Jak dostać się do Tulum na Jukatanie?

Tagi , , , , , , , , ,

Tulum to miejscowość słynąca z pięknej przyrody oraz architektury prekolumbijskiej Majów. Jak dostać się do tego niesamowitego miejsca? W tym artykule przedstawimy różnorodne środki transportu oraz opcje, które umożliwią bezproblemowe dotarcie do tego malowniczego miejsca z trzech najpopularniejszych lokalizacji: Cancún, Playa del Carmen oraz wyspy Cozumel.

Jeśli planujesz wyprawę na wybrzeże Jukatanu i zastanawiasz się, jak zorganizować podróż do Tulum, artykuł ten będzie nieocenionym przewodnikiem. Dowiesz się, jakie środki transportu są dostępne, jakie są ich zalety i koszty, a także jak skutecznie dostosować swój plan podróży, aby cieszyć się podróżą do tego urokliwego miejsca. Odkryj różnorodne opcje, które umożliwią Ci osiągnięcie celu podróży, jakim jest magiczne Tulum, z ulubionych destynacji na tym pięknym wybrzeżu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Podróż do Tulum z Cancun

Aby dotrzeć do Tulum z Cancún, najpierw będziesz musiał dostać się do Cancún samolotem, ponieważ Tulum nie posiada własnego lotniska. Międzynarodowy Port Lotniczy w Cancún (CUN) znajduje się około sto dwadzieścia kilometrów od Tulum.

Plane Flying Over the Ocean in Mexico
Samolot lecący nad oceanem w Meksyku, licencja: shutterstock/By

Po wylądowaniu na lotnisku w Cancún, będziesz miał dwie główne opcje do wyboru, które umożliwią Ci dotarcie do Tulum: taksówkę oraz autobus. Podróż taksówką z lotniska w Cancún do Tulum zajmie około godziny i czterdziestu pięciu minut, natomiast transport autobusem popularnej firmy ADO na tej samej trasie zajmie nieco ponad dwie godziny.

Jeśli chodzi o ceny transportu, taksówka z Cancún do Tulum będzie kosztować od około 85 do ponad 100 dolarów amerykańskich (od 1 800 do 2 100 meksykańskich pesos) w jedną stronę. Ze względu na tę cenę, wielu podróżnych wybiera opcję wynajmu samochodu lub prywatnego transferu z Cancún za pośrednictwem Cancun Airport Transportation.

Alternatywnie, możesz wybrać się autobusem ADO z lotniska w Cancún do dworca autobusowego w Tulum. Autokary ADO są wygodne, klimatyzowane i posiadają miejsce na bagaż pod spodem. Tak, jak zostało już to wspomniane, cała podróż autobusem zajmie około dwóch godzin, a koszt biletu autobusowego z Cancún do Tulum może wynosić maksymalnie 24 dolary amerykańskie (często można jednak znaleźć tańsze opcje w granicach nawet 12 dolarów).

Pamiętaj, że przedstawione tutaj informacje mogą ulec zmianie. Dlatego warto sprawdzić aktualne rozkłady jazdy, ceny i opcje transportu przed planowaną podróżą.

Podróż do Tulum z Playa del Carmen

Jeśli chodzi o środki transportu na trasie Playa del Carmen – Tulum, są one takie same jak w przypadku opisanym powyżej. Taksówki z Playa del Carmen do Tulum zazwyczaj kosztują około sześciuset meksykańskich pesos, co odpowiada około trzydziestu dolarom amerykańskim. Czas podróży wynosi z kolei zazwyczaj około godziny (dużo zależy od warunków panujących na drodze).

Alternatywnie, istnieje możliwość skorzystania z bezpośredniego autobusu odjeżdżającego z Playa del Carmen i docierającego do Tulum. Autobusy ADO kursują co 10 minut i działają codziennie. Cała podróż trwa około jednej godziny. Warto również wspomnieć, iż autokary ADO są wygodne i klimatyzowane. Cena biletu wynosi około 114 meksykańskich pesos, co odpowiada około 6,50 dolarom amerykańskim.

Driving on the highway in the jungle and tropical nature of Playa del Carmen Quintana Roo and Lázaro Cárdenas Mexico.
Jazda autostradą w dżungli i tropikalnej przyrodzie Playa del Carmen Quintana Roo i Lázaro Cárdenas w Meksyku, licencja: shutterstock/By

Podróż do Tulum z Cozumel

Pierwszym etapem podróży z wyspy Cozumel do Tulum będzie popłynięcie promem do Playa del Carmen (zajmie około 45 minut). Koszt przejazdu dla pieszych pasażerów wynosi przeciętnie około 105 dolarów amerykańskich, a przewóz samochodu średnio kosztuje około 200 dolarów amerykańskich. Następnie konieczna będzie przesiadka na autobus, wynajęcie samochodu lub skorzystanie z prywatnego transportu w Playa del Carmen, aby osiągnąć cel podróży, jakim jest Tulum. Ten odcinek podróży został już jednak omówiony wcześniej.

Autor: Michał Jakoniuk – pasjonata podróży i poznawania nowych kultur. Swoją pasję do zwiedzania nowych miejsc w trakcie studiów łączył z wykopaliskami archeologicznymi w których uczestniczył. Choć aktualnie rzadziej podróżuje, pielęgnuje swoje zainteresowania związane z podróżami i turystyką w pracy, pisząc artykuły tematyczne. Oprócz zajmowania się copywritingiem, od kilku lat jest aktywnym korepetytorem.

Poprzedni

Jak dostać się do Playa del Carmen?

Gdzie zjeść w Playa del Carmen, najlepsze restauracje

Następny

Dodaj komentarz