Jesień w Playa del Carmen, pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Tagi , , , , , , , , , , , , , ,

Jesień w Playa del Carmen. Czy opłaca się spędzić wtedy wakacje w tej uroczej, nadmorskiej miejscowości? W tym artykule dowiesz się jaka jest temperatura powietrza i wody w poszczególnych miesiącach jesiennych w Playa del Carmen. Poznasz także prognozy związane z opadami deszczu i zachmurzeniem w tym okresie. Pozwoli Ci to lepiej zorientować się w jesiennych kwestiach pogodowych w Playa del Carmen, a także podjąć ostateczną decyzję w sprawie wyjazdu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Temperatury i pogoda w Playa del Carmen na jesień

Playa del Carmen, położone nad brzegiem Morza Karaibskiego, oferuje swoim odwiedzającym niezwykłe doznania pogodowe również podczas jesieni. W tej urokliwej miejscowości, która jest popularnym celem turystycznym, temperatura oraz warunki atmosferyczne ulegają pewnym zmianom w miarę przesuwania się sezonu.

Podczas jesieni, można zaobserwować stopniowy spadek temperatur w Playa del Carmen. Wraz z nadejściem września, jeszcze na początku miesiąca panują dosyć wysokie temperatury, sięgające średnio 31°C. Jednakże, w kolejnych miesiącach jesiennych, temperatura zaczyna spadać. Każdy kolejny miesiąc przynosi stopniowy spadek o jeden stopień, aż do listopada. W tym miesiącu właśnie, chociaż nadal można odczuć ciepło, średnia temperatura osiąga około 28°C.

Jeśli chodzi o zachmurzenie, wrzesień jest miesiącem, w którym Playa del Carmen doświadcza największego zachmurzenia w roku. Szacuje się, że poziom zachmurzenia może sięgnąć wtedy aż osiemdziesięciu procent. Jednakże, w następnych miesiącach poziom zachmurzenia zaczyna zmniejszać się. Największy spadek zachmurzenia obserwujemy w listopadzie, gdy jego poziom wynosi około czterdziestu dwóch procent.

Jesienią obserwujemy także pewne zmiany, jeśli chodzi o średnie, miesięczne opady deszczu. We wrześniu, Playa del Carmen doświadcza najwyższych, średnich, miesięcznych opadów deszczu, które wynoszą średnio 142.6 mm. W październiku opady te są nieznacznie niższe, nie spadając zazwyczaj poniżej 140 mm. Wreszcie listopad przynosi istotny spadek opadów, których średnia wynosi wtedy około 83.1 mm.

Podsumowując, jesień w Playa del Carmen charakteryzuje się spadkiem temperatur oraz stopniowym zmniejszaniem się zachmurzenia i opadów deszczu. Jest to dość przyjemny okres do odwiedzenia tej malowniczej miejscowości, pozwalający cieszyć się relatywnie ciepłym klimatem oraz wyjątkowymi krajobrazami Morza Karaibskiego.

Temperatury wody w Playa del Carmen na jesień

Woda otaczająca Playa del Carmen oferuje przyjemne warunki do kąpieli przez większość roku, a temperatura w tej części karaibskiego akwenu utrzymuje się na stosunkowo zbliżonym poziomie w różnych okresach, co przyciąga licznych miłośników plażowania i sportów wodnych.

Od września do października, woda ma komfortową temperaturę około 29°C, co sprzyja przyjemnym kąpielom i aktywnościom wodnym. Dopiero w listopadzie można zaobserwować niewielki spadek temperatury wody, kiedy to średnia temperatura spada nieznacznie do około 28°C.

Co ciekawe, ogólnie rzecz biorąc, ciepłość wody w Playa del Carmen utrzymuje się na dość zbliżonym poziomie przez większość roku. Nawet w okresie zmiany pory roku z lata na jesień, różnice w temperaturze wody są niewielkie, wręcz niezauważalne. Ta stabilność temperatury wody sprawia, że Playa del Carmen jest atrakcyjnym miejscem dla dużej rzeszy osób o zróżnicowanych preferencjach i możliwościach wakacyjnych.

Największa różnica temperatur wód w Playa del Carmen obserwowana jest między lutym a lipcem i wynosi jedynie 3°C. To oznacza, że woda jest w miarę stała w swojej ciepłości, co sprawia, że odwiedzający mogą cieszyć się kąpielami i aktywnościami wodnymi przez większą część roku, bez większych fluktuacji temperatury wody.

Cancun Mexico beautiful caribbean sea on a sunny day and cloudy sky
Cancun Meksyk piękne morze karaibskie w słoneczny dzień i zachmurzone niebo, licencja: shutterstock/By

Czy warto jechać do Playa del Carmen na jesień?

Ocena tego czy warto jechać do Playa del Carmen jesienią jest złożona i zależy od indywidualnych preferencji oraz priorytetów podróżującego. Istnieje kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu tej decyzji.

Z jednej strony, jesień w Playa del Carmen charakteryzuje się dość wysokimi i przyjemnie ciepłymi temperaturami powietrza i wody od września do listopada. To idealny okres dla osób, które lubią unikać gorącego lata, a jednocześnie czerpać radość z ciepłego klimatu. Kąpiele w ciepłych wodach Morza Karaibskiego są nadal komfortowe, co przyciąga miłośników plażowania i sportów wodnych.

Z drugiej zaś, opady deszczu stanowią pewne wyzwanie. Jesień w Playa del Carmen to okres, w którym opady deszczu są dość intensywne i częste. Może to wpłynąć na plany wakacyjne podróżujących, zwłaszcza jeśli wczasowicze zamierzają spędzić większość czasu na zewnątrz. Opady mogą ograniczyć możliwość korzystania z plaży i innych aktywności na świeżym powietrzu.

Najlepszy miesiąc jesienny na urlop w Playa del Carmen

Najlepszym miesiącem jesiennym, wydaje się być listopad, zwłaszcza jego druga połowa. Wtedy opady deszczu są zdecydowanie mniej częste, co przyczynia się do poprawy warunków pogodowych dla turystów. Jest to z pewnością także dobry moment, aby cieszyć się zarówno ciepłym klimatem, jak i mniejszym ryzykiem zaburzenia planów przez deszcz.

Sunset over the Caribbean Ocean from Playa del Carmen, Mexico in autumn, with a wooden pier
Zachód słońca nad Oceanem Karaibskim z Playa del Carmen w Meksyku jesienią, z drewnianym molo, licencja: shutterstock/By

Autor: Michał Jakoniuk – pasjonata podróży i poznawania nowych kultur. Swoją pasję do zwiedzania nowych miejsc w trakcie studiów łączył z wykopaliskami archeologicznymi w których uczestniczył. Choć aktualnie rzadziej podróżuje, pielęgnuje swoje zainteresowania związane z podróżami i turystyką w pracy, pisząc artykuły tematyczne. Oprócz zajmowania się copywritingiem, od kilku lat jest aktywnym korepetytorem.

Poprzedni

Wiosna w Playa del Carmen, jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju

Nurkowanie i rafy koralowe na wyspie Cozumel

Następny

Dodaj komentarz