Jak poruszać się po Akumal? – transport publiczny

Tagi , , , , , , , , ,

Akumal to miejscowość, która z roku na rok staje się coraz popularniejsza wśród turystów. Tak właściwie nie ma się czemu dziwić – zlokalizowana jest w samym sercu Jukatanu. Nie dość, że sama w sobie obfituje w atrakcje to jeszcze zapewnia łatwy dostęp do pozostałych turystycznych miast. Mając to na uwadze, warto zastanowić się nad tym, jak poruszać się po Akumal i z jakich opcji transportu korzystać, by robić to po prostu najefektywniej. To właśnie postaramy się opisać w naszym dzisiejszym wpisie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Transport publiczny w Akumal – Colectivo

Colectivos to tak właściwie białe minivany, mogące pomieścić maksymalnie 14 osób na pokładzie. Ich największą zaletą jest to, że nie zatrzymują się wyłącznie w największych miastach Jukatanu, ale posiadają wiele przystanków w mnóstwie mniejszych miasteczek (w tym właśnie w Akumal). Co więcej, można je zatrzymywać po drodze, by dosiąść się w trakcie jazdy. Ceny Colectivos są bardzo atrakcyjne, niemniej jednak zależą w pełni od tego, gdzie tak właściwie zamierzasz dotrzeć. Wyprawa zazwyczaj będzie Cię kosztowała około 20-45 pesos (5 – 20 złotych). W Akumal nie ma miejsca, w którym te busy się gromadzą. Jeśli chcesz złapać takowego, najlepiej będzie, jeśli staniesz gdzieś na Highway 307 – wystarczy że pomachasz (lub skorzystasz z latarki w nocy), by zabrały Cię ze sobą. Gdy tak się stanie, powiedz kierowcy swój punkt docelowy – on zaś poda Ci cenę.

Busy kursują mniej więcej co 10 minut, przy czym funkcjonują już od 7:00 rano, aż do 22:00. Pamiętaj jednak, że w godzinach szczytu mogą być przepełnione ludźmi. Może więc być Ci ciężko “wynegocjować” miejsce na pokładzie. Na tej formie transportu publicznego możesz jednak polegać i z powodzeniem może się ona stać Twoją podstawową. Pamiętaj jednak, że autobusy służą bardziej do dostawania się do innych miejscowości, a nie do podróżowania po Akumal. Tutaj lepiej sprawdzą się opcje prezentowane przez nas w dalszej części tego wpisu (jako te alternatywne). Akumal nie jest dużym miastem, a zaledwie niewielkiej powierzchni miasteczkiem. Kursowanie miejskich autobusów w tym przypadku nie miałoby sensu.

Transport publiczny w Akumal – autobusy

Na terenie całego Jukatanu dobrze funkcjonują dwie firmy przewozowe, zabierające ludzi na przejażdżkę autobusem. Chodzi tutaj o ADO oraz Mayab. Ich dworce często znajdują się tuż obok siebie – przynajmniej w większości większych miast. ADO to opcja, na której możesz polegać. Jest najszybsza, a przy okazji bardzo punktualna. Autobusy Mayab oferują większą elastyczność podróży (możesz do nich wsiąść w praktycznie dowolnym miejscu – i w dowolnym również wysiąść) kosztem jej szybkości. Są też opcją zdecydowanie bardziej przystępną w kontekście ceny.

Autobusy w Akumal i na Jukatanie są opcją bardzo dobrą, bo czystą, komfortową oraz zawsze wyposażoną w klimatyzację. Musisz jednak pamiętać, że nie każdy z nich zatrzymuje się w Akumal. Jeśli wybierzesz tę opcję transportu na przykład do tego, by dotrzeć na lotnisko czy też do większego i bardziej oddalonego od siebie miasta, musisz się liczyć z koniecznością dotarcia na dworzec w większym mieście. Najbliższe są zlokalizowane w Playa del Carmen oraz Tulum. 

Autobusy ADO są dość kosztowne, a Twoja wyprawa z Playa del Carmen do Cancun może kosztować nawet 208 pesos (50 złotych). Porównując, cena autobusu Mayab na takiej samej trasie wynosi zaledwie 50 pesos (12 złotych). Właśnie dlatego to właśnie z tej drugiej opcji częściej się korzysta. Z tym, że ta jest mniej przewidywalna – rozkłady nie są publikowane online, przez co na autobusach nie można polegać w takim stopniu, jak na tych serwowanych przez firmę ADO.

Inne opcje transportowe

Warto mieć na uwadze to, że transport publiczny w Akumal nie jest czymś, na co jesteś skazany. Co więcej, nie jest też najlepszą opcją na przemierzanie samego w sobie (stosunkowo dość niewielkiego) miasta. Jeśli Twój budżet jest okrojony, a chcesz zostać w mieście, możesz całkowicie zrezygnować z transportu. Jeżeli zaś potrzebujesz opcji wygodnej i praktycznej, poniżej przedstawiamy Ci kilka, które mogą przypaść Ci do gustu i spełnić Twoje oczekiwania.

Wypożyczenie samochodu

Najbardziej komfortową opcją na przemierzanie Jukatanu jest wypożyczenie samochodu. Musisz jednak powiedzieć, że będzie Cię to kosztowało znacznie więcej niż transport publiczny. Zwłaszcza jeśli do wynajmu doliczysz koszt paliwa. Samochód nie będzie też dobrą opcją, jeśli większość swojego czasu będziesz spędzał w Akumal. Co innego gdy zdecydujesz się na dłuższe i dalsze wyprawy.

Wózek golfowy

Wózek golfowy jest szalenie popularną formą poruszania się po samym Akumal oraz jego najbliższych okolicach. To opcja bardzo wygodna i naprawdę polecana. Nie sprawdzi się jednak na dłuższych dystansach. Łączy jednak w sobie stosunkowo niską cenę z wygodą stosowania. Gdy dotrzesz do Akumal zobaczysz, że sięga po nią naprawdę wiele osób. Nie tylko turystów.

Rower lub skuter

Podobnie jak wszędzie indziej na Jukatanie, rowerem lub skuterem po Akumal porusza się wyjątkowo sprawnie, szybko, komfortowo i bezpiecznie. Obie te formy transportu są polecane przez nas. Pamiętaj jednak, żeby sprawdzić sprzęt przed wypożyczeniem oraz stosować się do obowiązujących przepisów.

Taksówka

Podróżowanie taksówką jest najbardziej wygodne, gdyż to forma transportu, na której zawsze można polegać. Wyróżnia się szybkością, ale też dostępnością (całodobową). W Akumal nie będziesz miał problemu ze znalezieniem taksówki. Pamiętaj jednak, że to najdroższa forma transportu. Jeśli się na nią zdecydujesz, mądrze będzie, gdy ustalisz cenę z kierowcą z góry. Znając swój punkt docelowy, zrobisz to bez większego problemu. Zrób to jednak zanim wyruszysz w podróż – to podstawa, o której musisz pamiętać.

Podsumowanie – jak poruszać się po Akumal?

Wybierając się do Akumal, masz naprawdę sporo opcji jeżeli chodzi o samo poruszanie się po mieście. Z praktycznego punktu widzenia, najwygodniej będzie Ci wypożyczyć wózek golfowy, rower lub skuter. Te środki lokomocji sprawdzą się tu wyśmienicie. Z drugiej strony, jeśli planujesz zwiedzić również inne jukatańskie miasta, a Akumal jest Twoją bazą wypadową, rozważ transport publiczny lub droższe wypożyczenie samochodu. Tylko one gwarantują Ci szybkie i komfortowe dotarcie w miejsca najbardziej odległe, jak i po prostu atrakcyjne turystycznie. Pamiętaj, że autobusy publiczne są skrojone również pod turystów (a może przede wszystkim pod nich). Biorąc odpowiedni w Akumal, z łatwością dotrzesz więc chociażby do Parque Nacional w Tulum czy na 5ta Avenida w Playa del Carmen.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Jesień w Akumal – pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Wakacje w Akumal – z biurem podróży czy na własną rękę?

Następny

Dodaj komentarz