Jesień w Akumal – pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Tagi , , , , , , , , , , ,

Współcześnie ludzie wybierają różne terminy jako te “wakacyjne”. Rodziny z dziećmi chodzącymi do szkoły – ze względu na wakacje – obierają lato jako czas na wakacje na Jukatanie. Ci mniej związani z rodziną i bardziej elastyczni czasowo często celują z kolei na miesiące mniej popularne wśród turystów, a przez to często i tańsze, spokojniejsze oraz bardziej komfortowe. Jednym z okresów popularnych właśnie z ich perspektywy jest jesień, w Polsce uważana za chłodną i nieprzewidywalną pogodowo. Jak jednak wygląda jesień w Akumal właśnie z punktu widzenia pogody? Czy warto jechać do tego jukatańskiego miasta we wrześniu, październiku lub listopadzie? Nad tym wszystkim pochylimy się w naszym dzisiejszym wpisie. Jeśli więc interesują Cię wakacje w Akumal w jesiennym terminie, koniecznie czytaj dalej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Temperatury i pogoda w Akumal na jesień

Jesień w Akumal jest czasem, w którym temperatury powoli zaczynają spadać, przygotowując półwysep do nieco chłodniejszej zimy. Jedną z głównych bolączek okresu jesiennego jest bardzo częsty deszcz, który nie każdemu wpisze się w gusta. Jeśli zaś chodzi o temperaturę, ta wraz z każdym kolejnym miesiącem spada, co jest poniekąd oczywiste. W końcu cały półwysep szykuje się do zimy. Jako że wciąż jest to klimat tropikalny, spadki temperatury nie są diametralne i zauważalne. Zachęcamy zresztą do przejrzenia naszego przeglądu każdego miesiąca.

Wrzesień

Pogoda we wrześniu znajduje się na bardzo komfortowym poziomie. Za dnia termometry pokazują średnio 28°C, natomiast nocą – 26°C. Takie temperatury, w połączeniu z aż dwunastoma godzinami słonecznymi, umożliwiają bardzo komfortowe zwiedzanie. Musisz jednak pamiętać, że dni słonecznych we wrześniu jest najmniej w ciągu roku. To zaledwie 7 dni – przez 23 pada więc deszcz. We wrześniu jest go bardzo dużo, co sprawia też, że wilgotność powietrza jest wtedy najwyższa w ciągu roku. We wrześniu dość często wieje – to miesiąc, w którym możesz spodziewać się huraganów. Te mogą w wielu przypadkach zakłócić przebywanie na wybrzeżu.

Październik

W październiku w Akumal pada jeszcze więcej deszczu. Statystycznie jednak miesiąc ten jest bogatszy w dni słoneczne, kompletnie go pozbawione (jest ich siedemnaście, aż o 6 więcej niż we wrześniu). W październiku temperatur powietrza utrzymuje się na poziomie średnio 28°C. Widać jest jednak wyraźne ochłodzenie w nocy, kiedy to temperatura wynosi 25°C. W październiku zagrożenie huraganami wciąż jest wysokie. Radzimy więc zachować ostrożność w planowaniu pobytu nad wodą.

Listopad

W kontekście warunków atmosferycznych, listopad jest miesiącem najkorzystniejszym.Dni słonecznych w jego trakcie jest aż 17, a w czasie miesiąca spada dwa razy mniej deszczu niż w październiku i wrześniu. Wilgotność powietrza stoi przez to na stosunkowo niskim poziomie, komfortowym do zwiedzania. W listopadzie temperatura powietrza stoi na poziomie 27°C, jednak noce są już znacznie chłodniejsze (24°C). Co istotne, UV Index wynosi 7, co oznacza sporą ilość zachmurzenia. Mimo wszystko jednak listopad jest atrakcyjnym miejscem dla osób nielubiących przesadnego upału.

Temperatury wody w Akumal na jesień

Choć jesień w Akumal oznacza nieco niższe temperatury, w kontekście wody te spadają znacznie wolniej i utrzymują się na naprawdę wysokim i komfortowym poziomie. To oznacza jedno – jesienią będziesz mógł bez problemu korzystać z wszystkich uroków podwodnego i nawodnego świata.To, na jakie temperatury będziesz mógł liczyć w przypadku każdego z jesiennych miesięcy przedstawiamy poniżej.

Wrzesień

W czasie pierwszego jesiennego miesiąca temperatura wody utrzymuje się na najwyższym w roku poziomie z sierpnia. Wynosi więc średnio 29°C, co gwarantuje przyjemne przebywanie w wodzie. Oczywiście musisz zwrócić uwagę, że zdarzają się dni ze znacznie niższą, ale i nieco wyższą temperaturą wody. Wiele w kontekście dotyczących jej odczuć zależy również od temperatury powietrza. Musisz jednak pamiętać, że wrzesieńto też miesiąc zagrożony wichurami. Może zdarzyć się tak, że do wody nie będziesz mógł wejść.

Październik

W październiku można zanotować spadek temperatury wody o 1°C (średnia temperatura to 28°C). Nie jest to duży spadek w stosunku do września, a woda wciąż nadaje się do wszystkiego – tak do nurkowania, jak i do pływania czy uprawiania sportów wodnych. Październik to kolejny miesiąc, w którym zagrożenie huraganami jest stosunkowo duże.

Listopad

Woda w listopadzie utrzymuje temperaturę z października, gwarantując komfortowe pływanie i nurkowanie za sprawą 28°C. Warunki pod tym względem są zatem identyczne i niewiele różnią się od tych znanych ze szczytu sezonu

Czy warto jechać do Akumal na jesień?

Jesień w Akumal jest porą roku atrakcyjną dla osób ceniących sobie większy spokój, ale gotowych na pewnego rodzaju komrpomisy. Z jednej strony jest to okres bardzo ciepły – tak, jak to przystało na tropikalny klimat. Z drugiej z kolei, w czasie jesieni praktycznie codziennie może padać (nie licząc listopada, kiedy to sytuacja się nieco uspokaja), przy czym najbardziej w październiku. Jeżeli jednak Ci to nie przeszkadza, z całą pewnością jesień będzie dla Ciebie świetnym wyborem. Świetnym, bo pozwalającym wykorzystać w pełni jego usytuowanie poza największym szczytem sezonu.

Plusów wyjazdu do Akumal na jesień jest dużo. Przede wszystkim, odczujesz znacznie niższe ceny noclegów, jedzenia i atrakcji. Z uwagi na mniejszą atrakcyjność okresu z punktu widzenia przeciętnego turysty, łatwiej będzie Ci wszystko załatwić i zdecydowanie wygodniej będzie Ci się poruszać. Co więcej, tańsze będzie tak jedzenie, jak i pamiątki oraz praktycznie wszystko inne.

Musisz oczywiście pamiętać, że deszcz jesienią pada bardzo często. Nie jest to jednak zimny i ochładzający deszcz, a rześki, ciepły, letni. Co więcej, temperatura powietrza i wody w czasie tego okresu jest na tyle przyjemna, że bez problemu możesz korzystać ze wszystkich uroków tak miasta Akumal, jak i całej reszty Jukatanu. To wszystko prowadzi do prostej odpowiedzi na zadane w powyższym nagłówku pytanie. Tak, zdecydowanie warto jechać do Akumal na jesień.

Podsumowanie

Jeśli planujesz odwiedzenie miasta Akumal i zastanawiasz się nad najbardziej optymalnym okresem właśnie na to, koniecznie rozważ jesień. Mimo że jest to pora roku mało popularna i lubiana przez turystów z Polski, na Jukatanie jest wręcz optymalna pod względem temperatury – tak wody, jak i powietrza. Jeśli więc nie jest Ci straszny deszcz, a przekonuje Cię niższy koszt podróży i większy spokój tak na ulicach (podziwianie murali przy braku turystów to genialna opcja!), jak i w obrębie tutejszych atrakcji, to opcja zdecydowanie dla Ciebie.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Wiosna w Akumal – jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju?

Jak poruszać się po Akumal? – transport publiczny

Następny

Dodaj komentarz