Jak dostać się z lotniska w Cancun do Akumal?

Tagi , , , , , ,

Akumal jest niewielką miejscowością na Jukatanie, która przykuwa do siebie turystów tak swoim atrakcyjnym usytuowaniem, jak i naturalnym pięknem oraz… niskimi cenami, stanowiącymi naprawdę miłą odmianę od znacznie większych jukatańskich kurortów wakacyjnych. Problemem, z jakim spotyka się praktycznie każdy turysta chcący tu się zatrzymać jest fakt, że w Akumal nie ma lotniska. To najbliższe znajdziesz w Cancun. Jak jednak dostać się z niego właśnie do tej miejscowości? Jakie opcje stoją przed Tobą otworem? Zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem, a dowiesz się wszystkiego, czego mógłbyś w tej materii potrzebować.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Prywatne firmy transportowe

Na terenie lotniska w Cancun prężnie działają prywatne firmy transportowe, które poznasz po rzucających się w oczy szyldach reklamowych. Mogą się one okazać dla Ciebie najlepszą opcją – przede wszystkim ze względu na swoją bardzo dużą elastyczność świadczonych przez siebie usług. Nie zmuszają one do trzymania się z góry określonego harmonogramu, ale też mogą pomóc w zabraniu dowolnej liczby rzeczy z lotniska (a następnie dadzą odpowiednio dużo czasu na to, by te rzeczy po prostu rozpakować). Prywatna firma transportowa może być świetną opcją dla rodzin z dziećmi, które potrzebują czasu na to, by wszystko ogarnąć już przy przybyciu na miejsce. W ich przypadku zawsze porównaj co najmniej kilka ofert, by znaleźć tę najatrakcyjniejszą. Firm jest co najmniej kilka, a każda z nich proponuje inne warunki (i dysponuje zgoła odmienną flotą, co może mieć znaczenie, jeśli potrzebujesz nieco większego auta). Prywatne firmy transportowe oferują naprawdę zadowalający stosunek jakości do ceny.

Autobusy

Z lotniska w Cancun odjeżdżają autobusy dwóch firm zajmujących się transportem – Colectivo oraz ADO. Stanowią one zdecydowanie najtańszą opcję na dotarcie do Akumal, niemniej jednak musisz pamiętać, że trzymają się one z góry określonego rozkładu. Podróż nimi może trwać dłużej, a Ty będziesz musiał poczekać, zanim odjedziesz. Autobusy obu przewoźników są jednak niesamowicie komfortowe (co może nie współgrać z wizją takiego autobusu w Polsce). W większości klimatyzowane, w wielu przypadkach posiadają nawet na pokładzie… minitelewizory. Co istotne, busy kursują co około 10 minut, jednak nie funkcjonują przez całą dobę. Musisz też pamiętać, że potrafią być naprawdę obłożone. Nie jest niecodzienną sytuacja, w której kierowca musi odmówić przejazdu tylko dlatego, że ma już “komplet”.

W Akumal nie ma żadnej zajezdni autobusowej, a miasto to stanowi jedynie przystanek na drodze autobusów. Musisz więc pamiętać, by wysiąść w odpowiednim momencie. Zazwyczaj kierowca poinformuje Cię o odpowiednim momencie, gdy tylko wspomnisz mu o takiej potrzebie.

Wypożyczenie samochodu

Zdecydowanie najbardziej komfortową formą dotarcia z lotniska w Cancun do Akumal jest wypożyczenie samochodu, mające jednak sens wyłącznie wtedy, gdy będziesz chciał z niego korzystać przez cały swój pobyt (wtedy też ceny są najatrakcyjniejsze). Samochód możesz wypożyczyć już z Polski – chociażby korzystając ze świetnej wyszukiwarki rentalcars.com, która porówna oferty kilku firm świadczących usługi związane z wypożyczeniem, pozwalając Ci wybrać tę, która najbardziej wpisze się w Twoje potrzeby, oczekiwania i wymagania.

Paliwo na Jukatanie nie należy do najdroższych, a poruszanie się po Akumal samochodem jest dość komfortowe. Ten środek transportu jest też polecany dla wszystkich tych, którzy traktują Akumal jako bazę wypadową do zwiedzania reszty półwyspu. Jeśli i Ty jesteś taką osobą, nie wahaj się sięgnąć właśnie po tę opcję.

Taksówka

Jedną z pierwszych myśli dotyczących szybkiego, bezproblemowego i załatwionego dosłownie na ostatnią chwilę transportu z lotniska w Cancun do Akumal jest taksówka. Wybierają ją niemal wyłącznie ci, którzy wcześniej nie pomyśleli o lepszej alternatywie. Taksówka jest zdecydowanie najdroższym środkiem umożliwiającym dotarcie do Akumal. Trzeba jednak jej oddać, że można na niej polegać i z całą pewnością nie zawiedzie jeśli chodzi o jakość obsługi.

Musisz pamiętać, że na Jukatanie (ale też w praktycznie całym Meksyku) taksówkarze lubią naciągać turystów – zwłaszcza jeśli Ci nie zapytają zawczasu o to, ile będzie ich kosztowała podróż. Zadbaj o tę podstawę i dowiedz się wszystkiego przed wyruszeniem. Zawsze spytaj w kilku miejscach, gdyż możesz w ten sposób naprawdę dużo zaoszczędzić.

Podsumowanie – jak dostać się do Akumal?

Chcąc dostać się z Cancun do miasteczka Akumal, tak właściwie masz przed sobą całkiem sporo opcji. Każda z nich sprawi, że dotrzesz na miejsce, jednak każda będzie wymagała innych opłat i zapewni inny komfort podróży. My z naszej strony polecamy dowiedzieć się wszystkiego na temat transportu jeszcze zanim tak właściwie dostaniesz się na Jukatan. W ten sposób zaoszczędzisz, a pieniądze będziesz mógł przeznaczyć na coś innego – na przykład na pamiątki. Gdy już przylecisz do Meksyku i dotrzesz w miejsce docelowe, naucz się po nim poruszać. To również jesteś w stanie zrobić już teraz – chociażby korzystając z naszego poradnika.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Wakacje w Akumal – z biurem podróży czy na własną rękę?

Wynajęcie samochodu w Puerto Aventuras – zasady ruchu drogowego

Następny

Dodaj komentarz