Jak dostać się na wyspę Cozumel?

Tagi , , , , ,

Cozumel to przepiękna wyspa, którą wielu ludzi uważa za najatrakcyjniejszą na całym Jukatanie. Zlokalizowana jest w stanie Quintana Roo, bardzo niedaleko Playa del Carmen (to zaledwie 30 minut drogi promem). Uwielbiana jest w szczególności przez zwolenników nurkowania, świetnego jedzenia czy surfowania. Jeśli i Ty planujesz ją odwiedzić, dobrze byłoby, gdybyś dowiedział się, jak dostać się na wyspę Cozumel. Dzięki temu zaoszczędzisz dużo czasu, pieniędzy oraz znajdziesz taki sposób, który okaże się dla Ciebie najbardziej optymalny. O tym, jakie masz tutaj opcje porozmawiamy właśnie w dzisiejszym wpisie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dostać się na wyspę Cozumel? – najlepsze opcje

Chcąc dostać się na wyspę Cozumel, wcale nie jesteś skazany na jeden sposób właśnie na to. Wszystko zależy tutaj od Ciebie. Pamiętaj jednak, że wybór formy podróży poniekąd zadecyduje o tym, jak wygodnie będzie Ci na miejscu docelowym. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji, spośród których na pewno wybierzesz tę najbardziej dla siebie odpowiednią.

Wyprawa samochodem

Udanie się na wyspę Cozumel samochodem – czy to wynajętym, czy tym posiadanym przez siebie – jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, ale… tylko w kontekście samego pobytu w miejscu docelowym. Tak naprawdę wymaga od Ciebie sporo zachodu. Po pierwsze bowiem, musisz się dostać do Playa del Carmen. Po drugie zaś, konieczne będzie wypełnienie bardzo wielu formalności i papierków. To stwarza konieczność pojawienia się na miejscu co najmniej na dwie godziny przed wypłynięciem. Oczywiście będziesz też musiał wybrać się promem. Pamiętaj przy tym, że będzie to opcja droższa (promy cargo wymagają nieco większych opłat), a Ty będziesz zmuszony do korzystania z usług jednej z zaledwie dwóch firm. Tę opcję docenisz jednak już na miejscu. Cozumel bez problemu zwiedzisz samochodem w czasie jednego pełnego dnia, wypływając najwcześniejszym, a wracając najpóźniejszym promem.

Pamiętaj: jeśli będziesz chciał zabrać ze sobą samochód na wyspę Cozumel, będziesz musiał odpłynąć z innego terminalu – tego w Colica w Punta Venado.

Jeśli wypożyczyłeś samochód, musisz pamiętać, że możesz go bezproblemowo zaparkować w Playa del Carmen. Koszt to około 180 MXN (około 40 złotych) za dzień postoju. Opłata pobierana jest w momencie, w którym będziesz odbierał swoje auto.

Podróż lokalnymi liniami lotniczymi

Do Cozumel możesz też wybrać się przy użyciu lokalnych linii lotniczych (sprawdź koniecznie, jakie są lotniska na Jukatanie), w tym również tych mniej popularnych, które nie obsługują lotów międzynarodowych. Podróż tego typu wcale nie będzie kosztowna, a z całą pewnością okaże się bardzo wygodna. Zwłaszcza że pozwoli Ci ominąć wizytę w Playa del Carmen. Linie lotnicze kursują bardzo często z różnych miejsc na Jukatanie. Stanowią dla Ciebie opcję pozbawioną większych zobowiązań (na przykład tych związanych z wynajmowanym autem).

Wyprawa promem

Jeśli nie będziesz chciał lecieć na wyspę Cozumel, Twoją jedyną opcją na dostanie się tam będzie skorzystanie z usług oferowanych przez prom. Wcale nie jest to opcja zła, gdyż kosztuje około 20 zł (dla dzieci poniżej 5. roku życia rejs jest darmowy). Całą trasę przebywa się w zaledwie 30 minut. Po drodze możesz cieszyć się wygodnymi siedzeniami wewnątrz lub na szczycie promu, ale też fantastycznymi widokami, czyniącymi z samego rejsu niebywałą atrakcję. Promy kursują bardzo często (zazwyczaj około siedem razy dziennie), co sprawia, że będziesz mógł dopasować swój plan podróży względem własnych potrzeb. Nie musisz rezerwować swojego miejsca z wyprzedzeniem. Po przybyciu do portu z pewnością znajdziesz firmę, która będzie posiadała wolne miejsca na pokładzie. Promy kursują z Playa del Carmen. My z naszej strony polecamy wybranie się na takowy wcześnie rano lub późno wieczorem. Wtedy też można podziwiać fantastyczne wschody i zachody słońca. To świetna opcja na to, by zrobić kilka fantastycznych fotografii.

Jak dostać się na wyspę Cozumel z Polski?

Nikt nie powiedział, że Cozumel musi być zaledwie jednym z punktów Twojej wycieczki na Jukatan. Równie dobrze możesz z niego uczynić główną destynację własnych wakacji na Jukatanie. Wtedy też możesz chcieć przylecieć bezpośrednio tutaj. Musisz jednak pamiętać, że żadne polskie linie lotnicze nie oferują lotów bezprzesiadkowych w to miejsce. Zawsze więc musisz liczyć się z co najmniej dwiema przesiadkami. Lot tego typu trwa zazwyczaj około 30 godzin.

Podsumowanie – jak dostać się na wyspę Cozumel?

Wycieczka na wyspę Cozumel jest czymś, czego z całą pewnością nie pożałujesz. To miejsce piękne, przepełnione atrakcjami oraz przede wszystkim pozwalające zakosztować wszystkiego tego, co Jukatan ma do zaoferownaia odwiedzającym go turystom. Niezależnie więc od tego, czy będziesz chciał spróbować tutejszego jedzenia w najlepszych restauracjach, skorzystać z fantastycznej pogody czy kupić przepiękne pamiątki, dowiedz się zawczasu, jak się tu dostać. To sprawi, że Twoje wakacje będą przyjemniejsze, bezstresowe i znacznie lepiej zorganizowane.

Autor: Paweł Ryszka – podróżnik dość nieoczywisty. Choć wielokrotnie bywa za granicą, aktualnie skupia się na poznawaniu tego, co bliskie polskiemu sercu. Z rowerem u boku. Kocha zwiedzanie nowych miejsc – zwłaszcza tych najbardziej klimatycznych. Poza podróżowaniem zajmuje się zaś szeroko pojętym IT, tworząc strony i sklepy, wypełniając je treściami i zajmując się social mediami. To właśnie z tych ostatnich najczęściej czerpie inspirację do kolejnych podróży. Równie nieoczywistych, bo często nieprzebiegających według popularnego schematu.

Poprzedni

Gdzie zjeść na wyspie Cozumel? – najlepsze restauracje

Rowerem lub skuterem po wyspie Cozumel – co wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz