Kiedy jechać do Akumal?

Tagi , , , , , , , ,

Akumal to jukatańska miejscowość, która cieszy się zainteresowaniem ze strony turystów praktycznie przez cały rok. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że są okresy, w których wakacje w Akumal będą przyjemniejsze (przede wszystkim pod względem warunków pogodowych, ale i chociażby zatłoczenia), a są i takie, w przypadku których będziesz musiał przygotować się na więcej wyzwań. Kiedy więc jechać do Akumal? Jaki jest najlepszy okres na wakacje? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Pamiętaj: zwróć uwagę na to, że okres, który nie jest idealny do wycieczek objazdowych po Jukatanie może być świetny do wylegiwania się na plaży. Wybierz więc taki czas, który będzie odpowiadał Twoim planom wakacyjnym. Nie zapominaj również o tym, że pogoda w Akumal nie jest czymś bardzo przewidywalnym. Przelotne intensywne opady zdarzają się zatem wtedy, gdy – statystycznie rzecz ujmując – nie powinny. Czasem też nie pada w ogóle wtedy, kiedy „powinno”.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Najlepszy czas na wycieczki objazdowe po Jukatanie

Bardzo wielu turystów odwiedzających Akumal traktuje go jako bazę wypadową do zwiedzania całego półwyspu. Nie ma się czemu dziwić – jest to miejscowość doskonale zlokalizowana, a przy okazji znacznie tańsza od większych kurortów wakacyjnych. Jeżeli tak właśnie zamierzasz ją traktować i planujesz zwiedzić cały Jukatan oraz skosztować wszelkich atrakcji, jakie ma do zaoferowania tak on, jak i samo Akumal, koniecznie wybierz miesiące od grudnia do kwietnia. Są to najbardziej optymalne miesiące na wakacje w Akumal. Wtedy też niebo jest spokojniejsze, pogoda bardziej przewidywalna, a opady deszczu nawet kilkukrotnie mniejsze niż w sezonie letnim. Warto też mieć na uwadze nieco niższe temperatury i stanowczo mniejszy poziom wilgotności powietrza. Te aspekty składają się na znacznie przyjemniejsze zwiedzanie.

Miesiące zimowe w Akumal to miesiące nieco droższe. Mimo wszystko jednak – z uwagi na bycie mniejszą miejscowością, oddaloną od kurortów cieszących się największym zainteresowaniem – jest w ich trakcie dość znośnie pod tym względem. Pamiętaj jednak, by zabookować hotel z odpowiednim wyprzedzeniem. Być może pomoże Ci w tym nasz wpis przedstawiający hotele i noclegi w Akumal w najlepszych cenach (jeśli interesują Cię opcje all-inclusive, koniecznie zajrzyj tutaj).

Warto mieć na uwadze: cały marzec i początek kwietnia to czas, kiedy Stanach Zjednoczonych odbywa się wiosenna przerwa w nauczaniu. Wtedy też całe mnóstwo uczniów college’ów przybywa na Jukatan. Jeśli chcesz bezproblemowo odwiedzać każdą z atrakcji i nie tracić czasu na oczekiwanie w kolejkach, weź to pod uwagę. Mimo, że są to miesiące stwarzające świetne warunki do zwiedzania.

Najlepszy czas na “plażowanie”

Jeśli zamierzasz spędzać swój wakacyjny czas na wylegiwaniu się na plaży, tak naprawdę nie możesz trafić źle z odpowiednim terminem na to. MImo wszystko jednak musisz zwrócić uwagę, że w grudniu i styczniu czasem może robić się nieco zbyt chłodno. W czasie letnich miesięcy z kolei nieco częściej spotkasz się z zachmurzonym niebem (zwłaszcza po południu). Nie są to jednak aspekty, które powinny przeważyć o wyborze terminu pobytu w Akumal, gdyż zdarzają się sporadycznie i nie trwają zbyt długo. Dzień w czasie letnich miesięcy jest znacznie dłuższy (nawet o dwie godziny), co może sprzyjać dłuższemu opalaniu się. 

Bardzo istotnym aspektem plażowania jest znalezienie własnego miejsca na plaży. Nie sprzyjają mu zatem miesiące w szczycie sezonu, kiedy to tłumów jest całe mnóstwo. Oczywiście sprawę może załatwić wybór hotelu z dostępem do prywatnej plaży, niemniej jednak ludzi z pewnością wciąż będzie dużo. Pamiętaj, że szczyt sezonu – jak już powiedzieliśmy – przypada na okres od listopada do kwietnia. Jeżeli więc chcesz spędzać czas przede wszystkim na plaży i na leniuchowaniu, polecamy wybrać do tego któryś z miesięcy letnich. Ceny w ich trakcie są mniejsze, a plaże – bardziej dostępne, mniej zatłoczone i stanowczo przyjemniejsze do użytkowania. Dni z kolei są na tyle długie, by cieszyć się nimi odpowiednio długo. Zwróć jednak uwagę, że również latem turystów jest sporo. Na tym półwyspie jest to ciężkie do uniknięcia (zwłaszcza że to właśnie na lato przypadają typowo europejskie wakacje).

Podsumowanie

Pomimo że Akumal, ale i cały Jukatan, jest miejscem idealnym do spędzania swojego wolnego czasu o każdej porze roku, wybór odpowiedniego terminu może okazać się kluczowy – w szczególności jeśli Twoje wakacje mają być skupione czy to na podróżach i zwiedzaniu, czy też na plażowaniu i leniwym spędzaniu czasu. Wiele w tym wszystkim mają do powiedzenia takie aspekty, jak pogoda, obłożenie hoteli, ceny oraz chociażby długość dnia. Weź to wszystko pod uwagę, a Twoje wakacje z całą pewnością będą udane. Potrzebujesz więcej informacji na temat warunków pogodowych w Akumal? Tutaj pisaliśmy o wszystkich porach roku (a osobno o zimie, jesieni i wiośnie).

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

TOP 10 najlepszych hoteli All-Inclusive w Puerto Aventuras

Kiedy jechać do Puerto Aventuras?

Następny

Dodaj komentarz