Jakie są lotniska na Jukatanie? – praktyczne informacje

Redaktor: Pawel (Korektor: Pawel) Tagi , , , , , ,

Jedną z tych rzeczy, co do których trzeba dowiedzieć się jak najwięcej jeszcze zanim uda się na Jukatan jest kwestia tutejszych lotnisk. Jako że sam półwysep jest dość rozległy, a i różne lotniska są w stanie pochwalić się inną atrakcyjnością połączeń, ale też infrastruktury okołolotniskowej, trzeba rozważyć kilka opcji docelowych. Jakie są lotniska na Jukatanie? Które z nich będą w stanie spełnić Twoje oczekiwania? Co warto wiedzieć na temat każdego z nich? W naszym dzisiejszym wpisie zamierzamy prześwietlić kilka z tych, które mogą paść Twoim wyborem.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Najpopularniejsze lotniska na Jukatanie

Na Jukatanie znajduje się kilka lotnisk, każde z których przyjmuje turystów nawet z najbardziej odległych państw świata. Jeśli rozważasz wybór któregoś z nich, powinieneś zwrócić uwagę na kilka aspektów – wygodę połączenia (a zatem liczbę przesiadek), bliskość noclegu, który zapewne masz już zarezerwowany, dostępność usług dodatkowych, o których więcej powiemy za chwilę oraz koszt połączenia. Ten ostatni może oczywiście różnić się – nawet jeśli patrzysz na dokładnie ten sam termin i to samo miejsce wylotu. Poniżej pokrótce opisujemy trzy najbardziej lubiane przez Polaków lotniska. Pamiętaj przy tym, że na całym półwyspie znajduje się ich naprawdę wiele (zwłaszcza tych mniejszych, oferujących loty w obrębie Jukatanu).

Cancun International Airport [CUN]

Zdecydowanie najchętniej wybieranym przez turystów z Polski lotniskiem jest to znajdujące się w Cancun. Swoją popularność zawdzięcza ono przede wszystkim doskonałym połączeniom, niskim cenom i wygodzie podróżowania właśnie tutaj. Lot z Warszawy możesz zorganizować z zaledwie jedną przesiadką (zwykle we Frankfurcie), przy czym jest on w stanie trwać zaledwie 15 godzin, co jest świetną opcją, skracającą czas podróży nawet o połowę (w porównaniu do lotniska w Cozumel). W sezonie zapłacisz za to około 3300 złotych w jedną stronę. Poza nim ceny raczej nie przekraczają 3000 złotych.

Na samym lotnisku znajdziesz wiele udogodnień dla turystów. Bez problemu odjedziesz z tutejszej stacji autobusów, skorzystasz z usług wynajmu samochodów, ale też załatwisz sobie wycieczkę po Cancun. Miasto jest oddalone około 30 minut od lotniska.

Merida International Airport [MID]

Merida International Airport jest zlokalizowane w południowej części miasta Merida, około 25 minut od jego centrum. Obierając je jako swoje miejsce docelowe, będziesz musiał być gotowy na dwie przesiadki (lecąc z Warszawy), zazwyczaj w Holandii i już w samym Meksyku.

Lotnisko w tym mieście jest naprawdę dobrze rozwinięte i nowoczesne. Bez problemu wynajmiesz tutaj swoje auto (również z wyprzedzeniem), a także kupisz wycieczkę – niekoniecznie tylko po mieście Merida. Na miejscu znajdują się również przystanki autobusowe, które sprawnie zabiorą Cię do centrum miasta. Na miejscu znajdują się cztery restauracje, a także sklep z ubraniami i akcesoriami.

Cozumel Airport [CZM]

Zlokalizowane niecałe 3 kilometry na północ od miasta San Miguel lotnisko w Cozumel przyjmuje tak domowe, jak i międzynarodowe loty, dzięki czemu stanowi dobrą bazę wypadową. Również dla osób chcących odwiedzić inne części Jukatanu. Jeśli lecisz z Playa del Carmen do Gwatemali, najprawdopodobniej przesiądziesz się właśnie tutaj.

Lot z Warszawy do Cozumel trwa około 29 godzin. Jeśli preferujesz latanie z minimalną liczbą przesiadek, w tym przypadku musisz liczyć się z tym, że będą co najmniej dwie.

Jeśli chodzi o lotnisko, znajdziesz w nim sklep z okularami oraz dwa, w których będziesz w stanie kupić pamiątki. Na miejscu znajdziesz restaurację Guacamole Grill. Zaledwie pięć minut drogi pieszo od wejścia na lotnisko znajduje się z kolei popularny lokal Diego’s Taco.

Lotniska na Jukatanie – co warto wiedzieć?

Lotniska na Jukatanie funkcjonują w bardzo podobny sposób do wszystkich pozostałych – również polskich. Chcąc więc z nich wylecieć (ale i przylatując na nie), będziesz więc musiał wykonać te same czynności (w tym przejść przez odprawę). Co warto wiedzieć na temat lotnisk? W przypadku każdego z wyżej przez nas wspomnianych, ważne jest to, że:

  • Znajdziesz na nich co najmniej kilka bankomatów.
  • Wszystkie posiadają w swoim obrębie restauracje i sklepy – musisz jednak pamiętać, że pamiątki zdecydowanie lepiej jest kupić na targowiskach w samym Meksyku.
  • Większość lotnisk oferuje świetne połączenia w obrębie Jukatanu. Powinieneś mieć to na uwadze, jeśli ceny lotów z Polski w przypadku konkretnych lotnisk w wybranym przez Ciebie okresie drastycznie się od siebie różnią.
  • Lotniska nie wymagają już testowania na COVID, ani też jakichkolwiek zaświadczeń z nim związanych.
  • Na terenie każdego lotniska działają taksówki oraz wypożyczalnie aut, co jest cenną informacją dla osób, które nie posiadają jeszcze ustalonego transportu.
  • Dobrze jest znać hiszpański na lotnisku. Choć rzadko się to zdarza, porozumiewanie się po angielsku na lotniskach nie zawsze jest czymś łatwym.
  • Na każdym z wyżej przez nas wymienionych lotnisk skorzystasz z bezpłatnego połączenia Wi-Fi. Internet na Jukatanie to podstawa – jest to więc istotna kwestia.

Podsumowanie

Planując wycieczkę na Jukatan – z biurem podróży czy na własną rękę, zawsze musisz zwrócić uwagę na to, jak tak właściwie dotrzesz na miejsce. Na szczęście jednak lotniska oddają Ci do dyspozycji bardzo szeroką paletę połączeń. Kuszą również usługami dostępnymi już po przylocie, ale i możliwymi do wykorzystania przy opuszczaniu Meksyku. Jeśli chcesz, aby Twoje wakacje na Jukatanie były udane, koniecznie dowiedz się zawczasu, jakie są lotniska na Jukatanie i które z nich będzie w stanie spełnić pokładane w nim przez Ciebie oczekiwania.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Internet na Jukatanie – co warto wiedzieć?

Jak przygotować się do wyjazdu na Jukatan?

Następny

Dodaj komentarz