Jak poruszać się po Jukatanie? – transport publiczny, autobusy

Tagi , , , , , , , , , , ,

Jukatan stanowi coraz częstszą destynację wakacyjną dla mnóstwa Polaków. Wybierając się w jakąkolwiek jego część, z całą pewnością chcesz poruszać się po niej jak najsprawniej – tak, aby szybko docierać do każdej kolejnej atrakcji, nie tracąc czasu na czekanie na autobusy i jazdę. W końcu każda minuta wypoczynku jest na wagę złota. Jednak jak poruszać się po Jukatanie, by robić to efektywnie? Jak wygląda transport publiczny w najpopularniejszych turystycznych miejscach? Czytaj nasz dzisiejszy wpis, a postaramy się Ci wszystko wyjaśnić.

Transport publiczny w Cozumel – jak poruszać się po Jukatanie?

Transport publiczny w Cozumel wykorzystywany jest przede wszystkim przez tutejszych mieszkańców oraz osoby, które zatrzymują się tutaj na długi czas. Wszystkie linie pokrywają wyłącznie miejskie obszary. Autobusy nie kursują więc na plaże, do parków, większości hoteli oraz atrakcji turystycznych. Przez to właśnie turyści rzadko kiedy po nie sięgają.

W Cozumel działają dwie firmy zajmujące się transportem publicznym. Pierwszą jest Uniper Cozumel, która wozi ludzi minivanami. Koszt przejazdu to 8 pesos dla dorosłych i zaledwie 4 – dla dzieci. Drugą firmą zajmującą się publicznym transportem jest tutaj El Sindicato de Taxistas de Cozumel. Tutaj również możesz liczyć na poruszanie się po mieście San Miguel de Cozumel. W dodatku jej linie nie działają całą dobę. Większość linii przecina centrum – jeśli więc tam chcesz się dostać, może to być dla Ciebie dobra opcja.

Transport publiczny na Isla Mujeres

Transport publiczny na Isla Mujeres zdecydowanie nie jest popularny – zwłaszcza że sama wyspa jest dość mała. W związku z tym, królują tutaj inne formy transportu (o większości wspomnimy za chwile). Mimo wszystko jednak możesz skorzystać z lokalnych autobusów – tutejsi ludzie to robią! Chodzi o tak zwane Isleños Bus, które jest jednocześnie jedyną tutejszą firmą zajmującą się transportem. Ma cztery różne linie, które pokrywają praktycznie całą wyspę. Jeżdżą dość często i można na nich polegać. Wszystkie obsługiwane są w godzinach od 7:00 – 21:00. Wszystkie rozpoczynają kursowanie od Playa Norte, a wybrane dojeżdżają do Punta Sur. Co istotne, podróżując nimi możesz bez problemu odwiedzić każdą z atrakcji, jakie ma do zaoferowania sama w sobie wyspa. Za całodniowy bilet zapłacisz 7$ (około 30 złotych). 

Transport publiczny w Cancun

Jeśli chodzi o Cancun, w miejscu tym transport publiczny jest bardzo dobrze zorganizowany. W strefie hotelowej za dostęp do autobusu zapłacisz zaledwie dwanaście peso. Autobusy działają tutaj całodobowo, można na nich polegać, a przede wszystkim kursują na różnych trasach. Większość linii pokrywa te miejsca, które są szczególnie popularne wśród turystów. W Cancun znajduje się również duży terminal (stacja autobusowa) ADO, który stanowi bazę wypadową dla autobusów. Dla turystów często jest to miejsce docelowe lub wyjściowe. Więcej na temat tego, jak poruszać się po Cancun pisaliśmy już w naszym serwisie.

Uśmiechnięta i szczęśliwa para jazdy wózek golfowy na tropikalnej plaży na Isla Mujeres, Meksyk
Uśmiechnięta i szczęśliwa para jazdy wózek golfowy na tropikalnej plaży na Isla Mujeres, Meksyk, licencja: shutterstock/By byelikova

Inne opcje transportu

Musisz pamiętać o tym, że wybierając się na Jukatan nie jesteś skazany na transport publiczny. Choć z całą pewnością życie w Polsce przyzwyczaiło Cię do tego, że to on jest uważany za najlepszą opcję, tutaj jest zgoła odmiennie i wcale nie jest trudno znaleźć lepszy sposób na dotarcie do miejsca docelowego. Opcji masz całkiem sporo, a do tych najpopularniejszych zaliczyć można:

  • wypożyczenie własnego samochodu – to opcja, którą docenią ludzie chcący zaoszczędzić nieco czasu. Choć potrafi być kłopotliwa (musisz znaleźć parking), nie jest kosztowna, a na pewno gwarantuje olbrzymią wygodę. Rodziny z dziećmi to właśnie na nią najczęściej się decydują,
  • wynajem roweru lub skutera – rowerem lub skuterem możesz przemierzać praktycznie każde miejsce na Jukatanie, w tym między innymi Isla Mujeres oraz Cozumel. Jest to wygodna i tania forma transportu, przy okazji zapewniająca Ci dodatkowe atrakcje na wakacjach,
  • wypożyczenie wózka golfowego – choć może to brzmieć nieprawdopodobnie, bardzo popularnym środkiem transportu na niektórych wyspach są… wózki golfowe. Mówiliśmy o tym już tłumacząc, jak poruszać się po wyspie Isla Mujeres. Wózki są wygodne, zwrotne i tanie,
  • podróżowanie droga lotniczą – jeśli przemieszczasz się pomiędzy różnymi wyspami czy odległymi od siebie miejscami na Jukatanie, koniecznie rozważ podróż samolotem. Dowiedz się najpierw, jakie są lotniska na Jukatanie,
  • podróżowanie promem – podróż promem jest atrakcyjna i naprawdę szybka. Co jednak najważniejsze, w niektórych przypadkach jest też konieczna. Inaczej nie dostaniesz się na przykład na Isla Mujeres (tutaj o tym piszemy),
  • podróż taksówką – to opcja w każdym przypadku najdroższa. Musisz też uważać, by nie zostać oszukanym (taksówkarze lubią naciągać turystów na dodatkowe pieniądze). Jeśli jednak jesteś w sytuacji awaryjnej lub na podróż decydujesz się raz lub dwa w czasie pobytu, jest to rozwiązanie najmniej zobowiązujące i kłopotliwe. Z nim na pewno szybko i sprawnie dotrzesz do miejsca docelowego.

Dobór odpowiedniego środka transportu musi być dostosowany do Twoich planów związanych ze zwiedzaniem, ale też oczekiwań i wymagań tak pod kątem komfortu, jak i czasu podróży.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Podsumowanie – jak poruszać się po Jukatanie?

Wiedząc, jak poruszać się po Jukatanie z całą pewnością spędzisz swoje wakacje bardziej efektywnie. Przede wszystkim jednak nie będziesz tracił zbyt wiele czasu na to, by dostać się w miejsca docelowe. To pozwoli Ci czerpać pełnię przyjemności z wypadu, a jednocześnie uniknąć stresu związanego właśnie z docieraniem w różne miejsca. Zorganizuj podróż jak najszybciej, a z całą pewnością będziesz się nią cieszył jeszcze bardziej.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Jednodniowa wycieczka do Native Park Tulum z Cancún, bilety

Jakie są najbardziej popularne targi w Cancun?

Następny

Dodaj komentarz