Jak dostać się na wyspę Isla Mujeres?

Tagi , , , , , , , , ,

Isla Mujeres jest jedną z tych wysp na Jukatanie, które z całą pewnością chciałbyś odwiedzić. Wiele miejsc do zobaczenia, przepiękne widoki, nastawienie na turystykę, cudowna pogoda – to wszystko składa się na jej atrakcyjność. Sama w sobie stanowi świetną destynację na jednodniową wycieczkę – jej powierzchnia jest niewielka, acz wypełniona rzeczami, które na pewno chciałbyś poznać. Zanim jednak tam się wybierzesz, powinieneś dowiedzieć się, jak dostać się na wyspę Isla Mujeres. W tym wpisie przedstawimy Ci wszystkie informacje, które pozwolą Ci to zrobić.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dostać się na wyspę Isla Mujeres? – najlepsze sposoby

Isla Mujeres to wyspa, która słynie ze swojej atrakcyjności względem turystów. Położona w pobliżu wierzchołka półwyspu Jukatan, jest jedną z częstych destynacji wycieczkowych – zwłaszcza dla turystów poszukujących jednodniowej odskoczni i świetnego sposobu na spędzenie właśnie jednego, a czasem i kilku dni z dala od typowych dla półwyspu miejsc. Jak jednak można się tu tak właściwie dostać?

Tak naprawdę podróż tego typu składa się z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest dotarcie do Puerto Juarez z miejsca, w którym aktualnie przebywasz. Może być to Cancun albo też dowolne inne z popularnych miast-kurortów na Jukatanie. Drugim krokiem jest z kolei skorzystanie z promu. Wszystkie te opcje przybliżamy poniżej.

Podróż samolotem na Isla Mujeres

Na Isla Mujeres znajdziesz lotnisko. Musisz jednak wiedzieć, że nie obsługuje ono lotów komercyjnych. Choć posiada przystosowany do tego terminal, aktualnie przyjmuje tylko awionetki oraz samoloty meksykańskiej armii. Przez to też udanie się bezpośrednio na wyspę Isla Mujeres drogą lotniczą jest po prostu niemożliwe. Możesz jednak skorzystać z któregokolwiek z lotnisk, by dostać się do Cancun (chyba że już tu jesteś). Gdy już tutaj będziesz, na tutejszym lotnisku z łatwością zobaczysz wiele znaków firm oferujących przewóz osób. Możesz skorzystać z trzech opcji:

  • Autobusy lotniskowe ADO – tego typu autobusy świadczą usługi przewozu osób na trasie lotnisko – centrum Cancunu. W centrum musisz się liczyć z koniecznością wzięcia taksówki do Puerto Juarez. Nie jest ono oddalone nazbyt daleko, dlatego nie zapłacisz za to zbyt dużo. To najbardziej ekonomiczna opcja dla osób podróżujących w parze.
  • Autobusy lotniskowe – nieobsługiwane przez ADO, a przez samo lotnisko, odjeżdżają dopiero wtedy, gdy będą miały na pokładzie komplet ludzi. Plus jest taki, że mogą zawieźć Cię bezpośrednio do Puerto Juarez. Minus – jeśli pozostali pasażerowie wysiądą wcześniej, Ciebie też wyrzucą gdzieś po drodze.
  • Prywatny transport – istnieje możliwość wynajęcia samochodu lub vana, który można zostawić w Puerto Juarez. Kilka firm świadczy takie usługi. Jest to świetna opcja dla osób, które chcą dostać się na Isla Mujeres całą rodziną. Bilet można kupić zawczasu przez Internet.

Prom do Isla Mujeres

Port Gran Puerto Cancun (Ultramar) w Puerto Juarez jest tym, który będzie Cię interesował właśnie w kontekście wyprawy na wyspę Isla Mujeres. Znajduje się on zaledwie kilka minut drogi od centrum Cancunu. Kolejne promy odpływają co pół godziny, licząc od 5:00 nad ranem, aż do 21:30 wieczorem (czasu lokalnego). Poza tym przedziałem też kursują, jednak już w godzinnych odstępach. Podróż na wyspę trwa około 15 minut. My zdecydowanie polecamy przebyć ją wcześnie rano lub wieczorem, dla przepięknych widoków wschodzącego i zachodzącego słońca.

W porcie znajdziesz pełną infrastrukturę, w tym toalety oraz kilka stoisk z lokalnym jedzeniem. Jeśli będziesz miał ze sobą bagaż, najprawdopodobniej zostaniesz skierowany na koniec łodzi, gdzie będziesz go mógł zostawić. W sezonie turystycznym potrafi tam być naprawdę dużo bagażu. Pamiętaj też, że na pokładzie promu serwowane jest jedzenie (są to raczej przekąski w postaci chipsów i nachosów), ale też napoje gazowane i woda. Jeśli pogoda na to pozwala, pamiętaj, aby usiąść na zewnątrz, na górnym pokładzie. Zagwarantuje Ci to niezapomniane widoki i podróż, która na pewno będzie stanowić dla Ciebie świetną pamiątkę.

Samochodem na Isla Mujeres

Już na początku warto wspomnieć, że nie poleca się zabierania wypożyczonego samochodu na Isla Mujeres. Powód jest prosty – to wyspa nieprzyzwyczajona i nieprzystosowana do obsługi dużego ruchu tego typu. Nie ma tutaj ani parkingów, ani też samochodowych tras turystycznych. Dlatego lepiej jest pozostawić własne auto przed wejściem na prom.

Jeśli naprawdę bardzo chcesz zabrać samochód ze sobą, jest na to jeden (jedyny) sposób. Musisz udać się do Punta Sam, gdzie operuje jedyna firma świadcząca usługi przewozu wodnego samochodów. Miejscowość ta znajduje się jedynie 10 minut drogi na północ od Puerto Juarez. Tak, jak jednak zaznaczamy, warto rozważyć, czy rzeczywiście chce się decydować na tę opcję.

Podsumowanie – jak dostać się na wyspę Isla Mujeres?

Aby dostać się na wyspę Isla Mujeres, tak właściwie musisz skorzystać z promu. Cała podróż będzie więc polegała na dotarciu do portu, a następnie na wejściu na pokład. Pamiętaj, że Isla Mujeres jest małą (choć obfitującą w rozmaite atrakcje) wyspą, w związku z czym najlepiej jest wybrać się na nią bez wypożyczonego samochodu. Ten bowiem będzie tutaj tylko zawadzał (zwłaszcza że ciężko tutaj o parking). Mimo wszystko jednak możesz mieć pewność, że Twoja podróż będzie szybka, atrakcyjna i udana. Z całej wyspy zaś z pewnością przywieziesz do domu niezapomniane pamiątki – tak materialne, jak i te w postaci niezapomnianych przeżyć.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Jak dostać się na wyspę Holbox

Dolphin Discovery Isla Mujeres – zwiedzanie, przewodnik, bilety

Następny

Dodaj komentarz