Kiedy jechać do Jukatanu?

Tagi , , , , , , , , , ,

Planując swoje własne wakacje, zwłaszcza w tak odległym miejscu, jak na Jukatanie, z całą pewnością chcesz wybrać najbardziej optymalny okres właśnie na nie. Tak, aby wycisnąć z nich maksimum, odpocząć, a przede wszystkim mieć co robić i nie być zniechęconym panującymi na miejscu warunkami (między innymi pogodowymi). Tutaj właśnie rodzi się podstawowe pytanie – kiedy jechać do Jukatanu? Odpowiedzi na nie postaramy się udzielić w naszym dzisiejszym wpisie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Warunki na Jukatanie w ciągu roku

Jukatan jest miejscem specyficznym, tropikalnym. W związku z tym musisz już na początku wiedzieć, że nie ma tutaj typowej zimy, a raczej “lato” oraz “mega lato”, czyli czas, kiedy temperatura jest wysoka oraz bardzo wysoka. Dla osób, które potrzebują urlopu “na już” nie ma większego znaczenia, kiedy się tutaj wybiorą. Zawsze bowiem będzie tutaj cieplej niż w Polsce. Jeśli jednak masz taką możliwość, dobrze byłoby, gdybyś wybrał miesiąc wycieczki najbardziej optymalny pod względem turystycznym i komfortowy pod wieloma względami. Liczy się tutaj nie tylko pogoda, ale też to, co się dzieje na półwyspie (w Meksyku wszelkiego rodzaju cykliczne eventy to atrakcje, na których na pewno chciałbyś być) czy też jak duże tłumy turystów spotkasz na miejscu. Pamiętaj też, że tropikalny klimat sprzyja huraganom. To kolejny aspekt, który powinieneś wziąć pod uwage przy wyborze terminu swoich wczasów.

Turyści zdecydowanie najchętniej odwiedzają Jukatan w styczniu, albo też pod koniec grudnia. Nie ma się czemu dziwić – to właśnie wtedy w Europie panują mroźne i zimne warunki, od których większość po prostu chce uciec. Równie wiele osób decyduje się nawet na spędzenie Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra w bardziej słonecznych okolicznościach. Z uwagi na wzrastający trend obierania tego czasu na ten “swój wakacyjny”, w miesiącach czysto zimowych na miejscu może być więcej ludzi. Jeśli to ma dla Ciebie znaczenie, koniecznie weź to pod uwagę. Kiedy jechać do Jukatanu? Nasze propozycje znajdziesz poniżej. 

Kiedy jechać do Jukatanu? – najbardziej optymalne okresy

Jukatan z roku na rok nabiera na popularności. Już teraz ciężko jest znaleźć miesiąc, który byłby wolny od turystów, a w którym będzie można spokojniej spędzić tu swój wolny czas. Mimo wszystko jednak jak najbardziej można trafić na czas, w którym pogoda będzie łaskawa, a szerzej pojęta warunki do zwiedzania – lepsze. W które miesiące powinieneś celować? Poniżej przedstawiamy kilka z tych okresów, które można uznać za najbardziej optymalne.

Jukatan w marcu i kwietniu

Zakłada się, że okres pomiędzy marcem a kwietniem jest najlepszym czasem na odwiedzenie Jukatanu – przynajmniej pod względem pogody. Wtedy właśnie najmniej pada, niebo jest najczystsze, a wody – najbardziej przewidywalne. To wszystko sprawia, że aktywności pokroju nurkowania czy łowienia ryb są przyjemniejsze i bezpieczniejsze.

Marzec jest miesiącem, w którym liczba turystów zjeżdżających do Jukatanu zaczyna maleć. Zwłaszcza po najbardziej intensywnej końcówce grudnia i styczniu, ale i lutym. To sprawia, że znajdziesz wtedy tańszy nocleg, a wiele najpopularniejszych atrakcji na miejscu będzie znacznie mniej zatłoczone. Jeszcze lepiej pod tym względem będzie zresztą w kwietniu – odwiedzając Jukatan właśnie wtedy, trafisz na sezon Wielkanocny. Te święta są najważniejsze dla lokalsów – dlatego też aktywnie uczestniczą oni w ich obchodach. 

W skrócie – kiedy jechać do Jukatanu?

Okres pomiędzy marcem a kwietniem uchodzi za świetny do zwiedzania Jukatanu. Składa się na to:

 • bardzo optymalna temperatura powietrza – nie jest jeszcze najgoręcej, dzięki czemu osoby nielubiące upałów doskonale się odnajdą,
 • mniejsza liczba turystów – miesiące wiosenne wciąż są tymi mniej popularnymi jeśli chodzi o turystów (pamiętaj jednak, że to nie oznacza, że nie będzie ich wcale!). Pamiętaj też, że późny marzec i wczesny kwiecień to okres wiosennej przerwy dla studentów ze Stanów. To sprawia, że w największych miastach jest wtedy ich więcej,
 • tańsze noclegi – ma to związek właśnie z mniejszą popularnością wśród turystów (szczególnie odczujesz to w popularnych kurortach),
 • łatwiejsze poruszanie się po ulicach – mniejsze tłumy to również mniej zatłoczone ulice. Jeśli zastanowisz się nad tym, jak poruszać się po Jukatanie zrozumiesz, że to ma znaczenie.

Jukatan w październiku i listopadzie

Jeśli mielibyśmy wybrać okres idealny do tego, by zorganizować sobie wakacje na Jukatanie, wskazalibyśmy dwa miesiące – październik oraz listopad. W październiku kończy się sezon deszczowy i choć deszcze wciąż się zdarzają, zazwyczaj są bardzo krótkie. Temperatura w październiku (sprawdź nasz wpis odnośnie tego, jak wygląda zima na Jukatanie) stoi na przyzwoitym poziomie. Największą zaletą tego okresu jest jednak mała liczba turystów, dzięki której możesz zabookować sobie tani bilet oraz nocleg na Jukatanie. W październiku na Jukatanie zaczynają się obchody święta o nazwie Dia de Los Muertos. Uchodzi ono za jedno z najważniejszych, a jednocześnie najpiękniejszych. Choć oficjalnie ma ono miejsce w listopadzie, już w październiku organizowane są różnego rodzaju eventy. W czasie całego miesiąca w okolicznych piekarniach kupisz pan de Muertos (chleb zmarłych), przygotowany na bazie cukru i pomarańczy. Jeśli nie wiesz, co warto zjeść na Jukatanie, ten chleb będzie dla Ciebie naprawdę unikalnym doświadczeniem. Wiele różnych miast na Jukatanie w różny sposób obchodzi całe święto. Wszędzie jest jednak bardzo barwnie.

Choć w listopadzie pojawia się już więcej turystów, w miesiącu tym definitywnie uznaje się koniec sezonu deszczów i huraganów. Jeśli chcesz spędzać dużo czasu na zewnątrz (na przykład na zwiedzaniu), to miesiąc idealny. Atrakcje związane z Dia de Los Muertos rozkręcają się (2 listopada to oficjalne święto zmarłych, które tutaj nie jest uznawane za smutne – a wręcz przeciwnie). Listopad to idealny czas na wakacje!

W skrócie – kiedy jechać do Jukatanu?

Dlaczego warto odwiedzić Jukatan w październiku lub listopadzie (a najlepiej na przełomie)? Między innymi dlatego, że:

 • tylko wtedy weźmiesz udział w obchodzeniu Dia de Los Muertos,
 • będziesz się cieszył świetną pogodą – bez deszczów,
 • Twojego urlopu nie przerwie huragan (ani zagrożenie nim),
 • atrakcje nie będą zatłoczone, a noclegi na Jukatanie oraz loty – drogie,
 • odpoczniesz od zimnych miesięcy w Polsce,
 • “liźniesz” najwięcej tutejszej kultury,
 • będziesz się świetnie bawił.

Podsumowanie – kiedy jechać do Jukatanu?

Jeśli zamierzasz uczynić swoje wakacje na Jukatanie idealnymi, musisz się zastanowić nad wybraniem odpowiedniego terminu właśnie na nie. Tak, aby Twojego wypoczynku nie zakłóciła nie do końca dobra pogoda oraz by ten po prostu spełnił Twoje oczekiwania. Uważamy, że zdecydowanie najlepiej odwiedzić Jukatan między październikiem a listopadem. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, również przełom marca i kwietnia (albo któryś z tych miesięcy) spełni Twoje oczekiwania. Pozwoli Ci wycisnąć maksimum z tego, co Jukatan ma do zaoferowania.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Najlepsze restauracje na Jukatanie – gdzie zjeść?

Jak poruszać się po Playa del Carmen, transport publiczny

Następny

Dodaj komentarz