Jak tanio zwiedzić Jukatan? – przewodnik, atrakcje

Tagi , , , , , , , , , , , ,

Na przestrzeni wielu ostatnich lat, Jukatan stał się jednym z miejsc niesamowicie popularnych wśród turystów. Nie ma się czemu dziwić – tropikalny klimat, fantastyczna kultura oraz moc atrakcji na miejscu potrafią przyciągnąć. Niewykluczone, że również Ty planujesz wakacje właśnie w tym miejscu. Jego popularność sprawiła jednak, że ceny praktycznie wszystkiego (zwłaszcza w środku sezonu) wystrzeliły do góry. Wciąż jednak istnieje możliwość, by zorganizować ekonomiczne i tanie wakacje na Jukatanie. Zastanawiasz się, jak tanio zwiedzić Jukatan? W naszym dzisiejszym wpisie postaramy się Ci w tym pomóc.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak tanio zwiedzić Jukatan? – podstawowe porady

Jeśli chcesz zwiedzić Jukatan tanio, musisz rozpocząć od określenia swojego własnego budżetu. Odwiedzając tak przepiękne i egzotyczne miejsce, na pewno będziesz chciał skosztować wszystkiego, co ma ono tylko do zaoferowania. Nawet jeśli będziesz miał na to bardzo ograniczony zasób pieniędzy. Jukatan tanio możesz jednak zwiedzić również odpowiednio przygotowując się do wyprawy, a przede wszystkim wiedząc o tych rzeczach, które mogą Cię tutaj kosztować przesadnie dużo. Kilka aspektów, na które powinieneś zwrócić uwagę wyszczególniamy poniżej.

1. Zadbaj o odpowiednie spakowanie się

Jukatan jest miejscem, które jest nastawione na turystykę – i to widać na każdym kroku. W związku z tym produkty typowo turystyczne są tutaj po prostu drogie. Jeśli nie chcesz więc wydać niepotrzebnie pieniędzy, zawsze możesz je zabrać ze sobą z Polski. Chodzi tutaj o kremy do opalania (koniecznie te z wysokim filtrem), właściwy ubiór, podstawowy sprzęt do nurkowania (jeśli zamierzasz z niego skorzystać) oraz oczywiście… adapter sieciowy. Choć mogłoby się wydawać, że takie rzeczy to błahostki, ich wspólny koszt może zwrócić Ci nawet jedną lub dwie wycieczki. A to naprawdę dużo. Więcej na temat tego, co zabrać na wakacje na Jukatan, pisaliśmy już na naszym blogu.

2. Wybierz właściwy środek lokomocji

Zaoszczędzić możesz również na podróżowaniu po Jukatanie. Zaczyna się to już na etapie wyboru, czy udać się na wakacje na Jukatanie z biurem podróży, czy na własną rękę. Ta druga opcja może się okazać bardziej ekonomiczna i elastyczna. Jeśli zaś chodzi o samo poruszanie się po Jukatanie, części kosztów nie unikniesz. Na Isla Mujeres udasz się na przykład wyłącznie promem. Po wyspie jednak możesz poruszać się skuterem czy rowerem – i obie te opcje pozwolą Ci zaoszczędzić. Przynajmniej porównując je do wypożyczenia samochodu, znacznie droższego (również w eksploatacji).

3. Celuj w bezpłatne lub tanie atrakcje

Jukatan jest naprawdę przepełniony atrakcjami – i wcale nie musisz celować w te najpopularniejsze, a jednocześnie kosztujące odpowiednio dużo. Opcją świetną dla Ciebie jest przygotowanie sobie zestawienia takich miejsc, do których wejście jest bezpłatne oraz takich, które zwiedzisz stosunkowo tanio. Oczywiście w przypadku, w którym zostanie Ci nieco budżetu zawsze będziesz mógł wykupić wycieczki po najbardziej charakterystycznych miejscach Jukatanu. Jeśli jednak musisz się ograniczać, rób to w sposób rozsądny.

4. Nie zamykaj się w jednym mieście

Jukatan to nie tylko Cancun czy Cozumel. Choć to opcje zdecydowanie najpopularniejsze, na półwyspie znajdziesz również mnóstwo innych pięknych miast, wiele spośród których jest wypełnione po brzegi atrakcjami. Wystarczy wspomnieć chociażby o Isla Mujeres czy Merida. Pamiętaj, aby wcześniej zrobić odpowiednie rozeznanie. Gwarantujemy, że wszędzie będziesz się dobrze bawił. Wszędzie też dopisze Ci pogoda.

5. Spróbuj tacos!

Oczywistym jest, że na wakacjach chciałbyś dobrze zjeść. Chcąc zwiedzić tanio Jukatan, powinieneś jednak unikać ekskluzywnych restauracji. Wcale nie odetnie Cię to od kuchni typowej dla Meksyku. Co ciekawe, na Jukatanie można doskonale się najeść i zaspokoić swoje potrzeby smakowe jedząc… w budkach czy lokalach typu “fast food”. Genialne tacos czy inne meksykańskie potrawy z pewnością trafią w Twoje gusta. Co ciekawe, bardzo chętnie sięgają po nie również osoby, które nie mają większych ograniczeń w kontekście budżetu.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, co zjeść na Jukatanie, odsyłamy do innego naszego wpisu.

Jak tanio zwiedzić Jukatan? – najlepsze atrakcje

Jedną z podstaw ekonomicznego podróżowania – również po Jukatanie – jest odwiedzanie tych atrakcji, które są albo tanie, albo też po prostu darmowe. Podczas gdy te pierwsze to kwestia posiadanego budżetu, drugie można spotkać nad wyraz łatwo – i w wielu przypadkach wcale nie odbiegają zbytnio od tych, które zobaczysz dopiero po uiszczeniu opłaty. Kilka z nich przedstawiamy poniżej.

Pamiętaj: aktywności pokroju nurkowania czy rejsów na morzu praktycznie zawsze wymagają opłat. Zacznij więc od nich planowanie swojego budżetu. Później zaś, w zależności od możliwości finansowych, możesz dodawać płatne atrakcje “lądowe”, albo też po prostu posiłkować się tymi bezpłatnymi.

1. Playa Norte

Jedna z najbardziej atrakcyjnych plaż na Jukatanie nie będzie wymagała od Ciebie uiszczenia jakiejkolwiek opłaty za wejście. Z całą pewnością jednak pozwoli Ci cieszyć się w pełni tym, co Meksyk ma do zaoferowania – tropikalnym klimatem, palmami, turkusową wodą oraz możliwością leniuchowania na pełnym słońcu. Playa Norte jest przy tym jedną z wizytówek tego regionu. 

2. Lake Bacalar – jak tanio zwiedzić Jukatan?

Lake Bacalar to jedno z lepszych miejsc do tego, by wypocząć nad wodą. Ta jest krystalicznie czysta i pozwala Ci podziwiać rafy koralowe – nawet bez zanurzania się w niej. To miejsce bardzo zróżnicowane, a przy okazji po prostu ekonomiczne. Tak pod względem obecnych w okolicy restauracji, jak i atrakcji dookoła.

3. Quinta Avenida – jak tanio zwiedzić Jukatan?

Najpopularniejsza ulica handlowa w Playa del Carmen wcale nie musi być miejscem, w którym zostawisz mnóstwo pieniędzy. Tak naprawdę jest świetna również do tego, by przejść się po niej i poznać lokalną kulturę – bez kupowania niczego. Mimo wszystko jednak z całą pewnością znajdziesz tutaj pamiątki na Twoją kieszeń. Uliczka ta jest barwna, przepełniona tak rzeczami do kupienia, jak i niezwykle sympatycznymi handlarzami.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o Quinta Avenida, koniecznie zajrzyj tutaj.

4. Paseo de Montejo – jak tanio zwiedzić Jukatan?

Wspaniała uliczka, która została stworzona na wzór znajdującego się w Paryżu Champs Elysees. To miejsce, w którym co kroku spotkasz rezydencje starej arystokracji miasta Merida. Atrakcja ta imponuje tak za dnia, jak i nocą i z pewnością jest miejscem, które musisz odwiedzić. Za darmo, oczywiście.

5. Plaza Grande

Znana również jako Plaza de Armas, Plaza Grande stanowi po prostu rynek miasta Merida. Rynek, który potrafi zaimponować. Stanowi on jedną z kluczowych turystycznych atrakcji – zwłaszcza że kryje się za nim pokaźna historia. Z całą pewnością powinien on stać się jednym z punktów Twojej ekonomicznej wycieczki.

6. Catherdreal de Merida

Jukatan to miejsce, w którym religia ma naprawdę duże znaczenie (przynajmniej dla żyjących tutaj osób). Nie ulega tym samym wątpliwości, że zwiedzisz tutaj mnóstwo zabytkowych kościołów. Większość z nich będzie przy tym darmowa. Tak jest chociażby z Catherral de Merida, jednym z największych i najbardziej imponujących miejsc tego typu. Ta katedra to arcydzieło sztuki, a jednocześnie miejsce, w którym na pewno zrobisz wiele zdjęć. Choć wejście jest darmowe, zawsze będziesz mógł wykupić wycieczkę, która pozwoli Ci wycisnąć z tej atrakcji maksimum.

Podsumowanie – jak tanio zwiedzić Jukatan?

Jukatan jest miejscem tak pięknym i obfitującym w atrakcje, że nie możesz sobie odmówić odwiedzenia go – nawet jeśli nie posiadasz dużego budżetu na swój wakacyjny wypad. Na szczęście jednak wciąż istnieją sposoby na bardziej ekonomiczny wypad, który nie tylko nie opróżni Twojego portfela do zera, ale też pozwoli Ci w pełni poczuć wszystko to, co to fantastyczne miejsce ma do zaoferowania. Pamiętaj, że najwięcej ma w tym wszystkim do powiedzenia Twoja oszczędność. Wcale nie musi ona zakładać chodzenia na kompromisy. Na pewno jednak wymaga odpowiedniego przygotowania, właściwego doboru atrakcji oraz cierpliwości. Nigdy jednak nie uważaj, że Jukatan jest kosztowny. Zamiast tego zastanów się, jak umiejętnie wykorzystać budżet, jaki posiadasz.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Co to są cenoty i jak powstają?

Ceny noclegów na Jukatanie, gdzie nocować?

Następny

Dodaj komentarz