Jak przygotować się do wyjazdu na Jukatan?

Tagi , , , , , , , , , ,

Wyjazd na wakacje czy szerzej pojęte wczasy jest zawsze sporym wyzwaniem logistycznym – zwłaszcza jeśli nie podróżuje się samemu, a jako cel obrało się sobie miejsce odległe, położone poza granicami Europy. Jeśli zamierzasz odwiedzić Jukatan, z całą pewnością musisz poświęcić dłuższą chwilę na przygotowania. Tak, aby wszystko dopiąć na ostatni guzik, a wakacje były pozbawioną stresu i nerwów przyjemnością. Jak przygotować się do wyjazdu na Jukatan? Najważniejsze kwestie z tym związane przedstawimy poniżej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Jak przygotować się do wyjazdu na Jukatan? – wybierz odpowiedni czas i miejsce

Podstawą udanego wyjazdu na wakacje na Jukatanie jest wybór optymalnego czasu i konkretnego miejsca. Półwysep jest ogromny, w związku z czym wybór masz naprawdę duży. Warto, abyś przy jego dokonywaniu spojrzał na to, jakie są lotniska na Jukatanie. Dzięki temu będziesz mógł wybrać miejsce korzystne logistycznie, a przy okazji atrakcyjne cenowo i stwarzające odpowiednie warunki do wypoczynku w Twoim stylu. Miejsce, które wybierzesz z całą pewnością spełni Twoje wypoczynkowe oczekiwania. Cały półwysep bowiem jest szalenie atrakcyjny z punktu widzenia turysty.

Przy wczesnym planowaniu, nie zapomnij również o wyborze odpowiedniego czasu. Miej przy tym świadomość, że Jukatan jest szalenie popularny wśród turystów. Jeśli przeszkadzają Ci tłumy, musisz wybrać mniej popularny dla nich miesiąc. Pamiętaj też, aby spojrzeć na to, jak wygląda pogoda i temperatura na Jukatanie w ciągu roku.

2. Załatw wszystkie formalności

Choć mogłoby się wydawać, że jest inaczej, wylot do Meksyku wcale nie generuje konieczności spełnienia zbyt wielu formalności. Wręcz przeciwnie. Aby się tam dostać, nie musisz posiadać żadnej wizy, szczepienia czy czegokolwiek innego w tym stylu. Ważne jest jednak, abyś posiadał paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty przylotu na miejsce.

3. Zadbaj o nocleg i transport

Jeszcze przed wyjazdem musisz mieć zaklepany nocleg. To podstawa, o której nie możesz zapomnieć. Nie może być mowy o gorączkowym poszukiwaniu go już na miejscu. Oczywiście jeśli podróżujesz z biurem podróży, będziesz miał go w pakiecie (tutaj tłumaczymy, czy lepiej jest lecieć na własną rękę, czy też właśnie z biurem). Wybierz opcję atrakcyjną pod względem lokalizacji i adekwatną do posiadanego budżetu.

Zastanów się, jak będziesz przemierzał Jukatan. Najkorzystniejszy może się okazać wynajem auta. Zwłaszcza że na transporcie publicznym nie można tutaj za bardzo polegać. Wynajem jest możliwy na lotnisku, jednak możesz sobie zarezerwować auto już z Polski. Polecamy do tego wyszukiwarkę rentalcars.com, dzięki której zrobisz to szybko i w sposób gwarantujący Ci bezpieczeństwo. Samochód odbierzesz chociażby na lotnisku.

4. Spakuj się na wyjazd

Lecąc w tak odległe miejsce, jak Jukatan, musisz zadbać o spakowanie kilku podstawowych rzeczy. Oczywiście wiele tutaj zależy od tego, w jaki sposób będziesz chciał spędzać czas. Podczas gdy o rzeczach pokroju ubrań na pewno nie zapomnisz, zadbaj również o to, by zabrać ze sobą:

  • przejściówkę do gniazdek – w Meksyku są gniazdka amerykańskie – i pamiętaj, że nie w każdym hotelu będą odpowiednie przejściówki. Weź co najmniej jeden adapter (choć ilość dopasuj do swoich potrzeb). Konieczność posiadania kilku może zlikwidować posiadanie listwy zasilającej (którą podłączysz pod przejściówkę),
  • kartę VISA – w Meksyku jest ona honorowana zdecydowanie częściej niż konkurencyjny MasterCard. Możesz też śmiało postawić na Revolut, dzięki któremu przewalutowanie będzie znacznie korzystniejsze dla Ciebie,
  • spray na owady – tropikalny klimat to raj dla owadów, a ich irytującą aktywność odczujesz zwłaszcza zwiedzając rezerwaty Majów. Koniecznie się zabezpiecz – polecamy tutaj silniejszy preparat. Komarów jest tutaj naprawdę cała masa,
  • krem z odpowiednim filtrem – podobnie jak owadów, na Jukatanie jest całe mnóstwo… słońca. Aby móc z niego korzystać na spokojnie, koniecznie się przed nim zabezpiecz. Podstawą jest krem z wysokim filtrem. Pamiętaj przy tym, że na Jukatanie ten produkt jest strasznie drogi (nastawienie na turystykę ma swoje wady),
  • płaszcz przeciwdeszczowy – przydatny zwłaszcza wtedy, gdy odwiedzasz bardziej deszczowe miesiące,
  • wygodne buty – zwiedzanie Jukatanu wymaga sporej ilości chodzenia. Zadbaj o to, by to było jak najwygodniejsze. Oczywiście będziesz mógł spędzać czas wyłącznie na plaży. Zabranie wygodnych butów sportowych na pewno Ci jednak nie zaszkodzi.

Jak przygotować się do wyjazdu na Jukatan? – FAQ

Jeśli to Twój pierwszy raz, kiedy wybierasz się na Jukatan, z całą pewnością masz wiele pytań dotyczących samych przygotowań. Na te, które z dużym prawdopodobieństwem mogą się pojawić w Twojej głowie, a które należą do kategorii “popularnych”, odpowiadamy poniżej. 

Czy do wjazdu do Meksyku potrzebna będzie wiza?

Nie. Meksyk nie wymaga posiadania wizy. Ten obowiązek zniosły również Stany Zjednoczone (na wypadek gdybyś chciał się w nich przesiadać lecąc na miejsce).

Czy będę się musiał zaszczepić?

Nie ma takiego obowiązku. Jeśli jednak zamierzasz dużo chodzić po tropikalnych lasach, powinieneś zaszczepić się na cholerę. Szczepienia na tężec, błonicę i żółtaczkę również znajdują się na liście polecanych.

Czy na Jukatanie mówi się po angielsku?

Rzadko. Zdarza się, że nawet w hotelach go nie znają. Językiem urzędowym i powszechnym jest tutaj hiszpański.

Jaka waluta obowiązuje na Jukatanie?

Na Jukatanie płaci się w pesos i w większości miejsc nie można zapłacić w innych walutach. Zdarza się, że niektóre lokale akceptują płatności w dolarach amerykańskich. To z nich warto wymieniać pieniądze na pesos. Możesz do tego wykorzystać korzystny kantor na międzynarodowym lotnisku lub skorzystać z wyżej wspomnianego Revoluta.

Czy Meksyk jest bezpieczny?

Jako że jest nastawiony na turystykę, tak. Turystów na Jukatanie bardzo się szanuje, niemniej jednak musisz uważać na to, by zbytnio nie obnosić się z pieniędzmi. Kradzieże jak najbardziej się zdarzają, a naciągaczy w sklepach jest co niemiara. Miej oczy dookoła głowy – szczególnie w dużych skupiskach ludzi.

Podsumowanie – jak przygotować się do wyjazdu na Jukatan?

Jukatan jest miejscem, które jest nastawione i przygotowanie na przyjmowanie turystów. Nie tylko tych o wielkim doświadczeniu turystycznym, ale i takich, dla których podróż tutaj może być pierwszą tego typu w życiu. Nie musisz więc przejmować się tym, czy załatwisz absolutnie wszystko. Wiele rzeczy możesz bowiem z powodzeniem zorganizować na miejscu (a niektóre, jak Internet na Jukatanie, musisz). Zawsze jednak postaraj się jak najlepiej przygotować. Wiedząc, jak przygotować się do wyjazdu na Jukatan, unikniesz niepotrzebnego stresu i tracenia czasu, który prawdopodobnie wolałbyś przeznaczyć na wypoczynek. Aktywny lub niekoniecznie.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Jakie są lotniska na Jukatanie? – praktyczne informacje

Gdzie zjeść na wyspie Isla Mujeres? – najlepsze restauracje

Następny

Dodaj komentarz