Mayan Museum of Cancun, zwiedzanie, atrakcje, bilety

Tagi , , , , , , , ,

Muzeum Majów w Cancun jest niesamowitą atrakcją i gratką dla miłośników historii i archeologii regionu. Artykuł jest skomponowany w formie poradnika, który poprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty związane ze zwiedzaniem muzeum.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Mayan Museum of Cancun?

Muzeum Majów w Cancun znajduje się przy Kukulcan, km 16, w strefie hotelowej Cancun, tuż obok hotelu Omni.

Jak dojechać do Mayan Museum of Cancun?

Przed muzeum znajduje się przystanek autobusowy. Linie autobusowe, dzięki którym dojedziesz do muzeum: R-1, R-2, R-27.

Co więcej, na miejsce możesz udać się również wynajętym samochodem, bądź taksówką (pamiętaj tylko o wcześniejszym uzgodnieniu ceny taryfy z taksówkarzem).

Jakie są godziny otwarcia Mayan Museum of Cancun?

Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 18:00.

Jaka jest cena biletu do Mayan Museum of Cancun?

Opłata za wejście do muzeum wynosi 9 dolarów.

Mayan Museum of Cancun, zwiedzanie, atrakcje, historia

Mayan Museum of Cancun – zwiedzanie, atrakcje

Zwiedzanie, atrakcje – pierwsza sala

Przygoda rozpoczyna się w pierwszej sali, skarbnicy archeologicznych cudów poświęconych Quintana Roo. Tutaj będziesz miał okazję prześledzić chronologiczną odyseję, która rozpoczyna się od odkrycia najstarszych pochówków skrywanych w głębinach podwodnych jaskiń wzdłuż wybrzeża Quintana Roo. Zagłębiając się dalej w historię, odkryjesz wspaniałość monumentalnych miejsc, które zdobiły południową część stanu. Przeżyjesz także przeobrażającą się podróż po północnej części regionu, kiedy to był on symbolem dobrobytu na wybrzeżu w czasach prekolumbijskich, przed przybyciem na te tereny hiszpańskich konkwistadorów. Dzięki obszernemu zespołowi artefaktów, stawisz czoła pochówkom, poznasz architektoniczne cuda, a także dotkniesz istoty rytuałów i domowych przedmiotów, które towarzyszyły Majom z Quintana Roo na przestrzeni blisko dwóch tysięcy lat historii. Na końcu sali będziesz miał okazję poznać również historię podboju, ery kolonialnej oraz wojny kastowej z przełomu XIX i XX wieku, która pozwoli Ci lepiej zrozumieć złożoność i dynamiczność dziejów regionu.

Monument to the heroes of the caste war in Yucatán, México.
Pomnik bohaterów wojny kastowej na Jukatanie w Meksyku, licencja: shutterstock/By Bretsinh

Zwiedzanie, atrakcje – druga i trzecia sala

Wkraczając zaś do drugiej sali, będziesz miał wgląd w istotę cywilizacji Majów i ich rewolucyjne osiągnięcia. Przejdziesz przez kroniki czasu, śledząc narodziny, zenit, a także upadek ich wspaniałych miast. Poznasz również dynamiczny zakres działań gospodarczych, od genialnych praktyk rolniczych po zawiłe sieci handlowe, które utrzymywały tę fascynującą cywilizację mezoamerykańską. Ta część muzeum pozwoli Ci również poznać skomplikowane detale panujących elit i epickie konflikty, które ukształtowały ich losy. Pozwoli ona Ci także zrozumieć filary tożsamości Majów, w tym ich misterne pismo i urzekający kalendarz, a także enigmatyczne rytuały, które napełniały ich istnienie duchowym znaczeniem. Różnorodna gama artefaktów, pozyskanych z wyjątkowych miejsc w Quintana Roo i rozciągających się przez rozległy obszar rezydencji Majów – obejmujący Tabasco, Jukatan, Campeche, a także Chiapas – tworzy immersyjną scenę, która ożywia tę fascynującą narrację.

Mayan Alphabet. Close up of hieroglyph or glyph writing system found in Copan (Honduras), Tikal (Guatemala) and Chichen Itza, Palenque, Uxmal, Yaxchilan, Bonampak (Mexico).
Alfabet Majów. Zbliżenie hieroglifu lub systemu pisma glificznego znalezionego w Copan (Honduras), Tikal (Gwatemala) i Chichen Itza, Palenque, Uxmal, Yaxchilan, Bonampak (Meksyk). licencja: shutterstock/By SL-Photography

Co więcej, wybitne wkłady cenionych instytucji, takich jak Muzeum Comalcalco, Muzeum Regionalne de Yucatán „Palacio Canton”, Muzeum Chichen Itza, Muzeum Regionalne Chiapas oraz Muzeum Palenque Site „Alberto Ruz L’huillier”, dodatkowo wzbogacają to przeżycie.

Ostatnia sala to przestrzeń zarezerwowana na prezentację ciekawych wystaw czasowych. Dzięki istnieniu tej części, Muzeum Majów w Cancun wciąż się rozwija, oferując świeże spojrzenie i zagłębianie się w nieznane aspekty tej niezwykłej cywilizacji. Z każdą wystawą zwiedzający są zapraszani do ciągle ewoluującej narracji, która rzuca nowe światło na wieloaspektowy świat Majów.

Mayan Museum of Cancun – historia

Pierwsze Muzeum Archeologiczne w Cancun otwarto w 1982 roku, by przybliżyć kulturę prekolumbijskich Majów osiedlających się w północnym Quintana Roo. Po uszkodzeniach spowodowanych przez huragan Gilbert w 1988 roku, muzeum wznowiło działalność w 1994 roku. Kolejne huragany zmusiły organizatorów do zamknięcia placówki w 2004 roku. Po sześciu latach rozpoczęto budowę nowego Muzeum Majów, zintegrowanego ze stanowiskiem archeologicznym San Miguelito. Kompleks o powierzchni 80 akrów otwarto 2 listopada 2012 roku.

San Miguetito, Mayan Ruin in Cancun, Mexico
San Miguetito, ruiny Majów w Cancun, Meksyk, licencja: shutterstock/By aindigo

Czy warto odwiedzić Mayan Museum of Cancun?

Oczywiście, odwiedzenie Muzeum Majów w Cancun to niezapomniane doświadczenie, które przeniesie Cię w głąb fascynującej historii, a także kultury prekolumbijskich Majów. To idealne miejsce dla osób zainteresowanych odkrywaniem tajemniczej cywilizacji i zanurzeniem się w bogactwo ich dziedzictwa.

Muzeum oferuje wyjątkową podróż przez historię, rozpoczynając od najdawniejszych okresów pochówków odkrytych w podwodnych jaskiniach Quintana Roo, przez monumentalne osiągnięcia cywilizacji Majów na terenach stanu po najnowsze dzieje Indian i ich koegzystencję z kolonizatorami. Możesz poznać ich strategie rozwoju, zwyczaje pogrzebowe, elementy architektoniczne, a także rytuały i przedmioty codziennego użytku, które odzwierciedlają ich długą historię.

Bilety do Mayan Museum of Cancun

Jeśli chodzi o bilety, istnieje wiele możliwości zakupu, zapewniających wygodę turystom. Jednym z praktycznych rozwiązań jest zakup biletu online poprzez stronę internetową Tiqets (https://www.tiqets.com/pl/cancun-mayan-museum-bilety-l209146). Ta platforma umożliwia rezerwację biletów z wyprzedzeniem, co pomoże Ci uniknąć długich kolejek, a także zagwarantuje dostęp do fascynującej podróży przez świat Majów w Muzeum Majów w Cancun.

Autor: Michał Jakoniuk – pasjonata podróży i poznawania nowych kultur. Swoją pasję do zwiedzania nowych miejsc w trakcie studiów łączył z wykopaliskami archeologicznymi w których uczestniczył. Choć aktualnie rzadziej podróżuje, pielęgnuje swoje zainteresowania związane z podróżami i turystyką w pracy, pisząc artykuły tematyczne. Oprócz zajmowania się copywritingiem, od kilku lat jest aktywnym korepetytorem.

Poprzedni

Strefa archeologiczna El Rey, przewodnik, zwiedzanie

Playa Delfines – najpiękniejsza plaża w Cancún, jak dojechać

Następny

Dodaj komentarz