsiąknąć w kulturę Meksyku i zobaczyć, jak żyją na co dzień tutejsi ludzie (oraz jak zarabiają na chleb). Na uliczce nie brakuje również barów i restauracji, w których odsapniesz od tumultu i dobrze zjesz.

4. La Isla

Wbrew nazwie, La Isla to tak właściwie dość nietypowe, bo znajdujące się na świeżym powietrzu (bez zadaszenia zrzeszającego poszczególne sklepy) centrum handlowe, uchodzące za najpopularniejsze w całym Cancunie. Znajdziesz tutaj całe mnóstwo sklepów – od tych drogich, przez te naprawdę tanie. Poza nimi znajduje się tutaj również wiele innych atrakcji, również dla rodzin z dziećmi. Jest to miejsce, w którym z powodzeniem możesz spędzić cały dzień. Jeśli jednak nie będziesz chciał tego zrobić, nada się również na krótszą wyprawę.

5. Paseo de Montejo – darmowe atrakcje na Jukatanie

Świetna uliczka w mieście Merida, stanowiąca odpowiednik paryskiego Champs Elysees. Jest jednym z tych miejsc, które wprost musisz odwiedzić znajdując się nieopodal. Ulica obfituje w rezydencje, które niegdyś należały do tutejszej arystokracji. Samo to miejsce jest przepiękne i z całą pewnością przypadnie do gustu – tak wielbicielom architektury, jak i bardziej klasycznym turystom.

6. Avenida Kukulkan

Jest to jedno z popularniejszych, a jednocześnie najczęściej odwiedzanych miejsc. To świetnie wyglądająca ulica rozciągająca się wzdłuż Zona Hotelera w Cancun. Wypełniona jest restauracjami, kurortami, galeriami handlowymi oraz wszystkim tym, co najbardziej potrzebne turystom. Jeśli więc zatęsknisz za miastem, to miejsce będzie idealne dla Ciebie. Zwłaszcza że nie wygląda ono tak, jak klasyczne polskie miasto i samo w sobie jest fantastyczną atrakcją.

7. Playa Paraiso

Zaledwie niecałe dwa kilometry od archeologicznych ruin w Tulum znajduje się wspaniała Playa Paraiso. Uchodzi ona za jedną z najpiękniejszych plaż regionu, a jednocześnie daje turystom poczucie idylli. Jest wyśmienitą atrakcją, którą pokochają szczególnie osoby poszukujące inspiracji do Instagramowego zdjęcia. Krystalicznie czysta woda, przepiękny piasek oraz wiele palm i tropikalnej roślinności – w miejscu tym jest wszystko, czego można byłoby oczekiwać po wakacyjej lokalizacji. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz uniknąć sezonu huraganowego, najlepiej będzie zajrzeć tutaj w kwietniu lub maju. W czasie cieplejszych miesięcy na plaży możesz napotkać sporo glonów, jednak to ani trochę nie odejmuje jej piękna.

8. Plaza Grande

Zlokalizowana w mieście Merida Plaza Grande, znana również pod nazwą Plaza de Armas, jest tak naprawdę rynkiem tego miasta i miejscem, za którym kryje się bardzo bogata historia. To na pewno lokalizacja warta odwiedzenia – tak jeśli chodzi o względy estetyczne, jak i architektoniczne. Dawne czasy spotykają się tutaj z nowoczesnością. Całość wygląda fantastycznie za dnia, jednak świetne oświetlenie wielu budynków skłania nas do polecenia wieczornej wizyty właśnie w tym miejscu. Doznania wizualne gwarantowane.

9. Cathedral de Merida

Jeśli jesteś wielbicielem kościołów, Twoją uwagę z całą pewnością jest w stanie przykuć Cathedral de Merida. To jeden z najciekawszych tego typu budynków w całej okolicy. Jest to najstarsza katedra w całej Ameryce Północnej, wybudowana na podwalinach świątyni Majów (tak, jak większość kościołów w okolicy). Musisz jednak pamiętać, że budynek jest otwarty dla turystów tylko w weekendy (w każdą niedzielę i w niektóre soboty) oraz często wieczorami. Kościół funkcjonuje i można wybrać się na msze. Co ciekawe, jest też miejscem, w którym często organizowane jest wydarzenie na kształt polskiego “festiwalu światła”. Na ścianach kościoła wyświetlane są wtedy fantastyczne projekcje.

10. Parque Los Fundadores – darmowe atrakcje na Jukatanie

Parque Los Fundadores to olbrzymi skwer, zlokalizowany nieopodal plaży w Playa del Carmen. Jest to miejsce, które dosłownie tętni życiem i którego odwiedzenia na pewno nie można sobie odmówić. Każdego dnia pojawiają się tutaj artyści i performerzy, ale też przewijają się lokalni mieszkańcy. To zatem jedna z tych lokalizacji, w której szybko można poczuć iście meksykańską kulturę. Będąc na miejscu, warto zwrócić uwagę również na fenomenalne rzeźby, w tym tę najbardziej charakterystyczną, bo tworzącą swoistą “bramę” prowadzącą na plażę. Jest to świetna lokalizacja do tego, by robić zdjęcia, obejrzeć darmowe performensy, ale też spotkać się ze znajomymi i zrelaksować się. Przez całą dobę coś tu się dzieje, dzięki czemu miejsce to możesz traktować jako odskocznię od standardowego zwiedzania. Może to być jednocześnie punkt, w którym zaplanujesz dalszą część wakacji. Albo siedząc na murku, albo też wchodząc do jednego z kilku tutejszych barów oraz wielu restauracji.

Najciekawsze darmowe atrakcje na Jukatanie – podsumowanie

Choć w wielu artykułach w Internecie z całą pewnością przeczytasz, że półwysep Jukatan należy do najdroższych miejsc w kontekście zwiedzania popularnych atrakcji, wiele tego typu informacji mija się z prawdą. Mnóstwo obiektów wymaga bowiem niewielkich opłat za korzystanie z ich uroków, a i istnieją darmowe atrakcje na Jukatanie, które zapewnią Ci moc niezapomnianych przeżyć – bez narażania na szwank Twojego portfela. Polecamy skorzystać z przedstawionych przez nas powyżej inspiracji, ale też szukać swoich własnych darmowych przeżyć. Jeśli się na to zdecydujesz, szybko zobaczysz, że Jukatan jest w stanie zapewnić Ci wiele, nie oczekując od Ciebie niczego w zamian. Pamiętaj przy tym, że darmowe atrakcje na Jukatanie zwiedzisz przede wszystkim przy podróżowaniu na własną rękę. Biura podróży najczęściej zabiorą Cię w obręb atrakcji płatnych – bo i są one sprzyjające bardziej zorganizowanych wycieczkom. 

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Co warto zjeść na Jukatanie?

TOP 5 najpiękniejszych plaż na wyspie Holbox

Następny

Dodaj komentarz