Jukatan – jakie formalności przed wylotem?

Tagi , , , , ,

Wybierając się do Meksyku, na malowniczy i skrywający wiele turystycznych tajemnic półwysep Jukatan, z całą pewnością chcesz być dobrze do tego przygotowany. Jak każdy kraj świata, również i ten stawia przed odwiedzającymi go turystami kilka wymagań. Czego oczekuje się od osób odwiedzających Jukatan? Jakie formalności będziesz musiał załatwić, zanim tak właściwie legalnie trafisz w to miejsce? Wszystkie postanowiliśmy zebrać w jedno miejsce. Prezentujemy Ci je poniżej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jukatan – czy potrzebna jest wiza?

Jukatan (i, ogólnie, Meksyk) to jedno z tych miejsc, które nie wymagają od Polaków posiadania jakiejkolwiek wizy. Tyczy się to jednak wyłącznie osób, którzy odwiedzają ten półwysep wyłącznie w celach turystycznych – na maksymalnie 180 dni. Co istotne, obowiązek posiadania wiz już jakiś czas temu został zniesiony również przez bliskie Meksykowi Stany Zjednoczone. Nie jest to bez znaczenia, gdyż otwiera to przed Tobą możliwość korzystania z lotów z przesiadkami właśnie w USA. Tych jest dość dużo i są one atrakcyjne cenowo. Zwłaszcza patrząc na to, że w tym momencie zniknęły całkowicie opłaty związane z wyrobieniem wizy oraz przejściem przez dodatkowe etapy biurokratycznych formalności.

Jukatan – jakie formalności trzeba spełnić przed wylotem?

Fakt, że wakacje na Jukatanie nie wymagają od Ciebie posiadania wizy nie oznacza, że unikniesz jakichkolwiek formalności. Istotne jest, byś posiadał paszport ważny co najmniej sześć miesięcy (a zatem tyle, ile może wynosić Twój najdłuższy pobyt na Jukatanie). Zanim wylecisz, będziesz musiał wypełnić dwa formularze – imigracyjny oraz celny. Bardzo istotne jest, abyś zachował ze sobą fragment tego pierwszego, który otrzymasz przy wbiciu pieczątki do paszportu. Jeśli tego nie zrobisz (lub go zgubisz), zapłacisz karę w wysokości 100$.

Pomimo pomyślnego przejścia kontroli paszportowej, możesz zostać poddany również kontroli celnej, w trakcie której sprawdzona zostanie zawartość Twoich walizek. Osoby poddawane takiej kontroli są wybierane w sposób losowy. Mimo wszystko jednak nie zapominaj o tym, że nie wszystkie rzeczy możesz wwozić do Meksyku (tyczy się to chociażby mięsa i jego pochodnych). Obowiązkowej kontroli poddawane są bagaże przekraczające limit wagowy. Pamiętaj też, że wszystko będzie przechodziło przez rentgen. Do Meksyku nie można przywozić jakichkolwiek rzeczy, które chciałoby się tutaj odsprzedać. Warto mieć to na uwadze, choć w większości przypadków nie jest to sprawdzane w sposób nader nadgorliwy. Pamiętaj, że nieco inne zasady obowiązują w stosunku do pamiątek, które możesz chcieć przywieźć do Polski.

Szczepienia i inne kwestie medyczne

Chcąc wybrać się na wakacje na Jukatanie, nie musisz szczepić się przeciwko chorobom. Nie jest to coś wymaganego prawnie. Wojskowy Instytut Medyczny zaleca jednak zaszczepienie się na krztusiec, dur brzuszny, wściekliznę, tężec, WZW A oraz WZW B. Choć na terenie Meksyku występuje malaria, nie zaleca się szczepienia się na nią przy pobycie w tutejszych kurortach.

Pamiętaj: opieka medyczna na Jukatanie, który jest nastawiony na turystykę, stoi na naprawdę wysokim poziomie. Jeśli więc będziesz potrzebował pomocy, bez problemu ją otrzymasz. Zwłaszcza jeśli jako nocleg na Jukatanie wybrałeś któryś z popularnych kurortów, często posiadających swoje własne strefy ambulatoryjne.

Podsumowanie

Wakacje na Jukatanie nie generują konieczności sprostania dużej ilości formalności. Mimo więc, że jest to półwysep bardzo oddalony od Europy, do przybycia na niego nie będziesz musiał się zbytnio przygotowywać – przynajmniej pod względem formalnym. Jeśli podróżujesz dużo, każdy z wyżej przedstawionych wymogów powinien być dla Ciebie tak zrozumiały, jak i możliwy do zaakceptowania. Spełnienie go nie powinno Ci z kolei zająć zbyt wiele czasu. Ten zaoszczędzony możesz zaś poświęcić chociażby na planowanie swojego pobytu. Jeśli oczywiście zdecydowałeś już, jak będziesz odwiedzał Jukatan – samodzielnie czy z biurem podróży.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Birdwatching na wyspie Holbox – co warto wiedzieć, atrakcje

Gdzie zjeść na wyspie Holbox, najlepsze restauracje

Następny

Dodaj komentarz