Jukatan z dziećmi – co warto wiedzieć, co zwiedzić?

Tagi , , , , , , , , , , , ,

Nie ma co ukrywać, że wakacje w tropikach nie każdemu kojarzą się z dziećmi. Zwykle są one rajem dla singli i świeżo upieczonych par, które szukają odpoczynku od europejskiego klimatu, a które cechują się dużą niezależnością. Tymczasem jednak Jukatan jest wyśmienitym miejscem dla większych rodzin – z jednym lub większą liczbą dzieci. Wiedząc już więc o tym, że dziecko można tutaj zabrać, warto, abyś dowiedział się również najważniejszych rzeczy na temat podróży z pociechą. O czym warto pamiętać odwiedzając Jukatan z dziećmi? Co zwiedzić i zobaczyć, by czerpać z tego przyjemność i nie zanudzić przy tym najmłodszych członków rodziny? Nasz dzisiejszy wpis powstał z myślą o udzieleniu wszelkich niezbędnych informacji w tych właśnie kwestiach. Zachęcamy do czytania.

Jukatan z dziećmi – o czym musisz wiedzieć?

Każde wakacje w towarzystwie dzieci są sporym wyzwaniem logistycznym. Te na Jukatanie tym większym, że ich miejsce jest bardzo odległe od Polski, różne kulturowo i na pewno bardziej wymagające. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych aspektów, które musisz mieć na uwadze wybierając się na wczasy na Jukatanie w towarzystwie całej rodziny.

1. Jukatan z dziećmi – formalności

Pierwszą rzeczą, o której myślą praktycznie wszyscy wybierający się do Jukatanu z dziećmi są oczywiście formalności przed wylotem, które trzeba spełnić, by w ogóle do niego doszło. Musisz pamiętać, że dziecko musi mieć ważny paszport – i jest to coś sprawdzane na każdym kroku, również już na miejscu. Jego data ważności musi przekraczać pół roku. Dziecko nie musi być zaszczepione, niemniej jednak poleca się szczepienia na WZW typu A i dur brzuszny (to samo tyczy się oczywiście dorosłych). Wycieczka do Jukatanu nie wymaga posiadania jakiejkolwiek wizy. Tak od Ciebie, jak i od najmłodszych.

2. Kwestia noclegów

Przy wybieraniu się na półwysep z dziećmi, warto zwrócić uwagę na noclegi na Jukatanie i wybrać taki, który zagwarantuje komfort przebywania w gronie rodziny. Musisz przy tym zwrócić uwagę, że na Jukatanie niektóre hotele są przeznaczone wyłącznie dla dorosłych. Z drugiej zaś strony, wiele obiektów proponuje pokoje przystosowane dla dzieci – również tych najmłodszych. Część proponuje nawet możliwość wynajęcia wózka czy dodatkowe udogodnienia. Dlatego też tak istotne jest jak najwcześniejsze zapoznanie się z ofertą i złożenie rezerwacji tak szybko, jak to tylko możliwe.

W naszym serwisie mieliśmy już okazję pisać, jakie są najpopularniejsze kurorty wakacyjne na Jukatanie. Polecamy zapoznać się też z naszym poradnikiem odnośnie tego, gdzie najlepiej nocować na Jukatanie.

3. Przygotowanie do wycieczki

Wybierając się na wakacje z dziećmi, musisz dobrze się spakować. Dowiedz się ogólnie, co zabrać na wakacje na Jukatan, ale też dostosuj swoje wybory do najmłodszych. Może Tobie komary nie przeszkadzają aż tak bardzo, jednak najmłodszym z pewnością będą. Dlatego też zadbaj chociażby o odpowiednie preparaty. W czasach smartfonów, koniecznie zabierz ze sobą kilka adapterów (lub lepiej – adapter z listwą przedłużającą, dającą dostęp do wielu gniazdek). Odpowiednie przygotowanie umożliwi Ci bezstresowy pobyt, ale też pozwoli na uniknięcie dodatkowych kosztów.

4. Transport

Gdy już będziesz na Jukatanie, będziesz musiał jakoś się po nim poruszać. O ile w przypadku samotnej podróży możesz być w tej kwestii elastyczny, przy wakacjach z dziećmi nie możesz sobie pozwolić na spontaniczność na tym polu. Naszym zdaniem najlepszą opcją jest wynajęcie samochodu na Jukatanie. Daje ono swobodę poruszania się tak z dziećmi, jak i ze sporym bagażem. Będąc w jednym z popularnych kurortów, samochód wynajmiesz na miejscu. Jukatan możesz też przemierzać rowerem lub skuterem. W tych przypadkach jednak musisz wziąć poprawkę na wiek swoich dzieci oraz ich indywidualne możliwości.

5. Jukatan z dziećmi – bezpieczeństwo

Jukatan jest miejscem bardzo bezpiecznym – nie zapędzaj się jednak w inne części Meksyku. Co więcej, pamiętaj również o powiedzeniu, że to okazja czyni złodzieja. Nie prowokuj więc i dbaj o swoje rzeczy. Lokalsi uwielbiają dzieci i na pewno będziesz to odczuwał na każdym kroku. W tym kontekście więc nie musisz się przejmować. Warto jednak stosować się do tych samych zasad bezpieczeństwa, do których stosowałbyś się również w Polsce.

6. Zakupy na miejscu

Wybierając się na Jukatan z całą pewnością będziesz musiał liczyć się z tym, że nie zabierzesz wszystkiego ze sobą, a na miejscu również będziesz musiał robić zakupy przedmiotów codziennego użytku. Co więcej, na pewno będziesz też chciał kupić pamiątki czy też po prostu jedzenie, a także spełniać zachcianki swoich pociech. Warto, abyś miał przy sobie meksykańskie pesos – będąc jeszcze w Polsce, bez problemu wymienisz na nie czy to złotówki, czy też dolary. W dodatku zazwyczaj po nieco lepszym kursie. Na Jukatanie można też płacić w amerykańskich dolarach. Musisz jednak pamiętać, że w większości miejsc zapłacisz więcej posługując się tą właśnie walutą.

Poza posiadaniem pieniędzy w odpowiedniej walucie, pamiętaj również, że w Meksyku sprzedawcy są otwarci na negocjacje. O ile nie będziesz mógł ich przeprowadzać w spożywczakach (ceny w sklepach są porównywalne z polskimi), na targowiskach – i owszem. Uważaj jednak – jeśli sprzedawca zauważy, że dziecko bardzo czegoś chce, może sztucznie zawyżyć cenę.

7. Jukatan z dziećmi – inne istotne fakty

Jeśli po raz pierwszy odwiedzasz Jukatan z dziećmi, z całą pewnością chcesz dowiedzieć się jak najwięcej. Poza wyżej przez nas wspomnianymi poradami i faktami, dobrze jest wiedzieć, że:

  • Hiszpański to język podstawowy na Jukatanie. Z Meksykanami można się jednak dogadać po angielsku. Są oni bardzo wyrozumiali, jednak bardzo doceniają też turystów starających się używać hiszpańskich słów. Nauka powitania i pożegnania, również u dzieci, z pewnością ich ucieszy.
  • Transport publiczny na Jukatanie nie stoi na najwyższym poziomie. Jeśli Twoje dziecko jest marudne, postaw na inną jego formę.
  • Na Jukatanie jest mnóstwo komarów i innych owadów. W szczególności w okolicach ruin i w porach sprzyjających ich aktywności. Dlatego też zadbaj o odpowiednie preparaty. Najlepiej już w Polsce, gdyż będzie to po prostu tańsze.
  • Pamiętaj o słońcu. Zadbaj o kremy do opalania z filtrem, okulary i nakrycie głowy. Dzieci są bardzo wrażliwe i pod tym względem muszą być odpowiednio zabezpieczone. Nie zapominaj o zabieraniu wody wszędzie tam, gdzie tylko się udajesz.
  • Wiele pięknych plaż oraz hoteli na Jukatanie oferuje strefy przeznaczone dla dzieci. Zwróć na to uwagę. W hotelu może być nawet osobny basen dla najmłodszych – a to już wygoda na wyższym poziomie.
  • Na Jukatanie nie ma zwyczaju gotowania wody. Nawet na kawę – tę przygotowuje się zwykle za pośrednictwem ekspresu. Jeśli jest to dla Ciebie istotne, zaopatrz się w czajnik lub znajdź miejsce, które ma go w asortymencie.
  • Z dziećmi lepiej jest decydować się na zorganizowane wycieczki. Spontaniczne podróże często kończą się bowiem nadkładaniem kilometrów, co z kolei może nie spotkać się z aprobatą dziecka.
  • Na półwyspie znajduje się znacznie więcej atrakcji dla dzieci nieco starszych. Te najmłodsze lepiej jest zabrać na plaże (tych jest mnóstwo) niż w okolice ruin czy zabytków czysto historycznych. Cenoty jednak zawsze zachwycają – również najmłodszych.

Co na Jukatanie można zwiedzić z dziećmi?

Patrząc na Jukatan nie sposób jest nie odnieść wrażenia, że jest to miejsce przepełnione atrakcjami. Nie jest to tylko wrażenie. Rzeczywiście, cały półwysep obfituje w miejsca warte zobaczenia. Musisz jednak pamiętać, że nie wszystkie będą odpowiednie (a przede wszystkim bezpiecznie) dla najmłodszych. Wybierając się na Jukatan z dziećmi będziesz musiał chodzić na pewnego rodzaju kompromisy. Nie oznacza to jednak, że będziesz się nudził. Poniżej wyszczególniamy kilka naszych propozycji atrakcji, które warto zobaczyć z pociechą u boku. Pamiętaj przy tym, że samo przemierzanie fantastycznego Jukatanu potrafi być przygodą. O ile oczywiście wybierzesz odpowiedni środek transportu, ale i trasę takiej podróży.

Isla Mujeres

Zdecydowanie najpopularniejszą atrakcją na niewielkiej, choć niesamowicie atrakcyjnej jukatańskiej wyspie Isla Mujeres jest Dolphin Discovery. To miejsce, które kochają dzieciaki – głównie ze względu na możliwość wchodzenia w interakcję ze zwierzętami wodnymi. Ta atrakcja to prawdziwy raj dla młodych wielbicieli pływania, a także okazja do nauczenia ich czegoś nowego.

Nieco inny charakter ma z kolei El Garrafón Natural Reef Park – inna atrakcja Isla Mujeres, stanowiąca fenomenalny park naturalny. Jako dzieło natury, z całą pewnością zostanie doceniona tak przez rodziców, jak i dzieci. Fantastycznym miejscem docelowym w Twoim planie podróży może też być Punta Sur, które również jest miejscem przepięknym, a przede wszystkim bardzo zróżnicowanym. Takim, które może dostarczyć mnóstwa przeżyć.

Chcesz poznać więcej ciekawych miejsc na wyspie? Koniecznie zapoznaj się z naszym rankingiem atrakcji na wyspie Isla Mujeres.

Cancun

Obierając Cancun jako miejsce docelowe swojej wyprawy z dziećmi na Jukatan, masz całe mnóstwo opcji, które zachwycą tak Ciebie, jak i właśnie Twoje pociechy. Jednym z nich jest z całą pewnością Faro de Punta – znajdująca się na samym krańcu Punta Cancun latarnia morska, która zachwyca fantastycznym ulokowaniem, a jednocześnie ciekawi z praktycznego i historycznego punktu widzenia. To prosta, acz bardzo lubiana przez najmłodszych atrakcja. Równie ambitną i zachęcającą do myślenia jest Mayan Museum of Cancun – obiekt obowiązkowy przy pierwszej wizycie w Cancun. Najmłodsi dowiedzą się tu więcej o Starożytnych Majach i z pewnością zyskają chęć do zwiedzania – chociażby tutejszych ruin, które bez takiego “wstępu” mogłyby się okazać dla nich nudne.

Miejscem cieszącym się olbrzymim zainteresowaniem wśród turystów, a w szczególności tych najmłodszych są targi w Cancun. Obfitują one w kolory, tętnią życiem i zachęcają do odkrywania. Co więcej, stanowią świetną okazję do tego, by wejść w bezpośrednią interakcję z lokalsami. Ci zaś są szalenie życzliwi właśnie dla najmłodszych.

Cancun to jednak nie tylko wspomniane powyżej miejsca. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, sprawdź nasz ranking top 10 atrakcji w Cancun, by dostać jeszcze więcej ciekawych inspiracji.

Cozumel

Cozumel to wyspa, która stanowi miejsce docelowe dla mnóstwa turystów planujących wakacje na Jukatanie. Znana z przepięknych plaż i fantastycznych kurortów, daje Ci dużo szans na bardzo przyjemne spędzenie czasu z własnymi dziećmi. Szczególnej uwadze w jej przypadku polecamy poddać Park Narodowy Arrecifes de Cozumel oraz Faro Celerain Eco Park. Oba te miejsca pozwalają w znakomity sposób zapoznać się z tutejszym światem fauny i flory. Znakomity, bo bazujący na bezpośrednim obcowaniu z nimi. Miejscem ambitnym, choć skierowanym głównie do nieco starszych dzieci będzie Muzeum Wyspy Cozumel, przez wielu uważane za doskonały punkt startowy do dalszego zwiedzania wyspy. Oczywiście te trzy przykłady to nie wszystko. Zobacz nasze TOP 10 atrakcji na wyspie Cozumel, a poznasz równie ciekawe i godne odwiedzenia miejsca. 

Tulum

Tulum to miasto, które rodziny z dziećmi doceniają ze względu na różnorodność i jego bliskość czystej i nieskażonej człowiekiem natury. Jednym z jej reprezentantów jest fantastyczny Parque Nacional Tulum, który może zachwycić – tak swoim wyglądem, jak i obecnością fauny. Dzieci z pewnością ucieszą się perspektywą zobaczenia małp w ich naturalnym środowisku. Docenią też mrówkojady, pancerniki, oceloty oraz wyjce, które licznie zamieszkują to miejsce. Jeśli byłoby im mało, kolejnym punktem wycieczki możesz uczynić fenomenalny Sfer Ik, który stwarza dodatkowe możliwości obcowania z surową naturą. Oba te miejsca są niepowtarzalne i niespotykane nigdzie indziej na świecie. Jeśli dziecko kocha wizyty w zoo czy spacery po parkach, tutaj będzie się czuło doskonale.

Znakomitą opcją dla nieco starszych dzieci jest z kolei Muzeum Mystika Immersive – muzeum, które z samej nazwy celuje w immersję, a zatem zanurzenie się w przekazywane przez nie informacje. To nowoczesne miejsce, które zachwyca i oferuje nietuzinkowe podejście do form przedstawiania historycznych informacji. Takie, które angażuje oraz bawi, zamiast być nudną atrakcją.

Powyższe atrakcje to dla Ciebie za mało? Przygotowaliśmy nasz ranking 10 atrakcji w Tulum – właśnie do niego odsyłamy po więcej inspiracji.

Podsumowanie – Jukatan z dziećmi

Odwiedzając Jukatan z dziećmi musisz mieć świadomość co do tego, że jest to obszar świata wyjątkowo przyjaźnie nastawiony do najmłodszych. Z uwagi na fakt, że półwysep ten jest nastawiony na turystykę, a sami Meksykanie uwielbiają dzieci, możesz mieć pewność, że również i Twoje poczują się tutaj jak w raju. Zanim jednak całą rodziną wybierzesz się na wakacje na Jukatanie, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu. Wyżej przez nas przedstawione porady z całą pewnością pozwolą Ci rozplanować podróż tak, by czerpać z niej maksimum przyjemności, ale i zapewnić ją swoim bliskim.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Hotele i noclegi na wyspie Isla Mujeres w najlepszych cenach

Wakacje na wyspie Isla Mujeres – hotele, zwiedzanie, plaże

Następny

Dodaj komentarz