Muzeum Wyspy Cozumel – zwiedzanie, przewodnik

Tagi , , , , , , , , , ,

Choć Cozumel, ale i praktycznie cały Meksyk, turystom kojarzy się przede wszystkim z przepięknymi plażami, turkusową wodą oraz wieloma emocjami związanymi z uprawianiem sportów typowo letnich, tak naprawdę wyspa ta skrywa za sobą naprawdę ciekawą przeszłość. Jej odwiedzenie może więc być gratką dla wielbicieli historii. Miejscem, w które powinni oni się natychmiast skierować jest tutejsze muzeum. W naszym dzisiejszym wpisie skupimy się właśnie na nim, starając się przedstawić wszystkie informacje istotne w jego kontekście.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do Muzeum Wyspy Cozumel?

Muzeum Wyspy Cozumel znajduje się w mieście San Miguel de Cozumel na tej właśnie wyspie. Jako że zlokalizowane jest w niedalekiej odległości od centrum, masz wiele opcji dotarcia na miejsce. Tą zdecydowanie najlepszą jest oczywiście piesza wycieczka. W jej przypadku nie będziesz musiał szukać parkingu ani też przejmować się upływającym czasem wypożyczenia. Oczywiście jest to rozwiązanie korzystne tylko wtedy, gdy zatrzymałeś się w Cozumel i mieszkasz w niedalekiej odległości od centrum. W przeciwnym razie, musisz sięgnąć po opcje alternatywne. Choć więcej na ten temat wspominaliśmy już w naszym poradniku odnośnie tego, jak poruszać się po wyspie Cozumel, tu również powiemy, że świetną (i popularną) opcją transportową jest wypożyczenie roweru lub skutera.

Jeśli nie odczuwasz takiej potrzeby, a muzeum jest jedyną lokalizacją, którą chcesz odwiedzić, a która nie znajduje się w Twoim “pieszym zasięgu”, zawsze możesz sięgnąć również po taksówkę. Musisz jednak liczyć się z tym, że nie będzie to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne.

Jeśli wypożyczyłeś samochód, skuter lub rower, a znajdujesz się daleko od centrum musisz zmierzać w jego stronę. Najlepiej jest zmierzać na główną ulicę Trans de Cozumel (lub Av. 65). Docierając do odcinka znajdującego się w San Miguel de Cozumel, trzeba odbić nad wybrzeże. Muzeum znajduje się właśnie przy nim. Dokładny jego adres to Av. Rafael E. Melgar 321-Planta Alta, entre calle 4 y 6 Norte, Centro, 77600 San Miguel de Cozumel, Q.R.

Zwiedzanie Muzeum Wyspy Cozumel, co warto zobaczyć?

Muzeum Wyspy Cozumel istnieje już od lat 30. ubiegłego wieku. Powstawało jako jeden z pierwszych hoteli na wyspie, a aktualnie uchodzi za jedną z największych tutejszych atrakcji, dających Ci możliwość zapoznania się z tutejszą historią i kulturą, ale też geografią i ekosystemami. Co warto zobaczyć będąc na miejscu? Choć każda z wystaw z całą pewnością jest interesująca, my w szczególności polecamy zobaczenie:

  • Sali numer 1, która prezentuje samą w sobie wyspę oraz to, w jaki sposób zmieniała się na przestrzeni lat. Jest to bardzo dobry punkt startowy do zwiedzania Cozumelu i wszystkich atrakcji, jakie oferuje.
  • Sal numer 5 oraz 6B, które przedstawiają historie Majów oraz ich sanktuariów, z których znana jest cała wyspa. Tutaj można dowiedzieć się naprawdę dużo, poznać mnóstwo ciekawostek i przygotować się do odwiedzin w miejscach archeologicznych, których na wyspie Cozumel jest bardzo wiele,
  • Sali numer 6, w której coś dla siebie znajdą wielbiciele kosmosu. W nowoczesny sposób można tutaj poznać jego sekrety – nawet jeśli wiele spośród nich nie jest bezpośrednio związane z wyspą.

Oczywiście każda z jedenastu sal znajdujących się na terenie muzeum zasługuje na uwagę z innych względów. Na terenie budynku znajdziesz oczywiście łazienki oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Budynek nie tak dawno temu (w 2019 roku) uległ gruntownej renowacji, w wyniku której stał się miejscem nowoczesnym oraz doskonale przystosowanym do dzisiejszych czasów.

Odwiedzający muzeum mogą liczyć na dostęp do tutejszej restauracji, znajdującej się niedaleko auli. Jeśli będziesz miał na to ochotę, będziesz tu również w stanie kupić pamiątki związane z wystawami, ale i z samym w sobie Jukatanem oraz Meksykiem.

The panoramic view of San Miguel town on Cozumel island (Mexico), the most popular destination in Caribbean.
Panoramiczny widok na San Miguel – najpopularniejsze miejsce dla turystów na całej wyspie Cozumel., licencja: shutterstock/By ramunas

Dlaczego warto odwiedzić to muzeum?

Muzeum Wyspy Cozumel jest jednym z tych miejsc, które są punktem obowiązkowym jeśli chodzi o zwiedzanie wyspy Cozumel, a jednocześnie jednym z tych pierwszych, które powinieneś odwiedzić. Przede wszystkim dlatego, że stanowi wyśmienity wstęp do zwiedzania. Dowiadując się więcej na temat historii i kultury ludzi tego miejsca, a także na temat znajdujących się tu teraz i niegdyś zabytków możesz odwiedzać kolejne atrakcje bardziej świadomie. Wiedząc, co tak właściwie się za nimi kryje. Samo muzeum może zresztą stać się dla Ciebie inspiracją do zobaczenia takich miejsc, w które wcześniej nie planowałeś się udać. Co ciekawe, muzeum nie jest miejscem, w którym skosztować można wyłącznie historii. Zawsze znajdują się tutaj dwie sale, w których można zapoznać się z twórczością bardziej współczesną, nie tylko meksykańską.

Muzeum nie wymaga od Ciebie poświęcenia mnóstwa czasu (choć jego ilość, jaką w nie włożysz zależy wyłącznie od Ciebie). Daje Ci za to bardzo dużo, zapewniając dodatkowe wspomnienia i… nie nudząc. Wszystko jest tutaj bowiem zorganizowane w nowoczesny sposób, który zachęca do odkrywania i pozwala Ci to robić z uśmiechem na twarzy.

Muzeum Wyspy Cozumel – ceny biletów i godziny otwarcia

Muzeum Wyspy Cozumel jest czynne w godzinach 9:00 – 17:00, od wtorku do niedzieli. Trzeba pamiętać, że w poniedziałki wejście na jego teren jest niemożliwe. Miejsce to cechuje się bardzo przejrzystą polityką biletową. Za wejście zapłacisz tutaj 9$ (około 35 złotych) od osoby. Jedynie dzieci poniżej trzeciego roku życia nie muszą płacić za wejście. Pamiętaj jednak, że muszą być stale pod Twoją kuratelą.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Park Narodowy Arrecifes de Cozumel – odkryj piękno raf koralowych

TOP 10 najlepszych hoteli w Cancún

Następny

Dodaj komentarz