Lotnisko w Cancún (CUN), jak dojechać do centrum?

Tagi , , , , , , , , , ,

Lotnisko w Cancún jest znaczącym węzłem komunikacyjnym w Meksyku, zaliczanym do grona jednych z największych portów lotniczych w kraju. Położone piętnaście kilometrów na południowy-zachód od popularnego wśród wczasowiczów miasta, stanowi bramę do rajskiego regionu i rozbudowanej infrastruktury turystycznej. Jego potężne zaplecze obsługowe sprawia, że rocznie jest w stanie obsłużyć imponującą liczbę aż 30 milionów pasażerów.

Oprócz pełnienia roli głównego punktu komunikacyjnego, lotnisko to odgrywa kluczową rolę w promowaniu turystyki w okolicach Cancún. To właśnie tutaj przybywają turyści z całego świata, pragnący skorzystać z uroków białych plaż, turkusowych wód i bogactwa atrakcji regionu.

Warto zaznaczyć, że w tym artykule zgłębimy historię rozwoju tego lotniska, poznamy charakterystykę jego terminali oraz odkryjemy różne możliwości dostania się z lotniska Cancún do serca miasta. Dzięki temu czytelnik będzie mógł lepiej zrozumieć znaczenie tego strategicznego portu lotniczego oraz wybierać najlepsze opcje podróży, spełniając swoje oczekiwania i potrzeby.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Cancún – Opis i historia lotniska, terminale

Earth, ocean and plane wing view from plane window
Ziemia, ocean i widok skrzydła samolotu z okna samolotu, licencja: shutterstock/By

Cancún – historia lotniska

Historia lotniska w Cancún sięga roku 1974, kiedy to oficjalnie otwarto bramy tego strategicznego węzła komunikacyjnego. Obiekt ten, zarządzany przez Grupo Aeroportuario del Sureste (ASUR), odgrywa kluczową rolę w rozwoju turystycznym oraz handlowym regionu. Jest to także miejsce, które pozwoliło Cancúnowi stać się jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych na świecie.

Lotnisko w Cancún stanowi ośrodek koncentracji wielu renomowanych linii lotniczych, takich jak Aeromexico, Interjet, VivaAerobus i Volaris. Wzmacniając swoją pozycję jako punkt strategiczny, oferuje połączenia do dwudziestu jeden różnych miejsc w Meksyku oraz do ponad trzydziestu krajów w Ameryce Północnej, Środkowej, Południowej, oraz Europie. Jest to zatem bez wątpienia centrum połączeń, które sprzyja wymianie kulturowej, gospodarczej oraz turystycznej, przyczyniając się do rosnącej popularności Cancún, jako celu podróży na całym świecie.

Podsumowując, lotnisko w Cancún to nie tylko brama do wspaniałych plaż i uroków regionu, ale także ważny punkt globalnego połączenia. Dzięki nieustannemu rozwojowi i współpracy z różnymi liniami lotniczymi, stanowi ono kluczowy element w kształtowaniu dalszej przyszłości tego dynamicznego miasta.

Cancún – terminale

Cancún Airport może poszczycić się czterema terminalami, z których wszystkie są obecnie w pełnym użyciu. To właśnie w tych miejscach płynnie splatają się podróże międzynarodowe i krajowe, stanowiąc bramę do rajskich plaż i niezwykłych atrakcji regionu.

Terminal 1

Z siedmioma bramkami o numerach od 1 do 7A, Terminal 1 przez długie lata pełnił rolę centrum obsługi czarterowych przewoźników lotniczych oraz miejscowych firm, takich jak Magni i VivaAerobús. Po okresie remontu, który stał się konieczny w wyniku zniszczeń spowodowanych przez huragan Wilma, terminal ponownie rozpoczął przyjmowanie podróżnych w listopadzie 2013 roku. Jest to zatem miejsce, które przywołuje historię i wita pasażerów na pokładzie samolotów zmierzających w kierunku niezapomnianych wakacji.

Terminal 2

W Terminalu 2, składającym się z 22 bramek, od A1 do A11 (w budynku satelitarnym) oraz od B12 do B22 (w budynku głównym), przeważają loty krajowe oraz międzynarodowe do Ameryki Środkowej i Południowej, a także niektóre długodystansowe połączenia do Europy. Jest to również miejsce, gdzie podróżni mogą skorzystać z usług bankowych i sklepów z jedzeniem na obszarze odpraw, a także skosztować przysmaków w restauracjach oraz przejrzeć ofertę sklepów w strefie odlotów. W terminalu dostępne są również usługi imigracyjne i celne. Dwie luksusowe poczekalnie lotniskowe, MERA Business Lounge oraz The Lounge by Global Lounge Network, z przyjemnością obsłużą podróżnych.

Terminal 3

Niedawno rozbudowany Terminal 3 posiada 21 bramek, od C4 do C24. Jest to miejsce, gdzie przeważają linie lotnicze z USA, Kanady i Europy. W terminalu można skorzystać z różnorodnych sklepów, w tym tych bezcłowych, a także kawiarni i restauracji. Dodatkowo, podróżni mogą skorzystać z usług imigracyjnych i celnych. W Terminalu 3 znajduje się również MERA Business Lounge, tworzący spokojną przestrzeń dla podróżujących.

Terminal 4

W październiku 2017 roku nastąpiło otwarcie Terminala 4, co uczyniło Cancún International pionierem w Meksyku, stając się pierwszym lotniskiem posiadającym cztery terminale. Terminal ten wyposażono w 12 bramek, zdolnych do przyjęcia aż 9 milionów pasażerów rocznie. Przewoźnicy tacy jak Aeroméxico, Air France, Lufthansa, Air Transat, WestJet, Condor, Southwest Airlines, Air Europa, Frontier Airlines, Sun Country Airlines oraz JetBlue świadczą swoje usługi w tym miejscu. Dodatkowo, planowane są inicjatywy dotyczące otwarcia hotelu oraz nowoczesnej struktury parkingowej na terenie lotniska. Dla wygody podróżnych korzystających z Terminalu 4, dostępne są także trzy ekskluzywne strefy oczekiwania: MERA Business Lounge (krajowy), MERA Business Lounge (międzynarodowy) oraz The Lounge we współpracy z Air Transat.

Jak dostać się z lotniska do centrum w Cancún?

Cancun, Mexico. Orange suitcase with label at airport.
Cancun, Meksyk. Pomarańczowa walizka z etykietą na lotnisku, licencja: shutterstock/By

Istnieją różne możliwości dostania się z lotniska do centrum Cancún. Wybierając opcję podróży autobusem ADO, będziesz potrzebować około półtorej godziny, aby dostać się do centrum miasta (koszt jednorazowego biletu wynosi sześć dolarów, czyli sto dziesięć meksykańskich peso).

Cancún – dojazd do lotniska

Tak jak zostało to już wcześniej wspomniane, na trasie centrum-lotnisko kursują autobusy ADO. Poza tym, można skorzystać z taksówek, które są jednak dość kosztowne. Alternatywnym rozwiązaniem wydaje się być wynajęcie pojazdu.

Ile kosztuje taxi z lotniska do centrum Cancún?

Jeśli postanowisz skorzystać z taksówki z lotniska Cancun, wybierzesz najszybszy sposób (podróż potrwa około pół godziny), jednak koszt przejazdu będzie dość wysoki i wyniesie około trzydzieści osiem dolarów (siedemset meksykańskich peso).

Autor: Michał Jakoniuk – pasjonata podróży i poznawania nowych kultur. Swoją pasję do zwiedzania nowych miejsc w trakcie studiów łączył z wykopaliskami archeologicznymi w których uczestniczył. Choć aktualnie rzadziej podróżuje, pielęgnuje swoje zainteresowania związane z podróżami i turystyką w pracy, pisząc artykuły tematyczne. Oprócz zajmowania się copywritingiem, od kilku lat jest aktywnym korepetytorem.

Poprzedni

Jakie są najpopularniejsze kurorty wakacyjne na Jukatanie?

Xoximilco Cancun, zwiedzanie, atrakcje, bilety

Następny

Dodaj komentarz